Како правилно да лепак позадина себе: неткаен позадина, винил позадина, хартија позадина, позадина на лепило основа? Како правилно да го залепите позадината во аглите?

 • admin
 • 08 декември 2016 година
Како правилно да лепак позадина себе: неткаен позадина, винил позадина, хартија позадина, позадина на лепило основа? Како правилно да го залепите позадината во аглите?

Најчестите материјали за завршување на животните простори се позадини. Тие се сакани за различни дизајни и текстури. Постојат различни видови на позадина и во нивното вметнување постојат нијанси. За каков вид на позадина постојат, и како да ги лепак во оваа статија.

Видови позадина за ѕидови

На позадина е доста разновиден материјал за декорација. Тие можат да бидат комбинирани и залепени на ѕидови во речиси секоја просторија. Според материјалот на производството, тие се поделени:
Хартија  - се изработени од дебела хартија. Тие се природни и совршени за завршување на детските соби. За возврат, тие можат да бидат поделени на подвидови:

 • структурни;
 • врежана;
 • мазна;
 • фото позадина.

Тие се лесни за употреба и убави. Со комбинирање на различни цртежи и текстури, можете да направите интересен дизајн на собата.

20161607154422

Неткаен руно ракавици  позадина е направена од целулоза и е неткаен материјал врзан со полимер. Според нивниот состав, тие се блиску до хартија. Понекогаш можете дури и да чуете дека неткаената ткаенина е повеќе рафинирана хартија. Најчесто тие одат под сликање. Нивната површина има различна текстура, имитирајќи различни површини. Овие позадини можат да се пресликуваат неколку пати. Таквите позадина може да биде и од неткаен, и со примена на горниот слој. Неткаен позадина е добра опција за станбени простории. Тие имаат голем број на позитивни квалитети:

 • густата база овозможува да ги измазне малите ѕидни дефекти;
 • отпорност на оган;
 • дозволете ѕидовите да дишат благодарение на лесната текстура;
 • лесен за лепак, без деформирање во исто време;
 • не апсорбира прашина;
 • лесно да се чисти со влажна крпа или правосмукалка;
 • оштетеното подрачје лесно може да се обнови со сликање со иста боја.

Единствено што треба да се запамети е дека тие се доволно тендерски и можат да бидат оштетени од механички стрес. Значи треба да бидете внимателни.

4

Винил позадина  може да се нарече сорта на флизелин. Тие се направени од два слоја:

 • хартија или неткаен материјал;
 • покривка од поливинилхлорид.

И модели со хартиена основа ќе бидат поевтини. Оваа разновидност на позадина има голем број на предности:

 • силата на лепењето е невозможна за раскинување;
 • издржливост, овој материјал може да трае до 10 години;
 • универзалност, тие можат да бидат избрани за секој стил на внатрешни работи;
 • отпорност на влага, тоа ви овозможува да ги примените во кујната и да ги чистите со детергенти.

Во прилог на предностите на таквите позадини има недостатоци:

 • распределба на штетни материи;
 • не поминувај воздух;
 • намалување при сушење;
 • се тешки на работа.

Навистина, за лепење на двослојниот материјал, потребна е вештина. И во отсуство на искуство, најдобро е да побарате стручна помош. Винилската позадина е поделена на неколку типови:
Структурни  со пени винил имаат лабава структура. Богата палета на бои и со испреплетувањето на sequins ја прави оваа сорта привлечна. Се препорачува да се лепат во простории со нерамни ѕидови. Покрај тоа, тие се совршено залепени на дрво, иверица, итн.

Структурно-позадина-од-пена-винил

Жешка печат позадини за позадина.  Тие можат да бидат поделени во светлина и тешка. Првите имаат многу густа структура и совршено ја кријат нерамномерноста на ѕидот. Вториот е одлична опција за дизајн, затоа што се издаваат со текстура која имитира дрво, тула и други прекривки. Тие имаат висока јачина и ќе траат многу години.

147

Silkscreen  од десно може да се смета за најубав вид. Горниот слој на материјалот содржи свилени нишки, што му дава на ткаенината благородна шик. Тие можат да бидат мазни, монофони или со обрасци. Тие ќе изгледаат одлично и во коридорот и во дневната соба. Силата на оштетување и абразија овозможува да се служат околу 8-10 години материјал од дното.

oboi-s-shelkografiey

Подови за перење кои се мијат  Одлична опција за декорирање ѕидови во кујната и бањата. Тие лесно можат да се измијат благодарение на неколкуте врвни слоеви:

 • поливинил хлорид;
 • пластификатор;
 • стабилизатор итн.

moyushhiesya-vinilovyie-oboi-2

Тврд винил  или како што е исто така наречен парен. Така позадина се состои од три слоја на хартија и испарува поливинил хлорид. Односно. Ги отстранува отровните супстанции кои можат да испаруваат и да влијаат врз здравјето на луѓето. Затоа, тие се безбедни и можат да се користат дури и во детската соба.

vinilovye-oboi-03-e1422041056730

Како да се лепи неткаен позадина

Внимателно лепи ги податоците за позадина. Треба да се земе предвид дека материјалот е тенок и во отсуство на горниот слој или неговата мала дебелина, ѕидот може да свети преку нив. Подобро пред да го вклучите, вклучете го светлото и прицврстете ја тапетата на ѕидот. Потоа, внимателно внимателно да не свети низ површината на втората. Ако ѕидот не е видлив, тоа е добро.

Во спротивно, ќе треба да го усогласите тонот на насловната страница. Постелнина од руно позадина со посебен лепак. Тоа е транспарентен и не дава жолтило на сушење. Лепилото мора да се нанесува на ѕидот. Заднината не се мазни. Погодно е, не е потребно да се покрие или избрише подови од лепилото по секоја лента на материјалот. За да го одберете лепилото и пресметката, обрнете внимание на информациите за самата ролна. Многу производители произведуваат лепак и го покажуваат нејзиното количество за работа. Можете да контактирате со консултантите на продавницата, тие сигурно ќе ви помогнат при изборот и пресметката на квантитетот.

Како да лепи винил позадина

Винил позадина може да биде на неткаен или хартија основа. Во зависност од тоа, постојат нијанси на нивното вметнување. Значи материјалот на неткаен база не се намалува, па затоа е неопходно да се залепи зглобот во зглобот. Самата позадина не треба да се размачка со лепак, тие се покриени со ѕид и се нанесува лента од материјал. Започнете најдобро да лепиш од прозорецот и во исто време користете ја измената линија. Ова ќе помогне да се лепи токму против ѕидовите. Ако основата на материјалот е густа и самата позадина е доволно тешка со лепак, тие исто така ги покриваат. Ова ќе им овозможи да се обезбеди основа на површината steny.Pri вметнување материјал од лепило хартија базирана мора да се примени на лист материјал и го даде некое време да легне. И внимателно проучување на етикетата на позадина, ќе се покаже времето на оток. Откако ќе го држите овој период, можете да го лепите платно на ѕидот, нежно измијте го со специјален ролери или гумени шпатули.

kak-kleit-flizelinovye-oboi-5

Како да се залепи на хартија позадина

Пред лепење хартија позадина треба да се подготви ѕидови. Ние ги чистиме од стариот слој, доколку е потребно избалансирајте ги неправилностите со кит и подмачкајте ја површината.

После тоа, исклучете ја струјата во станот и отстранете ги капачињата од прекинувачите и штекерите. Ако е можно, можете да го отстраните столбот. Плус хартија позадини е нивната подложност на било лепак. Купи било, не тргне наопаку. Ако ви треба лепак, но не постои начин да се купи позадина паста, можете да направите паста. За да го направите ова, поврзете ја водата со брашно и доведете до вриење. После тоа, ќе се оладиме и ќе почнеме да работиме. Ако имате дебела позадина, можете да ги залепите со топла паста. Ако погледнете внимателно во ролната, можете да видите белиот раб што оди на врвот и страни на главното платно (можеби само од една страна). Ако има предност, мода е да се лепат лентите кои се преклопуваат. Започнете со лепење од прозорецот и се движи надесно. Ние ја мериме висината на просторијата од подот до таванот и за оваа големина го пресекуваме рол. Порамнување на позадина е најдобро со канцелариски нож. Кога лепењето на ѕидовите со приклучоци и прекинувачи, потребно е да ги означите на лентата. За да го направите ова, ние го примениме на ѕидот и на местото каде што се прави пресек. По лепењето на овој фрагмент, аглите се уредно исечени. Pokleit позадина е едноставна, прецизно и прецизно мерење на димензиите и полека почнуваат да работат.

Како да се залепи позадина во агли

Најмногу не е едноставен момент во процесот на вметнување е прицврстување на позадина во аглите на собата. Прво треба да ги усогласите аглите. За ова, можете да користите специјални пластични агли, кои се прикачени на кит.

Откако аголот е порамнет, можете да продолжите да ја залепите позадината. И ние мора да се земе предвид дека ширината на преклопување не треба да надминува 10-15 mm. Аглите се внатрешни и надворешни, и во секој случај постојат нијанси. При лепење на внатрешниот агол, треба да се измери растојанието од последната залепена лента до аголот. После тоа, намалување на лента на позадина повеќе од 15 мм од измерената ширина. По нанесувањето на лепак на платно и на ѕидот и лепак на платното, така што дел од крпа отиде во соседните ѕид. Следниот лента треба да се залепи со отсекување од него лента со ширина еднаква на преклопувањето. Порамнете ја спојката со лизгачката линија. По сушењето, тоа ќе биде невидливо. Заптивањето на надворешните агли е слично на внатрешните. Со разликата дека преклопувањето е 20-25 mm.

kak-pravilno-kleit-oboi-v-uglax_32

Позадина на леплива основа

Неодамна, доста често во декорација се применуваат позадина на лепило основа. Материјалот е столб на предната и долната страна. И на погрешна страна, лепилото е покриено со специјална хартија. Таквиот материјал е лесен за употреба и процесот трае малку време. За лепење ќе ви треба само ролери и партал за измазнување на материјалот и отстранување на воздух. Овој материјал е совршен за завршување на ѕид во бањата и кујната. Совршено се перат, и благодарение на различните бои, можете да направите оригинален дизајн.

b10f3e30ce

Можете ли да лепак позадина на позадина

Ова прашање е од интерес за многумина кои искусиле поправка. Повеќето експерти инсистираат на целосно чистење на ѕидот од стариот слој. Но, постојат ситуации каде што нема време да го исчистите ѕидот од позадина. Во овој случај, неопходно е да се оцени покриеноста. Ако стариот материјал добро задржи, нема заостанати делови, тогаш е можно да се залепи врвот со нови позадини. Ако има заостанат дел од платно, подобро е да не се земаат шанси. Кога ставате позадина на стариот слој, материјалот може да заостане зад ѕидот и еден ден сите ѕидови ќе бидат во меурчиња, или можеби дури и заостануваат со ленти. Исто така не е препорачливо да се лепи на маслената боја, материјалот со него е слабо зацврстен. Мора да се измие, специјални малтери се продаваат во градежни работи за овие намени. Се разбира, на кој ѕид да се залепи позадина е твојата работа. Но, подобро е да не ризикувате и да го чистите ѕидот од стари позадини.

Оваа статија ги опишува видовите на позадина. Препораки се дадени на вметнување на материјалот и на ѕидовите и на аглите. Користејќи го советот на статијата, можете да го изберете вистинскиот тип на позадина и да ги залепите на ѕидовите на вашата куќа. Успешна работа.

 

Можеби сте заинтересирани за: