Видови на внатрешни врати: фотографии, евтини и скапи внатрешни врати, занишан, лизгачки, купе, хармоника. Дизајнот на листот од вратата.

 • admin
 • Јуни 05, 2017
Видови на внатрешни врати: фотографии, евтини и скапи внатрешни врати, занишан, лизгачки, купе, хармоника. Дизајнот на листот од вратата.

Во куќата е неопходно да се одделат зони со различна функционалност едни од други. За ова, тоа не е доволно да се подигне ѕидови, потребно е да се инсталира внатрешни врати. Во оваа статија ќе ви кажам за нивниот дизајн и материјали за производство.

Внатрешни врати од наједноставен до премиум

При изборот на вратите, секој е воден од изгледот на производот, материјалот на производството и цената. Сега на пазарот има врата и економична и премиум класа. Тие имаат свои предности и недостатоци, за што ќе разговараме подетално. Побарувачката за сите понуди е одлична, како и можностите на купувачите. Вратата премија и економска класа се поделени во главните материјали:

 • Дрво   - производи собрани од различни раси. До поевтино, можеме да ги упатиме вратите направени од дрво со понизок квалитет (јазли, пукнатини на површината). За производство на скапо дрво се користи даб, ариш, бука, итн. Тие имаат совршено рамна површина и обично се опремени со потребните фитинзи.
 • МДФ   - ова е врати од економска класа. Тие можат да имаат облога од боја или ламинирана површина која имитира дрво од орев, цреша, венге итн. Тие се со ниска цена, но не се погодни за инсталација во влажни простории.
 • ПВЦ   - оваа врата е поскапа. Нивната рамка е изработена од квалитетно дрво, што обезбедува сигурност. Тие често се покриени со филм кој служи како заштита од влага и држи дрво од расипување.
 • Фасени врати   може да се припише на премиум сегментот, нивната рамка е направена, како и во претходните видови, а површината е покриена со дрвен дрво. Тоа е тенок дел од горниот дел од дрвото. Ореви и alders се многу популарни. Фурнир е прикачен на површината на вратата со индустриско железо.

Ова се главните типови на врати кои се достапни на модерен пазар. Меѓу нив, секој ќе биде во можност да избере модел погоден за дизајн и цена.

Варијанти на внатрешни врати

Врз основа на распоредот на просториите и просторот на целата куќа како целина, вратите треба да бидат функционални и да не го заземаат корисниот простор на просториите. Сега постојат многу опции за внатрешни врати. Сега да разговараме за нив подетално:
Машини за нишање - ова е најпопуларната опција. Тие се отвораат во една насока и имаат една и две основни основи. При отварање, тие можат да го окупираат корисниот простор на собата, така што тие не се погодни за мали апартмани.

zov_7271_0

Лизгачки   - отворете го и затворете го со движење на самата врата паралелно со ѕидот или внатре во неа. Главните елементи се водичи и ролки, на кои се случува движењето. Оваа опција ќе заштеди простор и е идеална за мали апартмани и куќи.

article__122

Coupe   - се состои од мрежа која се движи паралелно со рамнината на затворениот простор. Тие можат да бидат со рамка (рамката на вратата се состои од ролки и закачалки) и без неа (нема рамка и ролерите се прикачени на самиот панел).

foto_10

Гармошка   - Името на вратата зборува за себе. Се собира од индивидуални панели ширина од 8 до 13 см, поврзани со петелки. Првата лента е прикачена на кутијата на вратата, а последната е прикачена на ролерот, кој се движи долж шината кога вратата е отворена или затворена. Тие значително го зачувуваат просторот.

dveri-garmoshka-derevyannye

Во прилог на технологијата на отворање и затворање, тие можат да бидат направени од различни материјали. Сега модата вклучува модели од стакло и пластика. Стаклени врати ќе ги направат просториите повеќе светлина и ќе додадат волумен. Пластичните модели имаат добра звучна изолација и можат да бидат произведени во сите останати опции.

Изведба на врата

Вратата се состои од неколку компоненти:

 • врата лист - подвижен дел од вратата, кој е прикачен на кутијата, има стандардни димензии или димензии на клиентот;
 • рамка на вратата - ова е конструкција на врата, која се поставува на вратата, се состои од индивидуални ребра, кои се фиксирани со монтажна пена или завртки;
 • плочи - служи како декорација на вратата и затворање на спојката на вратата и ѕидот кутија, служи како продолжение на вратата и декорација на внатрешноста;
 • праг - долниот дел од рамката на вратата, наменета за дополнителна звучна и бучава, исто така може да го покрие спојот помеѓу подните облоги на просториите;
 • фронтон - решетката која го покрива спојката на двовашната преграда;
 • тремот - испакнатиот дел од листот на вратата и го покрива местото на контакт помеѓу листот од вратата и кутијата;
 • застаклување монистра или распоред - овие се обликувани корни монтирани на надворешноста на вратата игра декоративна функција;
 • панел - жлеб на вратата обележана со метални рамки (слот за заклучување);
 • фитинзи - ова се пенкала, шарки, поставата и бравите, избрани според бојата и дизајнот, до компонентите на вратата и внатрешноста.

Сега знаеме од кои делови се состои вратата.

2.-Sostavnyie-chasti-dveri-400x266

Вратата ни е, што е?

Овој тип на врати се направени од природно дрво од вредни видови. Низа е дрвен производ кој има цврсто полнење. Овие врати се сигурни и издржливи, но бараат внимателно одржување. Тие треба да се усогласат со температурниот режим од 15 до 35 степени со влажност од 30 - 70%. Освен тоа, тие мора да се исчистат од прашина и нечистотија што се поставува на површината на сечилото. За одржување неопходно е да се користат специјални средства за дрвени површини. Усогласеноста со овие барања ќе ви овозможи трајно да ги држите вратите од низата во совршена состојба.

Белоруски-врати-од-солидна-даб1

Внатрешна врата направена од дрво

Дрвени врати изгледаат убаво и можат да се вклопат во секој ентериер. За да ја направите собата полесна за да ја видите и полнат со светлина, можете да користите модели со витражи или обоени стаклени инсерти. Тие изгледаат убаво и совршено ќе се совпаѓаат со различен декор од стакло.

wpid-1381779170_dveri-derevyannye-mezhkomnatnye

За спалната соба можете да изберете модел со цврста ткаенина и убави плочи. На пример, вратата е во светли бои. Таа е украсена со елегантни слики со позлата, овој украс ги повторува розетите во аглите на кутијата. Оваа врата е погодна за класичен ентериер и ќе го нагласи својот луксуз.

24_image007

Евтини внатрешни врати

Евтини внатрешни врати чини од 800 до 8000 рубли. Тие се направени од евтини материјали, но тие не се инфериорни во дизајнот на нивните скапи колеги. Тие можат да бидат глуви или со стаклен вметнувач. Како по правило, моделите се направени во две верзии и различни бои. Пример за такви врати е прикажан на сликата.

дали вреди да се купуваат евтини внатрешни врати

Буџетот за изградба е строго поставен и ниеден сопственик нема да сака да го надмине. Затоа, повеќето градители сакаат да заштедат пари за купување на внатрешни врати. Сега постојат многу производители на пазарот и евтини модели не се инфериорни во квалитетот на скапи. За да започнете со тоа, најдете производители кои долго време се на пазарот и се докажаа себеси. За да го направите ова, погледнете низ форумите за градење и пребарувајте ги веб-страниците на компаниите. Вратите направени според стандардите ќе бидат со добар квалитет и ќе траат долго време. Исто така, не го занемарувајте инспекцијата на производот на лице место.

За ова треба да обрнете внимание на следново:

 • фитинзите треба да работат добро, без надворешни звуци и запленување;
 • вратата и кутијата мора да бидат изработени од еден материјал;
 • површината треба да биде мазна, без оштетување и нечистотија.

Современите врати од економската класа изгледаат прилично пристојно и се со добар квалитет. Откако ќе заштедите пари, нема да загубите ништо, но ќе добиете квалитетен производ.

st1-2

Совети за купување

Вие сте подготвени да одите до продавница и да купите внатрешни врати за вашата куќа.

Сега дадете неколку совети за вистинскиот избор:

 1. во целата куќа вратите мора да бидат со иста висина и дизајн, исто така, фитинзите мора целосно да се совпаднат;
 2. ако сакате да направите мулти-обоени врати, тогаш нивната форма мора да одговара;
 3. тоа не е неопходно да се спаси многу на врати и додатоци за нив, по сите во следните поправка нив нема да се промени,
 4. при купувањето вреди да се праша дали инсталацијата е извршена, ако е така, подобро е да му се довери на професионалци и гаранцијата е зачувана.

Постојат нијанси на кои целосно зависи од удобноста, тие мора да бидат земени во предвид:

 • вратите со стаклени инсерти не треба да се ставаат во спална соба или расадник, светлината од коридорот може да го спречи спиењето;
 • не купувајте врати со големи стаклени платна, тие се валкани брзо долу, а чиповите не го красат;
 • тие мора целосно да одговараат на вашиот ентериер;
 • прекинувачите во просториите се најдобро поставени на страната на рачката на вратата во затворена состојба (кога ќе ја отворите, веднаш може да ја вклучите светлината, особено кога има мали деца);
 • ако ја насликате вратата во тонот на ѕидовите, таа визуелно ќе го зголеми просторот.

Сумирајќи ги сите погоре, вреди да се направат следните препораки:

 1. алоцирајте одредена сума за купување на врати и бидете сигурни дека ќе вклучите плаќање за испорака и инсталација на врати;
 2. пред да купи врата, вреди да се измери влезните врати;
 3. одлучи што дизајнот и опремата на која боја ќе одговара на вашите соби;
 4. ако една продавница или фирма за производство има веб-страница, тогаш можете да се запознаете со асортиманот на нив, потоа одете до продавница и одберете сè на самото место;
 5. купи врати и нарачајте ја нивната инсталација подобро на едно место, ова ќе ве спаси од непотребни проблеми.

Сега знаете како да изберете и купите врати за вашата куќа.

Оваа статија ги опишува внатрешните врати. Дадени се варијанти на отворање, а исто така се вели, од какви материјали се произведуваат. Користејќи ги информациите од статијата, ќе можете да ја одберете најдобрата опција за себе и да ги купите, земајќи ги предвид сите суптилностите. Успешна работа.

Можеби сте заинтересирани за: