Тешки трајни хеџ, растенија за жива ограда, садење и грижа чекор-по-чекор, корисни совети

  • admin
  • 05-Jul-2017
Тешки трајни хеџ, растенија за жива ограда, садење и грижа чекор-по-чекор, корисни совети

Не гледате жива ограда на земјата, која служи како декорација на елитата средновековни палати на благородништвото, тоа е едноставно невозможно. Енергијата на сочното зеленило на оградата, со влага на летни дождови, повикува на активно дејствување. Сакам да фабрикувам и да пораснам нешто слично.

Но, секој пример на хеџ има одреден степен на финост и бара индивидуален пристап. Затоа, тоа не боли да се истражуваат расте услови, да го изберат најдобрите примероци од градинка и садење дефинира коло.

pole-s-bystrorastushhimi-tujami-900x675

Она што привлекува хеџ

Јас забележав дека без вештачки вештачки структура огради нема да го замени убавината на свежи зелени огради во земјата. Објекти живеат ограда ограда претставува садење дрвја или грмушки линеарна ориентација, формираат цврсто затворени крошна ѕидот на лисја.

landshaftnyj_dizine_pered_domom21

Главната цел на садење жива ограда е да се заштити местото и неговото зонирање. Висината на оградата или ограда може да биде меѓу 40 см и високо како 7 m. За да се заштитат утврди дека се неопходни густина на состојба, тоа е препорачливо да го изберете точниот растителни и садење шема. Природно, долгиот трајни цветни огради се одликува со времетраењето на декоративното цветништво.

cms-image-000048315

Продолжување на периодот на декоративни калапи (исечени) или разобличува жива ограда овозможи евергрини за жива ограда.

Ние избираме растенија според видот на хеџ

Со својата конфигурација хеџ на дрвја или грмушки може да биде директно или пргав форми, еден или мулти-катната висина, составот на растенијата зимзелени или листопадни. Прашај за било кој тип на хеџ или ограда живот постојат одредени сорти на растенија наменети за сечење и svobodnorastuschie.

buis

стриже - боб или квадрат

Во едногласното мислење на специјалисти од најатрактивните растенија погодни за жива ограда и имаат способност да го задржи својот облик по стрижеше се трајни шимширова и arborvitae и cotoneaster, лугуструм и глог.

117709100_7 за мешани

Ограда не секогаш треба да се исече "чистокрвни", варијантата мешање на неколку грмушки и дрвја, садење на комбинираната дијаграм и биолошки податоци.

Традиционалните живо материјал жива ограда се cotoneaster, глог, лугуструм, кој по клипинг создаде густа ѕидот на темно зелени листови. Правилно пресметување на пресек на оградата или на тротоарот, зедов ми одговори за сечење на жива ограда обезбеди удобна околина.

771378

Корисни совети

Најатрактивните исечени жива ограда создадена од сенка дрвја и грмушки, кои се ограда слабо осветлена од сонцето. Дрвските видови треба да бидат способни да го фатат неопходното осветлување, а истовремено да го задржат целосниот покрив на листот. За овој совршено прилагоден зеленчук, тај хеџ и колиби.

biruchina

Да се ​​создаде жива ограда формирање на растојанието помеѓу соседните садници достигне 1 милион меѓу редови и 80 см. Кога садење во редови исечени грмушки се наредени во checkerboard шема.

Samshit009

слободното одгледување е сладок збор за слобода

За слободно растечките огради, подобро е да се изберат добро осветлени места. Дрвја и грмушки се избрани со разгранета круна, која се формира во првите години без фризура.

barbaris-v-izgorodi

За да креирате такви жива ограда користете: chubushnik, берберис, spirea и смрека. Ние нема да криеме дека повеќе слободно растечката ограда е посложена. Да се ​​пренесат потребните конфигурација на оградата и хеџ квадратни, трапезоидна или овални мора да се користи на соодветен вид ми одговори.

barbaris-ottavski-2

Корисни совети

Ограничете ја слободата на растечките гранки на високи грмушки, убаво цветајќи од јули до септември, не вреди. Svobodnorastuschie krupnolistoy оградата на hydrangea, јапонски spiraea или мирисна chubushnika не бара досадни одржување или редовни сече. Ограда svobodnorastuschih формирана од страна на едноставни линеарни кола, но богатството на континуирано цут за долго време, е најдобрата препорака на жива ограда, од каде што е подобро да се направи пролетта.

Шема-живо-изгороди

Избираме шема за слетување

Моделите за мечување се разновидни. се поставени грмушки и дрвја: линеарна редови, во одделни групи и букети, обичните висина и влечкаат. Ќе покажеме дека предност се дава на трапезоидната форма на дрвјата засадени според одредена шема.

Живо ограда

мулти-нивоа

Постојат многу шеми за садење огради кои обезбедуваат еден или повеќе нивоа. За избор на линеарна еден-ниво ограда е ориентирана на дрвја и грмушки расте гранки од основата на стеблото. За мулти-нивоа шема избрани дрвја и грмушки, кои не ги покриваат или лежат на зелениот спектар соседните слој.

Слика 6

На пример, класичниот шема "зеленика" - "Thuja", каде што tier sheared зеленика 50-60 см висок ниво поклопува arborvitae до 3 метри.

Во текот на 1-2 години по садењето, tuja се сече само со странични пука. Кога ¾ од висината е достигнат, thuja почнува да го намалува врвот.

900765173 од шимширова ниско

Во овој случај, живата зимзелена ограда е комбинирана во висина, форма и боја, ги задржува убавите надворешни линии.

Поддршка на многу нивоа на жива ограда: бела или црвена дренка, Амур берберис, Саскатун мазна, chokeberry и нежни.

схема

Шемата за садење е избрана, имајќи ја предвид можноста за раст на грмушка или дрво.

Видови острилки за сечење на жива ограда

Главната алатка за сечење на живата ограда е плунката. Се разбира, најдобро видови на градинарски нож за сечење на жива ограда разликува една рака дизајн со намалување ø 30 mm, опремена со крцкалка враќање пролет и заклучување ножот. За сечење на високи дрвја, се избира дворучен високорез.

садово-ножнички-с-длинними-ручками

Фази на садење и хеџинг, чекор по чекор

Предупреди дека садење хеџ е одземаат многу време вежба, и оставајќи како што растете и цут е долг. Покрај тоа, постојат одредени правила за поставување на саден материјал, развиен од експерти од градинките и пејзажот со децении. Прашува што да се купи садници возраст 3-5 години по можност во градинките и засадени со Клод на земјата. Садење на жива ограда со брзина од 3-4 саѓи за п.м. започнете со создавање на ровот.

Raz1

Формирање на ровот за садење

Чекор 1. На одредено место и на означувањето на територијата според шемата за садење, ископуваме ров поголем од волуменот на земјена кома со расад.

Чекор 2. Ја изгасивме компостираната почва.

1448682795_posadka-zhivoy-izgorodi-1

Сместување на садници

Чекор 3. Ние го поставуваме расад строго вертикално и централно, земајќи ја предвид висината на ровот.

Пополнување на ровот со мешавина од земја

Чекор 4. По поставувањето на саден материјал, ровот е исполнет со мешавина од земја со врвот облекување на жива ограда и почвата е смачкана над истурената почва.

Raz9

Намалување

Чекор 5. Садниот материјал се сече на иста висина, страничните пукања на секое расад се сечат до 1/2 должина. Странските растителни остатоци се отстранети.

Наводнување

Чекор 6. Засадена растение напои со помош на црево за напојување додека почвата не е длабоко навлажнета.

Raz10-600x500

Mulching

Чекор 7. Горниот слој на почвата е прекриен со кора од дрвја, тресет и хумус.

Како лично да организирате хеџ, ќе го прикаже видеото.

Можеби сте заинтересирани за: