Видови на стакло внатрешни врати: занишан, отворање во двете насоки, триплекс, огледало, предел, лизгање. Инсталација на стаклени внатрешни врати.

  • admin
  • 3 октомври 2015 година
Видови на стакло внатрешни врати: занишан, отворање во двете насоки, триплекс, огледало, предел, лизгање. Инсталација на стаклени внатрешни врати.

Стаклената врата не е последно важно и функционално место во дизајнот на внатрешноста на станот. Заедно со други предности на стаклена врата, вреди да се напомене, како и зголемување на визуелен простор во областа каде што е оваа врата, дозволувајќи им на повеќе светлина во собата со слабо осветлување и необични агли внатрешна декорација.

Стаклени врати

Извонреден изглед и леснотија на перцепцијата на секаков вид на ентериер ќе им даде стаклени внатрешни врати. Вратите направени од стакло ќе го направат ентериерот префинет и уникатен. Оригиналноста и невообичаениот ефект создаден од вратата може да се постигне со примена на модел на песок на површината на стаклената врата.

stekliannye-dvery3

Иновации на пазарот на овие производи може да се смета за класа на модели, создавањето на кој беше применет цртање на микроскопско ниво, составот, создавајќи мат ефект. примена на технологијата е доста комплицирано, бара одредена количина на време, напор и вештини, но како резултат на ефектот е пријатен за око на секој клиент.

Примената на композицијата за мат ефектот се врши од страна на најдобрите линии. На пример, ако на стакло МАТ е инсталиран на расчистување на вратата, материјалот во контакт со светлина, постои истовремено повеќе рефракција на вториот, што пак создава уникатна и изненадувачки ефект.

Видови стаклени внатрешни врати

stekliannye-dvery5

Целта на стаклената врата може да биде различна, затоа е предвидено производство на неколку основни видови. На пример, кога треба да се инсталира отворот на вратата од двете страни, монтирана висечка вид на стаклени врати, и, доколку е потребно, за отворање на вратата на една страна - замав во собата модели.

stekliannye-dvery6

Инсталирањето на второто се изведува во рамка на вратата. При инсталирање на нишало во кутија не е потребно, прицврстувањето се врши на таванот и подот.

stekliannye-dvery7

Невообичаено во современите ентериери изгледаат вратите на триплекс, што е две очила со обоен филм помеѓу нив (често црни).

stekliannye-dvery4

Посебно барање е огледалната слика на вратите

Често, сите конструкции на проѕирни материјали се направени од безбедна, стврднат стела, дебела околу 10 мм. Производите од ваков вид се познати по нивниот висок процент на сила во однос на слични производи од други материјали, дури и покрај тоа што се чини дека се чувствителни на воздух и кршливост.

Во прилог на нишалото и свинг-тип, има уште еден, не помалку популарен - купе.

stekliannye-dvery8

Лизгачки стаклени врати се одличен избор за заштеда на корисен простор. За да дознаете повеќе за лизгачки врати и да научите како да ги инсталирате, можете да го гледате видеото:

Движењето на деловите на таква врата се случува само долж водичите.

stekliannye-dvery1

Со помош на вакви врати, дизајнерите лесно ги реализираат најхрабрите идеи.

Фитинги за стаклени врати

Прво и основно тоа е вреди да се напомене дека цената на опрема за врати изработени од стакло ќе биде многу повисока од цената на хардверот за врати изработени од пластика, дрво, метал. Причината за оваа цена лежи во потребата за идеално дизајнирани и произведени сите елементи и фрагменти од фитинзи.

stekliannye-dvery10

Со оглед на значителна тежина на дебело стакло, шарки за стаклени врати се направени од издржлив и сигурен во употреба на материјали, секој вид на јамка се препорачува да се инсталира на стакло со одредена тежина и димензии.

Стаклото е специјален и оригинален материјал. Во комбинација со тоа, секој елемент, секој детаљ, поминува еден вид на тест за квалитет и уметничка корисност.

Покрај главниот предизвик е да се обезбеди без проблеми и лесно да се отвори, сите парчиња хардвер имаат пропорционално хармонично се надополнуваат и потенцираат природни, природни, природен изглед стакло и трепет на полиран рабовите. Таквиот ефект може да се постигне само во случај кога квалитетот на мал, на прв поглед, незначителен детал, се изведува беспрекорно.

Фитинги дизајнирани за стаклени врати обично заземаат посебно место заедно со други слични производи. Имајќи мали димензии, фрагментите на опремата стојат многупати повисока од нивната тежина.

Често, додатоците за стакло се направени од нерѓосувачки челик или алуминиум, во изглед - мат или полиран. Особено, кога клиентот сака или треба посебна, елегантен стил создадена од страна на внатрешни работи, можете да нарачате галванизирана хардвер (што е, под злато) насликани во саканата боја или направени од месинг.

Доста неколку производители произведуваат фрагменти од додатоци направени во еден стил. Со други зборови, држачи, рачки за стаклени врати, прицврстување компоненти и јамка направена од истиот материјал на ист начин на изведба и склопени во еден сет. Употребата на вакви фрагменти во различни комбинации овозможува да се опремат во еден клуч не само на стаклената врата, туку и целата стаклена партиција како целина.

Како да се направат стаклени врати, нивните карактеристики

Матичните стаклени врати, како и транспарентни од цврсто стакло, се повеќе се користат во комбинација со системи кои автоматски ги отвораат вратите, кодонските брави работат на електроника, електричните заклучувања работат на далечински управувач. Водечките фирми кои работат со овие видови електроника им нудат на клиентите специјални модели на уреди кои совршено се совпаѓаат со стаклените врати.

stekliannye-dvery9

Производство на високо-квалитетни стаклена ткаенина - е резултат на внимателна, прецизен и прецизна работа на многу високо квалификувани професионалци во специјализирани комплекс на модерна опрема со користење на најнова технологија. Затоа, мислењето дека ова дело е лаконично и едноставно е несоодветно.

Само експерти со специфични искуство во високо-технолошка опрема може да се намали и обработка на стакло лист, и да го стори тоа до една десетина од милиметар; Направете идеален површински трапезоиден полиран раб; безупречно ги вежбате дупките од посакуваниот дијаметар; правилно и прецизно да ги дизајнира најкомплицираните фиксни решетки наменети за монтажа на фитинзи.

stekliannye-dvery12

Строгите барања за прецизни микроскопски донесе едн друг мотив - инсталација на стаклени врати се елиминира можноста за монтирање на едно место, како тоа е дозволено, на пример, да се работи со други слични материјали. Стаклото од минатото не е подложено на секундарна или дополнителна обработка.

Стаклени врати во модерен ентериер

Денес, минимализмот и хај-тек стил се многу популарни. Нивните главни карактеристики се леснотијата на употребените структури, воздухот и прудентната елеганција.

stekliannye-dvery2

Тоа е под карактеристиките на овие стилови повеќето одговара на вратите од стакло. Проѕирни или непроѕирни влез отвори - тоа е одлична алтернатива за солидна, како што се дрвени или делумно стаклен фрагменти од структурите на слична цел.

Историски податоци за вратите направени од цврсто стакло може да се најдат во описот на внатрешноста која датира од минатиот век. Во тоа време во модата на архитекти беше конструктивизам. Главната задача на овој тренд беше потрагата по нови и оригинални сфери на употреба на конвенционални, добро познати материјали. Мошне често, идеите и имагинацијата на архитектите на тогашниот далеку понапред во развојот на индустријата и технологијата, кои за возврат се ограничени на изразување во животите на многу дизајни.

Сепак, многу идеи на тогашните иноватори беа сосема изводливи. Не толку брзо како што би сакале, но сигурно науката, искуството и индустријата отелотворија нови концепти.

На крајот на XX век, стилот на хај-тек го освои првото место по популарност меѓу сите стилови на декорирање на просториите. Тоа беше тој кој донесе нови идеи за користење ѕидови и стаклени врати, не само за проектирање на јавни места, но исто така и на внатрешен дизајн на простор за живеење. Вратите од стакло поставени без рамка се користеле во дизајнот на туш кабини, сауни, бањи.

stekliannye-dvery11

Брзиот развој на производствени технологии и иновации во индустријата го направија е можно повеќе време да почнат да произведуваат посебна сила стакло со термички стврднување. По постапката на калење, стаклото се менува во кристалната решетка, така што се јавува значително зголемување на јачината.

До денес, технологијата во оваа област достигна максимално ниво на безбедност. Дури и ако чашата од ваков вид сѐ уште е скршена, тогаш неговите фрагменти ќе бидат:
  бројни и многу мали (со дијаметар од 1 см)
  рабовите нема да бидат остри.

Ваквите материјални карактеристики го намалуваат трауматизмот од минимум.

Како да инсталирате стаклена врата

Пред да го инсталирате врати треба да се повлече на стакло надвор од кутијата, направи оваа постапка треба да биде на подот, покриени со мек килим. Стаклото по отстранувањето од кутијата може да се постави на решетката, која се користела за пакување. Потоа отстранете ја заштитната панта покрива, олабавување на завртки, да се претвори во внатрешноста на јамка.

stekliannye-dvery12

Во зависност од тоа дали вратата е лева или десна, инсталирајте ја вратата на спротивната страна. Со него, треба да го носите печат. Следно, кутијата ќе треба да се подигне на вратата, во согласност со страната за отворање. кутија инсталација, како за прицврстување монтажа мајки користат клинови, завртки мора да бидат обезбедени на горната шарка и спротивни страни.

По одредување на положбата на кутијата, затегнете ги завртките на страната на јамката и проверете дали е правилно поставена со нивото. Со задоволителен резултат, може да го ставите стаклото во кутијата и поцврсто затегнете ги завртките. После тоа, заштитните капаци се поставуваат на шарките. Со помош на триаголник, се проверува точноста на инсталацијата при затворање на вратата, осигурајте се дека е потребна потребната врата.

Може да бидат заинтересирани: