Вител акрилни кади, џакузи агол Акрилна када: правилата на селекција, избор на големина, изборот на формата бања.

 • admin
 • 21 декември 2016 година
Вител акрилни кади, џакузи агол Акрилна када: правилата на селекција, избор на големина, изборот на формата бања.

Бањањето е многу пријатна процедура која ви овозможува да се опуштите. Но, исто така, може да биде корисно ако инсталирате вител во вашиот дом. За каков вид на податоци се бањи и како да го изберете правилно во овој напис.

Бања со хидромасажа

Вирната бања е секогаш поврзана со луксуз. Но со својата помош можете да го подобрите вашето тело. Второто име на таквите бањи звучи како "џакузи" и е доста честа појава во секојдневниот живот. Тоа беше од името на италијанскиот механичар Кандидо Јакузи (името беше малку искривено кога се изговараше), кој прв го измисли методот на лекување со струјни води и вода.

Пред околу половина век, овој изум стана многу популарен во третманот на болести на мускулно-скелетниот систем и го зголемува мускулниот тонус. Исто така, оваа постапка може да го зајакне човечкиот имунитет и да постигне хармонија. Воздухоплови од вода и воздух влијаат врз биолошки активните точки на телото и тоа зависи од нивната насока, температурата на водата. Многу производители додаваат во своите бањи модели способноста да се слуша музика, светлосни ефекти и можноста за спроведување на ароматерапијата.

Во овие кади може да има три типа на масажа:

 • Интензивна масажа со млазници за вода. Се изведува со млазници поставени на страните на страните на бањата. Таквата масажа позитивно влијае на страничните и горните делови на телото.
 • Изложеност на воздушни меури. Овие инјектори се наоѓаат на дното и обезбедуваат нежна масажа на површинските ткива на телото.
 • Комбинирана изложеност на млаз од вода и воздух.

Оптималната температура за вител е 35 Целзиусови степени. Квалитетот на постапката зависи од бројот на млазници и нивната локација.


За да се добијат пријатни чувства и придобивки, млазниците треба да се стават под агол на подрачјата на телото што се засегнати. Исто така, квалитетот на крајниот ефект ќе зависи од обликот на бањата, толку повеќе тоа е приближна на анатомски подобрите ефектот на својата одлука. Ако сте загрижени дека по инсталирањето слична бања вашите сметки за електрична енергија ќе се зголеми залудно. Хидромасажни бањи економично трошат електрична енергија. Овие бањи не само што помагаат во одржувањето на личната хигиена, туку и на средството за добивање задоволство и заздравување на духот и телото.

ustroistvo-chugunnoi-вани-с-gidromassazhem

акрилна бања со хидромасажа

Најчестиот материјал за правење слични бањи е акрил зајакнат со фиберглас.

Покрај тоа, голем плус е малата тежина на производот, што секако ја поедноставува неговата инсталација. Исто така овој материјал има добри хигиенски својства, штетната микрофлора нема да се задржи и ќе се развива на мазна површина. Покрај тоа, тие се лесни за грижа. Со текот на времето, изгледот останува ист, а вие не мора да ја вратите површината на бањата. Покрај тоа, цените за такви модели се сосема прифатливи.

аголна бања со хидромасажа

Еден од најудобните модели на кади се агол. Тие се погодно поставени во затворен простор и ви дозволуваат да заштедите драгоцено место. Аголни бањи се многу разновидни.


Таквите модели можат да бидат во форма на триаголник со заоблено дно. Ова е наједноставна и најчеста опција, која може да се стави дури и во мала бања. На млазници за хидромасажа водата тече се наредени на двете страни на бањата и овозможи на воздушни меурчиња се наредени според населеност во бања (на дното и тесен страни на производот). Покрај тоа, во аголот обезбедува конструктивна карактеристика која ви овозможува да седнете. На пример, во оваа позиција ќе биде погодно да се истушира.

56_5_b

Можете исто така да најдете аголни модели каде самата када има кружна форма. Тоа инјектори дистрибуирани рамномерно во текот на површината на страните и на дното, бидејќи за да се остане во таков бања може да биде нешто што сакате. Во прилог на задоволството да се бањате треба да се грижите за погодност.

vanna-s-gidromassazhem-07

Постојат модели на бањи во кои има чекори за влегување во неа и со парапет. Тоа ќе биде погодно за семејства со деца и постари членови на семејството. Таквите додатоци ќе обезбедат непречен пристап до хигиенски процедури. Од широк спектар на модели секој може да избере бања за потребната големина и удобност.

originalnaya-uglovaya-vanna-s-gidromassazhem

бања со димензии на хидромасажа

Инсталирање на вител бања не само сопствениците на приватни домови со пространи бањи. Денес, постојат многу модели со стандардна големина на пазарот. Најмалата големина на оваа бања е 120 * 120 см, ова е за аголни модели. Ако сакате да ја купите асиметрично - агол верзија, треба да знаете минималните димензии се 150 * 90 см Најпопуларните Димензии 150 * 150 cm и висина на производот може да се разликуваат 48-70 cm ..

Ако имате пространа бања, лесно можете да инсталирате бања со следниве форми на садот:

 • правоаголни;
 • круг;
 • овална.

Димензиите може да се прилагоди 160-200 см. На пространа бања, можете да уживате во активности на вода во друштво на децата дека ќе се забавуваат. За типичен станови може да ги собереш на топла када во стандардни димензии, кои совршено се вклопуваат во внатрешноста на една мала соба.

димензии-джакузи

Избор на бања со хидромасажа

Кога купувате слична бања, потребно е да се земат предвид факторите врз кои зависи нејзината цена.

Имено:

 • материјал за производство;
 • целокупни димензии;
 • опрема и опрема;
 • присуство на различни режими на масажа;
 • дополнителни функции во форма на осветлување, музика, итн;
 • дизајн.

Цената на стандардна бања со хидромасажа започнува со знак од 25 до 30 илјади рубли. За голем модел и со голем сет на функции, можете да платите 100 илјади и повеќе. Понекогаш, цената може да достигне до седумстотини илјади рубли. Се разбира, оние што можат да си дозволат финансиски средства можат да купат дизајнерски джакузи, но тоа ќе биде многу скапо. Луѓето кои имаат различни финансиски приходи ќе можат да инсталираат таков модел во своите домови.

Неименуван

Како да го избереме вистинскиот

Значи, одлучивте да купите джакузи. За да не се збуни во продавницата пред голем асортиман на модели, треба да знаете некои нијанси на избор.

 1. Најдобро е да изберете модели од 150 см во должина и висина до истекување од 42 см. Ова е минималната големина што ќе биде повеќе или помалку удобна.
 2. Ѕидовите на тоалетот треба да бидат дебели 5-7 mm и покрај обликот и дизајнерските карактеристики.
 3. Ако сакате да се бањате во компанијата, нејзината големина треба да биде повеќе од стандардот.
 4. Бојата треба да биде униформа низ целата површина на производот. Местата или нерамномерното обојување укажуваат на слаб квалитет на производот и повреда на технологијата на производство.
 5. Површината на кадата треба да биде мазна и мазна, не треба да се дозволуваат дефекти и чипови.
 6. Потребно е да се провери веродостојноста на прицврстувањето на рачките, млазниците и потпирачите за глава до телото на производот.

Познавајќи ги сите нијанси на избор, лесно можете да земете квалитетна бања и да уживате во хидромасажата.

https://youtu.be/O-mlOXcEKsk

Статијата раскажува за джакузи. Дадена е нивната приближна цена. Исто така, се разгледуваат видовите на масажа и нивните ефекти врз човечкото тело. Користејќи го советот на статијата, можете да изберете бања со потребната големина и да добиете не само задоволство, туку и корист од неговото донесување. Успешна работа.

https://youtu.be/7ME4erj4OCM

Може да бидат заинтересирани: