Моите сопствени се протегаат сјајни тавани, како да го направите правилно и прецизно

  • admin
  • 09 јануари 2014 година
Моите сопствени се протегаат сјајни тавани, како да го направите правилно и прецизно

Рашириот таван во станот мора да биде во совршена состојба: да има чиста и сјајна површина, на која нема видливи траги од домашна прашина или други загадувачи. Вие не знаете како да се мијат или исчистат таванот што се протега, плашејќи се од оштетување на интегритетот на филмот? Измијте ја површината на таванот со употреба на специјални алатки!

Оваа сеприсутна прашина

Рашири тавани во станот, како и на ѕидовите, се предмет на нормално домашно загадување. Листата на потенцијални загадувачки супстанции на таванот е доста обемна: може да биде прашина или саѓи кои се генерираат за време на готвењето, како и микроскопски честички од домашната прашина во суспендирана состојба.

5-б

Невидлив за голо око, сеприсутната прашина понекогаш достигнува дури и таванот што се протега. Кога се чисти, мора да обрнете внимание на местата на таванскиот слој, каде што се случува најтешкото загадување. Ова е кујна каде што капките на маснотии или кондензацијата од готвењето храна можат да се сместат на таванот. Исто така, можно е да се акумулира кондензат на таванот што се протега во бањата.

1_591396073

Затоа, сите мат или сјајни се протегаат тавани треба систематски грижа. Интегритетот на тесната структура на таванот на делот што се протега предизвикува загриженост за грижата. Како правилно и прецизно да се мие плафонот без да се оштети интегритетот на филмот?

Раширениот тавански филм се одликува со посебна грижа.

Што може да биде тип на грижа за таваните се водат

суво чистење на таванот

Грижата за тавани на тензии може да биде следната:
  • хемиско чистење со правосмукалка
  • хемиско чистење со филтрирање со мека крпа
  • Влажно чистење со неутрални синтетички детергенти.

kak-pravilno-uxazhivat-za-natyazhnymi-potolkami21

Хемиско чистење на таванот на делот со правосмукалка ќе го отстрани микроскопскиот слој од прашина и пајажина. Кога работите со правосмукалка со крпа, треба да се внимава дека четката или сунѓер не оставаат гребнатини на површината. Грижа за ткаенини за истегнување на ткаенини, со ткаена структура, подобро е да се произведе четка со меки носат. Доколку загадувањето е значајно и не може да се отстрани со хемиско чистење, во овој случај се препорачува да се истегне таванот со помош на синтетички детергенти.

iStock_000006643156Small_standard-plus-003

 

Како правилно да се мие таванот тензија

Предупредува дека "високи" на работа и чистење на таванот структура се однесува конкретно на овој тип на работа бара одредена обука. Ова значи дека едноставно мора да се користи за високо и сигурен скала, по можност со рок на кој тоа ќе биде можно да се стави објекти на заштита. Не постои точна инструкција за миење на таваните во природата.

catalog_ideas687762

Контроверзни прашања, кои движења - кружни или прогресивни мијат површината на филмот на разбирлив одговор не даваат. Ова ќе зависи од вештината и вештината на секоја водителка или господар. Постојат некои препораки, наведени во упатствата на производителот.

крпа, салфетка или сунѓер

За миење таванот филмот водат е подобро да се користи мека, мазна крпа ситно, како што фланелен. Ткаенината се навлажнува во топла вода, чија температура не е поголема од 40 степени.

382336

Прелиминарните во вода додаваат неутрални детергенти, не содржат агресивни растворувачи или bleaches. Нивото на цврстина на вода за миење на таванот на истегнување идеално би било неутрално. Не престанува да се сеќава на следниве правила:
  • Кога миеш, не користете никакви абразивни средства што може да ја оштетат површината на таванот
  • Не е пожелно да се користат тврди четки или остри предмети
  • Не истријте или не притискајте на површината на филмот
  • Избегнувајте контакт при перење со главната површина на таванот во задницата.

ed_np

Со оглед на ваквите препораки, можно е да се избегнат несакани механички оптоварувања на филмот и можноста за последователно прекинување.
  Рашириот таван треба да се измие со светлосни движења, особено во областа на постоечките заварени рабови на платно. Првично, при поставување на таванот, било која филмска база е подложена на антистатичен третман. Затоа, ако тавани има анти-статички слој филм може да се чистат таванот користење на правосмукалка со мека млазницата или сунѓер a.

2557_68082_n

Ако сте збунети со употреба на правосмукалка и постои страв од оштетување на површината на капакот од таванот, здрава алтернатива на правосмукалка може да се направи економски микрофибер крпа натопена во раствор на детергент состав. Микрофибер крпа натопена со детергент или дрога се применува од спреј, а потоа со влажна крпа загадувањето е отстранета, а потоа суво марамчиња страна полиран површина сјај поток.

што детергент да се избере

Во моментов, постојат многу неутрални детергенти за грижа за растегнување на тавани. Овие можат да бидат течни препарати или аеросолни пакувања, кои создаваат поудобна апликација.

0062m1

Ако сеуште сте недоверливи за различни детергенти, можете да направите експрес тест за детергенти. Да го направите ова, останатите парче платно се протегала платно, ќе се применуваат една капка детергент и го стави сето тоа во едно затскриено место.

prod-6273-4aea8e042c536

Се обложувам дека еден ден на површината на едно парче од филмот не е ништо лошо ќе се случи, а површината на филмот ќе остане недопрена боја и текстура.
  Патем, во изградба супермаркет, каде што имаш тавани се достапни во средства да се грижи за голем асортиман на polytypic таванот се водат од производителот.

0cae3ecfadb85f383b73b0e179ab832e

Сепак, за перење сјајни тавани може да биде соодветен познати средства за миење прозорци што не содржи ацетон и амонијак.
  Европскиот стил на живот ја вклучува грижата за истегнување на тавани со сосема поинаков квалитет. Кој од вас, ќе биде љубезно поттикнато од предложениот видео и оваа шармантна девојка.

Откако ги проучувавте основните техники и методи за чистење на таванот, сега можете безбедно да ја повторите и репродуцирате потребната постапка за чистење.
  Затоа, ако еднаш го прашал: "Што горна граница подобро", тогаш тоа е безбедно да се каже - "Чиста".

секси-zimmermaedchen-kostuem-Schwarz-Weiss-faschingskostuem-kostuem-kostueme-faschingskostueme-karnevalskostuem-karnevalskostueme-damen-Frauen-online-kaufen

Можеби сте заинтересирани за: