Плочка за бања 2018, изберете плочка за бања, корисни совети

 • admin
 • 22 октомври 2016 година
Плочка за бања 2018, изберете плочка за бања, корисни совети

Најдобрата опција за завршување на бањата е керамички плочки. Секоја година, на клиентите им се нуди ажуриран опсег и нови колекции на материјали. За тоа каков вид плочка е модерен оваа година, на што треба да обрне внимание при изборот. И, исто така, како самостојно да го поставите во оваа статија.

Плочка за дизајн на бања 2018

Оваа година во декорацијата на просториите се зачувува тенденцијата на минимализмот и едноставноста, бањата не е исклучок. На пример, можноста за завршување на бели плочки. На подот од собата има мат плочка од квадратна форма. На ѕидот е сјаен модел. И по целиот периметар на просторијата има неколку тенки хоризонтални ленти и еден широк тесен правоаголни плочки од различни нијанси на сива боја. Оваа бања создава мирно и мирно расположение.

plitka_2016_11_0

И напротив може да создадете светла акцент, како во овој случај. Сите ѕидови на собата, освен една, се покриени со светлина, сјајни плочки. И ѕидот зад бањата е поставен со разнобојни правоаголни плочки. И нејзината слика имитира паркет шевронен. Таква светла точка ќе ве расположи и ќе ја декорира вашата бања.

plitka-dlya-vannoy-dizayn-2016

Поплочување на бања

За да ги завршите плочките за бања, не мора да се прибегне кон помош на специјалисти. Доволно е внимателно да се подготви за самиот процес. Прво треба да ја пресметате површината на секој од ѕидовите, множијќи ја нивната ширина за висина. Добиената вредност е потребна за купување на материјалот. Во овој случај, треба да се има предвид дека дел од материјалот може да се влоши во текот на работењето и неопходно е да се обезбеди маргина од 5-10%. Кога купувате плочка, внимателно проверете го пакувањето, треба да биде целина. Исто така, проверете го бројот на серијата на секоја од нив, што е означено со алфанумерички знаци. Ова осигурува дека нијансите на материјалот се совпаѓаат. Доколку финансиските можности овозможуваат подобро купување на увезениот материјал. Тој нема да има несогласувања во големината на плочките, за разлика од домашните. Исто така, треба да купите алатки и потрошен материјал што треба да работите.

Имено:

 • керамички плочки во потребната количина;
 • лепак за неа;
 • шпатула за затегнување на лепилото;
 • смазка за рабовите;
 • шпатула за гума;
 • крстови за поставување плочки;
 • рулет;
 • ниво;
 • молив.

Штом се е подготвено, можете да почнете да работите.

како да се стави плочка во бањата

Работата за поставување на плочките е поделена на неколку фази.
Подготовка на. За почеток, треба да го затворите филмот за водовод и да го поправите добро со леплива лента. Ако ѕидовите на просторијата се рамни, тие може да се исчистат од прашина и подготвен. Со нерамни ѕидови, тие мора да бидат малтерисани или малтерисани со листови од гипс картон.
Поставување плочки.  Прво треба да го подготвите лепилото. Изготвен е од сува мешавина со додавање на вода. Сите пропорции обично се означени на пакетот, така што нема да има проблеми. Прво поставете го првиот ред на плочки, прво повлечете права линија на дното на ѕидот, и веднаш продолжете со поставување на втората. Со површинска гледарка, на ѕидната површина се нанесува лепило. После тоа, нежно притиснете ја плочката врз ѕидот без вишок притисок, инаку може да го оштетите материјалот. Така, редот е поставен, а растојанието помеѓу плочките е регулирано со специјални крстови. Покрај тоа, квалитетот на поплочување треба да се провери по ниво, така што сè е ниво. Во аглите на собата, целата плочка не може да се вклопи и мора да биде исечена. За овие цели, бугарски или посебен уред за сечење плочки може да биде корисен. Измерете ја саканата големина и нанесете ја ознаката на молив на површината на плочката. Потоа отсечете го саканиот дел и лепило до ѕидот. Откако ќе се додадат сите плочки, неопходно е да се исчистат шевовите и да се направат замрзнати. Маллина не само што дава прекрасен изглед, туку служи и како дополнителна заштита од влага. Може да се измие замрзнување во тон на плочка, и можете да изберете повеќе контрастна боја.
Конечната фаза. Ние собираме топла вода и нежно мојата плочка, отстранувајќи вишок лепак и инјекциска смеса од површината на ѕидот. Сите работи се завршени и нашата бања е подготвена. Останува да го дополни со додатоци за готовиот изглед.

Керамичка плочка за купатило

Сега на пазарот на завршни материјали има широк избор на керамички плочки. Се разликува не само во растворите во боја, туку и во текстурата. Со целиот спектар и индивидуални колекции на плочки може да се најдат во каталогот на производители, доброто на домашниот пазар е доволно. И ако финансиските можности ви дозволуваат да се запознаете со странски материјал.

бања плочки директориум

Домашните производители на плочки не се инфериорни во однос на увезените аналози. Употребата на најновите технологии ги донесе производите на меѓународно ниво.

За да им дадат убав изглед на плочката, се користат следниве техники:

 • свила печатење на екранот;
 • лустрација;
 • дигитално печатење.

Поради ова, одредени видови на керамички плочки со право може да се сметаат за дела на дизајнерската уметност. На пример, во каталогот на рускиот производител можете да најдете многу убави опции:
Колекција "Бејкер Стрит"  е комбинација на плочки со имитација на ткаенина во класичен шкотски кафез и комбинација од обични плочки од црвена, бела, сива и црна боја. Исто така во оваа колекција се наоѓаат бели плочки со слика на познатиот двокатен автобус, чувари, чувари и други знаменитости во Лондон. Користејќи ги, можете да креирате панел на ѕидот од бањата од поединечни слики, а катниот под е совршено надополнет со бели или сиви плочки на ѕидовите со црвена или зелена граница. Сите бои совршено се усогласуваат и резонираат едни со други. Цената на квадрат. m од оваа колекција ќе биде 620 рубли.

22f9ad14-21cc-11e2-bc0d-005056954897_1

Колекција Ajanta  ќе направи префинета и стилна бања во црно-бела шема на бои. Се состои од црни и бели плочки, а се предлага модел за ѕидови со примена на текстура флорални украс. За подот монофонична плочка од двете бои. Исто така во колекцијата е црна плочка со сива шема. Примената на овој материјал ќе овозможи зонирање на просторијата и обидете се со различни техники на дизајнирање. Просечниот квадрат. метри од оваа плочка ќе чини 540 рубли.

Неименуван

Колекција "Кјото" Тоа е плочка на мирни кафеави-беж тонови со текстура на дрво. На индивидуални плочки, се применува сликата на лисјата. Таквата плочка ќе создаде мирна и хармонична атмосфера во бањата. Цената на еден квадратен. метри на оваа плочка е 340 рубли.

Untitled1

Ова е само мал дел од каталогот, но од ова е јасно дека различни текстури и бои ќе го задоволат дури и најсложениот купувач. Од широк спектар на каталози, секој може да ги собере плочките според нивниот вкус и финансиски можности.

плочки со бања со цвеќиња

Една од најубавите и популарни слики е цвеќиња. Оваа техника се однесува на керамички плочки. Дизајнерите нудат да се разредуваат ѕидовите на тоалетот како одделни плочки со цветен отпечаток и поставување на панели од различни големини. На пример, како во овој случај. Бањата е завршена со тенка лента на плочки во сиво-виолетова скала. И на подот материјалот има поинтензивна нежни боја. На ѕидот зад бањата постои панел проширен во висина со големи цвеќиња од нежни и кафеаво-црвена боја. Оваа боја на материјалот е пријатна за око и визуелно го проширува просторот.

vannaya_v_fiolrtovih_tonah-18

Не е неопходно да се шират панелите на ѕидот од бањата. Можете да ги користите плочка со слика на цвеќе како тротоарот. На пример, земете го материјалот од бело и портокалово цвеќе и додајте го со плочки со слика на цвеќе на бела позадина. Средниот дел од ѕидот треба да биде поставен со бели плочки, при што спринтот на плочка треба да се наоѓа во средината на оваа лента. Целиот дел од просторот е поставен со портокалови плочки. Таков прием визуелно ќе го прошири просторот и ќе даде динамичност и расположение на целата бања.

2av5tzudyxfo

Цветовите се во ред, па можат да го надополнат секој ентериер. И што е најважно, плочката со цветен модел совршено ќе се вклопи во било кој стил и ќе одговара на материјалот од која било боја.

шпански бања плочки нови предмети 2018

Шпанците заедно со Италијанците се модни трендови не само во облеката, туку и во завршните материјали. Нивните дизајнери создаваат оригинални и практични збирки во различни стилови. За оние кои претпочитаат класичен стил, плочките во комбинација со бургња и беж ќе одговараат. На подот е поставен темноцрвените плочки, а маслото е подобро да се користи бело. Таквата игра на контрасти изгледа многу благородна. На ѕидот се поставени плочки со ленти наизменични. На врвот на тоа е поставен голем број на плочки со инверзна слика на гранките на растението. Можете да ја оставите плочката до средината на ѕидот и да насликате сè друго или да поставите беж плочка со слика на грашок. Овој материјал го пренесува шпанскиот темперамент и изгледа скапо.

3862_auto_4d33f7a36f9d3

Можете да изберете друга опција во која централниот дел на ѕидот и подот во бањата е поставена панел со големи цвеќиња. Целиот дел од просторот е украсен со плочки, имитирајќи мермер. И панелот ќе изгледа како природен мозаик. Оваа многу тивка декорација изгледа елегантно и дава рафинирано шик бања.

Fusion-foto-interior

Секој може да ги собере шпанските плочки по желба. Со таков завршеток вашата бања ќе игра со нови бои и ќе даде добро расположение секој ден.

Модерен плочка за купатило 2018

Оваа година е многу модерен, сите природни. Плочката не беше исклучок. На пример, модел кој симулира песочник. Различни нијанси на кафеава од светлина до повеќе заситени даваат длабочина и динамика. Таквиот материјал е совршено комбиниран со светлина на подот. Таквата плочка ќе ве приближи до природата и ќе создаде мирна атмосфера во собата.

04e7b98f24c0bb5e0c427e7e3294f15c

Друго оригинално решение може да биде употребата на плочки со модел на крпеница. Секоја плочка има различен модел и опсег на бои, поставување на подот, или еден од ѕидовите, добиваме слика што изгледа како ватенка од крпеница. Сите други површини можат да бидат покриени со бели плочки. Таквата плочка ќе изгледа многу убаво и ќе создаде атмосфера на атмосфера и топлина.

plitka-dlya-van11

Оваа статија ја опишува разновидноста на плочка. Препораки се дадени на неговото поставување, а денес се дадени примери за вистинските сорти на материјал. Користејќи го советот на статијата, можете лесно да ги пресметате и да ги соберете потребните плочки и да создадете индивидуален дизајн за вашата бања. Успешна работа.

Можеби сте заинтересирани за: