Папратс во градината, садење, грижа, корисни совети

 • admin
 • 01-Септември-2016
Папратс во градината, садење, грижа, корисни совети

Здружението на зборот "папрат" е секогаш двосмислено. Некој во предвид дека има нешто тајно и мистериозно, некој оваа прекрасна растение е поврзан со бујна зелени лисја, додека други само се појави во имагинацијата на готовиот состав е рок градина. Фернанд навистина е одличен додаток на градинарски композиции. Можете да го прилагодите дури и во најтешките, на прв поглед, условите. Ова може да се направи со соодветна грижа и селекција на видовите на фабриката waiic.

Видови на ferns

Ферн расте на земјата уште од времето кога бил населен со диносауруси. Од тој период до денес, многу видови на овој тревни растенија преживеале.

Според истражувачите, оваа бројка е повеќе од 10 000. И покрај широк спектар на слики од ова растение, има една одлика: папрат никогаш не цвета. За него сочинуваат цели легенди, но документирани така што никој не го забележал фактот дека цветал.

Дури и со оглед на тоа што папратот нема цветни дел, се користи за дизајн на пејзаж. Еве некои од популарните видови на ова растение:

 • Fern Adiantum -  најсоодветен за климатски зони на Русија е папрат Адианум Стоппид и Венин коса. Првиот подвид е особено добро воспоставен на Далечниот Исток, во шумите на Амур и Приморје. Во однос на косата на Венера, се чувствува добро во Крим и Кавказ во близина на планинските реки и резервоари.
    Венера на коса се смета за една од најраспространетите видови, која добро расте на територијата на приватна фарма, како и во природни услови. Разликувајте ги своите листови што се отвораат, што растат на черепи, како тенка жица. Лисјата, како пушките, растат од моќно коренско стебло. Нејзината висина не надминува 0,5-0,7 м. Дното на листовите се спори вреќи, тие изгледаат како темни дамки.
    На Adiantum по природа не им се допаѓа ветровито подрачје. Фабриката развива целосен живот во засенчени места каде што има доволно влага. Само за него да го одвои вистинското место и тој ќе ужива во својот изглед веќе неколку децении. Ако се појават многу топли денови, тогаш папратот треба да се напои. Наводнување е наредено на посебен начин - попрскување. Почвата мора да биде малку кисела и оплодена со органски ѓубрива како хумус или компост. Дренажен слој е вграден во основата.
  Со соодветна грижа, папрат буквално се претвора во луксузна глобуларна мелез за неколку години. Пејзажните дизајнери препорачуваат да го садат во алпинисти, заедно со резервоари за вода, во градинарски композиции, заедно со папокот или прочистувач. Некои градинари сакаат да ја красат градината со папрат од овој вид право во саксии, а не садење во земјата;


 • Френк Штовитовник машки  - има широк спектар на подвидови, меѓу кои се наоѓаат:
  Австриски Щитовик.  Омилено место за раст на глинеста влажна почва. Има триаголни лисја со распон до 1 m. Боја: светло зелена. На теренот се шири тепих, за кој се нарекува "шири".
  Амурски Щитовник  - градинари претпочитаат оваа растителна сорта за својата висока отпорност на мраз. Бојата е сина-зелена, обликот на листовите наликува на пердуви. Со почетокот на мраз, триаголен вајај умираат.
  ЧешелШилд - еден од најчестите типови на неговата група. Може да расте на која било територија на Русија. Повеќе погодна за него ќе биде условите на влага. Добро е ако има езерце во близина.
    Повеќегодишната фабрика во зрелоста достигнува не повеќе од 0,5 м. Има краток, но задебелен ризом, покриен со скали одозгора. Бојата на лисјата е близу до темно зелената боја. На спротивната страна има црни спори поставени по ред. Лисјата имаат издолжена форма. Тие се прицврстени за да се подигнат стебленца.
    Покрај горенаведените видови, погоден за градина кревети Dryopteris миризлив која има пријатен мирис и минијатурни димензии, декоративни изглед Lozhnomuzhskogo Dryopteris, Dryopteris Sihotinsky.

 • Папрат од Орљак  - е невообичаено корисна фабрика. Секогаш е корисно во домаќинството. Многу сопственици на парцели за домаќинство претпочитаат овој конкретен папрат. Таа има атрактивен арома, поради високата содржина на танини во неа. Поради ова својство, папрат лисја се користат за чување градинарски култури. Зеленчук, овошје и бобинки се шират на лисјата на Орљак, а потоа ги покриваат со култури.
    Обликот на гранките на папрат Орљак е буден и се шири. Листовите се тешки, три-пени. На висина не е повеќе од 0,5 - 0,6 м. Коренот е разгранет, хоризонтален. Фабриката е природно скромен и може да расте дури и во најоддалечените области. Подолу, ако ги погледнете пониските пара лисја, можете да го видите нектарот. Тој привлекува мравки. Спорите се наоѓаат на дното на листот, за дополнителна заштита, неговите рабови се изопачени;

 • Френд ној  - Вертикалните исправени листови се карактеристични за овој вид. Тие се прилично густи и можат да достигнат висина од 2 метри. Кружните лисја растат во редови. Во центарот има помали спорофори. На нивниот заден дел се прикачени темни спорни поени. Кореновиот систем е под земја, брзо се развива. Френд Ној е од неколку видови: Источна и Обична. Обичниот Штраусник не се плаши од мразови, што не може да се каже за Истокот. Кршливата фабрика не ги толерира ветровите и има потреба од постојано навлажнување.
    Папратот личи на букет од пердуви од ној, оттука и неговото име. Градинарите често растат овој вид за декоративност. Лисјата изгледаат одлично во цветни аранжмани;

 • Кочетишник  - Постојат неколку видови: женски, кинески, нипонски, бургундски Leyz. Сите папрати од овој подвид се љубители на сенки и можат да пораснат до 10-15 години на едно место. Почвата мора да биде добро негувана и оплодена однапред. Мачето не се плаши од мразови.
  Жената Кочејџик има зелени пука. Тие се многу нежни на допир и имаат pinnate комплексна форма. Должината на птиците расте до 1 м. Коренот на фабриката е краток и дебел. Кинески athyrium како жени, достигнува висина од 1 m, но бојата на лисјата има невообичаен црвеникава боја. Сортата Нипон е исто така сопственик на егзотична виолетова боја. Бургундија Leise е љубов со сенка. Потемнеето неговото живеалиште, поинтензивно бојата на виното на листовите. Таа се карактеризира не само со црвеникава боја на лисјата, туку и со бургундска боја на птичето.

Панорама градина може да биде избрана за било кој сајт, и за потемни и за сајт, заситен со сончева светлина. Истото важи и за видот на почвата. Од многуте видови, секој градинар е во состојба да го избере вистинскиот за себе: мирис што го објавува, е јадлив, декоративен или дури и куративен.

Папрат во градина садење и нега

Пред садење папрат, треба да знаете некои правила за грижа и одржување на овој повеќегодишен. Ако сакате да се здобиете со готова фабрика, може да се ископа во шумата. Така ќе бидете сигурни дека тоа ќе се навикне, како што се одгледува дома ширини. Но, постојат и други начини за растење.

Во однос на местото слетување на папрат, тогаш тоа треба да бидат засадени во широк отвор, не повеќе од 0,5 m. Дел од земјиштето што треба да се направи во јама, да биде надвор од местото каде што го зеде овој процес. Веднаш пресадете папрат, така што корените немаат време да се исушат. Инаку, фабриката нема да биде реанимација. Истото треба да се земе предвид и во лисјата. Стеблата не треба да се избледуваат. Не можете да ја одделите земјата од корените, би било подобро да ја ископате папратот на таков начин што на ризомот ќе остане една земја од земја.

Папрат во градината расте

Папрат во приватните домаќинства може да се одгледува на неколку начини: преку одделување на фрагмент од ризоми на ferns, младиот и надежен и со раст од спори.

 • Поделба на корените  папратот се изведува на следниов начин. Во градината, во шумата или на местото каде што растат папратите, наоѓате здрава личност. Во возрасни грмушки не треба да има сушени и оштетени лисја. Во коренот се делат розетите, одделниот дел во рок од 24 часа трансплантација на одредена локација во градината. Кома дрвото земјата се обиде да го задржи на максимум дека фабриката има навикнати подобро. За превоз до куќата, поставете го корен од папрат со мов. Значи влагата останува во корените.
    Засади ја фабриката во засенчена област. На дното лежи дренажа и мала количина ѓубриво. Папратите исто така можат да се решат и на скудни почви. Но, напојувањето треба да биде изобилно барем првпат по трансплантацијата (7 дена);

 • Потификација  Папрат се врши во есен или доцна лето. Приближно кон крајот на август, пронајдете соодветна грмушка. Развиените лисја се наведнуваат на земја. Попрскнете го ова место со почва околу 1-1,5 см. Не покривајте го главната вена, оставете ја отворена.
    Со доаѓањето на пролетта, неколку нови зеле ќе растат на местото на погребан пукање. Тие ќе треба да се одделат од гранчиња и да се пресадат во градината;


 • Папрат Семињасе собираат на неколку начини. Првата опција: прекинете го листот со спори на задната страна. Ставете го во хартиена кеса или на просветлен прозорец додека не истрча пукањето. Штом лисјата се исушат, можете да ги собирате спорите и да ги ставите во сад.
    Второ Олицетворение: преземат нож, обратна состојба живи растителни и плодна oskoblite вреќи во кутија, лист хартија или било сад. Потоа исушете ги семињата и земјиштето во контејнер исполнет со земја (дел од шумското земјиште и дел од универзалната или градинарната почва). Семињата се сеат над почвата и се напојат од резервоарот за прскање. Дождовите ќе го поттикнат растот. Потоа ќе има оплодување, и само тогаш ќе почнат да се појавуваат мали додатоци. Ова се случува обично на 25 ден по садење спор. До пролетта, подготвениот папрат е заменет со постојан папрат.

Садење папрат во градината

 • Фабриката треба да се сади на пролет. Да се ​​засади папрат во областа на градинарството е избран засенчена локација. По исклучок, растенијата можат да бидат засадени и сончеви области, само за да сторат тоа стои со такви видови како Жената и Машкиот Штит Машко. По трансплантацијата за овие папрати групи ќе биде неопходно да се обезбеди навремено изобилство напојување, така што растението може удобно да се развива;
 • Длабочината на дупката не треба да биде помала од земјата на земјата со која ќе го трансплантирате растението. Додадете дренажен слој и одредена количина на ѓубрива за да се забрза собирањето на фитомаса;
 • Како ѓубриво за време на трансплантацијата, можете да користите три еднакви делови на компост, песок и тресет (хумус). Понатаму, дозволена е употреба на универзално ѓубриво за градинарски растенија. Топ облекување треба да се направи еднаш месечно од мај до јули. Може често, но не повеќе од 1 пат за три недели;

 • Почвата на папратот треба да се навлажне. Особено овој факт треба да се земе предвид првата недела по трансплантацијата на шумското растение. Бидете сигурни дека фабриката не "плови". Пренатрупувањето е катастрофално за развојот на кореновиот систем. Како што растете, исто така, обидете се да ја одржите почвата хидрирана;
 • Наведените видови на ferns добро толерира мразови и настинки. Но, Кочетишник бара дополнителна нега. За зимата треба да се покрие. Дозволено е користење на паднати лисја, тресет, смрзна гранки.

Зошто папрат се суши во градината

И покрај фактот дека папрат е повеќегодишна растителна, секоја болест може да доведе до нејзино уништување, и како резултат на тоа, неговата смрт.

Еден од најчестите случаи на исчезнување на папрат е постепеното сушење на растението. Тоа може да се случи поради следните причини:

 • Погрешна содржина на фабриката. Фенер сака сенка, само некои сорти се способни да ги согледаат сончевите зраци. Можеби, овој факт влијае на сушењето на стеблата. Можете да го поправите ова со повторно засадување на растението. Недоволно внесување на влага, исто така, може да влијае на сушење на листовите. Пред садење се препорачува да се подготви дренажен слој;
 • Неправилно напојување. Во првата недела по слетувањето во градината, папратот треба да се напои изобилно. Ако се истури со вода, листовите може да станат жолти. Ако папратот расте во сенка градина област, но воздухот е многу сув, тогаш тоа исто така треба да се напои дополнително. За наводнување потребно е да се користи вода без хлор и вар;

 • Штетници.  Шилд Ферн, Френк простаможе да го оштети фабриката. На почетокот, лисјата се збрчкале, па паднале. За да се избегне смртта на растението, неопходно е периодично да се испитаат папратните плочи и во случај на детекција на штетници да се третираат со сапун раствор (сапуница за перење која се меша со вода). Буре барутисто така доведува до смрт на растението. Ако се најде, навлажнете го тампонот во раствор за алкохол и избришете го паразитот од листот. Во напредните случаи, третирајте го растението со карбофос. Лист нематоди влијаат на растенијата не помалку од горенаведените инсекти. На почетокот лисјата се црвени, а потоа се исушат. За да се спречи смртта на папрат, користете емулзија на хетерофос.

Изберете време за периодично да ги испитате сите растенија на вашиот сајт. Ова може да го продолжи животот и раскошот на вашата градина. Набљудувајќи ги овие едноставни совети заедно со правилата за садење и репродукција, ќе се восхитувате на шумската фабрика на вашата веб-страница веќе една деценија.

Можеби сте заинтересирани за: