Дизајнот на канцеларијата, осветлувањето на канцеларијата

  • admin
  • 22 октомври 2016 година
Дизајнот на канцеларијата, осветлувањето на канцеларијата

Името "Канцеларија" повеќе не предизвикува потсмев и асоцијација со "работното место на Иљич". Тоа е прекрасно и со сите правила организираниот простор на еден стан или селска куќа. Тука се размислува за: локација на масата, компјутер и осветлување. Време е да се работи плодно!

Студија во куќата

Присуството на работна училница во модерен стан е оправдано со модерен стил на живот, брз и итен. Но, понекогаш, да се биде во куќа опкружена со звуци и цвеќиња на дивиот свет, проклето сакаат да работат.

Image 2

Затоа, можете да организирате студија во приватен дом. Ќе разговараме веднаш, ништо не е како строгиот стил на канцеларијата на dacha. Дури и организацијата на кабинетот осветлување е поедноставно и полиберално. Како да организирате осветлување во канцеларија за приватна куќа со свои раце?

rabochij-kabinet-dizain-interera-8

Внатрешноста на кабинетот и неговото осветлување

Внатрешноста на канцеларијата бара десктоп, удобен стол или стол, како и полици за документи и библиотеки. За да изберете мебел за работен кабинет, можно е http://amf.com.ua/mebel_dlja_ofisa-complect/. Како и секој кабинет, "варијантата на дача" на канцеларијата треба да биде добро покриена.

Слика 14

Се разбира, присуството на природна светлина или централната мека дифузна светлина идеално ќе се справат со осветлувањето. Меѓутоа, ако канцеларијата е креирана на подот на таванот или некаде под скалите што води до горниот кат, потребно е дополнително осветлување.

Играње во светло или светло за играње

Дизајнот на осветлување може да се нарече најмистериозен уред. Што е тајната на "играње во светлината"? Ние нема да ви кажеме долго време, но искрено ќе кажеме дека со цел да се омекне строгиот бизнис тон на канцеларијата, може да се користат тавански светилки и дополнителни ѕидни светилки.

куќа-дома-канцеларија-внатрешни-дизајн-идеи

врвот осветлување

Главниот услов за врвно осветлување останува ист, паѓачкото светло треба да биде униформно, па затоа е подобро да се даде на светилникот абажур со алуминиумски транспарентен абажур.

P161355_enl

"Зрак на светлината" во канцеларијата може да биде дури и тесен зрак светилка, во аурата на која ќе биде мал објект или слика. Внатрешноста и дизајнот на кабинетот ви овозможуваат да создадете пријатна атмосфера што ви овозможува да се релаксирате. Подобро е да се даде предност на добро осветлување, пријатно за очите и општа перцепција на аурата на кабинетот.

52c91fd584518

Дури и ако сте зад работен компјутер. Симулирајте ја локацијата на работната површина и на самата светилка, менувајќи ја локацијата на осветлување во канцеларијата. Можете да ја одберете позицијата на светилка или светилка, од која работниот капацитет драстично ќе се зголеми, а емотивната позадина ќе биде постојана.

domashnij-ofis-udobno-i-komfortno-29

како да се направи маса светлина

Важно е да се запамети дека осветлувањето на канцеларијата идеално би било иста како и природното осветлување, а не замореност во очите и не создавање отсјај. Ако канцеларијата биро има импресивни димензии и има потреба од помоќно осветлување, тогаш е можно да се организира осветлување со две лампи.

официна-ан-ла-каса

Меѓутоа, треба да се размислува за уредување на столни ламби, така што сенката од предметите или компјутерот не ја фрла сенката во работната површина. Можете да се одлучите за точка светла вградени во мебел или таванот. Треба да се има предвид дека постојат два вида позиција на ламбата: рачно менување на насоката на светлината и фиксната положба.

1289503931_podvesnye_potolki_s_galogenovymi_svetilnikami

Вградените светилки со фиксирана положба ќе ја осветлуваат работната површина строго надолу. Затоа, можете да комбинирате два вида на тела за да создадете рамномерна рамка за осветлување. Тоа ќе биде добро осветлена област. За овие цели, се препорачува да се користат халогенски сијалици или светлосни рефлектори.

svetilniki-tochechnye-potolochnye-vstraivaemye-600x600

алтернатива на подна лампа - ѕидни светла

Класичната подна лампа може да се замени со ѕидна светилка. Особено овој предлог е релевантен за кабинет со библиотека. За разлика од подна лампа, која има способност неочекувано да се преврти, ѕидните светла ќе останат сигурно на место. Не е лоша идеја да инсталирате неколку светилки со автономни преклопувања или да инсталирате мали тела во горниот дел на летва над полиците на кабинетот.

читање светло-студио-смеса-дизајн

осветлување на место

Во процесот на работа во приватна куќа, понекогаш треба да користите е-книга или да отпечатите документ. Точка осветлување во овој случај може да се нарече добар партнер. Во опсегот на осветлување на центарот на вниманието, не само лаптоп, туку и стимулирачка работна чаша мирисна кафе или фотографија во оригиналната рамка може да влезе во опсегот.

расни-Слои-Декора

 

Ако одеднаш podnadost работа и сакаат да се релаксираат - во центарот на вниманието полесно нагласува мека троседот со ќебе. Препорачуваме нови извори на светлина, ова се вградени LED светилки. Солидната ефикасност на LED светилки, која е 9 пати поголема од онаа на лампи, инспирира доверба.

Слика 1

За група на тела во канцеларијата, се користи едно напојување, кое едноставно се одржува. Патем, оваа предност мора да бидат земени во предвид при инсталација на осветлување во собата, бидејќи околу 90 отсто од неуспех или дефект се јавува поради конвертор напојување. Сепак, не боли да има светло на табелата, што може да биде корисно во итен случај.

Како да инсталирате рефлектор, прикажан овде.

Дедо Совети Фенг шуи

Како и секогаш, не боли да слушате корисни совети. Овој пат, мудриот фенг шуи љубезно обезбеди информации за тоа како да го усогласат работниот простор на кабинетот на дача. Најсоодветната варијанта на кабинетот на dacha е присуството на прозорец, чија светлина ја активира не само универзалната енергија.

kabinet_na_balkone_9

Но, премногу светла светлина може да спречи интензивна работа. Затоа, потребно е да се неутрализира вишокот на природно осветлување на кабинетот поради завеси или ролетни. Главниот извор на осветлување на таванот не треба да се поставува над главата на седиштето.

450_406ppi_220419_Bord_333_319_b

Директниот притисок на прозрачниот флукс може да создаде притисок непријатност.

За да се создаде внатрешен дизајн, подобро е да се користат заситени или неутрални бои и нијанси.

d07-b

Топла сочно зелена или портокалова боја има корисен ефект врз перформансите и емотивната активност. Сепак, нема дефинитивни правила и не може да биде. Ориентацијата на кабинетот најдобро ја избира југо-исток или северозапад.

Опремата на канцеларијата и неговото осветлување е креативен процес. Креирај работен простор, сакам да создадам најзгодно и удобно престој со моите раце.

Можеби сте заинтересирани за: