Основа за куќа, монолитна основа, изградба на фондација, технологија на градење монолитна основа

 • admin
 • 15 јули 2015 година
Основа за куќа, монолитна основа, изградба на фондација, технологија на градење монолитна основа

Бидејќи во модерната конструкција често се прибегнува кон уредување на бетонските темели, има смисла да се земат предвид нивните сорти, особено - обемот и принципите на градење на монолитни структури. За да ја завршите работата со фрлање на темелите брзо и ефикасно, можете да ги користите услугите градежен пазар, но мора да имате барем основно познавање за тоа како да ја пополните фондацијата.

Фондацијата под куќа, сорти на монолитна основа

monolitny_fundament9

Монолитните темели можат да имаат поинаков дизајн и да бидат:

 • колонообразен,
 • лента,
 • континуирано.

Колумнитни монолитни фондации

monolitny_fundament2

Структурата на колоната се одликува со присуство на колони, чија инсталација е направена во секој агол и на пресекот на ѕидовите на лежиштата, т.е. во местата на најголеми товари. Деловите на темелите меѓу столбовите се покриени со речен песок, армиран и истуран со дебел бетонски слој.

monolitny_fundament3

Таквата фондација е погодна за изградба на лесна куќа, на пример, создадена со користење на модерна технологија на жица.

Лента монолитна основа

Ако тргнеме од корелацијата на цената - силата и сигурноста, тогаш најсоодветната опција е распоредот на монолитната основа со касети.

monolitny_fundament4

Појасните фондации може да бидат:

 • плитки, обезбедување на стабилноста на куќата, изградена на комплексен терен, обично се користат при изградбата на дрвени куќи;
 • подземен, инсталиран под повеќе тешки тули; се препорачува за куќи со подрумски подови, подруми, гаражи.

Технологија на изградба

 1. Започнете со работа со копање фундаментски ров со соодветна големина и полнење со песок проследено со ramming. Специјалисти препорачуваат да се инсталира систем за одводнување околу куќата: ова ќе го спречи пенетрацијата на подземните води во подрумот или подрумот.
 2. Ќе биде неопходно да се постави водоотпорниот слој.
 3. По инсталирањето на арматурата и истурање на основа плоча, рабовите на засилување треба да остане видлива. Тие ќе обезбедат поврзување на плочите со ѕидовите.
 4. По стврднување на бетонска маса, рамката е изработена од метални прачки и е поставена кофражот.
 5. Зајакнувачките елементи треба да бидат единечна структура која ја доловува слепата област, растојанието помеѓу нив не треба да надминува 0,3 m.
 6. Зајакнување агли работат полукружна криви прачки, нивната должина треба да им овозможи да имаат краја на страничните ѕидови на фондацијата.
 7. Инсталација на кофражни мора да се направи на чиста и влажен дрво, тоа ќе бара крути фиксација фрагменти користење на затегнување завртки и изедначување греди.
 8. По завршувањето на сите од горенаведените услови, можете да почнете да фрлаат бетон.
 9. Засилени основа треба да се истури на едно време, не-армирано - може да се полнат со прекини, оставајќи хоризонтално поставени рабовите.
 10. Бетонски кога врска Овен исто така ефикасно прислушување надвор кофражни.
 11. Површина на бетонот може да се избришат со користење на мазна дрвени блок, што се движат по должината на горниот раб на кофриране одбори.
 12. .По прелива бетон и тоа беше оставен да стои кофражни може да се отстрани.
 13. При изградба на монолитен континуирана основа melkozaglublennogo бетон плоча не е потребно: по копа ров длабочина од 0,4 m и уредување на дебелина tridtsatisantimetrovoy песок перница врши кофражни монтажа и инсталација на засилувања. Понатаму кофражни се полни со бетон - база ѕид во овој случај ќе има форма на бетон рамка.

Постои уште една опција - монолитен лента фондации со постојан кофриране. Тие можат да го издржат промени на почвата, обезбедување на носивост на прераспределба, тие предупредуваат деформација на ѕидовите и појавата на пукнатини на нив.

monolitny_fundament16

Блокови на постојан кофражни овозможи да се добие строго вертикална рамна површина на основата, кофражни Собранието работи се врши рачно на сајтот. потребни за монтажа на 1 квадратен метар од ѕидот време е за еден час.

monolitny_fundament17

Надворешната површина на основата на ѕидот има добра адхезија, кои во голема мера го поедноставува процесот на доработка.

Изградба е потребна солидна монолитен основа во случај на изградба на куќа
  лебдат почви, кои се карактеризираат со силна контракција - кога се движат почвата солидна монолитен платформа ќе се спречи преносот на овие движења во структурата, куќата нема да биде загрозена уништување. Прибегнаа кон изградба на монолитен фондации на песок мека почва и области со висок подземните води табела.

Инсталација на монолитен лента фондации ужива зголемена популарност, постојат многу причини за ова:

 • трајност и сигурност на монолитен основа во работењето,
 • можноста за изградба на оваа фондација за најкомплексните конфигурација дома
 • пополнете може да биде свој раце, без употреба на скапи градежни алати и опрема,
 • релативно ниска цена, монолитен супстрат "јадат" околу 15% од буџетот на целата конструкција.

Карактеристики на цврсти основа плочи

monolitny_fundament8

Да започне со тоа треба да се разјасни што претставува подвижна монолитен основа. Со дизајн тоа е неуспех плоча има интегрален или пергола структура материјал за производство на која се собраа структура на крст греди или бетонски плочи со монолитен слој. Овде треба да се напомене дека употребата на терминот "лебдечки" - термин кој се користи од страна на градители, тоа не значи дека конкретна основа на куќата треба да се пресели - да "лебдат" во вистинската смисла на зборот, може да биде само лошо конструирана основа.

monolitny_fundament7

Изградба на типот на Фондацијата плоча вклучува употреба на големи количини на арматура и бетон. Економски одржлива употреба може да се смета како основа за изградба на куќи компактен мал простор, проектот не обезбеди за изградба на високата споредбена основа, т.е. армирано-бетонски темел на куќата може да се користи како подот.

Заштеди во изградбата на таква основа може да биде релативно скапо да се добие во, ако на подовите во собата ќе биде поставена на мала висина над нивото на земјата на знакот за планирање: во овој случај, не е потребно уредување подрум плочи и сплав основа.

Пресметка на монолитен основа може да се направи со користење на онлајн калкулатор. Изградба на монолитен основа Незапретани споредба со вдаден да се намали:

 • бетонски потрошувачка од околу 30%,
 • намалување на трошоците на работна сила - од 40%
 • намалување на трошоците за создавање на подземниот дел од куќата за речиси половина.

Подеднакво важни за државата на целата основа на куќата има способност да издржат изложеност на ниски температури во зима. Да се ​​направи на мраз плоча солидна основа во области со ладна клима (во која има сезонски замрзнување на издувам на почвата и мраз) се користи систем за топлинска изолација на подобрување од најважните делови на фондацијата.

monolitny_fundament15

За изградба на вакви фондации често се користат жителите на скандинавските полуостров. Авто Армирано-бетонски темел на куќата има дебелина од 20-25 см, но неговите рабови се задебелени. Во penopropropilenovye плочи се користи како топлинска изолација материјал.

Технологија на изградба

monolitny_fundament10

 1. По повод одбележувањето на област ги отстранува горните слоеви на почвата.
 2. Спиење и Овен песок, т.е. организира песочна база.
 3. Опремување систем водоотпорност.
 4. Изградба кофражни и армирачки елементи инсталиран.
 5. Во еден добивањето бетон, при што на печатот се користи за специјални вибрира техника.

Истурање монолитна основа во топла сезона и во зима

monolitny_fundament11

Најдобра сезона за градежни работи е пролет и лето, кога температурата на воздухот се чува во позитивни оценки. Поставување на основа melkozaglublennogo на замрзната земја не е дозволено.

Ако пополни основа е поврзано со негативни читања на термометар, процесот на полнење мора да биде континуирано. Во овој случај, бидете сигурни да се изврши топлинска изолација на кофражни и да им овозможат на своите електричен систем за греење, која ќе трае непрекинато до конкретните има поставено. Изградба на обвивка за греење се врши со помош на греење жици или ленти, пренос на топлинска енергија обезбедува нивниот директен контакт со кофриране.

Таа, исто така може да се користи со алтернативни греење бетон. Тоа се врши со помош на жици вградени во самата структура, на оптимална температура е даден конкретен микс, и остана до саканото ниво на јачина бетон.

monolitny_fundament18

Понекогаш се користи принципот на термос - загрее изложени на свеж бетон, со бавно ладење набавува потребната сила својства. Овој метод се смета поекономично, што им овозможува на употребата на адитиви кои го забрзуваат процесот на стврднување на бетон.

monolitny_fundament13

Тоа е исто така можно, со употреба на антифриз адитиви кои се додаваат на бетонот при неговата подготовка и бавен процес замрзнување течноста. Недостаток на овој процес е долг период се бара да се постигне саканиот конкретно ниво сила.

monolitny_fundament12

Ако тоа е можно да се подигне засолниште - да го користите методот на струење на воздух во кои конкретни микс на пренос на топлина низ воздухот, при што изворите на топлина се греачи или топлина пиштол. Се разбира, работи во текот на зимата води кон поголема потрошувачка на електрична енергија, значи за антифриз адитиви и значително го продолжува времето на обработка.

Можеби сте заинтересирани за: