Кујна 2017, трендови, модни трендови, дизајнер совети

 • admin
 • 17 декември 2016 година
Кујна 2017, трендови, модни трендови, дизајнер совети

Во пресрет на претстојната 2017 година, во рамките на Неделата на градежништвото и дизајнот, беше одржана годишна изложба посветена на кујнски дизајн со голем успех во Лас Вегас. На него беа презентирани новитети на опрема и мебел за бањи. Се разбира, на изложбата присуствуваа делата на сите најдобри светски производители на овој сектор на пазарот, им овозможи да направат целосна слика за кујната на иднината. За да остане во чекор со времето, има смисла да се анализираат стилските трендови и да се разберат што ќе бидат модерни кујни од 2017 година и кои барања ќе бидат презентирани на нивната функционалност.

Кујна од 2017 година - атмосфера, гламур и углед

Но, постигнување на надворешните шик не значи дека овој пат дизајнерите се смета за главен, се уште фокусира на функционалност и комфор за домаќините.

kuhnya_2017_8

Задоволство е да се изненади разновидноста на моделите - лесно е да се избере оној кој точно ќе одговара на вашиот вкус, строгите ограничувања за изборот на материјал за завршување на собата исто така не. Главната карактеристика на сезоната ќе биде користењето во декорација на фрагменти на ненадмината убавина и благородноста на природен камен, како и на многу елегантен пенливи додатоци, направени во стилот на накит.

Треба да се забележи дека актуелната мода уште еднаш го нагласува фактот дека сè во вселената се развива во спирала, подобрувајќи се со секој нов пресврт на тоа. Станува соодветниот стил е многу потсетува на оној кој успешно се користи во дизајнот на царските палати, во кои отелотворуваат совршена комбинација на природен камен и злато заврши со бела боја.

Таквите идеи во дизајнот ќе биде добра опција за оние кои сакаат луксуз и сјај, кој сакал да му се восхитуваат на совршена комбинација на природни материјали и изненадувачки прочистување на својата куќа гости кои доаѓаат со него.

kuhnya_2017_20

Природен камен во кујните на овој стил - нагласува практичност и сигурност, бела трим - придонесува за проширување на визуелен простор. Блеска додатоци сонцето ќе се пополни просторот пријатен за трепкање на очите, создавање на добро расположение и удобност во собата. Добрите познавачи на квалитетот останат задоволни - оваа опција е за нив.

Кујна 2017, новини: ние ги користиме во внатрешни олеснување плочка

Внатрешноста на кујна плочки се користи доста активно, се доста тешко да се новини. Но, наместо на плочки со сложени модели кои се веселат окото на почетокот, а потоа, а брзо досадно, дизајнерите препорачуваат да се користи класичната верзија со авто-обоени плочки на класични нијанси. Овој крај е релевантен во кујната на секој стил, тоа ќе им укаже на одличен вкус на сопственикот.

kuhnya_2017_11

За разлика од претходните години, кога употребата на црно-бело керамика сметаше здодевен и речиси никогаш не се користи во создавањето на ентериер денес - тоа се промовира активно. Олеснување плочка дизајнери претставен како идеална опција за завршувањето на бања и кујна. тоа е прифатливо, а кога ќе се направи за живот во една мансарда стил и високата технологија, особено - во случај на поставување ќе се врши на посебен начин, модели креирање на 3D ефект.

kuhnya_2017_12

Оваа опција ќе го даде завршниот кујната посебна елегантност, ќе го направи својот уникатен дизајн убава. Со иста светлина бои ќе ви помогне да се визуелно се прошири просторот во мала соба, и пространа, тие се претвори во вистински монументална.

Безбедно да се каже дека олеснување плочки даде нов звук веќе преекспонирани ентериер со традиционалните керамички декорација на ѕидовите.

kuhnya_2017_14

Предизвик на високо функционални квалитетот на плочка не е неопходно, за разлика од позадина или поставата:

 • не се плаши од влага,
 • веднаш се чисти од сите видови на нечистотии,
 • олеснување плочки до денес се уште не имаат многу широк дистрибуција, т.е. Внатрешноста создадена со нејзината помош лесно може да се класифицира како ексклузивна.

Кујнски мебел 2017 - се фокусира на природно дрво и мебел дизајн

Специфични иновации дизајнирани кујнски мебел нема да биде изненаден акцент на дизајнери прават рамен кабинети, цврсто дрво и прави линии. Сите видови на софистициран дизајн - барем во мода минимализмот, но не онаа што е предизвикана од недостаток на финансиски средства, или уште полошо - фантазија, и оној што покажува деликатна вкус, чувство на хармонија и нагласува конзистентност.

kuhnya_2017_7

Стан дрвени ормани во кујната - совршен за оние кои ја ценат функционалноста и удобноста на висок квалитет без вишок, без непотребни мал, постојано се оттргнува детали.

Употребата на благородни материјали, што е природно дрво овозможува избор на сите видови на варијации, елегантен дизајн ви овозможува да се покаже имагинација.

kuhnya_2017_33

Разредете ситуација за штедење овозможува исклучителна, пенливи додатоци, кои во голема мера ја оживува внатрешноста.

kuhnya_2017_34

Варијанти на дизајн на мебел, кои не вклучуваат присуство на рачки, до некој степен се причина поради необично решение, но тие секако се допаѓа Силите, кои имаат деца, бидејќи мебелот без рачки не претставува ризик во однос на децата повреда на истиот постојано поттикнување сјај фитинзи, која обично предизвикува интерес на децата, не е потребно.

Кујна од 2017 - какви нијанси ќе бидат во трендот

Љубовниците на неверојатно светло сина, црвена и зелена бои имаат малку да се променат ставовите и да се обрне внимание на сива боја. Тоа е исто белешка, тој не чини здодевен и досадна во модерен ентериер. Со притискање може да се вклучат сите негови нијанси, од боја на графит да off-бела боја.

kuhnya_2017_1

Во исто време, посебен акцент треба да се стави на убавината и квалитетот на структурата на материјалите што се користат во внатрешноста. Таа може, или подобро кажано, треба да се каже, изненадувачки различни, вистинската структура ќе биде дрво, мермер, ѕидарија, сјај.

kuhnya_2017_19

Кујните на чисти бели, млечни и црни бои остануваат модерни. Последниот од нив, црна, може да биде нешто необично и мрачни, но се очекува да се пробие на сериозноста на блескавата месинг или позлатени приклучоци, се разбира, исто така, во ретро стил.

kuhnya_2017_10

Површината на мебелот треба да биде мат, модата на мат површини се појави неодамна, но предизвика силен интерес и признавање на потрошувачите. Исто така, многу популарни се сите видови додатоци за кујна, чешми, миксери и пенкала направени во стилот на векот пред минатото. Можеме со сигурност да констатираме дека во трендот се уште постои ретро, ​​успешно комбинирање на класичната црна боја со осветленоста на злато или месинг.

kuhnya_2017_9

Дизајнерите сметаат дека оваа комбинација ќе биде на висина на модата повеќе од една година, бидејќи потемни нијанси отсекогаш биле симбол на луксуз, сјај, практичност, беа во побарувачката во дизајнот на кујна простор.

Оригиналниот акцент во монохромниот финиш на кујната во 2017 година дизајнерите препорачуваат да се направи геометриски отпечаток. И опцијата со употреба на светли, а понекогаш дури и еластични, нијанси на сина, црвена или жолта, тие сметаат за застарена техника. Сликите на куќи, животни или растенија исто така не се релевантни, стилот на кујната треба да се нагласи со строг, геометриски одржлив печатење. Може да биде присутен на престилка, на фасади на мебел, во текстил или во декорација на ѕидови. Тоа може да биде монохроматски цртежи на триаголници на салфетки или килими, ленти или сложени скршени линии.

kuhnya_2017_18

Ако дизајнот на собата користи потопли сенки - геометриски форми може да имаат повеќе мазни линии на лаци, овали, кругови.

kuhnya_2017_155

Специјалистите препорачуваат избегнување на бројни повторувања на отпечатоци, ова ќе го залаже видот и вниманието и ќе придонесе за брз замор.

За тоа како да ја направите вашата кујна поудобно да го гледате видеото:

Кујна 2017 - трендови во дизајнот на површината на ѕидот во близина на работната површина - изберете престилка

Мода за стаклени фартуки неодамна стана широко распространета. Првично, тие беа замислени како едноделни производи, испорака и инсталација на кои се покажа како прилично проблематичен бизнис. Новина од 2017 година е престилки изработени од стаклени плочки, чијшто сјај на огледалото на кој изгледа доста презентибилен и ја покажува високата цена на производот.

kuhnya_2017_16

Но, тоа не треба да се вознемирува, како плочки се прават во различни верзии, и скапи и по доста поволни цени. Како предност треба да се забележи тоа време дека употребата на стаклени плочки ни овозможува да даде сеопфатен поглед на ѕидот, додека стакло престилка дели нејзиниот труд и главниот дел.

kuhnya_2017_17

Влезе во мода пред околу една деценија, природен камен и тула ќе продолжи да биде популарна, тие може да ги красат ѕидовите на кујни, трпезарии и дневни соби, соодветно е да се погледне како трим камин, трпезарија, кујна престилка на истите. Корисниците, покрај нивниот пријатен изглед, се привлечени од леснотијата на чистење од контаминација и нега.

kuhnya_2017_4

Судејќи според расположението на дизајнерите, природниот камен и тули ќе останат во трендот долго време.

Во однос на еден ваков важен дел од кујната дизајн како и еден кат покривање, тоа треба да се напомене дека традиционалните и современите тротоарите ламинат материјал постепено бледнеат во позадина, нивната доверба дислоцира материјал создадени со помош на најновите технологии.

kuhnya_2017_44

Практична и сигурна работа на плочка-структуриран се произведува во многу широк опсег на бои, има различни површински текстури, со што значително ќе се прошири можностите на дизајнерите.

kuhnya_2017_8

При изборот на подни плочки, давајте предност на сиви пригушени тонови или природни нијанси на светлиот даб или елда. меката боја на природното дрво и нејзината луксузна текстура речиси никогаш не излегуваат од модата, совршено се вклопуваат во секоја одлука за внатрешен дизајн.

Осветлување и декор - ги исклучуваме сите непотребни, акцент на функционалноста

Во дизајнот на кујната во 2017 година постои јасна тенденција да се намалат елементите на чисто декоративни, а не да се носат функционални товари. Ова е логично, во повеќето случаи, стандард стан кујна не е доволно голем за да се приспособат сите потребни елементи на опрема, без кои е многу тешко да се справат со современата домаќинка.

kuhnya_2017_2

Желбата да се јаде рационално доведува до потребата за инсталирање на високо квалитетни производи на системи за складирање, желбата да се готви брзо бара присуство на храна процесор, пароброд, микробранова печка и фурна, готвење, системи за прочистување на вода, садови, итн

Се разбира, ако се додаде сè, декоративните предмети ќе резултираат со преполни ефекти на простор.

kuhnya_2017_3

Затоа, дизајнерите препорачуваат да се користи како декор предмети, чие присуство е сосема оправдано:

 • прекрасни јадења,
 • оригинални осветлување тела,
 • затворен цвеќиња,
 • книги со кулинарски рецепти,
 • светло овошје, изложени во соодветен капацитет за стил,
 • вентили за водоснабдување со LED осветлување.

kuhnya_2017_45

За дизајнот на кујната, гравитацијата кон минимализмот, многу важна точка е организирањето на висококвалитетно осветлување. Оригиналниот светла светлина може да се користи како елемент за акцент на ентериерот, кој ќе привлече внимание и доволно ќе се истакне на севкупниот монохроматски тон на финиш.

kuhnya_2017_6

Не заборавајте за изворот на природна светлина, кујнски прозорец. Завеси за кујна 2017 исто така мора да се во согласност со општото расположение на собата, текстил нијанси треба да биде избран пастелни завеси дизајн треба да биде едноставно, но домот.

Може да се даде предност на кратки завеси на едноставно намалување на проѕирните ткаенини, совршено ќе се вклопат во модерен и класично конзистентен ентериер. Оптималната опција е сеуште ролетните и римските ролетни.

И некои повеќе корисни совети за стилски дизајн:

Кујнски апарати 2017

Желбата да се оптимизира простор диктира потреба да се користат оригинални и високо функционални вградени уреди, стилски решение ќе биде опрема:

 • вграден кафемат,
 • бар со тапа и мијалник,
 • фрижидер за пијалаци,
 • станица за полнење на gadgets,
 • тенка ТВ,
 • осветлување за шкафчиња и подот.

Што се однесува до ексклузивни новитети кујнски апарати, можете да се сетам на оние кои понекогаш се најде во продажба, а некои - се 'уште се во развој и е закажана за ослободување од најголемите домашни и странски производители.

На пример, загриженоста AEG-Electrolux постојано произведува натпревари за најдобрите концептуални решенија во областа на домаќинството, вклучувајќи кујнски апарати, како резултат - развојот на уникатен модуларен десктоп Rendez-Vous, овозможувајќи со истата удобност да се готви храна и да прават други работи паралелно, додека поврзуваат бројни gadgets безжичен метод.

kuhnya_2017_21

Smart Energy Shield технологијата ќе може да определи каде се наоѓа тавата или садот и да се вклучи топлината на оваа одредена област на табелата.

Ќе биде исклучително корисен уред за мала кујна gadget Volare, работи во опсег од топло до ладно, во зависност од желбите на сопствениците, може да стане уред за ладење, или - индукциона печка.

Измислен во Мексико уред за прочистување на водата им овозможува не само да се добие чиста вода на саканата температура, но, исто така, врши надзор на степенот на исполнетост на садот - течноста нема да се излее низ раб на стаклото.

За да ги вкусите љубовниците потребно е и сад за миење садови  кој ќе ги исчисти плочите со ултразвук. Постои таква машина на нивните два оддели, една за обработка на валкани садови, а другата е полица за негово трајно складирање. Фрлете ја оваа машина за миење садови на ѕидот.

kuhnya_2017_22

Не помалку интересна е транспарентната машина за миење садови развиена од германските инженери - целиот визуелен преглед на валкани садови може да се провери визуелно.

Идејата за транспарентно складирање на производи беше посетена и од јапонски производители на фрижидери, неколку интересни опции транспарентни агрегати.

kuhnya_2017_23

Нивниот дизајн вклучува задолжителен испарувач и компресор, единствената разлика е транспарентноста. Тоа може да се смета за корисна, сопственикот, без отворање на вратата, ќе има идеја за тоа како фрижидерот е исполнет со храна. Електричната енергија е зачувана. Недостаток на таков уред е потребата за почеста и темелна нега.

Помалку егзотична новина - фрижидер за лубеница, тоа е различно:

 • присуство на посебна комора за складирање на големи бобинки,
 • преносливост - може да работи од батерија,
 • присуството на повлекувачка рачка за лесен транспорт,
 • достапност на функцијата за ладење и греење.

kuhnya_2017_25

Недостатокот е тоа што можете да купите оригинален уред само во Јапонија.

А изненадувачка одлука беше отелотворена во реалноста од страна на рускиот пронаоѓач Јуриј Дмитриев, неговиот Ладилник за био-роботот  е наменета за складирање на храна во индивидуални комори лоцирани во биополимер гел. Сите производи се на повидок, температурата на складирање секогаш одговара на оптималното, производите го задржуваат оригиналниот вкус и боја. Експертите го препознаа уредот како максимално хигиенски. Инсталирањето на фрижидерот може да се направи во било која положба, вертикално или хоризонтално, продукцијата може да зазема околу 90% од волуменот на фотоапаратот.

Љубителите на тост можат да купат тостери (тие се достапни во онлајн продавници), кои можат да ја запалат пораката на парче леб. Можете да го наведете текстот на горниот дел на паметниот уред. Разновидност тостер печатач  ќе ви овозможи да печатите информации од Интернет, тоа е многу погодно - печатете ја веста, прочитајте го, наместо весникот, а потоа - дајте доручек.

За љубителите на чајот, новитет ќе биде многу удобен Bork K810  со електронска контрола, која не само што ја загрева водата, туку и ги внесува чајните листови во врела вода и, во зависност од видот на чајот, ќе се приготвува на различни начини.

kuhnya_2017_27

Потрошувачот ќе може да напие пијалок со дадена сила или долго време да ја користи функцијата за поддршка на температурата.

Некои од опишаните новини се уште се развиваат за масовно производство, други веќе можат да се купат и користат во кујната во 2017 година. Се разбира, не станува збор за купување и инсталирање на сè одеднаш, со оглед на актуелните трендови, дури и најкористените новини треба да изберат најпрактичен и неопходен за да го олеснат процесот на готвење.

И уште еден интересен изум:

Можеби сте заинтересирани за: