Како и што се украсуваат скалите во куќата, материјали за поставата на скалите: плочка, камен, керамика, дрво, платформа обложување.

  • admin
  • 28 јуни 2016 година
Како и што се украсуваат скалите во куќата, материјали за поставата на скалите: плочка, камен, керамика, дрво, платформа обложување.

Скалилото не е само погоден инженерски дизајн, туку и експресивен елемент во внатрешноста на приватна куќа. Како каприциозна fashionista убавина, скалилата бараат разбирање на користените материјали и дизајнерскиот пристап, особено кога се создава обложување. Затоа, внимателно треба да го изберете материјалот за да создадете соодветен стил.

Модерни скалила во приватна куќа

Кога се гради и украсува станбен простор, скалите имаат важна компонента. Во овој случај, декорацијата и поставата на скалите е дополнување на дизајнот, без кој приватната куќа ќе ја изгуби својата жалба.

po-betonu1

Успешно избраните материјали за обложување и квалитетно извршената декорација ќе ја направат конструкцијата сигурна и ќе го продолжат животот на скалите. Светот на скалите е богат и разновиден, но неопходно е да се избере свртениот материјал со познавање на особините и својствата. Корисни совети за соочување со скалите никогаш не се мешаат.

1415883204_klinkernaya-plitka

Видови на поставата на скалите

облицовка и камени плочки

Изберете плочка за обложување

Најприфатлива опција за цената и способноста да се изгради само-соочувајќи скали се смета декорацијата на скалите со плочки или камен.

oblitsovka-tselnymi-kamennymi-plitami

Долгиот работен век на материјалот, помножен со надворешната жалба, кој не ја губи оригиналната презентација, создава максимални предуслови за справување со дела. Но, со скали со плочки и камења има многу тајни.

stypen8

Корисни совети

За лепење на скали се изработени плочки кои имаат висока класа на абразија (IV или V), минимална цврстина на скалата на Mohs (5-6) и анти-пропадни својства. Таквите барања се направени за доброто на бес. Покрај тоа, површината на плочките мора да биде брановидна во форма на конвексни или конкавни елементи, а исто така да биде врежана на целата површина. Нерамна или груба текстура на површината на плочката ќе обезбеди најдобра безбедност при патување. Патем, за безбедноста на обложување

Плитка-dlya-stupeney-lestnitsyi-s-riflennyim-kraem-nananesenyi-spetsialnyie-nasechki

Безбедни плочки

Дождот, снегот или мразот може да предизвика многу проблеми за скалите. Еве, за да се избегне повреда, препорачливо е да се користи плочка:

• со безбедно раб

• со раб (полица)

• посебни аголни плочки.

Поставувањето на безбедни плочки е направено традиционално со избирање посебен адхезивен раствор.

Uglovoy-profil-dlya-otdelki-kromki-stupeni

Се препорачува да се избере камен за скали од скали отпорни на абразија. Ова се ситно-гранулирани карпи: гранит, базалт и калцит мермер. Камените од камен можат да бидат полирани и исполнети со специјални соединенија кои длабоко пробиваат порите на каменот.

otdelka-kryltsa-naturalnym-kamnem-600x450

Како да се направи обложување на скалило со клинкер плочки ќе покаже ова видео.

Но, сепак, признаениот "авторитет" се смета за скали и сврзување на скалите од керамички гранит.

обложување со керамички гранит

Да се ​​направи поставата на скалите со керамички гранит може да биде создавањето на монолитни и префабрикувани чекори. Соочувањето со монолитните чекори дава впечаток за интегритетот на структурата. Во исто време, бројот на формирани зглобови е минимизиран.

керамо

Но, дури и со поставата на скалите, чекорите имаат свој шарм. Ако една плоча е оштетена, само дефектната област се заменува. Се разбира, при изборот на соочуваат материјалот, препорачливо е да се избере сет на материјали, кој вклучува завршени чекори и столб. Работ на завршената плочка има заоблена форма која ви овозможува да му дадете уреден изглед на столб и скала.

kak_sdelat_udobnuyu_lestnitsu_v

Корисни совети

Без оглед на избраниот материјал за обложување, големината на плочката е избрана според ширината на чекорот. Ова ќе го минимизира бројот на рабовите и, соодветно, дополнителна работа.

italian_ceramogranit

 

дрвени облоги

Традиционалниот дизајн на скалите е надворешен или за внатрешна употреба на приватна куќа, направена на бетонска база или со метална рамка изгледа здодевно. Затоа, поставата на скалите со дрво ќе ја красат примитивната конструкција.

oblicovka

Ние мора да им оддадеме почит на фактот дека финишот на вештачко или природно дрво ја трансформира скалата. Поставата на скалите може да се направи целосно или делумно.

25

Дрвото се користи од дизајнерите за да се даде цврстина и цврстина на скалите. Ова е особено забележливо за марширачкото скалило што води до вториот кат на селска куќа.

28120988.bvtjkepqyk.W665

Фази на поставата дрво со скали :

• селекција на дрвените видови и создавање на скица на обликот

• завршни чекори, тунели за скали, маршеви и платформи

• монтажа на оградите или оградите

• Завршете со лак, восок или мастика.

yahtnyy-lak-600x513

Корисни совети

Експертите ве советуваат да изберете низа дрва за поставата на скалите. Апсолутно не се погодни за лакирање на паркет плочки, бидејќи со интензивно движење на скалите, тие редовно ќе "паднат". За газдите и risers, се препорачува да се избере добро исушено дрво со директна поставеност на дрвениот модел и нема дефекти - јазли, чипови или пукнатини. Да речеме дека ова е класа I дрво со ознака "Е" - даб, бука и пепел. Дрвото од зимзелени дрвја најмногу се користи за пружење и риболов.

Lestnitsa_LS_10U_1

Како да се направи завршувањето со сопствени раце на дрвени чекори на скали ќе го поттикне видео.

свртени со скали со покрив

Водечкото место во линијата на уличните материјали со кои се соочува е платформата. Скалите што водат до терасата на приватната куќа изгледаат беспрекорно и стилски.

b15

При инсталирање чекори на скали, за декорирање се користат следниве опции за монтирање:

• прикриен систем на зацврстување

• користење дрвени потпорници 5.1 x 10, 2 см.

Со системот за монтирање на рамна површина, клиповите првично се инсталираат на секој столб. Потоа, инсталирајте ги првите и вторите плочи. Прицврстувањето се врши со завртки, кои минуваат од работ на плочата директно на столб.

три трчање

Кога користите поддршка барови, клипови првично се инсталирани на секој столб. Потоа наместете ја првата плоча, а потоа и лентата помеѓу столбот. Во претходно подготвената дупка во бар поставите втор табла. Зацврстете ги плочките со завртки кои се движат одоздола низ чекорите и решетките.

Со избирање соодветен материјал за свртени предмети за скали, можете слободно да продолжите до поставата.

oblitsovka-stupeney-otdelka-mozaikoy

Можеби сте заинтересирани за: