Сликање дрвена куќа: сликање дрвена куќа од надвор, цена на сликање, боја за сликање дрвена куќа, мелење и сликање.

 • admin
 • 04 август 2017 година
Сликање дрвена куќа: сликање дрвена куќа од надвор, цена на сликање, боја за сликање дрвена куќа, мелење и сликање.

Дрвена куќа е одлично решение. Топло и безбедно, бидејќи е изграден од природен материјал. За надворешна декорација, можете да користите многу материјали или едноставно да ги насликате неговите ѕидови. Во оваа статија ќе ви кажам како и како правилно да насликате дрвени ѕидови.

Сликање дрвена куќа однадвор

Дрвото е жив материјал кој е подложен на различни видови на оштетувања.

Исто така, негативно влијае и врз животната средина:

 • атмосферски;
 • изложеност на ултравиолетова светлина;
 • врнежи;
 • габи и мувла;
 • разни штетници.

Како резултат на тоа, дрвото ја губи оригиналната форма и сила. И бубачки кората на бубачки се способни за целосно уништување на дрвена структура за неколку месеци.

Пред самата слика, неопходно е да се изврши подготвителна работа, имено:

 • од површината на дрвени ѕидови ние ги отстрануваме нечистотијата и правот, четките со влакната со различна ригидност и вода ќе бидат корисни за ова;
 • во присуство на мувла на дрво, потребно е да се отстранат специјални антисептички раствори;
 • кога смола на своите отстранети со шпатула, и на дупка е покриена со лак;
 • метални делови, како што се шефови на ноктите (доколку има) мора да бидат покриени со инхибитор на 'рѓа;
 • по завршувањето на подготвителната фаза, на дрвото треба да му се дозволи да се исуши 10 до 14 дена, со најдоброто затворање со полиетиленски филм, оставајќи мали отворања за вентилација.

После тоа можете да почнете со сликање на куќата. За ова, сите ѕидови прво се покриваат со буквар и се дозволуваат да се исушат. Потоа можете да ја нанесете бојата. Полесно е да се направи ова со ролери. Значи веднаш можете да покриете голема површина на ѕидот, наместо четка.

kraska_dlya_dereva

Сликање дрвена куќа надвор цена

Кога само-сликарство ќе треба да поминат на буквар, антисептик, боја, ролери и четка. Вие нема да мора да плаќаат за работа. Единствено е да се пресмета количината на бојата однапред. За да го направите ова, треба да ја најдете областа на сите ѕидови и одземете ги сите постоечки прозорци и врати. Значи, можете да го купите точниот износ на материјал и да не плаќате. Ако планирате да ангажирате работници за овие цели, тогаш бидете подготвени да платите од 400 до 800 рубли за кв.м. И примена на буквар и лак на ѕидовите ќе се плаќа дополнително, околу 100 - 150 рубли за кв.м.

Неименуван

Боја за надворешно сликарство на дрвена куќа

Сега на пазарот има многу композиции и бои за премази од дрво. Да ги разгледаме нивните главни типови:

Антисептик.  Длабоко навлезе во дрво, што го штити добро од гниење и формирање на габи и мувла на површината. Исто така, ова соединение ќе го заштити дрвото добро од ефектите на атмосферските феномени. И антисептикот може да даде дрво сенка.

Тие се поделени на:

 • сјајни - транспарентни, зачувување на природната боја и текстура на материјалот;
 • покриена - матна, целосно ја крие текстурата на дрвото, но текстурата и олеснувањето остануваат препознатливи.

Животниот век на првиот тип на облога е 3 до 5 години, а вториот од 5 до 7 години. Така, можете да користите различни нијанси за да ја истакнете убавината на природниот материјал.

spil-beez
Акрилна боја  многу на побарувачката. Тоа е еколошки слој, базиран на вода и акрилик. Со одлична способност за обложување и заштита од влага, дрвото под акрилна боја продолжува да дише. Овој слој е отпорен на температурни промени и механички стрес. Оваа боја не губи својата боја со текот на времето и ќе ви трае 7-10 години. Покрај тоа, лесно е да се работи со него, бидејќи не постои непријатен мирис.

1_648

Маслени бои  совршено продира во дрвото и создава сигурен заштитен слој. Сега многумина го одбиваат овој слој поради долгото сушење, околу 24 часа. Покрај тоа, со текот на времето, бојата на маслото станува жолта, поради присуството на масло за сушење во составот. Нејзиниот животен век е од 4 до 6 години.

banka-maslyanoy-kraski

Познавајќи ги предностите и недостатоците на секоја од обложувањата, како и со оглед на работниот век, можете да ја одберете најдобрата опција за себе.

Мелење и сликање дрвена куќа

Сликањето дрвена куќа е доста едноставно.

Прво ќе подготвиме се што ви треба:

 • грундирање;
 • боја;
 • четки и ролки;
 • растворувач.

После тоа површината на дрвото треба да се изшкурчи. Ова може да се направи со помош на специјални алатки, рачни и електрични. Во процесот на мелење, нечистотијата и правот се отстрануваат од површината на дрвото, а исто така се отстранува и природниот дремат. По ваквиот третман, ѕидот ќе стане мазен, а текстурата на дрвото ќе станат побогати. После тоа, можете да ги покриете со буквар, и подобро е да одберете антисептички раствори. Тие ќе го заштитат материјалот од ѕидот од оштетување. По почвата се исуши, можете да продолжите со примена на бојата. Бои на ѕидовите во неколку слоеви, и секој од нив мора да биде добро исушен. Сликање на новоизградената куќа е задоволство. Она што не може да се каже за старите куќи. Ќе разговараме понатаму.

Untitledq1

Совети за професионална сликарска куќа

Се чини дека сликарството на куќата е доволно лесно. Ова е таа, во овој случај има малку трикови.

Професионалците ги даваат следниве совети за сликање на дрвени површини:

 1. неопходно е периодично да се меша бојата за нејзината униформа сенка и подобрување на бојата;
 2. неопходно е да се користат четки кои ќе овозможат рамномерно распределување на бојата на површината на ѕидот;
 3. за подлабока и подобра боја, можете да ја користите бојата;
 4. бидете сигурни да го задржи денот во кој сликата е сува и без ветер, прекумерна топлина не треба да биде премногу, бидејќи бојата треба да се исуши постепено;
 5. сите премази се нанесуваат подолжно;
 6. кога се сликаше куќата на зракот, краевите мора да се третираат со прајмер во неколку слоеви, во овие области се натрупа голема количина влага за време на дождовите;
 7. тоа не е неопходно да се признае на редеа и прелевање, како ѕид ќе изгледа невешт.

Со оглед на овие препораки, можете правилно да ја насликате дрвената куќа.

Што е различно во сликањето на една стара дрвена куќа

Првиот проблем што може да се сретне при сликањето на една ваква куќа е отстранувањето на стариот слој. Ако на ѕидовите на куќата бојата почнува да олупи и на некои места се појавува габа, потребно е да се поправи ситуацијата. Потребно е внимателно да се испитаат ѕидовите на куќата, најчесто западниот и јужниот ѕид можат да бидат оштетени. Во такви области, неопходно е целосно да се исчисти слојот од стариот слој (до дрвото), потоа, ако е можно, полирајте го и покријте го со антисептичко решение. По ова можете да продолжите со сликањето.

Ако купивте куќа и информации за тоа каков тип на боја се покриени ѕидовите, нема начин да се утврди:

 1. ако површината на ѕидот се чувствува како допир на кожата, а пукнатините на облогата се наоѓаат по влакната на дрвото, најверојатно се насликани со акрилни бои;
 2. ако поминеш рака преку ѕидот на неа, постои варовен траг, а пукнатините се слични на клетките или се наоѓаат нормално на влакната, најверојатно куќата била насликана со маслени бои.

Постои уште една опција за проверка на типот на боја. За да го направите ова, земаме парче од стариот слој и се обидуваме да го наполниме со цевка, ако излезе, тогаш користевме акрилна боја, ако се скрши - масло. Кога почнувате со работа, неопходно е добро да се исчистат ѕидовите на старата боја.

За ова можете да го користите:

 • метална четка;
 • хемиски раствор;
 • стругалка.

Употребата на специјални решенија ја задржува структурата на дрвото, но потребно е многу време. По вадењето на бојата, површината може понатаму да се полира. Механичкиот метод на отстранување на бојата (стругалка, четка) е брз, но лош за состојбата на дрвото. Станува меко и нерамномерно. Ова ќе ја зголеми потрошувачката на мастило за околу 20%.

Кога сликате такви куќи, можете да ги дадете следниве совети:

 • бојата мора да се примени во неколку слоеви;
 • да се стекне подобро од една партија, така што ќе го избегнете несовпаѓањето на тонот;
 • не заборавајте целосно да го исушите претходниот слој.

Сега можете правилно да го отстраните стариот капак и да го освежите изгледот на вашиот дом.

Корисни совети

Ние веќе дадовме препораки за технологијата на третман на ѕидови и нивно правилно сликање. Сега треба да обрнете внимание на самата боја на материјалот.

Со избирање на сенка на боја за куќата, можете да ги дадете следните препораки:

 • тоа треба да се издвојува против позадината на околниот пејзаж;
 • главната боја на ѕидовите треба да биде мирна, светли акценти се дозволени на вратата и прозорецот отвори, балкони;
 • сите нијанси треба да бидат во хармонија едни со други.

На пример, куќата е пријатна сенф за сенф со плочен покрив со светло-кафена боја. Совршено се вклопува во селата и се усогласува со зеленилото. Фасадата е украсена со проби за прозорци, врати и балкон насликан бел. Во принцип, зградата изгледа мирна и пријатна.

6_927

А многу убава комбинација на сини и бели нијанси. Оваа куќа изгледа уредно и добро се издвојува против позадината на зеленилото.

chastnyy-dom-sinego-cveta

Оваа статија ја опишува сликата на дрвена куќа. Се зборува за бои за покривање на ѕидовите. Корисни совети и препораки се дадени. Користејќи ги информациите од статијата, можете да го изберете вистинскиот вид на боја и дајте му уникатен изглед на вашата куќа. Успешна работа.

Можеби сте заинтересирани за: