Софата во внатрешноста на куќата, станот: бојата на троседот, белата троседот, модуларен тросед, агол троседот, мали троседот. Удобни софи за дневната соба, модерен дизајн на кујната со софа.

 • admin
 • 25 август 2016 година
Софата во внатрешноста на куќата, станот: бојата на троседот, белата троседот, модуларен тросед, агол троседот, мали троседот. Удобни софи за дневната соба, модерен дизајн на кујната со софа.

Кога поправката е завршена, потребно е да се продолжи со селекција и монтажа на мебел. Најчеста и најчеста во сите куќи на нејзиниот елемент е софата. Тоа е едноставно незаменливо, како во еднособен стан, каде што станува полноправно спиење, и во голема куќа. Може да се инсталира во секоја просторија. Поради разновидноста на бои, облици и големини, тие можат да бидат впишани во секој ентериер од класична до модерна. За каков вид на каучи се, и како да ги одберете компетентно, ќе разговараме во овој напис.

Бои софи

Се разбира, изборот на троседот треба да се пристапи сериозно. Во прилог на неговата големина, квалитетот на тапацирот, важно е да се избере вистинската боја. Во изборот на бојата на троседот, постојат пет концепти.

Размислете за овие:

 1. Монохроматски. Бојата на троседот е иста како и бојата на ѕидовите. Дозволени се само разлики во нијанси. За тивките ѕидови на праска, можете да земете портокал софа.
 2. Неутрален. Бојата е избрана неутрално на ѕидовите. На пример, сива или беж тапацир.
 3. Неутрална боја во шарени внатрешни работи. Со светли ѕидови е подобро да се избере црна, сива или бела троседот.
 4. Обоен софа во неутрална просторија. Софата е избрана светла боја за разлика од ѕидовите.
 5. Комбиниран. Употреба на контрастни или контрастни бои на троседот и ѕидовите. Во соба со сини ѕидови можете да организирате црвен тросед.

Исто така, не заборавајте дека ќе одберете троседот. И покрај советот, бидете водени од вашите желби и не плашете се од смели одлуки.

divan22

Белата троседот во внатрешноста

Белата боја е многу благородна и може да освежи било каков простор. Многу често луѓето се плашат да купат троседот од оваа боја. Залудно. Модерните ткаенини се лесни за чистење и можат да одбијат течност. На пример, за дневната соба можете да земете бела кожа софа, само одите divan-max.ua/myahkaya-mebel/beskarkasnaya-mebel. Изгледа многу модерен, и што е најважно лесно да се грижи. Нејзината тепих не е страшно дамки. Се протега нешто е доволно за да ја избрише својата површина.

Kozhanye-divany-08

Друг бел агол троседот може да се стави во кујната. Визуелно ќе го прошири просторот и ќе одговара на која било боја на кујната. Ова е многу интересно решение, особено за мала кујна.

kuchni-s-divanom-12-kv-m-1024

Оваа статија раскажува за различни софи и како правилно да ги внесете во внатрешноста на собата. Дадени се описи на модели со илустрации. Користејќи го советот на статијата, можете да изберете тросед од потребната форма и боја на вашиот ентериер. Или организирајте пријатна просторија за одмор на лоѓото со инсталирање на мала троседот.

Модуларен тросед во внатрешноста

Модуларните софи се појавиле во 1986 благодарение на италијанскиот дизајнер. Тој сакаше да донесе сообраќај во внатрешноста, како и да направи избор на мебел поудобно. Потрошувачот сам ги избира елементите што му се потребни.

Првично, модуларните софи беа од два вида:

 1. Секцијални  - купувачот избрал поединечни модули кои биле прицврстени едни на други. Во иднина, менувањето на нивните места беше проблематично.
 2. Модуларен  Овие се лесно трансформирани модели. На барање на клиентот, можете да поврзете неколку елементи, а остатокот лесно се движи во просторот.

Ова не е само погодно, туку и многу оригинално. Вие сте досадни со монотоната форма на мебел лесно е да се смените, поместувајќи делови од деловите.

Ова не бара многу напор.

Модуларниот тросед е поделен на одредени сегменти:

 • Директно - претставуваат едно седиште, овозможувајќи им да добијат софа, било која должина.
 • Аголен - помогне да се направи софа со еден и неколку агли.
 • Потпирачи за рака - служат за поделба на софи, а тие исто така можат да обезбедат простор за складирање.
 • Софа и фотелја - кревет - ќе служат како помошни легла.
 • Poof - може да се користи како независно седиште, и во врска со остатокот од системот.

Модуларен тросед може да се смести во секоја соба. Тоа може да биде во склопот сместени во дневната соба, ставајќи го во L-форма. И не грижете се за фактот дека во мала соба ќе потрае многу простор. Современите модуларни системи можат да бидат избрани за сите простории. До него можете да поставите тепих и да поставите мала маса за маса.

730

Можете исто така да организирате такво парче мебел во кујната. Органично ќе се вклопи во дизајнот на просторијата, а во долниот дел од софата ќе можете да ги опремите места за складирање на кујнски прибор.

Untitled1

При изборот на модуларен тросед, разгледајте го следново:

 • точно замислете што сакате;
 • да ги измери димензиите или да го довери создавањето на мебел на професионалци;
 • модуларен мебел е прилично скап, па прво купете ги главните делови и додадете повеќе со текот на времето;
 • внимателно одберете тапацир, треба да биде издржлив и лесен за чистење.

Следејќи ги овие препораки, лесно можете да земете модуларен тросед во одредена просторија дома.

Софа во внатрешноста на дневната соба

Избирање на троседот во дневната соба на вашата куќа, мора да разберете дека тоа ќе биде нејзиниот централен дел.

Прво треба да ја одредите својата цел:

 • тој ќе биде светла точка во собата или само треба да оди под ѕидовите;
 • без разлика дали тоа ќе биде трајно искористено или не, во зависност од тоа, неопходно е да се избере тапацирот;
 • соба големина - троседот не треба да се меша со удобно движење;
 • ако се користи троседот, неопходно е да се обезбеди погоден систем за преклопување како место за спиење.

Откако ќе ги одредите овие параметри, можете да ја одберете самата троседот. Ако дневната соба е пространа и направена во топли бои, можете да изберете класичен модел на аголен тросед. Неговиот беж тапацир со класични орнаменти совршено се вклопува во ѕидовите и текстилите во собата. Софата е негов комплемент и не се издвојува против општата позадина.

1369492887313подробноодвоенреинтер2

Во дневната соба во минималистички стил со светли ѕидови и сив под, можете да изберете софа со прави линии. Спокоен сив тапацир нагласува задржување на ентериерот. Овој избор ќе биде многу соодветен и стилски. Ако сакате, на троседот можете да ги организирате перниците во црно-бело со геометриски шаблони и животински отпечатоци.

uglovoi-divan

Катче троседот во внатрешноста

Аголните дивани се прилично масивни, па при изборот, треба да се раководат од следниве параметри:

 • капацитет - дополнителен простор за складирање нема да биде излишно;
 • број на седишта и приколки;
 • издржливост на тапацирот;
 • функционалност.

Обично ваквите модели се избираат од големи семејства. Углобата троседот ви овозможува да се соберат сите заедно во вечерните часови и седат удобно. Исто така, доколку е потребно, може да се сместат гости ноќе. Со големи простории е полесно, тие можат да се сместат било кој агол модел. А што е со малите соби? Сега многу производители на мебел произведуваат мали аголни дивани. Со нивниот квалитет и функционалност, тие не се инфериорни во однос на големите аналози. Тие исто така се опремени со пролетни блокови, механизми на распоред и места за складирање. Ако имате мала дневна соба, и овој модел на троседот е многу сличен, можете лесно да најдете удобна опција.

Неименуван

За пространа соба, можете да изберете голем тросед со мазна линија за наведнување. Нејзината ткаенина е во контраст со темни подови и завеси.

2110-9

За мала соба, можете да земете мал агол троседот во светло портокалова боја. Се вклопува совршено во големина и е светла акцент на внатрешноста. Што е најважно, тоа не прави простор потешки.

2014_divan20

Кујна ентериер со софа

Кујната е важно место во куќата. Тие не само што готват храна, туку и се собираат во тесен семеен круг и разговараат за настаните од тој ден. Важно е дека во оваа соба беше удобно и удобно за секого. За да изберете кауч за кујната, треба да се земе во предвид дека во оваа соба има различни мириси и често постои влажност. Сепак, можно е да се набие тиња на храна на софата, па ткаенината треба да биде лесна за чистење и да биде силна. Овие критериуми најдобро се совпаѓаат со природна или вештачка кожа. Следно, треба да ја одредите обликот и димензиите на троседот. Ако областа ви овозможува да организирате аголни модели кои ќе заземат многу простор. Ако кујната е мала, треба да изберете мала опција. Исто така е подобро да се изберат модели во долниот дел од кои се предвидени фиоки за складирање или опремени со кревање на седиштето. За мала кујна е подобро да се избере мала гарнитура едноставна форма без потпирачи за раце. Таквата изведба на мебел не прави простор многу потешко. Бојата може да се избере во комбинација со ѕидови или кујнски елементи. Таквата кујна не само што ќе биде удобна, туку и доста стилски.

interer-kuhni-s-divanom

За пространа соба, можете да изберете аголен модел. Таквата троседот не само што ќе биде погодно, туку и ќе ги затвора батериите под прозорецот. Основата е направена од дрво и е опремена со места за складирање. На врвот е меко седиште на светло ткаенина со цветни украси. За декорација, можете да користите перници од контрастни бои или направени од иста ткаенина како завеси и чаршав. Ова ќе даде целосен изглед на целиот ентериер.

kletchatye-podushki1

Внатрешни работи со мал тросед

Не секој може да се пофали со голема површина на куќа или стан. И при изборот на мебел, потешкотии. Впрочем, сакам да купам функционален и удобен тросед. Сега многу производители произведуваат мали дивани кои не се инфериорни во однос на нивните колеги од целосна големина. Во дневната соба може да се стави мала троседот, кој кога се преклопува се претвора во целосна спална. Како по правило, тие не се масивни модели со тесни потпирачи за раце или без нив, за да се создаде впечаток на леснотија и слобода.

mal_div_d_k3

Можете исто така да ги собереш софата за да организирате рекреација област на чардак. Лесен модел во тонот на ѕидовите совршено се вклопува на чардак. Пред него, може да организирате мала маса. Таквата чардак може да биде одлично место за осаменост или за прием на пријатели.

nebolshoy-divanchik-na-balkon

Исто така, мала троседот ќе биде одлично решение за детска соба. Детето ќе биде задоволство да седи на светло парче мебел со смешни мечки. Наслоните за раце и задниот дел од овие модели се меки, за да не му наштети на детето. Откако ќе ја расклопите, ќе добиете стандарден кревет. Светлата бои ќе ги задоволат не само децата, туку и нивните родители.

wgWbrbbwUU

Внатрешноста на салата со софа

Ако ја декорирате собата во класичен стил, ќе бидете повеќе прилагодени за софи со тапацир во сина, беж, зеленикава тонови. Сликата на тапацирот погодна за завеси го нагласува вкусот на носителот. За тапацир, најдобро е да се изберат скапи ткаенини. На пример, софата во светли бои со меки потпирачи за раце и перници на грбот. Нозете се направени од дрво. Софата е украсена со декоративни перници со украс во бојата на ѕидовите. Исто така, композицијата може да се надополни со меки столици на врежани дрвени нозе.

64030

За салата во стилот на hi-tech со темна позадина на ѕидовите и светлината на подот и таванот, софата со сива боја, со точната геометриска форма, е совршена. Назад на моделот е поддржан од хром цевки, нозете на троседот се направени од нив. Светли бои многу стакло и сјајни метални детали визуелно го прошируваат просторот и ја нагласуваат индивидуалноста на сопственикот.

Untitled21

Дивани во модерен ентериер

Современиот тросед не е само погоден, туку и функционален. Многу често во потпирачите за рацете организирате ниши во кои можете да ставате книги или сувенири. Ова е многу интересно, и што е најважно погодно. Седи на каучот и ја земате книгата, можете пријатно да го поминете своето време, правејќи непотребни движења.

Untitled22

Уште една од различните карактеристики на софите во модерниот ентериер е акцентот на нив. По завршувањето на собата во светли бои, и ставање со боја на троседот со боја на темно сина боја, ќе му дадете водечка улога. И неговото дно е покриено со крпа со слика на цвеќиња и потпирачи за раце повеќе како крпеница. Таков мебел не е само функционален, но исто така изгледа стилски.

Untitled23

Добар избор.

Можеби сте заинтересирани за: