Бамбус во внатрешноста на станот: панели и прегради, завеси и ролетни, оригинален мебел и позадина за ѕидовите. Позадина на бамбус во внатрешноста: монтажа, позадина во спалната соба, во бањата, кујната и ходникот.

 • admin
 • 16 мај 2016 година
Бамбус во внатрешноста на станот: панели и прегради, завеси и ролетни, оригинален мебел и позадина за ѕидовите. Позадина на бамбус во внатрешноста: монтажа, позадина во спалната соба, во бањата, кујната и ходникот.

Современиот човек сè повеќе се чувствува непријатно од фактот што повеќето од предметите околу него имаат вештачко потекло. Желбата за природни материјали за внатрешна декорација, посебно резиденцијална, е сосема јасна: тие изгледаат богати, може да се создаде атмосфера и удобно, тие се еколошки, имаат долг животен век и практичност. Емисијата што ја емитуваат им овозможува на лицето да се чувствува исклучително пријатно.

Внатрешен бамбус - почит кон модата или желба да се вратиме во еколошки живеалиште

Еден од стилски примери за употреба на природни завршувањето материјали - бамбус, интересен изглед и квалитет карактеристики на стеблото на ова растение се дозволи употреба на бамбус финиш во приватен дом или стан, тоа е соодветно, во собата за било каква цел, може да се користи за да се создаде различни внатрешни стилови.

bambuk_v_interyere16

Еколошката природа на ова растение е обезбедена од фактот дека е исклучително брз раст, токсичните супстанции во неа практично не се акумулираат. Својства на бамбус овозможуваат да се направат од него:

 • панели и партиции,
 • завеси и ролетни,
 • тавански материјали и позадина за вметнување ѕидови,
 • оригинален мебел.

Популаризацијата на бамбус во догледно време беше позитивно промовирана од позадина на бамбус што се појави на градежниот пазар. Со својата елеганција и софистицираност, тие брзо ја добија симпатијата на потрошувачите.

bambuk_v_interyere6

Мода, исто така, вклучува и текстил со бамбус печатење - само една слика од ова растение може да создаде атмосфера со посебна удобност во собата. Во секојдневниот живот доста често се наоѓаат крпи и постелнини, фотошоти со слика на оваа прекрасна фабрика.

Дракаена стекна популарност, растение што наликува на бамбус, може да се одгледува едноставно во вазна со вода или во обични керамички садови.

bambuk_v_interyere7

Аматери-цвет лозарите во услови на обичните градски станови, исто така, почна да расте вистински бамбус. Фабриката е скромен, посебни услови и грижа не бараат, им се угодува на сопствениците исклучително брз раст.

bambuk_v_interyere24

Бамбусот исто така се користи како завршни полици, градинарници, подови и скали. Од бамбус се направени оригинални ролетни, принципот на нивниот механизам за кревање може да се создаде по аналогија на римски или ролетни ролетни.

Ајде да видиме колку е убаво изгледа бамбусот во внатрешноста:

Користење на бамбус во внатрешноста

Најинтересните од сите употребени за завршување на егзотични материјали можат безбедно да се наречат бамбус кој се користи во форма на стебла. Тие ги красат просториите во куќата, тие се многу успешно користени во пејзажот. Според идејата на авторот, вие само може да се држи бамбус ѕид, окупаторската на целата површина, тоа е можно да се направи интересен изглед или место на headboard.

bambuk_v_interyere3

Ковчезите можат да бидат позиционирани во било која положба, хоризонтално или вертикално. Креирање на влошки од стеблата на ѕидовите е многу полесно да се реши проблемот на зонирање на собата. За поделба на ходникот и дневната соба или кујна и трпезарија, можете да се создаде убава ѕидови од бамбус столбови, исто така, може да се користи за декоративни партиции, завеси изработени од истиот материјал.

Бамбус панели и нивните предности

bambuk_v_interyere12

За завршувањето на ѕидови и тавани во просториите, бамбусовите панели отпорни на влажност се многу успешно користени. Инсталација на ткаенината може да се направи на ѕидовите, кои не се подложени на специјална обука, користење на панели многу лесно да се скрие сите недостатоци и неправилности кои постојат на површината.

bambuk_v_interyere10

Направете панели од природни душеци, со импрегнирање со акрилен лепак и притискање на висока температура. Панелите можат да имаат различни текстури, во зависност од видот на ткаење, а исто така да бидат повеќеслојни или еднослојни. И покрај леснотијата на суровините, бамбусовите панели се разликуваат:

 • сила,
 • сигурност,
 • еластичност,
 • долг живот.

Посебен ефект при создавање на внатрешен бамбус се постигнува ако плочите се направени од природен бамбус до плочите.

bambuk_v_interyere33

Тие се направени рачно, користејќи за изработка на бамбус. Во текот на производниот процес, плочите се притискаат и сушат. Плочи од различни големини со различен број слоеви се достапни за продажба. Пет и седум слоја производи се нарекуваат "кинески паркет", областа на неговата употреба е завршувањето на подови. Кинески паркет има висока звучна и топлинска изолација, висока отпорност на влага.

карактеристики паркет од голем бамбус табла

Бамбус тротоарите денес не можат да се припишат на популарните завршни материјали. Сепак, за да дознаат повеќе за неговите позитивни аспекти ќе биде многу интересно и корисно за оние кои планираат да извршат поправки.

bambuk_v_interyere21

Овој производ е различен:

 • екстремна сила,
 • густина, околу 80% повисока од густината на даб одбор,
 • отпорен на влага,
 • отпорност на абење,
 • а не тенденција за деформација,
 • еколошка компатибилност.

bambuk_v_interyere23

Користете бамбус тротоарите можат да бидат во просториите на било која дестинација, станбени или дури и јавни - маргината на јачината на материјалот е сосема можна. Завршувањето со панели и плочи од бамбус овозможува да се даде природната природа, природноста, чистотата, карактеристична за дивата природа.

Лајсни и перничиња од бамбус

За да се заврши завршувањето на ѕидовите, порите и таваните, се потребни лајсни и плинтуси. На повеќето природни во внатрешноста на бамбус ќе се украсуваат зглобовите со бамбусочни завршни елементи. Во некои случаи, бамбус лајтите се користат како внатрешна или надворешна декорација.

bambuk_v_interyere9

Меѓу предностите на декоративните производи треба да се вика способноста: добро да се прикријат сите недостатоци и неправилности во областа на врските, да се елиминира асиметријата во собата. Со помош на бамбус лајсни украсуваат камини и лакови, ниши, тие се направени од рамки за огледала и слики, врата рамки. Со поставување на первази од бамбус, се добива непречено поврзување на површината на ѕидовите и подот.

Ајде да видиме како да се постават бамбус паркет

Бамбус позадини во внатрешноста

bambuk_v_interyere17

Бамбук позадина - оригиналниот природен материјал, кој се користи за декорација на ѕидови, поретко - за тавани. Бамбук позадина - тенка лента, дебелина од 5 до 25 мм, залепени на ткаенина основа. Ако се употребува притиснетиот материјал, неговата ширина може да достигне 10 см.

како да направите позадина

За производство на решетката се користат млади дрвја, чии ковчези се исушени, исечени и полирани. За внатрешна декорација на бамбус користи позадина, добиени од внатрешноста на стеблото, помек. Платното направено од горниот дел од стеблото може да се користи за завршување на надворешните ѕидови на куќите на село, балкони или лоѓи, завршувајќи ги фасадите на куќите. Што се однесува до бојата на позадината, може да биде:

 • природна светлина,
 • потемни, добиени при загревање на дрво до +60 C,
 • боја wenge, се тоа со боење.

Ако позадината е планирана и не е лакирана, тогаш, ако сакате, тие можат да бидат затемнети, додека ги добиваат посакуваните нијанси, за да пренесат одредени бои, користејќи лак кој се заснова на вода, темна или безбојна. Ако за производство на позадина се користи надворешниот дел од бамбус багажникот, тогаш нивната боја може да биде ванила, жолта, фстаци, чоколадо или tortoiseshell. За да се добие последната од горенаведените бои, се користи метод за да се затемнат одредени сегменти на плочите.

bambuk_v_interyere14

На продажба, исто така, се најде бамбус позадина со шема на гребен, тие се многу силни и може да послужи за многу години. За да се добие мазна површина, ламели од бамбус се подложуваат на дополнителна обработка - отстранување на горниот полукружен слој и мелење. Во овој случај, на површината може да се забележи оригиналниот модел и внатрешната структура на дрвото. Веб материјалот може да има различна ширина од 90 cm до 2 m 50 cm и должина од 5 до 15 m.

како лепак позадина

Тие можат да бидат инсталирани на било која површина, било да е тоа тула, дрво или бетон. Можете сами да го направите тоа. Прицврстувањето на ѕидната хартија се врши со помош на специјален лепак направен на гумена основа со примена на алкохолен растворувач.

Треба да се напомене дека како лепак, исто така, се однесува на еколошки материјали. На позитивните квалитети на лепилото е релативно долг период на стврднување - за неколку минути, можете да ја поправите позицијата на залепеното платно. Преклопете ја позадината за време на лепењето не се препорачува.

bambuk_v_interyere13

Треба да се напомене дека дури и со многу точни лепење на ленти, зглобовите меѓу нив остануваат забележливи. Доколку е потребно, исечете го платното долж решетката, можете да го користите вообичаениот остар нож, избирајќи го јазот помеѓу ламелите. За да се намали ширината на платното, треба да се користи:

 • ножовка за метал,
 • видов со мали заби,
 • рака видов сечилото.

Со вториот, квалитетот на сечењето ќе биде многу подобар, а самата работа ќе се изврши многу побрзо. За да се создаде интересен ентериер, бамбусовата позадина е комбинирана со трска материјал, природно дрво, природен камен.

bambuk_v_interyere15

За чистење на таков позадина, можете да употребите влажна крпа или средство за перење. Благодарение на мултифункционалноста и разновидноста на нијанси на лак, позадина од бамбус може да се користи во ентериери, декорирани во различни стилови.

спална соба

Бидејќи се верува дека бамбусот и производите од него придонесуваат за брзо обновување на енергија и сила, идеална опција може да биде да ги користите во спалната соба.

bambuk_v_interyere4

Ставете над сите во собата како позадина не треба - тоа е можно да се користи како завршница на само еден од нивните ѕидови, или да ги поставите на кревет, создавајќи еден вид на панели.

бања и кујна

Цврстина и отпорност на влага од бамбус, и позадини од тоа го направи можно за да ги користат овие материјали за декорација со "екстремни" клима - бања и кујна. Дури и под услови кои обезбедуваат изложеност на пареа, на тапет ќе трае долго време.

bambuk_v_interyere1

На истата соба со завршница како ќе го израдува сопствениците на посебните атмосфера и удобност. Често се користи во бањи плочка обложена со сликата на растенијата. Тоа е одлично, ревитализира и ја осветлува внатрешноста, што го прави еден тропски белешки. Понекогаш е доволно да ги користат овие плочки како трим, на пример - да се создаде една плоча.

употреба во ходникот

Многу често, бамбус се користи за завршување на ходниците, со оглед на значителни трошоци на дизајнот на ентериер опција е најчесто се користи кога бамбус позадина се во комбинација со конвенционалната, хартија или ткаенина.

Мебел од бамбус

Еден интересен акцент во дизајнот на ентериер на стан или куќа земја може да биде мебел направен од бамбус и ратан. Цената на таквите мебел е доволно висока, но тоа е оправдано со атрактивен изглед и издржливост.

bambuk_v_interyere2bambuk_v_interyere19

Карактеристична одлика на производите на овие материјали се мала тежина и издржливост, способност да се вклопуваат и во внатрешноста, изгледа модерно и стилски. Со оглед на многу светлите нијанси на природни суровини, често се користи карамелизиран материјали за производство на мебел.

bambuk_v_interyere18

Оние кои решиле да купите мебел од бамбус не треба да заборавиме на едноставни правила:

 • местото на бамбус мебел во близина на греење уреди не се препорачува,
 • не треба да се чисти со абразивни мебел и содржи активни хемикалии средства.

Убава ентериери со бамбус мебел:

Бамбусно завршување на канцелариски простории

Дури и модерно образование не им овозможи на повеќето од нас да се ослободи од суеверие, ако тие се однесуваат на верувањето дека одредена дневна или духовна тема може да се донесе или задржи благосостојба, успех и финансиска стабилност, нема ништо лошо во тоа. На пример, според учењето на фенг шуи, како растение е бамбус.

bambuk_v_interyere5

Во станбена форма, или како завршувањето материјал, рамки, или едноставно прекрасни слики - тоа не е важно, но присуството на ова растение во зграда е да се донесе среќа на оние кои работат тука. Прифаќање или одбивање на валидноста на овие верувања не дава никаква смисла, бидејќи присуството на парична казна предмети, придонесувајќи за внатрешни канцеларија ориентални акцент го прави уникатен внатрешен го подобрува расположението на вработените и посетителите.

Најчесто се користи во декорацијата на канцеларии ролетни и бамбус ролетни. Тие обезбедуваат одлична заштита од сонцето и да се пополни во внатрешноста на природен свежина.

Можеби сте заинтересирани за: