Лепење фиберглас позадина: фиберглас позадина за сликарство, фиберглас трска, како да се залепи стаклени ѕидови.

 • admin
 • 14 декември 2016 година
Лепење фиберглас позадина: фиберглас позадина за сликарство, фиберглас трска, како да се залепи стаклени ѕидови.

Тапет е многу популарен завршен материјал. Денес, многу од нивните видови се претставени на пазарот и сите се разликуваат во материјалот на производство. Во оваа статија, ќе зборуваме за позадина и нивните сорти.

Steklooboi, што е тоа?

Овој материјал е декоративен слој, изработен од специјално стакло. Се топи на температура од повеќе од илјада степени и се втиснува во насоки, од кои материјалот подоцна се формира.

Овој материјал ги има следните разлики од други видови:

 • суровини за нив се природни материјали кои се апсолутно безбедни и еколошки;
 • тие се многу силни, не раскинуваат или не гребеат;
 • благодарение на структурата на ткаени влакна овие позадина дишат, поддршка на поволна микроклима;
 • тешко се запалат и практично не изгоруваат.

Ова е навистина потврдено со шведскиот стандард за квалитет CSN 730823. Стаклен ѕидар е тешко да се запали и не испушта токсични материи. Ова го прави овој материјал погоден за завршување на сите простории. На пример, во западните земји, кои се користат за декорација на мајчинство и точната локација каде што новороденчињата се. Исто така, голем плус во корист на овој материјал може да биде долг работен век до 30 години. И можете безбедно да го смените дизајнот, tk. пресликувајќи го овој слој може да биде до 20 пати.

Витраж под сликање

Steklooboi по лепење треба да биде обоен. Поради разновидните текстури, можете да постигнете интересни ефекти на ѕидовите на собата. Да ги разгледаме главните типови на овој материјал во детали.

фиберглас трска

Матењето е ткаенина со посебен ткаење, што е шема на шаховска табла. Затоа што стаклото е исто така ткаен материјал, тогаш можно е да се повтори цртежот.

И позадина со текстура "трска" се со три големини:

 • мал;
 • просек;
 • големи.

Во зависност од големината на сликата, карактерот на ентериерот ќе се промени. За просториите во кои треба да се сретнат со гости и да поминат празници, најдобро е да одберете слика со средна или мала големина. Значи ѕидовите ќе бидат помеки и погодни за пријатна атмосфера. И во ходникот или во ходникот, можете да изберете голема МАТ, која во нејзината текстура ќе ѝ даде дополнителен волумен и динамика во собата.

tekstura_steklooboevv

стаклени мрежи на пајажини

Овие позадини се платно изработено од фиберглас, кој изгледа како пајажина. Тоа е и декоративен и завршен материјал. Значи, во куќите во изградба е поставен на ѕидовите на гипс, така што собирањето на зградата не создава пукнатини. Веб обезбедува сигурна покриеност и добар естетски изглед. Има помала густина и ја зацврстува површината. При користење на овој материјал, ѕидовите се добиваат со ефект на мермер. Интернетот е најсоодветен за завршување на таванот, бидејќи нема изразена текстура, за разлика од другите стаклени позадини.

17

Stekloboi цена

Се разбира, стаклото не може да се нарече евтини и многу прифатлив градежен материјал. Но, ако се сеќавате на долг живот и можноста да се преслика површина околу дваесет пати на високата цена ќе се исплати за години без трошоци за поправка. Во просек, 25 m ролна на такви позадина ќе чини од 940 до 3000 рубли по глава. Ова се однесува на моделите на текстура. Ако сакате да ја купите "пајажина", кој ќе се трошат во просек од 400-580 рубли на ролна (вкупна должина од 50 метри на материјалот). Затоа, ги красат ѕидовите steklooboyami и да заборавите за поправка за долго време може да биде многу повеќе од профитабилна лепак позадина безбојни или оштетени.

Неименуван

Ние лепиме стаклени позадини со свои раце

Неодамна, стакло ѕидарски стакло под сликарството е многу популарно. Затоа, неопходно е да се обрне внимание на процесот на нивна инсталација. За почеток, мора внимателно да ја подготвите површината, тоа бара:

 • отстранете го стариот слој;
 • бидете сигурни дека се во добра состојба слој на малтер и поправка тоа ако е потребно отстранување на пукнатини, чипс и други дефекти;
 • исто така е неопходно за да се обезбеди на равномерност на ѕидовите, ова може да потрае обично 2 метри во должина и го закачите на ѕидот, под услов отстапување не надминува 2 cm е дозволено;
 • по што ги покриваме ѕидовите со длабоко навлегување, за подобра адхезија на материјалот на површината;
 • кога вметнување на гипс гипс картон шевовите треба да се малтерисани и пушеле.

Сега можете да продолжите со непосредното лепење на ѕидовите.

како да лепиме стакло, чекор по чекор

За погодност на перцепцијата на информации, ние ќе ја опишеме во форма на ставовите. Значи, стариот слој е отстранет, гипсот се тестира за сила и неговата состојба овозможува понатамошна работа.

 1. Покријте ги ѕидовите со буквар со длабока пенетрација и оставете го да се исуши. После тоа, покриваме со слој од финален гипс и шкурим по малтерот.
 2. Ролните се пресекуваат во ленти со потребната должина. Ако има слика, ќе се вклопчам во ленти или ќе ги оставам надоместоците.
 3. После тоа разредете го лепилото според инструкциите на пакувањето. И лепак покрие ѕидот одеднаш за неколку ленти, а не листови на материјал.
 4. Потоа земете лента на тапет и лепете го на ѕидот. Важно е да не се мешаат предната и погрешната страна. Во ролната, материјалот е свртен на лицето-во, задната страна е често обележана со сина или сива линија. Гумената глетарка го израмнува лентата на ѕидот. А втората лепак заеднички да се заеднички со претходниот, а потоа да се извршат во заеднички со влажна крпа платна и гледа сè да се залепени.
 5. По лепењето на ѕидовите, треба да почекате еден ден, а потоа разредете го лепилото до течна конзистентност и размачкајте ги ѕидовите. Повторно оставете го да се исуши.

Тапет атипичен во текот и сега можеме да се движат на сликата и на крајот ќе се добие една убава ѕид, бојата на кои може да се промени во секое време.

steklooboi-shagi

лепак за фиберглас позадина

Лепак за овој тип на позадина е направен врз основа на скроб со додавање на разни нечистотии. Ова е неопходно за да се одржи прилично тежок материјал на ѕидот. Исто така погоден за оваа намена е лепило или дисперзирани верзии базирани на PVA.

Лепилото за позадина е од два вида:

 • Сува  - е прашок кој се состои од лепило и антисептички адитиви. Тоа може да се чува долго време, без губење на неговите квалитети.
 • Подготвен  ова лепило е целосно подготвено за употреба и спакувано во пакувања од 5 и 10 кг.

Последната опција е најзгодно. Најпопуларните композиции за стаклени позадини се:
Оскар безбеден и неалергенски лепак. Се налути 10 минути и е целосно подготвена за употреба. Неговата потрошувачка е 300 g на кв.м. Совршено лепило плус обезбедува дополнителна заштита од мувла и габи. Овој лепило е совршен за употреба во простории со висока влажност. И што е најважно, не се жолти кога се суши. Се произведува во кофи и пакувања од 400 и 800 грама.

klej-oscar-dlya-steklooboev

Kleo  се прави врз основа на скроб со антисептички адитиви. Тоа мора да се разреди со ладна вода и по пет минути можете да лепак на позадина. Во завршена форма тој ги задржува своите имоти за 10 дена. Производство во пакувања од 500 грама, и разредена во однос 1:15. Односно. 500 гр лепак за 7.5 литри вода, а добиената мешавина е доволна за лепење од 35 до 50 квадратни метри. м.

ultra1-1000x1200

Metylan. Овој производител, исто така, нуди лепак за стаклена позадина, со соодветно обележување на пакетот. Лесно е да се нанесува, не остава дамки и е отпорен на пресликување. Погоден за употреба во бањата. На пазарот на градежни материјали лепило избор е одлично, но тоа е подобро да се даде предност на брендови кои се тестирани од страна на време и луѓе.

metylan_steklovolokno_500g_1_copy

боја за фиберглас позадина

Најсоодветен за овој олицетворение на материјалот за боја е вода - dispersionnaya.Ona без мирис, лесно да се примени, и се однесува на огноотпорни материјали. Друг таков слој не се плаши од влага и може да се измие. Повеќето современи бои имаат бела боја, што овозможува да ги нијансираат во различни нијанси. Затоа, секој може да ја избере бојата по желба. При изборот на боја, треба да бидете внимателни и да се обидете да изберете повеќе природни нијанси. Светлата боја брзо може да се досадуваат и на крајот дури и досадни. Подигањето на бојата е најдобро во тон на мебел или текстил. Може да се направи светла внесува во форма на ленти, или да користите матрицата да се стави на ѕидот на мали цртежи. Ова ќе ви помогне визуелно да го зголеми просторот и да го ревитализира внатрешноста.

Боја стакло

Оваа статија ги опишува стаклените ѕидови и нивните типови. Се даваат препораки за избор на лепак и боја за нив. Просечната цена на материјалот е исто така дадена. Користејќи го советот на статијата, можете лесно да ги собереш позадина и да го залепите дома. Потоа земи ја бојата и му ја даде својата внатрешност личност. Успешна работа.

https://youtu.be/vp-j2xUrEdI

Можеби сте заинтересирани за: