Тули за обложување, видови, како да се избере со кои се соочува тула, корисни совети

 • admin
 • 20 јули 2016 година
Тули за обложување, видови, како да се избере со кои се соочува тула, корисни совети

Брик е најпопуларниот и сигурен материјал не само за изградба, туку и за справување со згради. Поради разновидноста на бои и големини, можете да создадете уникатен дизајн. И што е најважно, оваа декорација ќе служи многу долго, за разлика од другите материјали кои се соочуваат. Покрај тоа, обложување ќе послужи како дополнителна топлина во куќата. За какви видови на тули се наоѓаат, кои големини постојат, ајде да разговараме повеќе за овој напис.

Соочувајќи се со куќата со тула

Секој сопственик на нова или стара куќа сака да му даде на својот дом презентабилен изглед. Најдобро е за него да му помогне да се соочи со тула.

Совршено е за завршна обработка на камени и дрвени куќи. Пред да ја плочкате куќата со тула, треба да бидете сигурни дека основата и покривот се звучни. Ако основата не е сигурна, таа мора да се зајакне со истурање на дополнителен слој. Впрочем, зградата тежина од околу 100 квадратни метри може да се зголеми за 40 тони поради обложување. Што се однесува до покривот, треба да се обезбеди визир со должина од 25 см. Тоа ќе го заштити ѕидот од влага и уништување. Затоа, ако е потребно, треба да го проширите напречниот премин на корнизот. Издржливоста на обликот на објектот зависи од тоа.

rasstojanie-mezhdu-kladkoj

На пример, за соочување со куќата можете да земете жолто и кафеаво лице со тула. Главната маса на ѕидот е направена со светлосен тон, а аглите на зградата, периметарот на прозорците и вратите се обележани со кафеава боја. Изгледа толку многу топло и пријатно.

Реновирање на фасадата со тули 2

Можете да изберете црвен материјал и да ја покриете целата куќа со неа. Зградата ќе биде во класичен англиски стил. Ова е прилично едноставно и стилно решение.

oblicovka_fasada_doma_kakoy_material_luchshe_5

Видови со кои се соочуваат цигли

Во зависност од материјалите за производство, тули може да се поделат во следниве видови:

 • силикат;
 • хиперпритирана;
 • клинкер;
 • керамика.

Вар тули  ова е најмногу буџетска верзија на обложување, но е значително инфериорен во изгледот на другите сорти. На своите предности, може да се однесува на олеснување во однос на другите аналози.

пустотели-силикатни-кирпич

Хиперпресирани. Изграден е од варовник, цементни адитиви и бои со висок притисок. Отпуштањето на овие производи не се применува. Ова е многу силен материјал кој не се плаши од силни температурни промени. Поради процесот на производство, чип од тули е текстуриран и наликува на природен камен. Ова често го користат дизајнерите за декорирање куќи.

хиперпремованни-кирпич-отвори

Клинкер тула  Ова е еден вид керамика, за што ќе разговараме подетално подолу. Овој материјал се произведува со посебен квалитет на глина и на повисоки температури. Благодарение на оваа технологија, производот се произведува со висока густина, што придонесува за ниска апсорпција на вода. И тоа значи дека ќе трае толку долго време без пукнатини и чипови. Оваа тула може да произведува различни големини, форми и бои.

kirpich1

Тула, обложување

Оваа тула е најчестиот вид. Таа е направена од глина со употреба на разни бои. Позитивните квалитети на керамичките тули вклучуваат:

 • ниска топлинска спроводливост;
 • отпорност на мраз;
 • висока температура сила.

Керамичките тули имаат точни пропорции и мазна површина. Може да се користи во било какви услови. Покрај стандардната форма, производот се произведува во неколку верзии:

 • стаклен - тоа има транспарентна, сјаен слој, кој не само што го подобрува изгледот, но исто така ја зголемува издржливост;
 • engobed - обложени мат матна слој (наречен engobed) што им овозможува да се прошири палетата на бои и служи како дополнителна заштита;
 • текстурирани - површината на тулата имитира разни текстури: кора од дрво, кожа, итн;
 • обликуван - површината е вештачки постара и има пукнатини и чипови на површината на тули.

Овој материјал има прифатлива цена и изгледа одлично на фасадата на зградите.

керамически-kirpich-otzyvy

Димензии на обложување тули

Тули, како и други градежни материјали мора да имаат димензии дефинирани со стандардите. Но, тоа не беше секогаш така. До 1927 година, секој производител го објави својот сопствен големина тули, а имаше и одредени димензии на материјалот, а со тоа предизвикува многу непријатности. Но, во 1927 година беа поставени стандардни големини на тули. Најоптималните димензии на тули биле воспоставени во пракса:

 • должина 250 mm;
 • ширина 120 мм;
 • дебелина - 65 mm.

Овие димензии кореспондираат со една единствена тула. Технологијата на градење не застанува, и наскоро имаше потреба од производство на тули од други големини. Така се појавија следните димензии:

 • двојно (d 250 * w 120 * во 140 мм);
 • модуларен (d 280 * w 130 * во 80 мм);
 • Евра тула (d 250 * w 85 * во 65 мм).

Постои уште една сорта, т.н. копиле тула. Ајде да разговараме повеќе за тоа.

standartnyj-kirpich-razmery-31

тула една и пол се соочува

Се разбира, за време на градежните работи важно е да се исполнат роковите. За да се заштеди време на ѕидарството, половина тула била измислена со димензии:

 • должина 250 mm;
 • ширина 120 мм;
 • дебелина 88 мм.

Тоа е поголемо од стандардната, што значи дека ќе биде побрзо да се направи масонство од него. Значи, на пример, да се пресмета 1 куб. m тула еден парчиња бара 512, додека сите сесквихидрат 378. Ова е 26% помалку. Од ова потребно е да се извлечат заклучоци:

 1. времето за ѕидање е намалено;
 2. помалку материјал;
 3. средствата исто така се трошат помалку.

Ако по нивните физички карактеристики и изглед на една и пол тули во никој случај не инфериорен во однос на нивните колеги, а со тоа заштеда на време и пари, може да се даде предност на кои се соочува него дома.

BRICKS2

Тула, обложување, црвена

Во основа, оваа боја има керамика и клинкер тула. Тие се направени од глина во примеси на метали, кои му даваат на производот различни нијанси на црвена боја. На пример, железото во составот дава богата црвена боја. Исто така, бојата на готовиот производ зависи од отпуштање, на подолг производ е отпуштен од работа се добива потемна тон. Таквата тула може да биде облечена како сите ѕидови, и да се постават од неа поединечни елементи.

места-примена-кирпича

Тула, жолта, обложување

Жолта тула се произведува од мешавина на цемент и варовник - карпи со додавање на природни бои. Најчесто користена технологија на притискање, како резултат на издржлив и еколошки материјал. Жолта тула се нуди во неколку нијанси:

 • бледо жолта;
 • тоалета;
 • килибар;
 • златни.

Оваа тула има добри технички карактеристики и е погодна за завршување на фасадите на згради, дури и во региони со тешка клима.

314_2608

Бело свртена тула

Белата тула е една од сортите од силика тула. Тоа е еколошки и многу поевтино од неговите керамички колеги. Единствените недостатоци се тешката тежина и нетолеранцијата кон вишокот на влага. Од естетска гледна точка, ова е одлична опција за соочување со куќата. Масонството од него изгледа многу уредно и стилно. Може да се надополни со различен материјал во боја, создавајќи интересни обрасци. Поради можностите за производство на тули, можно е да се даде кремаста сенка.

belyy_oblicovochnyy_kirpich_8_0

Колку се соочува тула

Пред да тргнете на обвивката на куќата, неопходно е да се пресмета потребната количина на материјал и приближниот трошок. Значи, цената на керамичките тули варира од 9 до 44 рубли по глава. Материјал со текстурална површина или замрзнување ќе чини повеќе. Цената на силика тули варира од 8,5 до 22 рубли по парче. Хиперпресирана тула, во зависност од бојата и текстурата чини од 8 до 38 рубли по глава. Најпристапни од сите видови материјали се силикатни тули. Има добри физички карактеристики и атрактивен изглед. Со купувањето на тули, не треба да има потешкотии. Сега многу градежни продавници продаваат широк спектар на соочуваат тули. Ако сакате, можете да направите нарачка од производителот со испорака до дестинацијата. Единственото нешто е правилно да се пресмета износот на материјалот и најдоброто од сите со маргина, па затоа не мора да купувате тула.

Оваа статија ги опишува видовите и големини на соочуваат цигли. Исто така дајте совет за соочување со згради. Користење на материјалот на статијата, можете лесно да ги собереш видот на тули кои ви се потребни и да пресметате приближна цена на материјалот. Среќно во уредувањето на куќата.

Можеби сте заинтересирани за: