Кујната внатрешни работи осветлување: таванот во кујната, работната површина, осветлување, декоративни осветлување, кат осветлување, осветлување дизајн.

  • admin
  • 09 јануари 2016 година
Кујната внатрешни работи осветлување: таванот во кујната, работната површина, осветлување, декоративни осветлување, кат осветлување, осветлување дизајн.

За среќа, во минатото, Поминаа деновите кога на осветлување, вклучувајќи кујна, произведува само лустерот сместен центарот на таванот. Модерните кујни се добро осветлени. Ова е направено за погодност, а со цел да се нагласи различни нијанси на бои, кои се широко се користи во создавање на стилски кујна дизајн.

Светлина во кујната, нејзините сорти

svetylnyky_dlya_kuhny8

Во принцип, во било која кујна во светот не може да има многу. Дури и осветлувањето направено чисто за декоративни цели, во одредени случаи, може да служи за добра услуга. Планира поставување на осветлување и изборот на кујна тела, тоа е подобро да се направи на почетокот на поправка. Само во овој случај тоа е можно да се сумираат скриени лагер да се сите планирани осветлување поени, што може да биде повеќе од десетина.

svetylnyky_dlya_kuhny2

Пред да започнете со изборот на осветлување, треба да разберете дека осветлувањето на кујната е поделено во три групи:

  • основни,
  • локален
  • декоративни.

Со идеално осветлување планирање, потребно е да се постигне осветлување на секоја функционална област и да се дизајнира светло сценарио за секоја од зоните.

Таван во кујната и неговото осветлување

За дизајнот на општото осветлување ќе треба плафонски светла за кујната. Одлуката за тоа колку да се користат такви тела: една или повеќе, останува за сопствениците. Општото осветлување треба да стане полноправна замена за природна светлина во мракот. Таа треба да биде мека и дифузна, но во исто време правилно распределена и доста светла.

svetylnyky_dlya_kuhny6

Модерен дизајн на кујна овозможува единствен светилник или светилка, но улогата што му е доделена е само помошна. Во кујната, не многу големи во големина, постои можност за целосно отфрлање на иста светлина. Таквите случаи вклучуваат замена на централен уред за осветлување со таван со вграден слот; светилки, вграден во додаток на делови од внатрешноста на кујната (кабинети, полици и сл); како и ѕидни скани.

На пример: во присуство на таванот лустерот се добие концентрација на светлина само во централниот дел на собата, оставајќи ги другите зони во сенка; присуството на сет на уреди кои даваат точка светло, подеднакво го осветлуваат целиот кујнски простор. Да се ​​изврши прилагодување на осветленоста и заситеноста на светлината струи може да се постави реостат.

svetylnyky_dlya_kuhny18

Осветлувањето на кујната треба да се одбере со оглед на подрачјето во кое се планира. Кујна со модерен дизајн може да има неколку зони кои бараат различни интензитет на осветленост и насока.

Во случаи каде можност за целосен неуспех на таванот светлина лустерот не е прифатливо, можете да го користите таванот светилка во кујната со опал дифузор или светилка која го насочува зрак светлина во таванот. Само таквите опции ќе помогнат да се избегне несаканото формирање на остри сенки на површините и површините на кујната.

svetylnyky_dlya_kuhny5

По ова, повеќе смисла да се донесе на лустер не е ставен во центарот на кујната, но директно во текот на трпезариска маса. Со цел да се постигне повеќе униформа дистрибуција на светлосните зраци, може да се прибегне кон помош на неколку тела прицврсти на плафонот. Потребната количина директно зависи од димензиите на просторијата и од конфигурацијата.

Во секој случај, изборот на светилка за локалните осветлување или за општа Треба да се запомни дека во специјализирани продавници обезбеди доволно широк избор на видот на стоката. Секој од светилки направени во согласност со посебен стил и посебен дизајн и затоа има мноштво на визуелни разлики.

Работен простор во кујната и неговото осветлување

Размислувајќи за практичноста и практичноста на внатрешноста на кујната, посебно внимание треба да се посвети на работната површина, особено на неговото осветлување. Мора да се разбере дека прво на сите, кујната е наменета за секојдневна подготовка на храната и реализација на интересни рецепти, а вториот - за семејството вечери и чај партии.

svetylnyky_dlya_kuhny20

Главната цел на кујна осветлување може да се смета за работа светлината, односно правилно и рамномерно во режија потоците на светлината на countertop, мијалник и шпорет. Опциите за истакнување на работната површина не се многу. На пример, за привремено осветлување, можете да користите мобилни светилки за прицврстување. Нивното прицврстување е направено до рабовите на полиците.

Правилно организирано осветлување на работната површина овозможува да се изврши кујната работа во поудобно опкружување.

Осветлување на работната површина - ова е главниот акцент во дизајнот на модерната кујна.

svetylnyky_dlya_kuhny21

Најоптимално решение на ова прашање ќе биде тела, фитинзи и монтажа што е направено за да кабинети база (долу) ѕид. Често, како се користат овие тела: LED лампи, кластери, издолжени флуоресцентни осветлување, лента, ниско-напонски халогени светилки. А поголем број на такви светилки се мали, така што едвај забележителни. Ова создава ефект на тече светло од никаде.

Постои можност за осветлување на работната површина со халогенска сијаличка со насочно светло. Тие се монтирани на хромирани црева кои се прицврстени на горната завеса на кабинетите. Доста често, производителите на мебел за кујната ги снабдуваат произведените слушалки со вградено осветлување. Тоа е тешко да се замисли модерна кујна дизајн, без хауба со интегриран осветлување, со цел да се зголеми удобноста на работа во областа на плочата.

svetylnyky_dlya_kuhny11

Главната цел на осветлување на работната површина - е една од најуспешните комбинација на практичност естетски компоненти. По ова, точно осветлување носи не е неважен карактеристики кои го прават декор поцелосен, практични и внимателен.

Fixture тела може да се направи и на ѕидот. Во такви случаи, тоа го прави смисла да се користи подвижен или флексибилни оружје, со што е можно за да ја прилагодите светлината излез и нивните трендови. Ѕид осветлување опрема за да помогне во организацијата на работата светла и кога дел од врвот на сечење на маса, за која било причина, не постојат ѕид кабинети, што може да биде прикачен дополнителни осветлување.

Во случаи кога на работната зона сместена во централниот дел од кујната, тоа е можно да се користи висечки ламби прицврстени на таванот во издолжена жици и со мат сенка. Светилки од овој вид многу нежно растера светлина.

Добро дизајнираното и монтирано осветлување на работната површина зазема посебно место во дизајнот на кујната. Индивидуалниот и нестандарден пристап кон изборот на составот на работните светла ќе помогне да се создаде карактеристична, посебна атмосфера во кујната.

Осветлување во кујната

svetylnyky_dlya_kuhny7

Искусни дизајнери се препорачува да се планира поставување на трпезариска маса до прозорецот отворање. Ова ќе ви овозможи максимално искористување на дневна светлина во светлината на денот. За спроведување на осветлување во вечерните часови погоден автономна светилка на таванот, директно над табелата.

svetylnyky_dlya_kuhny10

Ако кујнските димензии дозволуваат и инсталираната маса е долга, тогаш на таванот е можно да се инсталираат неколку слични ламби. За да се создаде специјален декоративен, должината на светилките може да се направи поинаква. Но, тоа е вреди да заборавиме на правилата на поставување на осветлување: амбиентално светло треба да биде поставена не е повисока од 1,3 - 1,5 m над табелата, и на локално - не повисока од 0,5 - 0,6 m над табелата. Исто така, не заборавајте за правилото: На повисок осветлување уреди, повеќе формални и голема амбиент, на нивното пониско ниво, па тоа е поудобно.

svetylnyky_dlya_kuhny4

Кујна осветлување со право може да се смета не само инструмент за осветлување, но, исто така, специјална декорација парче. Логично е да се избере светилка, која во прилог на експресивен и истовремено пријатен светлина е интересен дизајн, совршено се вклопува во внатрешноста на кујната.

За оние кои сакаат да го промени светот сценарио, во зависност од потребата, постои совршено решение - јадење област осветлена со висечки ламби, во која дозволена подесување на висината, како и осветлувањето на светлината флукс. Табела стои на ѕидот може да биде осветлен со ламба ѕид, кој е опремен со мат или дифузор ткаенина. Оваа опција ќе создаде максимална удобност и удобност.

svetylnyky_dlya_kuhny9

За извонредно осветлување на трпезаријата, светилки со нијанси од невообичаена форма и насликани со светли бои ќе одговараат. Чуден, светла, надземни осветлување ќе биде пријатен за око на сопствениците и восхит на гости.

Дизајн на осветлување

Во прилог на осветлување на зона, водечките дизајнери вешто прибегнуваат кон дизајнот на задното осветлување кое носи чисто декоративна функција. Ако областа осветлување е чисто практична функција, тогаш може да се создаде декоративни осветлување е да се создаде посебно расположение и атмосфера. Со помош на светлина може да биде убаво да ги нагласи различните елементи на декор и мебел: врежан парчиња, малтер, гравирање и така натаму. Особено соодветна употреба на осветлување од овој вид во слушалки направени во класичен стил.

svetylnyky_dlya_kuhny12

Присуството во кујната декоративни тела значително ќе се подобри визуелната перцепција на кујнските елементи. Таков нагласок на кујната сет ќе ја истакне својата брилијантност и убави кривини.

LED осветлување во кујната, декоративно осветлување

Сосема ефикасно ги красат апартманите во кујната и LED светлата. Тие се најдобро поставени долж целата должина на кабинетите или на работ на маса. Вграден со фасади од стакло со вграден како декор, LED диоди и точка халогени сијалици се вклопуваат совршено во секоја кујна стил. Оваа опција е со декоративни карактеристики во голема мера се поедностави употребата на мебел. Нивното присуство ќе овозможи да се пронајде некој предмет во шкафче без да се вклучи општото осветлување.

svetylnyky_dlya_kuhny19

Со поставување на декоративното осветлување во кујнските елементи, можете да добиете дополнително меко осветлување во кујната.

Со цел да се потенцира на декоративни таванот, треба да ги искористат предностите на мулти-обоени неонски цевки, LED ленти или долго флуоресцентно осветлување. Најлесен начин да се инсталира такво позадинско осветлување е да се создаде мулти-ниво суспендиран таван. Во оваа верзија, изворите на светлина се фиксираат на границата на ниво. Како резултат на тоа, визуелната е видлива само светлината од светилки и уреди самите не остануваат во областа на гледање.

Подно осветлување

Посебна префинетост и гламур ќе му дадат на кујната декоративен подна подлога. Од светлината да се создаде декоративен ефект не е вреди да се штеди.

svetylnyky_dlya_kuhny16

Тие мора да имаат висока јачина и максимална отпорност на абење. Впрочем, за разлика од притисокот на човековите тежина, тие ќе бидат изложени на вода (за миење подови) на пареа (со активно користење на кујна за наменетата цел), контакт со паѓање објекти кујнски прибор и слично. За да се одговори на ова прашање, издржливи LED диоди или рефлектори се погодни. Нивните карактеристики целосно ги исполнуваат горенаведените критериуми - тие се опремени со издржливи, дебели очила, вршат функции на заштита.

svetylnyky_dlya_kuhny17

Ако сакате, на подот на кујната можете да поставите керамичка плочка со вградени LED диоди. Главната работа во оваа верзија е да не претерувајте и не се претвори вашата кујна во ноќен живот.

Дизајнерски светилки

svetylnyky_dlya_kuhny1

Денес во специјализирани продавници е прилично широк спектар на традиционалните и дизајнер тела.

svetylnyky_dlya_kuhny3

Ако сакате, и хармоничен влез во дизајн на кујната може да се заврши кујна внатрешни светла во форма на превртен чаши на разновидна и светла овошје, вино во шишиња, како и различни нијанси, направи, на пример прибор за јадење или sconces во облик на антички чајници, полиран и полиран на сјај .

Можеби сте заинтересирани за: