Француски прозорци, француски прозорец во внатрешноста на модерна куќа, инсталација технологија, корисни совети

  • admin
  • 04 април 2017 година
Француски прозорци, француски прозорец во внатрешноста на модерна куќа, инсталација технологија, корисни совети

Ако сакате да го поставите во селска куќа во француски прозорци, треба да знаете дека тоа не е само квалитетот на стаклен ѕид, но исто така сложен елемент со инсталација на висока технологија. Од првиот од средновековните battlements, прозорци, француски прозорци безбедно стане декоративен елемент на оригиналниот застаклување балкони, залив прозорци и лакови.

Искрено, технологијата на инсталирање на прозорци е комплицирана и одзема многу време. Ова значи дека целиот процес - од транспорт до инсталација, е полн со тешкотии. Секој кој дава корисни совети на време ќе служи за добра услуга.

Слика 1

Комплексен елемент

Појавата на прозорци француски врата во внатрешноста на нашите домови, ние сме должни по европски дизајнери, успешно користење на дизајн прозорец за подобра пенетрација на светлина во просторот за живеење.

576

Успешно декорација прием француски прозорци низ целата ширина на ѕидовите и подобрувања осветлување брзо го освои потрошувачите, и покрај високите трошоци за изградба и инсталација на високо manufacturability.

c65ef7d2048de685ebf97f309220be5c

Не е случајно дека куќата со француски прозорци се смета за елита и статус не само во европските земји, туку и во нашата земја. Современите типови француски прозорци се направени од дрвени евро-профили, алуминиумски конструкции и ПВЦ, кои совршено се вклопуваат во селата.

img251_4390_1170p

Мора да се запамети дека појавата на приватна куќа со панорамски прозорци, според каноните на рендерирање, ќе биде радикално променети од страна на играта на светлината. Во големи прозорци, блескави во величественост и луксуз, ќе го одразуваат не само атрактивниот околен пејзаж, туку и депозит во банка за стекнување. Тоа е шега.

windows5

Особено добри во дизајнот на ентериерот се француските прозорци во приватна куќа, која ќе се нагласи со избраниот вкус завеси.

Корисни совети

Ние сакаме веднаш да предупредиме дека стекнувањето и инсталирањето на француски прозорци ќе биде оправдано за прекрасен изглед што ќе се отвори надвор од прозорецот. Пространата соба на терасата и балкон исто така придонесува за успешна декорација на приватната куќа со големи панорамски прозорци. Со цел прозорците да се вкоренат и да се вклопат во внатрешноста, ќе мора да ги совладате основите на технологијата на осветлување и да развиете уметнички вкус.

fr_windows_4

Покрај тоа, не боли да се потсетиме дека инсталацијата на француски прозорци има импресивна тежина (до 200 кг) и комплексноста на инсталацијата. Затоа, претпочитаат инсталација на прозорци на тим од специјалисти кои работат со употреба на специјална опрема "клуч на рака".

unic_urw-094

Карактеристики на дизајни на рамки за внатрешен дизајн

Структурите на рамката на прозорците се разликуваат од традиционалните и познати пластични прозорци.

Важни карактеристични карактеристики на француските прозорци се:

• Димензии

• форма на профил

• број на летоци

• материјал на рамка, стаклена боја.

ekc9ex6u8l

Кога ќе купите и инсталирате прозорец, ќе биде неопходно да се одбере според наведените параметри за да се создаде интересна верзија на застаклување на фасадата и внатрешноста.

француските прозорци се неодолива светлина

Кога создавате застаклување на куќите и куќите, француските прозорци во внатрешноста ви овозможуваат да комбинирате застаклување и проширување на просторот со комбинирање на соби.

francuzskie

Дискретна европска внатрешност со големи прозорци и врати се користи за отворање на дневни соби, чардаци и тераси.

francuz6

Стилски прозорци совршено се усогласуваат со мебелот со строга геометриска форма на дневни соби и спални соби.

Image 25

Затоа, првично е неопходно да се изберат големини на прозорците.

пост-

изберете прозорци по големина

Димензиите на прозорците во една рамка може да бидат: висина hmax = 2,5 - 3,0 m, површина за застаклување Smax = 4,5 - 6,0 кв.м.

За да се создаде внатрешни interstorey француски прозорци со вкупна стаклен бара воведување во фазата на изградба монолитен w / w џемпери или меѓусебна Поставување мрежи. За куќата на аерократни блокови се блокира крило во форма на буквата У.

francuz45

За уред во внатрешноста на панорамскиот заоблен прозорец при креирање на радијален интерфејс, радиусот треба да биде најмалку 0,8 m.

За терасовидни структури, прозорците имаат слободно отворање без вертикална импоза.

изберете профил

Француски прозорец профилот моќен и софистициран, висината на рамката од 68-70 mm и појас 78 mm, монтажа ширина од 70 mm и дебелина на застаклување 32 и 40 мм.

Подетални информации за профилот на прозорецот се прикажани овде.

број на крилја и делови

За избор на прозорец за создавање на ентериер се препорачува за функционална намена на портали и рамки. Карактеристика на француските прозорци е состојбата на целосно ослободување на отворањето на прозорците-врати на отворањето.

francuz53

Пластичните и дрвените рамки можат да се поделат на независни делови, кои помагаат да се зајакне структурата со голема површина на застаклување и тежина. Ова е типично за порталите на прозорецот, одвојувајќи ја селската куќа од терасите на првиот кат и балконите од вториот.

629

За разлика од средновековните прозорци за нишање, модерните лизгачки француски прозорци обезбедуваат голема површина на застаклување, комбинирајќи ја просторијата и терасата или балкон во еден светлосен простор. Обликот и бројот на застаклување појаси дозволи Т- облик или форма на буквата У стаклен агол на куќата и прозорецот на заливот на првиот и вториот кат.

2014-05-26-1537_0 топлинска завеса

Ролетни за прозорци може да се лизгаат или преклопуваат. Сепак, подобро е да се даде таква варијанта на застаклување на вештачки загреани простории.

лепење прицврстување

Вратите на француските прозорци со рамката имаат посебна рамка за монорелса на спојници или профили, со што се обезбедува движење на лисјата на вратите. Квалитетот на прицврстувањето и фитинзите треба да обезбедат сигурност на светлина или нијанса на зацврстен стакло од 8 мм.

shtulpovoe-okno2

Корисни совети

Разумно е да се инсталираат големи панорамски прозорци во високи простории на куќи. За стари и куќички, оваа опција е нејасна и несоодветна. Покрај тоа, таа монтажа технологија вклучува употреба на армирано рамки со две - три комора фиберглас тавани најмалку 2,8 метри во височина.

И каде ги гледате таваните во панелите? Покрај тоа, инсталација на панорамски прозорци произведе челични плочи за да се зацврсти δ = 4 мм со дополнителни преку-монтажа рамка околу периметарот со растојание од 0,5 m сидро завртки 8h150 mm колети.

DSC02161

Исто така, да се има шарки делови да се подигне засилување прачки на рамката, и пенење за производство на слоеви од надвор и од внатре.

Технологијата на инсталирање на француски прозорци е прикажана во видеото.

 

 

 

 

Можеби сте заинтересирани за: