Како да го изберете држачот за телевизорот: десктоп, ѕид, таван, моторизирана заграда.

  • admin
  • 06 Февруари 2016 година
Како да го изберете држачот за телевизорот: десктоп, ѕид, таван, моторизирана заграда.

Секоја година производителите на апарати за домаќинство успешно ги подобруваат ТВ-моделите во насока на намалување на телесната тежина. Телесната тежина и вградениот телевизор сега не можат да се инсталираат на специјален кабинет. Локацијата на дислокацијата се премести на ѕидовите и таванот - ова е олеснето со стандардниот тип на прицврстување. Распоредување и прикачување на опремата стана достапна, главната работа е да го направите тоа право.

Од камен на заградата: локацијата на телевизорот

Модерниот ореол на човештвото не може да се замисли без телевизија, еден вид центар за одмор и дружење. За да го поставите "синиот екран" секогаш го избирате најдоброто место во стан или приватна куќа.

Altra-Sonoma-Oak-Carson-70-inch-Fireplace-TV-Console-9c75b336-7bfd-424d-839e-ab69f8208228_600

Првите незгодни телевизори беа поставени на истиот несмасен полиран пиедестал од главата на слушалката помеѓу вази со пластични цвеќиња и книга во позлатено врзување. За да го поставите телевизорот со моќен кинескоп не беше тешко. Со текот на времето, телевизијата стои безбедно се претвора во нов изум со името "конзола" и држач за телевизорот, истовремено обезбедувајќи извесно ослободување на просторот за живеење.

Sonax-West-Lake-Wood-Dark-Espresso-60-inch-Entertainment-Center-76e85c7a-c108-4973-a3e8-c2a313912742_600

Потсетиме дека конзолата за телевизорот е долг низок кабинет, прилагоден за тјунерот и мултимедијалните поставувачки кутии, користејќи ниши.

Едноставноста на дизајнот ви овозможува да ја соберете конзолата под ТВ со свои раце.

Altra-Sonoma-Oak-Carson-70-inch-Fireplace-TV-Console-33e255a3-0f77-4fc2-9239-aeeb5d8582af_600

Денес, за локацијата на телевизорот, освен конзолата, има многу интересни и издржливи дизајни, од кои главни се загради. Како најдобро да се избере планината и како да се одржи во затворен простор?

Конзола за ТВ, изберете ја локацијата

Не кријте дека локацијата на телевизорот на ѕид или таван од која било просторија не дозволува да го зачувате просторот за живеење, туку исто така обезбедува максимална удобност при гледањето.

tv53_385131186147

Благодарение на дизајнот на држачите за фиксирање на телевизорот, можете да ја поправите позицијата на телевизорот, давајќи им го саканиот наклон или ротација.

Целата тајна за сигурна монтажа на телевизори лежи во стандардот VESA.

Точка на прицврстување: VESA-стандард, кој е a

Според усвоената од Асоцијацијата на европски асоцијации за стандарди за видео електроника (VESA), стандардот за прицврстување го регулира растојанието помеѓу дупките на прицврстувачките и номиналните дијаметри на завртки.

 

tvbackcover

Стандардот VESA на рамниот интерфејс за монтирање на рамниот екран (FDMI) ги опишува опциите за инсталирање на телевизори со рамен екран (плазма и LCD) на специјални држачи и рамки. На пример, категоријата на VESA MIS-D стандардот презема растојание помеѓу дупките за прицврстување од 75x75 mm за екранот со дијагонала од 10 до 22.9 ".

За да се одреди категоријата на ТВ стандардот, доволно е да се проучи документацијата во техничкиот пасош или да се направат рачни мерења.

Овој телевизор ќе биде во согласност со стандардот за монтажа на VESA 200.

Слика 4

десктоп опција

Десктоп верзија на аранжманот на заградата е практичен начин за инсталирање на мала рамен телевизор во канцеларијата, во просторот за работа на градинките, во аголот на кујната или во спалната соба. Инсталирањето на овој тип држач е слично со поставувањето на персонален компјутерски монитор, така што не предизвикува сложеност.

lcdt13_black_315828075421

Дизајнот на заградата, кој не зафаќа речиси многу простор, е едноставен, сигурен и удобен.

Сепак, најпопуларната сеуште е опција за монтирање на ѕид.

ѕиден носач

Структурно, ѕидниот држач за телевизор може да биде од следниве типови:

  • фиксна
  • наклонет
  • наклон и вртење.

Слика 6

Фиксираната монтажа на ѕидниот држач на ѕидот е цврсто фиксирана. Затоа, изборот на фиксирано прицврстување е пожелно во случај на софа или фотелја спротивно, бидејќи гледањето се изведува под агол од 90 степени. Наклонетите системи за прицврстување на телевизорот се повеќе мобилни, овозможувајќи ви да го смените аголот на гледање во вертикална рамнина.

Слика 11н п

Но, особено популарни се држачите на подлогата со вртење, овозможувајќи ви да го смените аголот на гледање по вертикалната и хоризонталната рамнина.

На пример, ѕидниот држач Vogels Wall 1045, дел од производна линија на Vogel's TURN, ви овозможува да го притиснете телевизорот или плазмата подалеку од ѕидот, ротирајте за 180 степени и навалите 10 степени.

Слика 10 на

Заградата е погодна за техничари со големина на екран од 17 до 26 ", може да издржи товар од 20 кг и може да се прошири на растојание до 41 см. Се разбира, овој" лет "може да обезбеди правилно прицврстување на држачот.

Како да направите избор на потребната заграда за понатамошно прицврстување на телевизорот на ѕидот ќе го извести видео.

Освен тоа, ѕидниот носач вклучува поставување на колонски систем - структура со можност за прилагодување на поставеноста во висина. Оригиналната верзија на колонскиот систем може да се нарече дизајн кој е компатибилен со полицата за ДВД / ТВ тјунер.

cable_10_column_64_424548356576

Монтажата на било кој тип држач не е тешко да се направи самостојно. Во комплетот за заграда од производителот за ова има комплетен монтажа, вклучувајќи завртки за завртки и прицврстувачи со самоприслушување. Ние ќе сугерираат дека за гипс картон ѕидови и партиции подобро е да се инсталира загради на столпчиња.

По проучувањето на ова видео, ние го монтираме заградата на ѕидот.

таванско дрво

Надворешната верзија на поставеноста на телевизорот со таванска монтажа одамна се префрли од областите на чекање на аеродромските терминали до модерните кујни и дневни простории. Погодноста на опцијата на таванот е оценета: жиците се скриени во кабловскиот канал, а не секој внук на памет може да стигне до телевизорот.

krepl-tele3

Но за време на готвењето доволно е да ги кренете очите нагоре за да видите што се случува на екранот.

Дизајнот на таванот се одликува со присуство на метална лента, прилагодлива во должина. Тавански загради значително ја менуваат ергономијата на просторот, за да можат да го декорираат внатрешноста на собата.

432-869-thickbox

загради, моторизирани

Но, специјалната шик е предизвикана од моторизирани далечински контролирани загради со лифт. Моторизирани лифтови за LCD и LED телевизори ви овозможуваат да ја вградите технологијата во задниот дел на мебелот и да се качите од мебелот, непречено да се спуштите од таванот или да се движите надвор од ѕидот.

Слика 4 лифт

Останатите невидливи за сигналот од далечинскиот управувач, моторните лифтови со тавански мотор од 700 mm, на пример, како Vogels THIN RC355 за PLASMA / LCD, се неверојатно решение за создавање на стилски ентериер на секој дом.

2013-06-04_135015

Можеби сте заинтересирани за: