Врати во сауна пареа соба: изборот на врата материјал, производство и монтажа на вратата со свои раце.

  • admin
  • 22 февруари 2016 година
Врати во сауна пареа соба: изборот на врата материјал, производство и монтажа на вратата со свои раце.

Темата на градење на бањи е исклучително популарна на интернет. Има многу цртежи, планови, совети, видеа, итн. Но, за детали како што е вратата на собата за пареа, има релативно малку информации. Но, ова не е само дел од внатрешноста на бањата. Вратата во просторијата за пареа не е толку едноставна како што изгледа на прв поглед, и се бара, бидејќи вратата е управувана под многу тешки услови.
  Подолу ќе најдете информации за правилно да ги изберете и инсталирате вратите во пареата, како и неколку совети за само-направените дрвени врати во пареата.

Барања за вратата во просторијата за пареа

двер

Кога се гради сауна, треба да им се посвети посебно внимание на вратите на просторијата за пареа, бидејkи вратата помага во зачувувањето на топлината во просторијата.
  Со цел вратата да се справи со својата задача, таа мора да исполни неколку важни барања:

• Вратата мора да биде цврсто затворена за да не се пропушти скапоцената пареа од пареата,
  сепак, не создавајте потполно затворена просторија од пареата - сè уште мора да дојде свеж воздух, и затоа при инсталирање на вратата меѓу кутијата и листот остануваат мали празнини.

• Вратата на терасата треба да ја одржува геометријата, да не се деформира во услови на висока температура и влажност.

• правилно вратата за пареа соба мора да биде безбеден - отворен само за надвор, не биде премногу тешка, не се делови кои можат да предизвикаат изгореници при допир - ова се однесува на рачки, брави, катанци, итн

Материјали за вратата во пареа

дрво

465471

Најдобра опција за врати во пареа. Вие само треба да изберете тип на дрво.
Некои сопственици на сауни негативно зборуваат за четинари, кои се однесуваат на содржината на голем катран, и ова е тешко да се расправа, бидејќи топла смола може да предизвика сериозни изгореници. Но, ако тоа е руска бања со традиционална пареа, тогаш не постојат такви високи температури во тоа што дрвениот катран почнува да се топи. Максималната температура на која пареата традиционално се загрева е 85 ° C Така, за вратите во пареата на Руската бања, смрека и бор се совршени. Пареа соба чии димензии се релативно мали, секогаш треба да има свеж воздух. Затоа, не е неопходно да се направи нешто надвор од просторијата за пареа како запечатена комора за притисок. Ако материјалот за вратата е дебела табла, тоа повеќе не мора да се скрати - ниту платното ниту периметарот. Десната врата на пареата ја држи пареата без никакви проблеми. За да се изолира вратата потребно е само кога е изработена од тенка табла. Во овој случај, вратата на просторијата за пареа често се измачува со чувство. Топлинската изолација во овој случај е значително подобрена, но со сушење на чувствува дека има проблеми

стакло

1433149

Главните барања за стаклени врати во терапија се практично исти како оние за дрвена врата - затегнатост и безбедност. Ова треба да се земе предвид при изборот на врата, а само купувајте врати направени од отпорни на топлина и отпорни на удари калено стакло.
  Предностите на стаклени врати пред дрвените вклучуваат:

  • Исклучителна отпорност на екстремни услови во пареата. Стаклото не е деформирано и едноставно "ја игнорира" високата влажност и температурата во терасата, па стаклените врати можат да послужат за многу, многу долго време.
  • Погодност во работењето. Вратите на стаклената тераса се многу едноставни и удобни за миење со користење на најчестите детергенти. Со соодветна грижа, стаклените врати нема да го изгубат оригиналниот изглед во текот на нивниот живот.
  • Стаклената врата на просторијата за пареа, покрај својата непосредна задача, може да изврши уште неколку: да го красат ентериерот, визуелно да го зголемат просторот, да ги направат просториите повеќе светлина. Стаклени врати во пареа се направени од транспарентно или матирано стакло, кое на барање на купувачот се применува каков било модел или модел.

Таквата врата може да стане белег на секоја бања.

видови стаклени врати во пареа

Денес, пазарот нуди исклучително широк избор на такви производи, а можете да изберете врата од која било големина, боја, итн.

212

Исто така, до обоена врата можете да изберете украсен додаток за вашиот вкус. Во асортиманот на повеќето производители можете да најдете стаклени врати од темперирано стакло - транспарентни, мат, огледало во широк спектар на бои: зелена, сива, "бронза". Покрај тоа, стаклени врати се направени по нарачка.

steklyannye-dveri-v-banyu-foto-1

Стаклената врата на терасата може да биде нишалка или нишалка. Вратата на нишалото се отвара во двете насоки.

1444252760_furnitura-dlya-steklyannoy-dveri

Таквите врати се инсталирани со тела во таванот и подот.
  Заматените врати отвораат само еден начин (за парна соба - однадвор), монтирани во врата на шарките.

Дрвена врата во пареа со свои раце

производство на врзување на дрвена врата

brusok-obvyazki

Мускулењето за дрвена врата во пареа е направено по овој редослед:

Во решетките со помош на рутерот се прават жлебови. Прво, браздите се машински, оставајќи толеранција од неколку милиметри на секоја страна за следното завршно мелење. Овие канали наменети за поставата се на длабочина од 1 см и ширина од 6 сантиметри, жлебови за плочки - на длабочина од 1 см и ширина од 2,5-2,6 см.
  Вертикалните профили на мускулест се сечат со ножовка до 57 сантиметри. На двата краја од профилите направете место за поврзување со вертикалниот профил.
  Вертикалните профили се сечат на должина од 180 сантиметри.

sborka_carga_stoevoy

По ова, рамката е составен, завршена ознака е направена, жлебовите се жлеб. Потоа рамката повторно се собира, се проверуваат аглите, се прават мерења за зглобовите со листот на вратата во просторијата за пареа.

производство на врата лист

Вратата е направена по овој редослед:
Прво, тие подготвуваат екстремен одбор - со помош на авион, целосно го чистат скокот до телото на одборот. Платното на штитните плочи се собира на рамна површина, почнувајќи од првата табла во секвенцата "скок во жлебот". Ширината на платното треба да биде малку поголема од ширината на вратата, околу ширината на една табла.

schit-iz-shpuntovannoy-doski

Следно, молив е направен од вистинските точки до саканата ширина на вратата, поврзете ги со линија. Потребно е да оставите неколку милиметри толеранција за завршна обработка.
  Кружниот пил се сече по последната табла, по што ткаенината е составена. На масата, рамен бар е фиксиран како абатмент за крпа. Понатаму, почивајќи го првиот одбор во барот, собирајте го платното, претходно ја обработувате шилата и жлебовите со водоотпорен лепак за лепило. По монтажа на платно, уште една стоп бар е прицврстена на масата со мала празнина. Брутовите со никулци треба да бидат со иста должина како ножот. Кога се закачуваат на ремени треба да се остават мал јаз, кој зачукуваше дрвени клинови - па ткаенина одбори цврсто притиснати едни против други, така што на зглобовите направени лепак. Остатоците од лепило треба да се отстранат. Со цел да не се олабави платно, се става лист од иверица или иверица на кој се става нешто тешки.

Откако лепчето целосно венее, проверете го квалитетот на склопот на ткаенината. Ако има дупки, тие се затворени со пилевина измешана со лепак за лепило. Сите нерамнини од платно се елиминираат со авион и дрвен блок завиткан во шкурка.

ms3

На интернет со една лента, а владетелот се применува гон точната контурите на врата 1720 година, и со должина од 570 милиметри во ширина, почнувајќи од крајот во непосредна близина на држачот, и надворешниот дел на првиот веб одборот. По ова, сечилото за сечење се сече со кружна пила долж контурирана контура, местата за сечење се изшкуркан со шкурка.

По должината по периметарот на платното, неопходно е да се направи шилерка со ширина на грло од 1,5 и широчина од 2,6 милиметри. За да го направите ова, користете тврдоглави ремени, кои се поставени на масата по платното. Баровите се фиксирани на таков начин што нивните горните делови се лоцирани строго хоризонтално во една рамнина. Вратата на просторијата за пареа, чија димензија се пресметува однапред, се поставува строго паралелно со горните лица на стоп-баровите, што ќе служи како поддршка за рутерот.
  Понатаму, мелење машина е монтиран на столпчиња и Спајк е milled во неколку поминува.

ruchnoy-frezer-nezamenim-dlya-vyborki-pazov-pod-ustanovku-filenok

Откако ќе се обработи целата контура, крпата е превртена и работата се изведува во истиот редослед, со контролирање на дебеломер со дебелината на шипката. Трн треба да биде малку подебел, така што подоцна може да се прилагоди токму кога ленењето е поставено на темпераментот.

врата поставата

Можете да ја покриете вратата со поставата во процесот на врзување на платното. Но, тоа ќе биде поудобно да се направи на кожата како што следува:
  Земете голот за складирање малку подолго од линијата, минувајќи под агол од 45 степени од една долга страна на ткаенината до другото. Панелот е фиксиран на листот на вратата со завртки во жлебот. Следно, целата постава е инсталирана, целосно покривајќи го листот. Потоа, на автомобилот, нацртајте контура на таков начин што краевите на облогата не го попречуваат врзувањето, на секоја плоча се става поставата, а потоа поставата е расклопувана и сече по наведената контура. После тоа, сите елементи на кожата се фиксираат и се прицврстени на платното со завртки или нокти во жлебот.

kak-pribivat-vagonku6

Екстремните елементи на облогата мора да бидат фиксирани на таков начин што гредите од мускулите ги криеле главите на завртките.

последната собранието на вратата

Сите работи на комплетно собрание на вратата во просторијата за пареа се сведуваат на зацврстување на врската со платно.
  Претходно подготвени штрафови за шипки вметнати во скокот на листот од вратата долж периметарот со мало поместување без празнини. Доколку е потребно, шилецот и жлебот дополнително се мелеат.

Конечно, проверете го квалитетот на склопот и лепете ги зглобовите со лепак. Често се препорачува употреба на ПВА лепак за оваа намена. Треба да се напомене дека ова лепило за столарија не е наменето, исто така, тоа е уништено под влијание на влага. Се препорачува да се користи квалитетно водоотпорно лепило, на пример, универзален полимер лепило змеј. Маската е дополнително прикачена на платното со помош на завртки за самопреслушување.

sborka-obvyazki

Завртки се прицврстени во ременот со чекор од 20-25 сантиметри. Шапка на шрафовите мора да се фрли во дрво неколку милиметри за да не се мешаат со поставување на шарките на вратите. Покрај тоа, гредите на прерамката мора дополнително да се прицврстат на аглите. Долниот дел од мускулеста обично не е залепен. Ова е направено за да може, ако е потребно, да ја расклопите вратата за поправка или замена на поединечни елементи.

Инсталирање на дрвената врата во пареата

Една од главните точки за поставување на дрвена врата во тераса е поставувањето на прагот. Нејзината височина треба да биде не помалку од 15 сантиметри, иако понекогаш е сосема дозволено да се виси до 30 сантиметри. Помеѓу долниот дел од вратата и прагот, вообичаено е да се остави мал јаз - околу 2 сантиметри, за да се пушти свеж воздух во просторијата на пареата.

Инсталирањето на вратите во пареата во дрвените бањи се врши со помош на прозорецот. За монтирање во куќиштето, се прават жлебови, а на трупците на вратата - сртови - истиот жлеб и шик, со кој обвивката е прикачена на вратата. Прозорецот (обвивка за куќиште) е неопходен за да се избегне извртување и деформација на вратата во тераса кога се намалува дрвената зграда. Кутијата за вратите во пареата е изработена од дебели греди.

31

Во отворот е инсталиран на чешел начин. На вратата на дрвената бања се издвојуваат сртот и гнездата се прават во долниот лог, каде што баровите се вметнуваат со претходно избрани шила. На дното од влезната врата можете да инсталирате дебел лог, кој подоцна ќе послужи како праг.

Ако бањата е камен или тула, тогаш за отворање на вратата во пареата користете големи шипки или плочки со ширина од 10 и дебелина од околу 5-6 сантиметри. Во одборите изберете четвртина, длабочината на која треба да одговара на дебелината на вратата.

asennusohje_saunanovet_paakuva1

Ширината на квартот е во просек 1,5-3 сантиметри. Плочите на рамката на вратата се поврзани со скок. Кутијата е поставена на вратата на таков начин што вратата се отвора кон надвор. Потоа, кутијата е поставен на ниво строго вертикално и фиксирано на ѕидот.

Инсталирање на стаклената врата во пареата

montazh-steklyannyx-dverej-300x245

За да се осигура дека за време на вградувањето на стаклената врата во пареата не наиде на тешкотии, неопходно е однапред да се обезбедат неколку важни точки:

• Точност на мерење. Стаклената врата, за разлика од дрвената врата, веќе не е можно да се поправи. Затоа, треба да ги отстраните димензиите што е можно попрецизно.

• Внимателно подготвена локација за инсталација на врата. Стаклената врата треба да се инсталира на претходно подготвено место - во рамка на вратата или во ѕидови и подни. Покрај тоа, треба веднаш да одредите која страна ќе ја отвори вратата - десно или лево. Во овој случај, не заборавајте дека вратата во секој случај треба да се отвори.

• Да има асистент за работа. Стаклената врата, наменета за инсталација во пареа, тежи многу, и без дополнителна помош тука не може да се направи.

• Точност и точност во работењето. Стакло, дури и калено, останува стакло, и може да се скрши, така што за време на инсталацијата треба да бидат внимателни.

Барањата за фитинзи од стакло и дрвени врати во пареата се исти: сите елементи мора да бидат отпорни на влага, да бидат удобни и да не предизвикаат изгореници. Што се однесува до естетската компонента, тоа е многу важно за стаклена врата. Затоа, пред да го инсталирате, треба да обрнете внимание на изборот на сите елементи. Шарки треба да бидат избрани од материјали кои имаат антикорозивни својства, рачки - само од дрво.

Отпакување на стаклената врата, не треба да ги исфрлите лентите од пакетот - тие ќе бидат корисни за да се постават на нив платно - тоа ќе биде поудобно да го подигнете.
  Подигнувајќи го листот на вратата, се поставува на вратата, фиксирана со дрвени клинови. По проверка на сите параметри неопходни за нормално функционирање на врати (јаз, геометрија, итн), и го стави на вратата малку стегне завртки на врвот на рамката од вратата на страната на шарките. Проверка на вертикалноста, истите манипулации се вршат на дното на вратата.

По инсталирањето на кутијата, стаклената врата се вметнува во шарките и се затегнува. Важно е да не се претера, така што стаклото не се скрши. Вратата се проверува за симетрија, празнини, затегнатост на кутијата, по што е можно да се инсталираат рачки и брави.

Стаклената врата на пареа е најмодерното решение. Инсталирањето на стаклената врата може да се направи самостојно, главната работа е да се земат предвид сите нијанси и да се следат упатствата дадени погоре. Повеќе за инсталирање на стаклени врати можете да научите од видеото:

https://www.youtube.com/watch?v=jBLnmsWpYNc

Можеби сте заинтересирани за: