Мелење логови, корисни совети

  • admin
  • 27 март 2016 година
Мелење логови, корисни совети

Откако рамката е целосно изградена, таа мора да биде измешана. Брусењето на дрвена куќа му дава на структурата повеќе естетски изглед, ќе ја направи посилна и потрајни. Како да се полира рамката со свои раце, и кои алатки да се користи во исто време - читаме подолу.

Предности на дрвена рамка

preimushchestva-derevyannogo-doma

Пред да започнете директно со технологијата на мелење на кабините, накратко да се запознаеме со предностите од овој тип на домување:

• Дрво - природен регулатор на влажноста во просторијата - благодарение на природната особина за апсорпција на влага, ѕидовите на дрвената рамка апсорбираат нејзиниот вишок, и ако е потребно - се даваат.

• Способноста на дрвото да "дише" обезбедува постојана природна вентилација внатре во просторијата без да се дозволи топлина. Овој факт има многу позитивен ефект врз удобноста и удобноста на луѓето што живеат во куќата.

• Дрвото спроведува топлина многу лошо, само по себе е одличен топлински изолатор - дрвената куќа се загрева брзо и топлината останува долго внатре.

• Дрвената рамка добро се спротивставува на деформација, ѕидовите на рамката се лесни и не бараат масивна скапа база.

• Меѓу другото, дрвото е одличен звукоизолиран уред, има исклучителна отпорност на негативните температури. Изградбата на дрвена рамка ќе чини помалку од една тула или цврста куќа.

Зошто треба да мелете дрвена куќа?

1386780538_f20130906074316-shlifovka-3

Повеќето програмери не ја сфаќаат важноста на оваа операција, иако професионалните градители инсистираат на нејзината потреба. Мелење на логовите со свои раце е време и тешка задача. Во процесот на мелење, дефектите отстранети од површината на трупците се отстранети од претходната обработка на најавите, појавата на дрвото е значително подобрена, нагласена е нејзината структура. Покрај тоа, мелење може да ја намали потрошувачката на бои материјали.

Ако површината на логорот е полирана добро, таа е помалку склона кон габа и мувла штета, што предизвикува распаѓање и оштетување на дрво. Груба површина претставува одличен медиум за репродукција и раст на штетната микрофлора. И покрај макотрпноста на мелењето, сепак се препорачува да се прават сами, бидејќи, прво, овде нема ништо комплицирано, и второ, никој не е подобар од сопственикот на оваа работа.

Свежа, само конструирана дрвена рамка има пријатна топла златна боја. Откако ќе се исушат трупците, влакната од јарболот почнуваат да ги отстрануваат од нив.

1596722800

Во процесот на мелење, одделите се отстрануваат, поради што ѕидовите на дрвена куќа изгледаат попривлечни и уредни.

Ако логовите за дневникот биле третирани со авион, на површината на алатката секогаш ќе има знаци. Дневникот е малку фацетиран, бидејќи со помош на авионот може да се отстрани до 3 см од дрво. Со помош на мелење може целосно да се ослободите од трагите на авионот и дајте му ја најавите својата природна тркалезна форма.

102

Кога најавите беа исчистени од кората неодамна, неговата површина останува мазна, па дури и за некое време. Како што се суши, дневникот станува груб, се зголемува купот, кој исто така се отстранува со мелење.

Кога е подобро да се почне мелењето на дневникот?

Пред да почне процесот на мелење, рамката мора да биде целосно монтирана, вклучувајќи го и покривот.
  Оваа состојба мора да се почитува, така што мелењето на логовите со свои раце не е залудно. Не можете да ја мелете новосоздадената кабина за дневникот, бидејќи логовите се сеуште прилично сурови (тркалото за мелење ќе биде многу затворено). Ако рамката е составена во топла сезона, можете да започнете со мелење не порано од еден месец по неговото целосно склопување и инсталација.

Понекогаш за време на склопувањето на зградата, дневниците можат да се затемнат или да се претворат во сино.

posinevshee-strogannoe-brevno

Во овој случај, тие се прелиминарно третирани со посебен белење агент - антисептик. Само откако површината се суши добро, може да започнете со мелење. Не се обидувајте веднаш да полирајте голема површина, подобро е условно да ја расипете во мали површини. Секој полиран дел треба да биде импрегниран со антисептичен состав колку што е можно поскоро.

Ако полираната рамка не се третира со антисептична боја или лак за една недела, материјалот повторно ќе се затемни. Во оваа ситуација, процесот на обработка ќе треба целосно да се повтори. За да може рамката да биде од иста боја, сликарството или друга обработка на неговата површина треба да се направи не подоцна од четири дена по завршувањето на работата за мелење.

Алатки за мелење на рамката

Потребни ви се следниве алатки за работа:

• бугарски или аголна мелница.
  • Машина за мелење на паркет на дискови или касети.
  • Збир совети за мелење.
  • Правосмукалка.
  • Респиратор.
  • Поени.

Ако имате време и желба сами да ја полфирате рамката, прво треба да ја изберете вистинската алатка за работата. Да работат без непотребни потешкотии, не избирајте тешки алатки. Исто така, вреди да се обрне внимание на моќта - слаба моќ алатка брзо ќе се загрее - потребно е многу подолго време за работа.

Ако рамката е изработена од лента, одлично решение ќе биде машината за појас на ременот, со што може многу точно да се справи со рамна површина.

639830

Дека во текот на работата дрвната прашина не се ослободува во воздухот, таквата алатка е опремена со специјална торба која собира пили и пилевина, така што по работата просторијата останува релативно чиста.

За мелење ѕидови, собрани од трупци, лента машина не може да се користи.
  Во овој случај, најдобро е да се користи мала мелница, опремена со специјални додатоци за мелење. Можете да користите специјални дискови на кои лепената хартија е залепена. Во тешко достапни места препорачливо е да се користи длето.

164211-4264599-6876b5fdb0130684a9b905aafd0e10fe

При изборот на мелница за мелење на дневник, се препорачува да се обрне внимание на неговата тежина, ако алатката е премногу тешка, тоа ќе биде тешко и непријатно да се работи. Препорачаната оптимална моќност на алатот е од 600 до 900 W. При купувањето се препорачува да им се даде предност на проверените производители и неопходно да бараат гаранција за стоката.

Тоа нема да биде излишно уште еднаш да ве потсетам дека можете да започнете со мелење само откако ќе се исуши дрвото. Ако го занемарите ова и почнете да работите веднаш по склопувањето на куќата, влажното дрво нема да се полира.
Пред работа потребно е да се задржат со потребното количество на млазници со различна грануларност. Ова е неопходно поради тоа што одредени делови од ѕидовите ќе бараат индивидуално мелење. Кога примарно мелење на ѕидовите е најпогодно да се користи грубо гранулирано пакување (40), за извршување на второто, завршното мелење е доволно за да се користи млазницата 80-100.

Технологија на мелење на рамката

Шлифовка-сруба-своими-руками

Процесот на мелење може да се подели во следните фази:

• Грубо пилинг на површината на трупците.
  • Основна обработка: отстранување на нерамномерност и измазнување на површината.
  • Завршна обработка.
  • Третмани пред нанесување на боја или лак.

Во процесот на работа, често е неопходно да се променат приврзоците на алатот, бидејќи тие лесно ја "јадат" смолата и дрвната прашина. За чистење на млазницата од акумулираните честички од дрво и смола, мора да се третира со бел дух, а потоа да се исчисти површината со челична четка за метал. Исчистената млазница, се разбира, ќе работи полошо од новата и брзо ќе стане потполно бескорисна.

Брзината на процесот на мелење зависи од:

• Достапност на вештини за работа со алатката.
  • Тип на дрво од кое е изградена рамката.
  • Областа што треба да се обработува.
  • Присуство на комплексни елементи во архитектурата на објектот.
  • Моќноста на алатката.
  • Процентот на смола во дрво.

Просечната брзина на обработка на брзиот метар од триесет сантиметри бар е приближно две минути.

Не ги занемарувајте безбедносните барања, бидејќи при работа во воздухот се ослободуваат дрвени прашини, катран и мала пилевина, кои паѓаат на мукозните мембрани на носот, устата и очите. За да ги заштитите, мора да користите респиратор, маска за лице и заштитна облека.

image_141

Како што споменавме погоре, процесот на мелење може да се започне само откако дрвото се исуши и зградата дава минимално намалување. Со помош на мелница, големи површини на ѕидови се лесно достапни. На тешко достапни места неопходно е да се работи со рачен алат.

Во повеќето случаи, за целосното мелење на дневникот однатре и надвор, доволно е да има ексцентрична мелница, средна мелница и длето од 2 сантиметри.

Неколку препораки за мелење работа:

Ако површината на ѕидовите е голема, подобро е да ги поделите на мали делови, и да ја вршите работата во делови, не обидувајте се да го полните сè одеднаш. Откако мелењето на еден дел е завршено, мора да се бори со истиот антисептички состав.
  Ако еден ден, полирајте голема површина и не ја обработите, а на вториот ден веднаш почнете да го полирате следниот квадрат, првото за неколку дена ќе почне да се затемнува. Се препорачува да се отвори површината на земјата не подоцна од 24 часа по завршувањето на работата, во спротивно ќе почне да се затемнува. Професионални градители препорачуваат нанесување на боја или лак најмногу до 36-48 часа по завршувањето на мелењето.

Процесот на мелење на рамката мора да се направи во неколку фази. Во првата фаза, површината се мели со груби абразивни елементи. Со нивна помош се елиминира нерамномерност, грубоста и лупењето се отстрануваат, купот не е оштетен.
  Со цел да се отстрани подигнатиот куп, поминете ја следната фаза на мелење, работејќи со фино-зрнести млазници.

Ако нема искуство во мелење, не се препорачува употреба на моќна мелница. Алатката има многу голема брзина и почетник ќе биде многу тешко со негова помош за непречено и прецизно полирање на површината. Ако премногу силно ја притиснете алатката, ќе се појават бразди и жлебови на површината, што во голема мера го оштетуваат изгледот на рамката. Затоа, за почетниците е подобро да се користи бугарскиот збор само за обработка на жлебови и краеви.

мелење процес1

За да се справи со жлебовите на рамката, треба да купите посебни рамен совети за аголната мелница. На продажба има пластични и гумени млазници. За овој вид на работа, пластични се најпогодни, бидејќи гумените млазници се непрактични - тие многу брзо не успеваат и бараат честа замена.

1746079

Млазницата треба да биде малку помала од заменливиот мелење диск. Ако млазницата при работа се впушта во жлебот, алатот е заглавен, а може да се пробие од рацете, што е полн со повреди.

За квалитативно полирање на логовите, потребен ви е мал бугарски со диск со "Велкро", на кој можете да закачите кружни шкурка со различни големини на жито. Работата со таква алатка бара извесно искуство и точност.

1382871829

Ако рамката била составена во топла сезона, а по собранието е суво и топло време, мелењето може да започне за 10-14 дена. Во влажни временски услови, дневникот не може да биде заземјен.

На почетокот на работата се врши абразивно мелење со помош на мелница и мелница.

3_843

После тоа, обработката на површините се врши со помош на млазници изработени од шкурка или абразивни елементи со помала грануларност. Процесот трае додека површината на куќата не е целосно мазна и мазна. Последната фаза - завршна полировка се препорачува да се направи рачно, особено на тешко достапни места и на зглобовите на трупците. Еден од главните услови за правилно извршување на работата е брзо да се обработи полираната површина со антисептици и материјали за бои и лакови кои ќе ја спречат инфекцијата на дрвото со габи и мувла.

По завршувањето на работата за мелење

2_761

Правилно и навремено извршена надворешна обработка на дрвената куќа неколку пати го продолжува периодот на неговото работење. Збирката на дела вклучува полирање и импрегнирање на површината со последователна примена на материјали за боја и лакови.

Современиот пазар нуди широк спектар на композиции на домашни и странски производители, наменети за обработка на трупци по мелење. Не сите овие средства се соодветни за примена на внатрешната површина на живеалиштата, па затоа се препорачува внимателно да ги прочитате упатствата за употреба при купувањето.

Средства за задолжителна обработка на готовиот дневник:

• Антисептици кои го спречуваат појавувањето и развојот на габи и мувла.

891247

• Пуштање на соединенија - дава на ѕидовите поатрактивен изглед. 1423807538foto1_big

• Заштита од пожар - решенија кои го штитат дрвото од пожар.

8218_big

Главната цел со која рамката е полирана и насликана е да го заштити колку што е можно повеќе од ефектите на атмосферските фактори, штетниците и пожарите. Покрај тоа, со помош на специјални соединенија, можете да ја нагласите текстурата на дрвото и да ја направат обоената. Можете да ги користите обичните бои на дрво, само во овој случај под слој на боја текстурата на дрвото нема да биде видлива.

куќа-примерок-4

Прво, се применува антисептик, потоа се врши белење на површината, по што се користат огноотпорни импрегнации.
  Можете да ја насликате рамката со четка или со помош на атомизатор. Ако најавите куќа е најавен, тоа ќе биде полесно да се користи пиштол за прскање.

hqdefault

Пред да нанесете материјали за бои, треба повторно да го проверите квалитетот на брусењето и проверете дали карпата е лепење надвор од зглобовите, што може да се отстрани за време на процесот на мелење. Фрагментите на коноп од зглобовите мора да се отстранат и да се третираат со заптивна маса, со што ќе се спречи навлегувањето на влага помеѓу зглобовите.

003

Посебно внимание при примена на бојата треба да се посвети на обработка на краевите. За да го направите ова, користете акрилни раствори или стакло за вода. Ве молиме означете дека течноста стакло е токсичен материјал и не е погодна за третман во затворен простор. Овие решенија треба да се применат на краевите во неколку слоеви. Пред нанесувањето на вториот слој, првиот мора целосно да се исуши.

Ѕидовите почнуваат да се обработуваат веднаш по завршувањето на мелењето на позитивна температура на воздухот. Првиот слој врши функција за скалирање. Нанесете ги композициите за бои и лакови со четка или спреј, за дневни кабини можете да користите ролери.

hqdefault (1)

Главен услов за висококвалитетна обработка на најавите е употребата на само висококвалитетни производи од докажани производители. На материјали и алатки, не можете да заштедите, бидејќи дрвото е прилично ранлив материјал кој бара квалитетна грижа и обработка.

Може да бидат заинтересирани: