Видови на пресуван апликации: керамички тули, клинкер, hyperpressed, цврсти, шупливи, Лего тули, песок-вар тули и декоративни.

  • admin
  • 03-Feb-2016
Видови на пресуван апликации: керамички тули, клинкер, hyperpressed, цврсти, шупливи, Лего тули, песок-вар тули и декоративни.

Градежните цигли се најпопуларниот материјал широко користен за поставување на разни видови на конструкции. Дури и денес, кога градење на технологии се развива со неверојатна брзина, и нови материјали и технологии се појавуваат речиси секој ден, во повеќето случаи, програмери сакаат да градат куќи од него тула.
  Ова не е конзервативизам, бидејќи зградата тули - докажано материјал, топло, еко-пријателски, трајни, има атрактивен изглед и обезбедува добра звучна изолација.

Видови со кои се соочуваат цигли

како-ochestit-klinker-ot-rastvora

Обликуваната тула, за разлика од обичните приватни, е повеќе "симпатична", бидејќи е повеќе завршна, наместо градежен материјал. Се употребува не само за завршна обработка, туку и за изградба на разни видови конструкции - декоративни огради, колони, арки и др. Понекогаш се користи за внатрешна декорација на простории.

Главните материјали што се користат во производството на тули со кои се соочуваат се глина, цемент, варовник и разни природни бои. Соочувањето со цигли направени од такви "состојки" се отпорни на најтешките, мразови, влага и еколошки. Постојат неколку видови тули со кои се соочуваат: керамика, клинкер, силикат и хипер-притисок. Подолу ќе ги разгледаме сите наведени типови на тули кои се соочуваат подетално.

керамички тули

Може да биде шупливо и целосно тело.

72201

1309332346_keramicheskiy-kirpich-1

Сите видови керамички тули се направени од одредени видови глина. Појавата на керамички тули не зависи од тоа од што е направена глината, туку квалитетот и способноста да ги издржат тешките товари - зависи. Ова мора да се земе предвид при купувањето на керамички тули.

Постојат многу начини на украсување на предната страна на керамичка тула. Класици - целосно мазна површина, мат или сјајна. Многу популарна е тула со текстурална завршница, која имитира, на пример, природен камен. Застаклување на тула површина е исто така многу популарна вид на декорација.

Keramicheskiy-kirpich-5

Како резултат на тоа, површината на тулата добива многу елегантен и убав изглед и пријатен сјај.

клинкер тула

характеристика-klinkernogo-kirpicha-485x374

Ја претставува истата керамика во посовремена верзија. Изработена е од посебна класа на глина. Отпуштен е на многу висока температура. Излезот е многу силен и издржлив материјал.
  Клинк тула се користи на места каде што има постојано моќно оптоварување, на пример, во прозорецот и вратите. Со таква тула е можно да го отвори дворот, патеката и да ја постават основата на куќата.

Овој тип на тула е многу густа и практично нема пори, односно не апсорбира влага. Ова понекогаш ја зголемува отпорот на мраз на клинкер тули.
  Областа, наредена со клинкер тула, ќе служи децении без пукнатини и чипови, зачувувајќи го својот оригинален изглед. Сепак, високата густина на материјалот има значителен недостаток - висока топлинска спроводливост.

Бидејќи клинкер тула најчесто се користи за завршна фасада, изборот на бои и нијанси е огромен. Покрај тоа, овој материјал нема строги стандардни димензии. На пример, на продажба има таканаречена "долга тула" - 52,8 сантиметри во должина. Ширината е 10,8, дебелината е 3,7 сантиметри.

хиперпресирана тула

2913519

Таквата тула е направена без печење. Како алтернатива на висока температура, се применува моќен притисок на кој се подложени претходно формирани преформи. Песок и глина не се користат во производството на хиперпресирани цигли, неговите составни делови се варовник, цементни додатоци и бои од сите видови.

Технологијата на производство овозможува да се направи предната страна на тули "искинати", во форма на прекрасно расцепување, имитирајќи површина од природен камен. Оваа карактеристика на материјалот е широко користен од дизајнерите и ви овозможува да креирате многу убава и оригинална површина. Исто така, треба да се напомене дека со хиперпресивни цигли многу е лесно да се работи, а во исто време не ги губи своите својства.

Хиперприпрената тула е издржлива, отпорна на мраз, има форма блиска до идеален, без никакви неправилности и отстапувања од прав агол. Единствениот значаен недостаток е високата топлинска спроводливост, која, сепак, лесно се елиминира со инсталирање на топлински изолатор.

со кои се соочува тула: солидна и шуплива

Тули наменети за свртени дела може да бидат цврсти - без празнини, со висока густина и голема тежина, и шупливи, односно, содржат шуплини внатре.

Од монолитни, полно-цигли излегува дека е многу силна, но во исто време, "ладна" обвивка. Шупна тула, иако повеќе кревка, ја држи топлината добро и, згора на тоа, има мала тежина.

Критериуми за избор на боја на лице со тули

raznotsvetnyy-klinkernyy-kirpich

Избор на видовите и боите на тули за фасадата на куќата, дизајнерите првенствено обрнуваат внимание на бојата на прозорците, покривите, вратите и другите елементи. Покрај тоа, изборот на боја во голема мера зависи од обликот на објектот и неговите димензии. Ако фасадата има мала површина, тогаш човечкото око гледа неколку тонови. Многу од нив се "нејасни", на пример, жолта тула ќе изгледа поблеска и потапка отколку што всушност е.

1370926691_foto-1

Затоа, кога украсуваат мали фасади, одберете тула со светли, сочни, заситени бои, кои веднаш привлекуваат внимание, на пример, црвена тула.

raznotsvetnyy-klinkernyy-kirpich

Ако инвеститорот сака целосно да открие не многу светла или темна тон, неопходно е да се намали доволно голема површина со таква тула. На пример, да се наметне на нив целиот ѕид. Но, во овој случај неопходно е да се земе во предвид фактот дека окото на човекот често го перцепира темниот тон едноставно како континуирано, неизразно црно.
Исто така, не заборавајте за правилната комбинација на бои, бидејќи во агрегатот изгледаат сосема поинакви од индивидуално. На пример, ако боите ја имаат приближно истата осветленост, тогаш тие можат, како што беа, да се променат во тонови. Ова е особено забележливо кога ѕидарскиот елемент од иста боја е врамен од друг.

Лего тула

1370926691_foto-1

Името зборува за себе. И тоа е точно - прототип на овој тип на тула е навистина на децата дизајнер "Лего" - тоа беше тој кој инспириран инженери процес да се создаде единствена од ваков вид градежен материјал, кој се нарекува "Лего тули". Во форма, тоа навистина личи на зголемени детали за дизајнерот на детето.

предности на лего тула

Една од главните предности на овој градежен материјал е нејзиниот изглед. Технологија не треба да го откриеме на тркалото, тие се, ако можам да го кажам тоа, едноставно зголемување на детали на детски дизајнер, создавајќи вистински "дизајнер за возрасни". Сите тули имаат строги стандардни големини и специјални жлебови, благодарение на што поставувањето на тули е многу пати побрзо и полесно од вообичаеното. Тула е делумно празна, затоа има мала тежина. Дупки во тули може да се користат за поставување на комуникации, на пример, електрични жици.

130400573_3_644x461_lego-kirpich-i-его-Производство-oborudovanie

Лего тула се произведува со хиперинјекција. Готовиот производ е многу издржлив и не бара дополнителен третман со висока температура. Овој метод на производство е економски многу профитабилен, бидејќи значително ја намалува цената на чинење на трошоците. Во процесот на производство на лего тули, се користат различни видови на полнила, по скрининг, и така натаму. Додавањето на мермер, доломит, варовници од крцкави ви овозможува да добиете производи кои се разликуваат по изглед и структура. Користење на разни видови бои ви овозможува да добиете производи од необични убави тонови и нијанси.

Бидејќи лего тулата е многу силна, таа се користи за изградба на главните ѕидови. И поради особеностите на тула конструкција, ѕидовите се совршено рамномерно.

Друга предност на овој градежен материјал лежи во техниката на неговото поставување. Наместо цементен малтер се користи посебна мешавина на лепак. Неговата потрошувачка е многу мала - стандардна кеса е доволна за да се постават неколку стотици тули, што е многу профитабилно.

maxresdefault

За поставување на тула на себе, не ви се потребни посебни градежни вештини. Главната работа - внимателно и без проблеми на десната страна, и тогаш процесот ќе оди само по себе - вие само треба да се постават на тули во браздите. Со оглед на тоа решение е да се разредат, заштеда на време и енергија, покрај работата со лепак е многу полесно и поудобно, и појавата на готовиот структура е повеќе точни и естетски.

Значи, ајде да резимираме и накратко да ги наведеме предностите на тули:

• Лесна тежина со висока јачина.
  • Лесно работење.
  • Атрактивен изглед, широк спектар на бои.
  • Идеално рамна површина на завршената конструкција.
  • Мала потрошувачка на мешавина од лепило.
  • Голема брзина на изградба на градежни објекти.

Сепак, и покрај фактот дека професионални градители ценат предностите и технички карактеристики на Лего тули - отпорност на ниски температури, ниска топлинска спроводливост, отпорност на влага, совршен материјали, за жал, нема. Главниот недостаток на тули е во моментот - мали количини на своето производство. Како резултат на тоа, брзината и обемот на градежните работи директно зависи од тоа колку е добро организирано производство на тули во одреден регион.

Вар тули

4

Силикатните тули се направени од кварцен песок и варовник на воздух. Во овој случај, песок е 90%, а 10% - вар и специјални додатоци, кои влијаат на бојата и јачината на циглите.
Белата силикатна тула се произведува со полусув притисок. Благодарение на овој метод е можно да се добие висококвалитетен производ со потребна густина. Целосно силикат тула тежи околу 4.2-4.5 кг во просек. Исто така постои и една и половина шупливи силикатни тули, во кои има неколку воздушни шуплини. Овој производ тежи помалку - околу 3,7 килограми.
  Во процесот на изградба се користат силикатни тули со различна тежина и димензии:

• 250х120х65 - сингл.

1017426
  • 250х120х88 - еден и пол.

257606

• 250х120х138 - двојно.

кирпич-силикатный-двоинои-обухов-киев

силикатни тули: предности

Поставувањето на песок-вар тули практично не се разликува од обичните обични керамички ѕидари, освен што треба да работите попретпазливо, за да не го премачкуваме растворот со предната страна.
  Силикатни тули се многу издржливи, зградите изградени или наредени со силикатни тули се доказ за трајност и трајност.
  Големата густина на силика тула обезбедува добро ниво на звучна изолација, што е многу важно за живеалиштата.
  Силикатните цигли се поевтини од керамичките тули за околу 20%, што заштедува многу пари.
  Благодарение на широк спектар на бои, може да се реализира било кој проект и да се изгради оригинална зграда која ги задоволува потребите и вкусовите на сопственикот.

каде што се користи силикатна тула

Најчесто овој градежен материјал се користи за поставување на ѕидовите на подножјата и партиции во мулти-катните згради. Ѕидовите, изградени од силикатни тули, се издржливи и убави.
  Не се препорачува да се гради од силикатни теписи, бунари, печки и оџаци. Исто така, употребата на силикатни цигли во места со прекумерна влага е контраиндицирана.

Декоративни тули

декпративен-кирпич-состарен

Се повеќе и почесто постојат проекти за внатрешен дизајн, во кои внатрешните простори се декорирани со тула. Оваа мода дојде кај нас од целиот океан. Нејзината популарност почна да ги собира циглата завршувајќи во средината на минатиот век.

otdelka-pod-kirpich-4-520x245

Ако станбена зграда е изградена од цигли, тогаш во овој случај сè е исклучително едноставно - оставете ги ѕидовите како што е. Но, кога станува збор за стан со бетонски ѕидови или куќа од дрво, просторијата може да се заврши со вештачка декоративна тула.

каде што се користи декоративна тула

Овој тип на материјал за завршна обработка е широко користен и за надворешна и внатрешна декорација. Најчесто се користи за завршна обработка на фасади, огради, коцки и колони, рамки за арки и др. Камини украсени со декоративни тули изгледаат многу убаво.

gal11

Бидејќи декоративната тула е отпорна на влага и не покажува мувла, може да се користи во простории со висока влажност - во базени, бањи, подруми и сл.

предности и недостатоци на декоративни тули

• Демократска цена во споредба со природните материјали.
  • Декоративната тула не изгори.
  • Лесна тежина.
  • Еколошки.
  • Широк спектар на бои.

Што се однесува до недостатоците, тогаш, во најголем дел, лежат на совеста на производителот. За такво можно е да се носат:

• Тули со различни нијанси од различни пакувања.
  • Употреба во производството на бои со слаб квалитет.
  • Разни дефекти на површината ако производот е исчистен со абразивни материјали.

Може да бидат заинтересирани: