Завеси за кујната, дизајн идеи во декорацијата на прозорецот

  • admin
  • 10 ноември 2015 година
Завеси за кујната, дизајн идеи во декорацијата на прозорецот

Прозорецот на мала кујна е многу важен во дизајнот на оваа соба. Правилно избраните завеси можат да создадат не само функционална кујна, и пријатна, дури и повеќе. членовите на семејството трошат значителен дел од своето време во кујната.

Завеси за кујната, кои завеси можат да создадат атмосфера

Кујната со "голи" прозори предизвикува здружување на празни, не-станбени простории, но "неточни" завеси може да ја расипат целата идеја на дизајнерот.

Многу е важно, кога декорација на прозорецот на мала кујна, визуелно го зголемува, додадете светлина и удобност на домот.

Тешките, масивни завеси, нема да придонесат за утеха во мала кујна, туку, напротив, ќе создадат затворен простор и ќе ја направат кујната непријатно и мрачно.

Но, монохроматски, воздушни, проѕирни прозорци за завеси, светли бои, кои можат да прескокнат голема количина на сончева светлина, значително ќе го прошират просторот на кујната.

Најдобра опција за завеси за кујната, се завесите со должина само под прозорецот, но може да висат завеси и пократки и подолги. Ако должината на завесите не ви одговара, можете да ја скратите должината на завесите со помош на завеса.


Покрај тоа, што може да се направи зема за завеси.

Така, ќе заштедите финансии, ќе го внесете својот придонес во дизајнот на завесите и ќе добиете естетско задоволство.

Добро. и ако вашата имагинација не е доволно, следете ги советите на професионалните дизајнери.

Завеси за кујната, совети за дизајнирање на завеси за кујната

За да се создаде светло во просторијата, ако прозорецот е мал и кујната е слабо осветлена, завесите избираат од светлина и светлина ткаенини.

Ако ѕидот каде што се наоѓа кујнскиот прозорец е тесен - направете ширина на завесата од ѕид до ѕид.

Широката, лесна завеса визуелно ќе ја прошири кујната.

Материјал за кујнски завеси е избран во форма на органза, ленени завеси и завеси направени од чипка ќе одговараат добро.

Главната задача е да се пропушти максималната количина на светлина.

Да се ​​изберат завеси за кујната е големо задоволство за дизајнерите, бидејќи тие можат да ја изразат својата креативност во мал простор.

За да креирате кујна во индивидуален стил, завесите може да се комбинираат според текстурата на ткаенината, за да изберете различни цртежи, но сето тоа зависи од дизајнот на кујната.


Популарните трендови во дизајнот доведуваат до појава на нови стилови на прозорски завеси.

Во кујната, ако е голема, концизна и функционална, римските завеси, јапонските и ролетните се сосема соодветни.

Ако просторијата на кујната има значителна површина, ролетните ќе се вклопат совршено во просторот на кујната.

Модерната импрегнација на синтетички материјали може да ги заштити завесите од контаминација, и ако е потребно, контаминацијата лесно се отстранува. Целосно се вклопуваат во дизајнот, дури и мал кујнски прозорец, римски завеси.

Римските завеси можат да се купат подготвени, и можете да направите индивидуален ред и да ја изберете вашата форма и вистинската боја.

Завеси за кујната, класични завеси

Класици дизајн дизајн на кујната, и секоја соба, никогаш нема да излезе од мода.

И ако внатрешноста на кујната е направена во класичен стил, соодветно, класичните завеси ќе додадат хармонија и благородност на оваа кујна.

Модерна класика завеси се направени од високо квалитетни материјали комбинираат бујна драперии, pelmets, чипка, раб и четки.

Во зависност од внатрешноста на класичната кујна, се избира бојата на завесите.

Во суштина, боите се подигнати со мирни нијанси, бидејќи брзорастечките нијанси брзо се досадуваат.

Широка популарност на класичните завеси од маслиново, крем и беж нијанси.

И ако кујната мебел направен од природно дрво, а подот е паркет темна боја, во овој случај, светлина завеси потемна боја ќе изгледаат прилично хармонично.

Завеси за кујна, стил Прованса

Стилот на Прованса е поврзан со рустикален стил кој може да ја рефлектира леснотијата и веселото расположение на кујната.

Завеси изработени од природни материјали како што се лен и памук стоки, на кој цветни мотиви, завеси или во кафез или грашок се во можност да се создаде веселото расположение и им овозможи на сопствениците да се потсетиме на сончеви летни денови, во секое време од годината.

Ако needlewoman кујната водителка, таа ќе биде во можност да се подготват свои раце малку детали како tiebacks, направи вез, апликација, итн sticked и ќе создаде свој уникатен ентериер.

Создавање на мали текстилни елементи во согласност со моделот на завеси, и тоа може да биде: чаршав за на маса, убава potholders, модерен перници на столици, итн - Водителка ја создава сопствената, само нејзината внатрешна кујна во стилот на Прованса.

Завеси за кујна, модерен стил

Art Nouveau стил, хармонично се вклопуваат во дизајнот на пристојна кујна. Само на голема површина се соодветни асиметрични прегради, вдлабнатини на завесите и закривените линии.

Поради комплексноста на завесите во Арт Нову, во главниот, завесите се направени од синтетички материјали, која има сјајна и добро се чуваат завеси форма.

Таквите завеси имаат голем обем на материјал, па за да го олеснат дизајнот, завесите се направени од лесни ткаенини.

Комплексна, обемна драперија, ви овозможува да добиете префинета и уникатна завеса, дури и од наједноставниот, едно-тон материјал.

Извлекуваме заклучоци дека прекрасно дизајниран прозорец може да ја трансформира секоја кујна.

Сепак, изборот на стилот на завеси за кујната, не заборавајте за безбедност. Нашите кујни главно се користат за готвење, гас.

Шпорет на гас - отворен оган, и во близина на отворен пламен не може да ги задржи запаливи работи.

Затоа, завесите треба да биде далеку од гас печки, и дека здив на ветрот не може да ги укине завесата да отворат оган, обидете се да се избегне долго завеси во кујната.

Можеби сте заинтересирани за: