Како да се наслика радијатори на греење: топла или ладна, каква боја, како да се отстрани старата боја, што четки за сликање, фази на сликање.

 • admin
 • 19 мај 2016 година
Како да се наслика радијатори на греење: топла или ладна, каква боја, како да се отстрани старата боја, што четки за сликање, фази на сликање.

Во внатрешноста на секоја просторија, без грејачи има радијатори наменети за греење. Во текот на поправка работа во куќата на заговор или во стан доста често се појавува прашањето: како да се направи слика и дизајн радијатор, додека не го изгуби својот сопствен атрибути и без да се нарушат интегритетот на ентериерот. Не пресвртувајте, но порано или подоцна доаѓа време кога батеријата треба да биде насликана или заменета. Идеалната опција за жителите со просечен приход ќе биде сликање. Заменувањето на батериите со нови е прилично скапо. Некомплицираното совесно сликање на батерија од леано железо ќе додаде утеха во собата. На желба, можно е да се покаже имагинацијата и да се направи од батеријата интересен елемент на стан декор.

Како да се подготви за сликарство на батерии

pokraska_radyatorov_otoplenyja14

Прво, батериите направени од леано железо мора да бидат подготвени за процесот на боење. Таквата постапка е многу неопходна, инаку постои закана дека пукнатини може да се појават на површината на нанесен слој на боја. Како резултат на тоа, естетскиот изглед ќе биде расипан.

Пред да започне сликарството треба да се изготви приближен план за дејствување, имајќи ги предвид:

 • скала и методичка работа
 • го одредува степенот на загадување и размислува за тоа како и како да ги елиминира
 • да одлучи дали да го отстрани претходниот слој на боја или не
 • пресметајте колку и каков материјал ќе биде потребен за боење
 • се грижи за присуството на сите потребни алатки и набавки.

Експертите во оваа област советуваат да се отстрани слој од стара боја, отстранување може да се направи на два начина:

 • со метална четка
 • со помош на специјални растворувачи на хемиска основа.

pokraska_radyatorov_otoplenyja11

Метод еден. На вежба носат посебен додаток во форма на метална четка и да ги отстрани старата боја слој без одредени проблеми.

Метод два. Се применува на боја стриптизот радијатор решение, со што целосно се раствора, а со тоа нема негативно влијание на метал. Одлуката за употреба на овој метод треба да биде проследена со правилата за безбедност при работа со хемикалии на хемиска основа:

 • задолжителна употреба на респиратор
 • работа направена во соба со отворени прозорци.

pokraska_radyatorov_otoplenyja16

третман растворувач се одвива како што следува: цртеж се врши со помош на четка за целата област на батеријата, а потоа покриени со фолија и е дозволено на сите во оваа форма за околу еден час. Со текот на времето, филмот е отстранет, а останатите бои се отстранат со помош на шпатула. После тоа, можете да ја исчистите површината со шкурка. Оваа фаза од процесот е прилично долга и одзема време, но крајниот резултат ќе биде пријатно изненадување, а оперативниот период значително ќе се зголеми.

pokraska_radyatorov_otoplenyja6

 

По отстранувањето, површината за сликање се третира со состав за деалење: бел дух или сода. Сега е можно да се нанесе прајмер кој ги спречува корозивните процеси.

Ако има потреба да се наслика нов радијатор во друга боја, исто така треба да се подготви:

 • од прашина и нечистотија
 • шкурка
 • третираат со растворувач.

И само откако ќе ги следите горенаведените препораки, продолжете со сликање во саканата боја.

Боја за греење батерии

pokraska_radyatorov_otoplenyja17

Постојат голем број на регулаторни барања за бои наменети за сликање на грејните батерии:

 • заштита од корозивни формации
 • термичка отпорност на високи температури (не мора да се промени нивните физички својства на температури до 80 степени Целзиусови, а не се издува и не ја менуваат бојата кога загреана)
 • мора да бидат направени од еколошки производи.

Во случај кога ја насликаме батеријата во грејната сезона, бојата треба да биде избрана така што е погодна за нанесување на загреана површина. Во спротивно, забрзаното сушење ќе предизвика промена на бојата и нерамномерност на површината.

pokraska_radyatorov_otoplenyja10

При изборот на боја, вреди да се разгледаат следниве точки:

 • емајли со акрилна основа имаат перзистентен сјај, убава боја, но отровен, лут мирис
 • алкидна боја е особено силна, рамномерно нанесена, но по аналогија со акрилик, остар остар останува дури и по целосно сушење
 • вода дисперзија емулзија се карактеризира со брзина на сушење, но тоа е доста проблематично да се најде соодветна метална површина за апликација.

Во изборот на боја боја на прво место, потребно е да се потпрат на лични преференции вкус, но не заборавајте за ентериери затворен, во која боја батеријата треба да се вклопуваат.

pokraska_radyatorov_otoplenyja12

Грејниот радијатор може да се направи обичен и монофоничен, и може да ја покажете вашата имагинација и да ја направите пооригинална, невообичаена.

pokraska_radyatorov_otoplenyja4

На пример, можете да користите неколку бои во бојата (без прекин, усогласување едни со други и со внатрешна гама)

pokraska_radyatorov_otoplenyja15

или диверзификација на монотонијата на боите (природата, животните, геометриските форми итн.), орнаменти или модели.

pokraska_radyatorov_otoplenyja2

Можете да го насликам радијатор во бои и нијанси со појавување на бои изобразен на ѕидовите, а потоа визуелно тие стануваат речиси невидливи, се додека тоа се покажа една хармонична и не повикува.

За повеќе детали за боите за батерии, погледнете го видеото:

Најчесто се користи боја за боја на радијатор - тоа е секако бела, но ако сакате, и соодветните внатрешни работи може да бидат обоени во боја на сребро или бронза.

pokraska_radyatorov_otoplenyja3

Таквата боја треба да се произведува само по целосно отстранување и мелење.

pokraska_radyatorov_otoplenyja8

Изведувањето на радијаторот во детската соба можете да го оставите на вашата фантазија и да ги реализирате најубавите идеи.

pokraska_radyatorov_otoplenyja1

 

Тука може и треба да користите светли бои. Батеријата во градинка може да биде, на пример, да се наслика слични на виножитото или ограда, само за да се направи шарени, и околу ѕидовите да се подготви пеперутки, сонце, трева и слично.

Ние гледаме како може да ги претворите батериите во внатрешна декорација:

Сликање на радијатори

Експертите советуваат да се направи сликарство на радијатори во отсуство на греење (или во лето или кога батериите се исклучени од централизираниот систем за греење).

pokraska_radyatorov_otoplenyja13

Во принцип, топлото радијатори може да се обојат, но само со специјални бои. Покрај тоа, постои голем процент на веројатноста дека бојата нема да лежи рамномерно, ќе почне да отекува и пука, а со тоа да ја расипа целата визуелна перцепција.

Главната задача на боење на радијаторот е униформната примена на слоеви на боја во текот на површината на радијаторот. За да ја направите оваа работа, можете да користите боја четки или пиштоли за прскање со боја. За да ја насликаш надворешноста на батеријата, подобро е да користите пиштол за прскање. Слојот, кога се користи, е многу потенок отколку од четката. И како што знаете: потенки бои слој на радијаторот, толку подобро ќе биде пренос на топлина за време на нејзиното загревање. Во однос на внатрешноста, тогаш треба да користите четка. Во било која верзија, бојата треба да се направи така што површината на батеријата не остава никакви слепи точки.

pokraska_radyatorov_otoplenyja5

За повеќе униформна примена на бојата на радијаторот, можете да користите обична четка за боја и мал валјак со пена гума. Четката ќе биде многу погодна за боење на тешко достапните места, а ролерот може да се користи за сликање на надворешниот дел. За да ја насликате задната страна на радијаторот ви треба четка со закривена рачка.

pokraska_radyatorov_otoplenyja9

Прво на сите, треба да се наслика над задниот ѕид и тешко достапни места. Потоа можете да одите навнатре. Оваа секвенца е многу удобна и практична. Со оваа опција, шансата да се деформира слојот на предниот дел е целосно отсутен.

На често поставуваното прашање за тоа колку слоеви на боја треба да се применат на радијаторот, специјалистите одговорат: два. По примената на првиот слој, почекајте одредено време и почекајте додека не се исуши целосно. И само после тоа може повторно да се пријавите.

pokraska_radyatorov_otoplenyja7

Бојата треба да се примени правилно: почнете од самиот врв и се движите до дното. Само во овој случај можете да избегнете ленти над веќе насликаната површина.

За да се осигура дека ѕидот зад батеријата и околу него за време на сликата не е прободен, треба да биде покриен со полиетилен.

За тоа како правилно да се насликаат батериите:

Можеби сте заинтересирани за: