Видови на цврсто дрво: цврсто дрво ариш, Граѓа масивна, даб, орев цврсто дрво, цврсто дрво и бамбус. Осврти.

 • admin
 • 26 септември 2016 година
Видови на цврсто дрво: цврсто дрво ариш, Граѓа масивна, даб, орев цврсто дрво, цврсто дрво и бамбус. Осврти.

Сè повеќе, кога украсувањето на просториите на сопствениците преферираат природни материјали. Еден од најпознатите добри, во однос на неговите физички карактеристики, е дрво. Сега е многу популарно да се користи масивна табла, како за завршување на подот, така и за внатрешни работи како целина. За тоа какви видови масивни одбори постојат, како може да се користи во ентериерот, ќе кажеме во овој напис и ќе го одредиме поставувањето на голем одбор кој ќе им помогне на професионалци од ECOWOOD, ќе треба да заминете со референца.

Видови масивни табли

Масивна плоча е најстариот материјал за подови. Постои токму колку дрвени подови. Таа е издржлива и способна да даде одреден шарм во секоја соба. Производителите во основа го делат овој материјал во три вида. Секој од нив зависи од карактеристиките на самиот производ. Видови масивни табли:

 1. Радијална  - направени од висококвалитетни суровини. Главно направени од даб, ова е најсоодветен тип на дрво. Применувај го овој материјал главно во скапи ентериери.
 2. Скелетот  - материјалот се добива со тангентално сечење (сечилото за сечење се наоѓа по должината на тангентата на годишните прстени и на одредено растојание од јадрото на багажникот). Бојата е повеќе рамна, со јасна брановидна фигура на годишни прстени. Овој вид е подостапен за потрошувачот.
 3. Natur  - овој тип на масивен одбор може да има остри промени во бојата, присуство на јазли. Името зборува за себе, по природен вид дрво. Одлично за дизајн во рустикален стил.

Без разлика кој тип на одбор ќе го одберете, секој од нив ќе го декорира внатрешноста на вашата куќа и ќе донесе белешка на топлина.

klassi-massivnoj-doski

Масивна подна табла

Вуд е најпријатниот и практичен материјал за изработка на подот. Масивната табла не беше исклучок. Таа е направена од цврсто дрво, па затоа не е залепен материјал. Однадвор, одборот изгледа како паркет. Тие го имаат истиот систем за прицврстување на жлебот - тенон, кој гарантира силно поврзување на одборите едни со други. Исто така, има прицврстување со специјални клипови, кои се прицврстени од дното на таблата. Сега масивна табла добива популарност и постепено ги турка другите подни облоги во позадина. За жал, таа престана да биде достапна за просечниот купувач. Исто така цената на цената е под влијание на расата на дрвото од кое се произведува материјалот. На пример, за простории со голема влажност, најсоодветни се цврстите видови како што се даб, тиково и др. Според тоа, трошокот за таков материјал ќе биде поголем. Силите и топлинската изолација на масивната плоча зависат главно од нејзината дебелина, која може да варира од 18 до 60 mm. Ширината на плочата може да биде 100-200 мм, а должината на 500-3000 мм. Постојат поединечни примероци долги до 6 m, најчесто се користат во големи површини. Како и секој друг вид дрвен производ, одборот има одредени оценки:

 • Високо  - на неговата површина нема оштетувања и јазли, се каменува како завршена подна покривка, нагласувајќи ја природната убавина на дрвениот образец со посебен лак за восок или вода.
 • Првиот  - се разликува од првото со присуство на мали јазли во текстурата на дрвото. Тие не го нарушуваат изгледот на материјалот и се исто така погодни за подови на дрвениот под.
 • Вториот  - Дозволени се поголеми јазли. Во суштина, подот на таков материјал е насликан.
 • Трето одделение, Повеќето ниски. Материјалот може да има значајни недостатоци, до искривување. Во основа, ова одделение се користи за уред со груб под, со дополнителна завршна обработка.

При изборот на масивен одбор, треба да обрнете внимание и на материјалната оценка и на нејзиниот изглед, и тоа:

 • Одборот треба да биде умерено влажен и не е пресушен. Тоа е само определено, доволно за да го допре средиштето на одборот на одборот.
 • Ако материјалот емитира звучен звук при допирање, квалитетот е добар.
 • При изборот на табла за простор за живеење, обрнете внимание на неговата рамномерност, тоа зависи од квалитетот на поставувањето на слој.
 • Бојата на дрвото треба да биде мазна со мазни транзиции. Присуството на импрегнации или бел слој ја покажува кршливоста на таков материјал.

Следејќи ги овие препораки, можете да одберете квалитетна масивна табла за вашите подови.

34

Масивна цена на одборот

Се разбира, цената на материјалот зависи од многу фактори. Најважниот од нив е дрвен вид. Еден од најтврдите видови дрвја е даб. Масив одбор од тоа во просек ќе чини од 1700 до 6300 рубли за метар квадратен. м. Бамбусовата плоча се однесува на материјали што се отпорни на абење и во просек чини 2300-5000 рубли за метар квадратен. м. Масив одбор од овие карпи е најпопуларен кај потрошувачите и има долг работен век. Материјалот со ефект на антиката или тонираните може да стои поскапо во просек на 1500 рубли за метар квадратен. Овој материјал не е евтин, но е многу издржлив и еколошки.

Масив паркет одбор

Овој материјал е направен целосно од дрво. Карактеристиките на голем паркет одбор вклучуваат:

 • апсолутна еколошка чистота на материјалот;
 • облечен слој има дебелина од 7 мм, што овозможува да се полира површината до шест пати;
 • добро ја пренесува убавината на текстурата и бојата на дрвото;
 • е добра топлинска и звучна изолација;
 • ја зајакнува севкупната јачина на подот во просторијата.

Облогата од масивна паркет плоча е многу убава и издржлива. Благодарение на начинот на монтирање на решетките на лепилото, се гарантира сигурна адхезија на паркетот на грубиот под. Овој материјал реагира сензитивно на флуктуации на влажност. Во зима може да се јават празнини поради ниска влажност, а во лето, како што се зголемуваат, ќе исчезнат. Со цел да се избегне ова, собата треба да одржува ниво на влажност од 45 до 55%. Исто така, благодарение на dial-up методот на инсталација, можно е да се направи паркетирање со неколку бои. Подот на таков материјал ќе биде многу убав, и ќе поднесе жалба не само на сопствениците на куќата, туку и на гостите кои дојдоа.

ukladka_massivnoj_doski_na_styazhku

масивна аришка одбор

Аришното дрво е издржливо и има прекрасен изглед. Таквата подна покривка не се плаши од влага, а дрвото не е изложено на формирање на гнилостни процеси. Аришот е отпорен на големи температурни промени и не искривува. Затоа, може да се стави во било какви простории. Сечењето на дрвото од ариш се одликува со прекрасен модел и со различни нијанси. Секој одбор е единствен, благодарение на кој се создава убава и жива текстура на подот. Затоа масивниот одбор од оваа раса на дрво е многу популарен кај дизајнерите. Со соодветна грижа, оваа покривка може да трае до 50 години. Цената на масивниот одбор на аришот варира од 1200 до 2200 рубли за метар квадратен. М. Ја постави подови со ароматични табли, ќе добиете уникатен и издржлив под.

parketnaya_massivnaya_doska_listvennicy

цврст даб одбор

Дух кат стана класика. Дури и во средновековните замоци, подови биле направени од широки дабови штици. Овој материјал има зголемена цврстина, издржливост. Исто така, дабот не изгние, не попушта и не отекува од влага. И ако дабот е извалкан, тогаш сите овие особини се зголемуваат неколку пати. Природната боја на дабот е светло-кафеава, но благодарение на модерните технологии, бојата на масивна плочка од даб може да варира од бела до црна боја од јаглен. Такви решенија за боја се постигнуваат:

 • се удира;
 • патинизација;
 • обложување со разни масла и лакови.

Животниот век на подови од масивна плочка од дабови може да достигне до 100 години, сето тоа зависи од грижата и работните услови. Цената на еден квадратен метар од таков материјал може да варира од 1600 до 3300 рубли. Цврстиот даб тротоар ќе биде одлично решение за модерен и класичен дизајн на ентериер.

dub_shabli_2

масивен орев одбор

Масив орев одбор има прекрасен изглед и добра сила. Бојата на таблата може да биде или светло-кафеава или богата чоколада. Освен тоа, вените на дрвото имаат повеќе заситена сенка и даваат богата текстура на дрвото. Подовите на овој материјал изгледаат скапи и свечени. До денес, пазарот е огромен одбор на орев од неколку видови:

 • американски орев одбор  - тешко и тешки, дрвото има светло-кафеава, чоколадна боја со нијанси на црвено. Самата дрва расте во Америка и достигнува висина од 40 метри.
 • бирмански орев  - дрвото има многу убава кафеава боја со речиси црни вени. Поради високата концентрација на масла во самата дрва, материјалот е отпорен на влажност и не бара посебна грижа.

Се разбира, ова е скап материјал, квадратен метар чини од 6000 до 14000 рубли. Подот на орев е убав и уникатен, а во својата сила карактеристики не е инфериорен во однос на другите видови дрво.

ba1be70c26207b7584c33854fb41531e

масивен одбор од бамбус

Ако сакате да егзотични, тогаш безбедно изберете голем одбор на бамбус. Подот на овој материјал изгледа егзотичен, но во исто време елегантен. Треба да се запомни дека бамбусот е жито. Значи материјалот е мек по природа. Но, благодарение на повеќе лепење и притискање под висок притисок, материјалот е издржлив. Во последниот дел од производството на бамбусова плоча е лакирано. Бојата на производот може да варира од беж до темно кафеава боја. Цената на масивниот одбор на бамбус може да се движи од 2.300 до 4.900 рубли за метар квадратен. м. Овој материјал ќе го направи подот од секоја просторија уникатен и неповторлив.

масивен-табла-бамбуско-карипски притиснат

Масивни одбори на одборот

Андреј Михајлов, 40 години, Волгоград.
  Решивме да ги смениме подовите и избравме модерен масивен одбор за бамбус. Подмитен висока цврстина и отпорност на абење на материјалот. Но, во пракса, сè се покажа поинаку. Материјалот е нежен, има гребнатини и вдлабнатини од мебелот. Се разбира, подот од бамбус ни служеше веќе три години, но тоа не е доволно, за долготрајна покривка. Неодамна батеријата се изгни, а од него полека се капе, не забележа веднаш. Така, во местата каде што капе, неколку шрафови се исправи со завртка. Се разбира, облогата е убава, добро измиена, но не цврста. Не можам да препорачам голем одбор на бамбус, tk. самиот жали за неговото поставување на подот.
Вячеслав Колесников, 36, Саратов.
  Решивме да направиме поправки во дневната соба и да ја смениме покривката на подот. Сакав да купам трајни и убави. Тие одлучија на масивен одбор на даб светло-кафеава. Мајсторите се спакуваа брзо. Сакам веднаш да кажам дека подот е топло и убаво е да се оди на него. Неколку години поминаа, но немаме поплаки во врска со облогата. Иако детето секогаш пролеа нешто, постојат миленичиња што можат да го оштетат покривот со канџи. Нема гребнатини. Многу е лесно да се чисти и изгледа убаво. Ако сакате да направите нови подови, одберете масовен одбор од даб. Тоа е скапо, се разбира, но тоа ќе се исплати долг работен век со камата.

Најдобар цврст одбор

До денес, пазарот на завршни материјали е преплавен со производи од различни фирми. Често изборот е многу тежок. Затоа, треба да се забележат повеќето совесни производители, за материјалот од кој можете да гарантирате. Значи, четирите најдобри производители на масивен одбор:
Бертолд - материјал од класа "лукс". Одборот е направен од различни видови дрво, има минимална дебелина од 9 мм. Лесен начин на лежење благодарение на специјалната брава. Цената на материјалот 6-10.000 рубли по квадратен. м.

berthold-listvennica-pic2big-1052

Mercier- Најмногу скромен масовен одбор. Има добри цврсти карактеристики и прекрасен изглед. Одборот е лесен за чистење. Цената варира од 4000 до 5000 рубли за метар квадратен. м.

Олимпс дигитална камера

Amigo - Најдобар даб одбор. Материјалот е направен на германска опрема, која гарантира висок квалитет на одборот. Исто така, позитивната карактеристика на оваа компанија е прифатлива цена од 3400 рубли за метар квадратен. метри од масивна табла.

масивна-доска-амиго-20

Килибарното дрво- производител на масивен одбор во прифатлива цена сегмент. И покрај ниската цена од 1800 - 3200 рубли за метар квадратен. m материјал е издржлив, лесно ги толерира промените во температурата и влажноста. Лесно е да се инсталира благодарение на монтажата на купот и вдлабнување. Целиот масив е направен од квалитетно дрво.
  На овие производители, можете да се потпрете на, и смело ги избирате своите производи.

amberwood

Оваа статија раскажува за масивна табла и нејзините типови. Исто така, опишани се карактеристиките на материјалот од различни видови дрво, и нивната цена е дадена. Се наведуваат сигурни производители на масивен одбор, на кои може да им се верува. Користејќи го советот на статијата, лесно можете да изберете масовен одбор на саканото дрво за вас по прифатлива цена. Успешна работа.

Можеби сте заинтересирани за: