Плута позадина во внатрешноста: плута позадина слика, како да се залепи плута позадина, карактеристика на плута позадина, препораки.

  • admin
  • 06 декември 2016 година
Плута позадина во внатрешноста: плута позадина слика, како да се залепи плута позадина, карактеристика на плута позадина, препораки.

Екологија, оригиналност и убавина - ова не е сè што може да се каже за позадина на плута. Во слободна продажба, тие се појавија неодамна, и за кратко време успеа да ги освојат клиентите со својата новина и уникатност. Плута позадина создава во собата неопислива атмосфера и удобност, задоволство на сопствениците на куќата со својата убавина и практичност. Кои се предностите и недостатоците на плута позадина, што да барате при купувањето, како правилно да лепиш плута позадина - прочитајте во нашата публикација.

Што се плута позадини

пробка

Веќе од самиот наслов е јасно кој материјал се користи за правење позадини. Навистина, позадина е направена врз основа на кората од плута, која расте на територијата на неколку европски земји - Португалија, Италија, Германија, Швајцарија, а исто така и во некои африкански земји.

1

Во процесот на производство, кората е смачкана, испратена под притискање, потоа на подлогата за хартија се нанесува тенок слој, или пак смачканата кора се користи како независна варијанта.

Понекогаш плута позадина се меша со други завршни материјали од плута - на пример, со плута панели или плута ролни. Ова е грешка, бидејќи плочата од плута се состои од пресечена плута и дрво, а нејзината дебелина е 3 милиметри. Корк ролни се нешто што наликува на плочи и позадини во исто време, нивната дебелина е 2 милиметри.

Плута позадина: плус и минуси

probkovye_oboi_v_interere_11

Плута позадина - во свој уникатен и универзален материјал - нивните бројни предности убедливо го потврдуваат ова. Ова е исклучително природен и еколошки поправен материјал, како и во производството на позадина, или третираната плута се користи во чиста форма, или плута ставена на хартија подлогата. Плута позадина може безбедно да се залепени во детската соба, во кујната - тие не испуштаат апсолутно никакви токсични супстанции. Површината на позадината од плута не акумулира статички електрицитет и прашина - уште еден плус за нивно користење во детските соби.

• Плута, благодарение на нејзината порозна структура, совршено замолчува надворешни звуци. Многумина се сеќаваат дека во советско време, апартмани често биле закачени со теписи. Ова не беше направено заради убавината, тепихот играше улога на таква "звучна изолација". Денес, наместо ова, кое веќе стана архаично, "одликувања" може да висат убави позадини, кои, покрај тоа, ќе ви помогнат да не слушате бучни соседи и звуците на блискиот автопат за кој се наоѓате.

• Како што знаете, дрвото е топол материјал, а плута е вистинско дрво што може да држи топлина во внатрешноста на зградата и да не го пушти надвор, со што ја одржува најдобрата микроклима.

ap 6

• Плута не апсорбира мириси, гори многу лошо (дури и до одреден степен го спречува ширењето на огнот), затоа, како што е споменато погоре, се препорачува позадина за употреба во кујни. Ако го покриете позадината од плута со слој од восок или лак, може да се залепат дури и во бањата.

• Плутата не е лесно погодена од влага и температурни промени, не се акумулира прашина и нечистотија, е отпорна на механички оштетувања, не покажува габи и мувла. Значи уште еден очигледен плус од позадина на плута - издржливост.

Но, за жал, како и секој друг завршувањето материјал, плута позадина не е без своите недостатоци, што, патем, не е толку многу.

• Првата и најочигледна позадина за плута е потешко да се залепи од вообичаеното. Ова се должи, на прво место, на нивната поголема тежина.

• Површината за обојување мора внимателно да се подготви, мора да биде чиста и совршено рамна.

• Плочата позадина не се разликува од широк спектар на бои и шаблони - тоа е природен материјал, а нејзината боја спектар е минимална. Во голема мера, тешко е да се нарече недостаток, но понекогаш нискиот избор на бои го попречува примената на некои оригинални планови за дизајн.

• Доволно висока цена - сепак, таа се компензира со издржливоста на завршниот материјал.

• Плочата позадина е доста силен материјал, меѓутоа, тие можат да бидат оштетени со силно механичко дејство или остри предмети, и бидејќи материјалот е скап, треба да го третирате со внимание.

• На површината на позадина, која ќе се користи во бањата или во кујната, неопходно е да се нанесе водоотпорен слој (восок или лак).

Правила за избор на позадина за плута

Со цел целосно да ги доживееме сите предности на овој вид завршни материјали, многу е важно да се посвети максимално внимание не само на процесот на лепење, туку и на изборот на позадина за плута. Современиот пазар може да им понуди на клиентите следните видови на плута позадина:

Всушност, природна плута позадина.

probkovoe-pokrytie-dlya-sten-2

Тие се направени од смачканите делови од кората на плута: под притискање на кората честички, лепило се ослободува, и под влијание на висока температура, на кршените делови се залепени заедно во континуирана мрежа. Таквиот завршен материјал е сосема природен, но тешко е да се најде, бидејќи облогата на овој тип не ужива премногу побарувачка.

Позадина на плута на хартија.

Probkovie-oboi-v-interiere-42

Во текот на производниот процес, честичките од кората од кората се нанесуваат на хартијата со многу тенок слој (1 мм). На позадина е многу издржлив, тоа е многу полесно да се работи со, и ако одлучите да лепак на плута позадина себе, тогаш ова е најдобрата опција.

Плута позадина на неткаен база.

Корк-позадина-на-хартија-базирани-3

Флизелин во неговите карактеристики е многу сличен со обичната хартија, само потрајни. Овој тип на плута позадина е најпогоден во смисла на сила и леснотија на инсталација.

Многу ретко, но сепак можете да се сретнете во продавниците на градежни материјали самолепливи плута позадина. Нивната главна предност е што овие позадини се погодни за било која површина.

probkovie-oboi-2

Што се однесува до бојата и цртањето, тогаш, како што веќе рековме, изборот тука е многу мал. Изберете помеѓу неколку нијанси - од темно-жолто-кафеаво. Сепак, во секој случај, позадина од плута ќе донесе во која било соба топлина и удобност.

74_image004

При изборот на позадина од плута, неопходно е да се провери пакувањето за интегритет. Добри индикатор - достапност на упатства за поставување и работење на позадина со плута, со наведување на сите нијанси, препораки за употреба на лепливи композиции итн. Не двоумете се да побарате од продавачот-консултант за сертификати и документација за стоката, со што се потврдува нејзиниот квалитет и безбедност.

Плута позадина - тип на производ, при изборот кој треба да се обрне внимание на типот на лепило состав, кој се препорачува за работа. На пример, сите познати PVA лепила не се погодни, бидејќи на површината им обезбедува премалку зафат, а "течните нокти" "ноктите" премногу позадината на позадината - ќе има проблеми со демонтажата.

1_35

 

ququlyd6

Се препорачува да се избере лепило составено специјално наменето за позадина на плута, или ознака на лепак "Kelid", "Moment".

Плута позадина во внатрешноста: за она што соби се погодни

Како универзален завршен материјал, плута позадини се погодни за речиси сите видови на живеалишта. На пример, за детски соби, тие се препорачуваат поради неговата еколошка стил и природноста. Сепак, не заборавај дека позадината од плута - нешто скапо, а малите деца можат да ги расипат. За спалната соба и дневната соба е прекрасен материјал за завршување кој придонесува за создавање неизказан комфор и удобност.

52

Одлична позадина за плута и за ходникот - не се плашат од влага, температурни промени и мали гребнатини на нивната површина се речиси невидливи.

probkovoe-pokrytie-dlya-sten

Често пати плута за ѕидови се користи во бањи и кујни - плута не се плаши од влага, не апсорбира туѓи мириси, и не е место за размножување за мувла и габи.

probkovie_oboi5-vann

 

51_image014

Плочата позадина е лесно да се измие, но за бањи и кујни ви е потребен материјал со слој од восок, во спротивно ќе треба да нанесете слој од лак за себе.

Како да се лепи плута позадина

Значи, плута облоги за ѕидови се реализираат во форма на ролни и плочи. И двата вида на позадина се залепени заедно скоро подеднакво. Следниве алатки и материјали ќе бидат потребни за работа:

• Чиста крпа.
  • Градежен молив.
  • Ниво на конструкција, или линиска линија.
  • Остри ножици или свештенички нож со заменливи сечила.
  • Потребна е мала шпатула за да се примени лепило.
  • Шпатуларен чешел со мал заб - исто така потребен за нанесување на лепак.
  • Дрвени или метални влакна.

инструмент

При изборот на плута панели или ѕид плута, се препорачува да се обрне внимание на нивната големина. Тапет, кој се реализира во ролни, има ширина од 30x60 cm или 30x100 cm. Должината на лентата во ролната е 10 метри. Дебелината на позадината од плута е околу 3 мм. Плочките од плута се продаваат во стандардни големини 30x30 или 60x60 см. Со оглед на овие параметри, ќе биде многу полесно да се пресмета потребната количина на материјал, да се избегнат непотребните трошоци или, напротив, потребата за дополнителна набавка на позадина.

Плочата позадина е прицврстена на ѕидовите со два типа на лепило композиции: првиот е конвенционален контакт лепило, вториот е акрилик-базирани лепило. Ако ви треба максимално можно адхезирање на позадина на подлогата, треба да користите контактно лепило, кое се карактеризира со поголема сигурност. Сепак, дури и искусни мајстори често одбиваат да го користат, бидејќи контактното лепило за позадината на плута се суши подолго време и истовремено треба да се нанесува на подлогата и на површината.

Важна точка: пред лепење на тапетите, тие треба да останат во затворен простор неколку дена. Материјалот мора да се "реши", неговата температура и влажност ќе бидат исти како во просторијата. Ако го изгубиме од видот на оваа важна нијанса, тогаш позадината по лепењето може да се деформира, зглобовите ќе се растурат, и, сосема веројатно, позадината едноставно ќе се олупи од ѕидот.

Работа започнува со темелна подготовка на фондацијата.

podgotovka-sten-pod-oboi

Да се ​​плашиме од тоа не е потребно, ништо сложено не е присутно - едноставно е потребно да се исчисти површина од ѕидови од нечистотија и прашина, а потоа да се стави на површина првиот слој. Потоа, ѕидот треба целосно да се исуши, бидејќи лепливи композиции, без оглед на видот, многу лошо работат на влажни површини.

podgotovka-sten-k-poklejke-oboev-04

Покрај тоа, потребно е да се знае дека е неопходно да се работи со плута позадина ако влажноста во просторијата е 40-60%, бидејќи приклучокот не пренесува премногу сув воздух. Пред да започнете со работа, се препорачува да ја проверите влагата во просторијата со хигрометр.

За да се осигура дека процесот на лепење не се покажа како изобличување на опсезите, ѕидот треба да биде обележан. За да го направите ова, потребна ви е мала линија или ниво на градење, со што на површината се нанесува вертикална линија по должината на работ на лентата за позадина.

otuda-nachinat-kleit-oboi2

После тоа, фокусирајќи се на изгледот, лепете го позадина. За да не се потроши премногу лепак, се нанесува на позадина со пластична шпатула или специјална мистрија.

Плочата позадина е залепена многу едноставно - вертикално или хоризонтално.

kak-kleit-probkovye-oboi-svoimi-rukami3

Ако е избрана плута од плута, таа е залепена на ѕидот на ист начин како и конвенционалната плочка. Ова значи дека плута може да се постави рамен, во бегство, дијамант или дијагонално. Методот на поставување треба да се избере пред да почне работата.

prikleivanie-probkooy-plitki

119-Како-правилно-kleit-probkovie-oboi-2

Сечење плута позадина - главниот проблем се сретнал во процесот на работа со плута позадина или плочки. Се решава со помош на обичен свештенички нож со заменливи сечила. Материјалот е многу кршлив, па ножот треба да биде соодветно остра.

kak-rezat-gipsokarton

Ова ќе помогне да се избегнат непотребните солзи и пукнатини во материјалот. Ако е неопходно да се направат неколку идентични исечоци, на пример, под сокети, најдобро е да го направите тоа користејќи дефиниција, користејќи, на пример, тегла.

Зашрафетата на плута се разликува од вообичаените од фактот што во аглите не се наведнуваат, се сечат и се спојуваат десно во аголот. Восочната обвивка на предната страна на позадината од плута е многу убава, но неговата површина е совршено видливи траги од прсти и дланки. Сепак, овој проблем е многу лесно да се реши со помош на конвенционална конструкција фен за коса. Неопходно е да се загрее позадина со фен за коса во места на контаминација, а под влијание на висока температура восокот на позадината ќе се омекне, а песните ќе исчезнат. Овој пристап, сепак, не работи на позадина без слој за восок - обоената плута може да се замени само со нова.

Се надеваме дека материјалот презентиран во нашата публикација ќе им даде на читателите барем површна претстава за тоа како се обликува позадината на плута. Нема потреба да се плашиш од макотрпноста на процесот, во реалноста не постои ништо комплицирано, а резултатот е вреден за напор.

Можеби сте заинтересирани за: