Комбинирање на позадина во внатрешноста: во внатрешноста на спалната соба, во внатрешноста на кујната, во внатрешноста на дневната соба.

 • admin
 • 14 ноември 2016 година
Комбинирање на позадина во внатрешноста: во внатрешноста на спалната соба, во внатрешноста на кујната, во внатрешноста на дневната соба.

Најчестиот тип на материјали за декорација на ѕидови се позадини. Асортиманот на нивните бои и текстури е неверојатен. Сега стана вистински да се комбинираат во една внатрешна позадина на различни текстури, нијанси и материјали. За тоа како можете да го комбинирате позадина, во зависност од целта на собата што ќе ја објасниме во оваа статија.

Комбинација на позадина во внатрешноста

Комбинацијата на позадина е интересен дизајн потег што ви овозможува да се направи соба повеќе жив и елегантен. Овој прием не е новина, но е многу популарен кај потрошувачите.

Како што велат тие, побарувачката создава понуда, а голем број производители на позадина произведуваат веќе подготвени комбинирани колекции. Пред да кажете зошто треба да ги комбинирате материјалите, треба да дознаете зошто ви е потребно. Значи, оваа техника ќе овозможи:

 1. Визуелно додадете дополнителен волумен во собата. Ова се постигнува преку употреба на светли и потемни нијанси, вертикално или хоризонтално позиционирање на материјалот.
 2. Идентификуваат стилот на собата. На пример, класиците се карактеризираат со хоризонтална поставеност на светли ленти на позадина и комбинација од нив со повеќе смирени тонови.
 3. Поделете ја просторијата во зони. На пример, за да се оддели работната површина од трпезаријата во кујната или во дневната соба работната површина од просторот за одмор.
 4. Промена на геометријата на собата. Користејќи различни шаблони и нијанси, правоаголната соба може визуелно да се приближи до плоштадот.
 5. Украсете ја просторијата со мали фрагменти од позадина, затворени во рамка на убави лајсни.

Користејќи ги овие техники, можете да ја разубавувате вашата куќа и да добиете индивидуален дизајн на секоја соба.

позадина во внатрешноста на спалната соба и нивната комбинација

Изборот на материјалите што завршуваат е клучен чекор за секој што започна со поправки во куќата. Спалната соба е првенствено место за одмор, во која завршува и започнува денот на секоја личност. Покрај тоа, материјалот мора да биде безбеден, издржлив и совршено комбиниран со мебел и разни додатоци. Цената е исто така важен фактор. За спалните се препорачува да ги користите следниве типови позадина:

 • Неткаен руно ракавици  под сликање. Поради добра еластичност, тие се залепени добро. Потоа можете да сликате во било која боја.
 • Хартија  - еколошки материјал. Најдобро е да се даде предност на типови со водоотпорен и сјајни премази.
 • Течни  Позадина е лесно да се примени и лесно е да се замени расипаниот дел. Тие се отпорни на избувнување.

Исто така, постојат ткаенини и дизајнер позадини за слики. Но, поради високата цена, не сите ќе можат да си ги дозволат. Недостатоци на овој материјал е нестабилноста на механичкото оштетување. Комбинацијата на два типа позадина во спалната соба може да се смета за класична техника. На пример, за да создадете мирна и смирувачка атмосфера во спалната соба, можете да ја декорирате во светло зелени бои. За таа цел, на ѕидот зад headboard позадина со ленти од различни нијанси на зелена, и сите останатите ѕидови со позадина монофоно нежен - зелена боја. Со такви ѕидови, светлината и текстилот ќе бидат добро комбинирани. Завесите може да се совпаднат со зеленчук. Ова ќе му даде на внатрешноста изглед.

4

Можете исто така да направите соба во ориентален стил. За да го направите ова, можете да користите многу модерни позадина денес со врежани и ориентални мотиви. На пример, украс "краставици". На позадина има кафеаво-сива боја, прилично темно. Но, втиснувањето им дава осветленост, и кога осветлувањето почнува да се игра и ја открива целата убавина на материјалот. За регистрација на другите ѕидови, можете да користите обичен, или како во нашиот случај позадина во широк вертикални ленти на светло и темно кафеава, зелена и беж. Дополнување на внатрешни тече Органза завеси од бојата на позадина и огледало во златна рамка на ѕидот.

image1670

И може да се направи и сосема контраст спална соба, со користење за нејзината завршна материјал во црно и бело. Ѕидот во главата на креветот е украсен со бела позадина со вегетативен модел на сива и темно сива боја. Останатите ѕидови се покриени со монотона позадина на сивкава нијанса. Излезе многу конзервативна и стилна спална соба. Тоа не е преоптоварено со светли бои и вишок декор. Во таква просторија ќе биде лесно и мирно.

oboispa3

комбинирање на позадина во внатрешноста на кујната

Комбинација на ѕидовите на различни позадини не само што може да биде во спалната соба или дневна соба, но во кујната. Ова ќе реши голем број на проблеми:

 • нежните нерамни ѕидови и кријат непријатно распоред;
 • подели ја просторијата според функционална карактеристика;
 • со комбинирање, визуелно може да ги поврзете собите, секој од нив нема да ја изгуби својата индивидуалност;
 • ви овозможува да се фокусирате на еден ѕид;
 • можете да привлечете внимание на архитектонските карактеристики на собата (лажат, прозорец на заливот, итн.).

Постојат неколку правила за комбинирање на позадини:

 • не комбинирајте евтини и скапи материјали;
 • дебелината на двете примероци мора да биде иста;
 • светли бои најдобро се мешаат со пастел;
 • цветовите обрасци се добро комбинирани со текстурата на дрвото.

За регистрација, можете да користите вертикални ленти од различни бои со слика на овошје. На пример, широк опсег на светлина позадина со ликот на круши и јаболка се совршено во комбинација со тесни ленти од зелена и портокалова материјал. Исто така, целосната слика е создадена од страна на ѕидот на работната површина, покриена со светлина позадина и светли јаболка. Овој метод ја прави собата подинамична и пространа.

комбинирование-обоев-02

Можете исто така да креирате акцент на еден од ѕидовите со користење на позадини. На пример, ѕидот на кој е поставена трпезариската маса е покриена со виолетова позадина со украс. Потоа тие се затворени во украси околу периметарот. Овој прием дава простор повеќе класичен и свечен изглед.

комбинирање-обоев-на-кукне

Многу често во апартманите има кујни од издолжена форма. Да се ​​издаде нив е многу тешко. Со комбинирање на позадина, визуелно може да ја смените геометријата на собата. За да го направите ова, еден од тесните ѕидови е покриен со темна позадина, а останатите ѕидови се полесни во тон. Можете да одберете темно материјал со специјален слој, кој ви овозможува да пишувате со креда и лесно да ја чистите површината. Тоа ќе биде многу оригинално. Можете да ги запишете вашите омилени рецепти или да направите мени за викендот. Ваквите трикови ќе ја красат вашата кујна и ќе ја претворат наместо да го собираат целото семејство.

38-кујна-позадина-комбинација

комбинирање на позадина во дневната соба

Дневната соба е простор за одмор и собирање на забава компанија во различни прилики. Тоа треба да биде удобно, а во исто време светло и незаборавно. Комбинацијата на неколку типови позадина ви овозможува да ја поделите просторијата во различни зони, да ја направите подлабоко. Најчесто користените техники се комбинација на контрастни бои, текстури или орнаменти. Ова ви овозможува да креирате доста интересни опции за дизајн. Може да се примени вертикална комбинација. И тоа ќе биде добро да се комбинираат ленти од материјал со боја на мастило во комбинација со бежични ленти, на кои се става сликата на ириса. Позадина добро се вклопува меѓусебно и создава опуштена атмосфера во дневната соба во стилот на Прованса.

co4

Можете исто така да направите светла акцент на еден од ѕидовите, користејќи позадина со слика на цветови на цреша. Овој цртеж совршено се усогласува со основната светлина боја на ѕидовите и дава на собата хармонија и спокојство.

kombinirovanie_oboev_v_gostinoy_2

Ефектот на одредена театралност може да се постигне со користење на темна позадина со златна шема. За ова, хоризонталното зонирање се применува во дизајнот. Долниот дел од ѕидот е покриен со позадина на длабока винска нијанса со вертикални ленти со златна боја. Остатокот е залепен со ист боја материјал со слика на кранови. Во таква просторија ќе биде пријатно да поминете време за пријателски разговори или празници.

oformlenie-gostinoy-komnaty-V-klassicheskom-стил-s-ispolzovaniem-sochetaniya-oboev-odnogo-Цвета-не

Принципите на комбинирање на позадини

Како што споменавме порано, комбинација на позадини може да реши голем број проблеми со геометрија на просторијата и ѕидни дефекти. Најчестите принципи на комбинација се:

 • Различни позадини на ѕидовите  - секој од ѕидовите е покриен со еден вид материјал, и тие можат да бидат од различни материјали, монохроматски и со шема. Ова ја дава динамиката на собата.
 • Вертикално  - Оваа техника е многу честа и се реализира со комбинирање на бендови со различни бои, обрасци и текстури. Ова ви овозможува да ги скриете недостатоците на ѕидовите и визуелно да ја зголемите висината на таванот.
 • Хоризонтално  - Овој тип е сличен на претходниот, со единствената разлика е во тоа што постои комбинација од хоризонтални линии и различни видови се одделени со шини, рабници.
 • Комплицирано  - Во оваа форма, позадина ткаенини се комбинираат во различни видови (бран, цик-цак, итн).
 • Вметнува  - главно се користат за декорирање на класичен ентериер. Фрагментите се залепени на монофонична површина и се формираат со лајсни.
 • Патеки  - за овој прием со користење позадина одекнувајќи на фактурата и цртање меѓу себе. Во овој случај, треба внимателно да размислите за комбинацијата.

Користејќи ги овие принципи, можете да создадете оригинален ентериер кој го нагласува вашиот вкус и чувство за стил.

Корисни совети

Компетентно комбинираат позадина ќе им помогне на неколку совети:

 1. можете да купите материјал од посебна серија, па затоа не мора да го изберете материјалот;
 2. за попрецизна комбинација на бои треба да користите посебна шема или позадина на допаднати бои за да изгледате заедно;
 3. набљудувајте ја мерката, не преоптоварувајте го просторот со многу орнаменти и силно светли и темни бои;
 4. бојата на ѕидовите треба да се комбинира со целиот ентериер, така што текстилот е најдобро да ги собере слични нијанси.

Друг многу важен аспект е влијанието на бојата на човечката психа. Ова мора да се земе предвид кога се комбинираат материјалите. На пример, за кујната, можете да изберете комбинација од зелени и портокалови цветови, го стимулира апетитот. Комбинацијата на црно и црвено се буди во личност страст и агресија. Следејќи ги правилата за комбинирање на позадини, можете да создадете интересен и функционален ентериер во вашата куќа.

https://youtu.be/DTIVyoS_o_w

Оваа статија ги опишува техниките за комбинирање на позадини. Дадени се примери за ентериери со комбинација од различни завршни материјали. Применувајќи ги во пракса, можете да го зонирате просторот на собите и да им дадете интересен изглед. Користење на совети од статијата, можете да го направите внатрешниот дизајн комбиниран позадина. Успешна работа.

Можеби сте заинтересирани за: