Вратата на пареа соба, како да изберете како да се инсталира правилно, корисни совети

 • admin
 • 13 август 2015 година
Вратата на пареа соба, како да изберете како да се инсталира правилно, корисни совети

Бања - зградата е посебна. Кога се гради бања потребно е да се изберат соодветни материјали за внатрешна декорација, кои можат да ги издржат постојаните промени во температурата и влажноста. Посебно внимание треба да се обрне на вратите во просторијата за пареа. Нашата публикација за тоа како да ја избереме вратата за просторијата за пареа, како правилно да ги инсталираме и како и што да ги направите вратите во пареа со свои раце.

Врати за бањи и сауни: конструкции и типови

Во било која врата бања има најмалку две: на влезната врата и на вратата на пареа соба. Се разбира, повеќе простор во внатрешноста на бања, толку повеќе ќе ви треба и врати - од трема во соблекувалната, чекална на пареа соба, базен, соба за одмор, итн

При изборот на врата за бања, тоа е потребно да се земат предвид многу фактори: сауна област на просториите, видот на дрвото, кој е украсен простор, моќ и големина на печка, итн И има многу да изберат во нашето слободно време.

Производителите нудат неколку основни типови врати за бањи и сауни:

 • Солидна врата на цврсто дрво.

цврста врата во собата за пареа

 • Стаклена врата.

стаклена врата

 • Комбинирани - дрвена врата со делумно застаклување.

Комбинирана врата

Стаклени врати обично се инсталираат во сауни. За класична руска бања, дрвената или комбинираната врата е најдобриот избор.

Во моментов, може да се купи или да навистина убава врати украсени со повеќето сложена начин, но може да се остане во поскромен верзија - со мазна континуирана површина. Што се однесува до градежниот материјал, вратите обично се направени од липа, аспен, даб, кедар и смрека. Стаклени врати се изработени од стакло отпорно на отпорни на топлина со дебелина од најмалку 8 милиметри. Стаклената врата воопшто не реагира на промена на температурата и влажноста. Стаклото на вратата може да биде целосно транспарентно, мат, брановидно, украсено со шема или шема. Можете да ги собереш чаша речиси секоја боја - под внатрешноста на собата.

Основните барања за вратите во пареата

Барања за врати

Главната функција на вратите што доведуваат до просторијата на пареа е ефикасно да ја задржи топлината. Затоа, кога правите врата во соба за пареа, димензиите се избираат малку помали од оние на конвенционалната врата. Како по правило, ова важи само за влезните врати и вратите на терасата. За други простории вратите се направени од обични димензии.

Да се ​​задржи вратата во пареата подобро ја одржуваше топлината, направи прилично висок праг - околу 15 сантиметри. Димензиите на самата врата се обично 1,6x1,8 m. Се разбира, димензиите дадени тука не се задолжителни, сè е индивидуално тука.

Вратата на терасата треба да се отвори само однадвор. Многу програмери обезбедуваат директен излез од пареата во туш или базен. Во овој случај, за да поставите висок праг не е неопходно, можете дури и да направите мал празнина под вратата неколку сантиметри. Преку него ќе се извлече вишок на пареа и влага од пареата. Покрај тоа, вратата во просторијата за перење е вградена во врата со мала јаз - околу 0,5 сантиметри, бидејќи вратата ќе се издува од влага и може да заглави.

Не се препорачува да се инсталираат конструкции со двокрилна врата во бања. Тие ќе бидат соодветни само ако бањата се загрева на стариот начин - "во црно". Во овој случај, двокрилната врата ќе помогне брзо да се ослободи од вишокот чад во просторијата, а истовремено да ја намали загубата на топлина на минимум.

За правилно да го изберете материјалот за вратата за вашата бања, треба да следите неколку основни критериуми при изборот:

 • Трајност.
 • Безбедност.
 • Атрактивен изглед.
 • Услови за работа на вратата.

Поради современите методи на обработка на дрво, можно е да се зголеми работниот век на дрвото неколку пати. Но сепак, невозможно е целосно да се заштити дрвената врата од агресивните ефекти на влага и температура. Затоа, при изборот на врата за тераса, треба да сфатиме дека на крај тоа неизбежно ќе се деформира и постепено ќе се распаѓа. Во овој поглед, стаклената врата ќе биде пожелна.

Ако зборуваме за безбедноста, тогаш не е сè чисто. На пример, стаклена врата ви овозможува постојано да ја следите ситуацијата во пареата, ова е важно, особено ако има деца. Но, од друга страна, со силно влијание, стаклото ќе се скрши, а дрвената врата ќе издржи таков тест без никакви последици. Навистина, вратите во пареата се стакло, кршење, не даваат остар парчиња.

Фитинги за врати во пареа

Фитинги за врати

При изборот на фитинзи, изберете материјали со ниска топлинска спроводливост и висока отпорност на влага. Во никој случај не може да се инсталира на вратата на пареа со метална брава и рачка - тие брзо се влошуваат од голема влажност и може да предизвикаат сериозни изгореници. Овие делови се направени главно од дрво, поретко - пластика.

Шарки за вратата од собата на пареа е подобро да се купи од месинг, ако не може да се најде таков, конвенционален метални шарки пред инсталација треба внимателно да се справи со високо-квалитетни анти-корозија боја. Бидејќи вратите ќе се отворат нанадвор, скоро е невозможно да се заработи случајно изгорење од допирање на шарките.

Вратата на пареа со свои раце

Олимпс дигитална камера

Откако ќе бидат избрани материјалите и сте одлучиле за дизајнот на идната врата, можете да продолжите со неговото производство. Оваа работа бара на мајсторот некои искуства и вештини во работењето со алат, точноста, точноста и разбирањето на извршените активности. Се разбира, комплетен новодојденец во ова прашање ќе изгледа малку тешко, но ова е само прашање на искуство. Ако сакате, можете да купите некои евтини борови плочи и пред пракса.

За Руската бања, најсоодветен е слепа дрвена врата, затоа, го разгледуваме производниот процес со примерот на овој дизајн.

Ќе бидат потребни следните материјали:

 • Ширина на плочата од 5 сантиметри, дебелина од 3 сантиметри, нагласена.
 • Маска за врвка 6 x 8 сантиметри.
 • Дрвени облоги 12x9 милиметри.
 • Месинг или метални шарки - 3 парчиња.
 • Мебел игли и дрво завртки.

Алатки:

 • Кружни електрични или рачни пили.
 • Frizmashinka со сет на мелење секачи.
 • Електрични вежба или шрафцигер.
 • Чекан.
 • Две или три стегалки.
 • Рулет, ниво на градење, дебеломер.

Изработката на врати во пареата започнува со платно. Ние го правиме следното:

Ние го туркаме одборот до потребната должина. Во овој случај, главната работа - сите да се пресмета, бидејќи висината на врата ќе вклучува не само висината на платно, но исто така и на одбори на обврзувачки. Затоа, намалување на таблата со пресметување на дебелината на зракот на врвот и на дното. На пример, висината на листот на вратата треба да биде 1,5 метри. Ние одземаме од должината од 25 милиметри на врвот и на дното - тие ќе бидат скриени во темпераментот во форма на скок.

Еден од одборот отсече скок, fugu сите одбори - мора да се отстрани од површината на неколку милиметри, така што сите плочки да се добие рамна и мазна површина со дебелина од околу 25-26 милиметри.

После тоа можете да почнете да го собирате платно. Прво правиме грубо склопување - вметнуваме плочи со шила во жлебот што е можно цврсто.

chamfering

Можеби платното е пошироко од потребната големина, ова е нормално. За да ја добиете вистинската ширина на платно, ги извлекуваме првите и последните плочки и ги пресекуваме до саканата големина. Главната работа не е да се намали трн и жлеб. После тоа, можете да го направите финалното склопување на листот од вратата. На рамна површина, поставете ги таблата и собирајте ги, откако претходно стегнале шила со лепак за лепило. Понекогаш тоа се препорачува да се користи PVA лепак, но тоа се распаѓа кога се изложени на влага, тоа е подобро да се користи универзално лепило полимер-базирани, на пример, змеј. За повеќе густа врска на плочите, ние удар секој дрвен kyanik или чекан, замена на дрвени блок.

После тоа, платното треба да се исуши за неколку дена. Не му е обичај, потребно е вратата лист безбедно да се поправи - тоа треба на клупа, маса или било која друга рамна површина за да се пополни две надолжни ленти, се стави на нож меѓу нив. Помеѓу барови и интернет обидува да се вози дрвени клинови, поставен на горната плоча од иверица или иверица притиска цврсто го стега веб да се на површината.

Штом вратата се суши, проверете ја површината за дефекти. Ги отстрануваме нерамнините на авионот, ги пополнуваме пукнатините и жлебовите со мешавина на лепак со пилевина или кит.

мускулест и фитинзи за врати во пареа

Со цел да не губат време, додека платното се суши, можете да започнете да правите хардвер - болт, рачки, а исто така да направите темперамент. За производство на мускулест на подготвените решетки ги исечуваме до саканата големина. Должината на вертикалните решетки од врзувањето треба да биде еднаква на должината на мрежата. Хоризонталните шипки треба да бидат помали. На пример, ако ширината на вратата е 70 сантиметри, тогаш ги пресекуваме решетките за 7 сантиметри помалку - 63 сантиметри.

Понатаму во надолжните решетки треба да направите зачекорен жлеб. Земеме фреза со финална мелница. Избираме жлеб со ширина од 26 милиметри и длабочина од 10 милиметри. Директно на врвот на тоа, ние правиме широк и плитки жлебови - ширина од 50 милиметри и длабочина од 10 милиметри.

врзување

Така, платно се поставува во првиот, подлабоко жлеб, а во втората, поплитка, која ќе биде исечена со крпа. На крстот решетки, со помош на фреза, правиме зачекорен скок, кој одговара на димензиите на жлебот.

лента за врзување

Следно, може да се соберат кутијата на пакетите, внимателно проверете ги сите агли со квадрат. Ако има потреба, ние го исправиме жлебот со бразди за да добиеме точен чекор.

За производство на завртки и рачки на вратите, можете да ги понесете остатоците од шипки или плочки или да купите празни места. Наједноставната рачка може да се направи со конвенционална ножовка.

дрвени рачки

Вие само треба да се стави празно на работното парче и отсече рачката. Болтот е исто така лесно да се направи - се исклучуваат две спојки и болт јазик, кој слободно се движи во заградите.

финално склопување и обложување на вратата во просторијата за пареа

По завршувањето на склопувањето на крпа и мускулеста, останува да ја покрие вратата во просторијата за пареа со поставата и да ја направите рамката на вратата. Завршената ткаенина се третира со композиции од распаѓање, габи и мувла. Ако вратата е од трепет, тогаш тоа не е потребно. На платното, цртаме контура за поставата со вдлабнување од работ од 15 милиметри. Vagonku исечени на саканата должина и прицврстени на веб ремени мали шајки или завртки, кои мора да бидат сокриени во браздите поставата.

Потоа, го поставивме завојот за ткаенината.

збогатување собранието

Претходно подготвените шипки исто така се третираат со антисептици, прво поставени вертикални шипки, потоа хоризонтални, ги прилагодуваме со kyanik или чекан. Уредите на гредите на ремените пред инсталацијата исто така се третираат со лепак. Долниот сноп не е залепен на лепак - ако вратата треба да се поправи, треба да се отстрани лесно.

На краевите на решетките завртка завртки - две парчиња во хоризонтални шипки, а три - во вертикална.

Конечната фаза на собранието на вратите во пареата е инсталирање на рачката и завртката. На крајот на дрвената рачка и стебленца ние вежбаме дупка околу 4 см длабока. Земеме вежба со помал дијаметар, нанесете ја рачката на вратата на вистинското место и направете дупка низ која се делумно зафаќа ткаенината. По ова, ние завртка на само-прислушување завртка со соодветна должина до запре. Тој мора да влезе во платно до длабочина од најмалку 2,5 сантиметри. Во широка дупка во рачката ние чеканме дрвен затворач, непотребно ја исечуваме и песок со шкурка. Држачите за завртки се прицврстени на истиот начин.

Откако вратата е подготвена, продолжете да ја монтирате вратата. За неговото производство се потребни шипки со големина 10x10 сантиметри. Исечете ги на вистинската големина, на краевите изберете четвртина frezhaashinka. Длабочината на четвртина е направена со маргина од 5 милиметри за да се прошири вратата.

Горната лента треба да биде помала од ширината на рамката на вратата, а висината на прагот треба да биде околу 15 сантиметри. За да се поврзете на шините од кутијата, на рабовите на решетката на врвот и на дното на намалување на браздите на рабовите на прагот и горната граница на - трње. Ја собираме кутијата и проверуваме аглите. Доколку е потребно, го исправиме жлебот, потоа ја обработуваме кутијата со антисептик и продолжуваме да ја поставуваме вратата во пареата.

Инсталирање на вратата во собата за пареа

Поставувањето на вратата почнува со жлебовите на уредот под кутијата на вратата. Големината на жлебовите е направена со маргина од околу еден и пол сантиметри повеќе. Ова е неопходно за да може, доколку е потребно, да ја поправите кутијата во жлебовите и да ја поправите со клинови. Ја ставивме кутијата во жлебовите, но не заборавајте дека вратата се отвора нанадвор.

правиме жлеб за кутијата

Ние ги вежбаме дупките за приклучоците на вратата, потоа го стартуваме горниот хоризонтален бар на кутијата, го потпираме со вертикални натписи, го поставуваме прагот. Проверете го вертикалното ниво на структурата. Празнините меѓу отворот на вратата и се вози клин кутија, кутија прицврстени на ѕидот со завртки, ги нарезници во претходно подготвени дупки со приклучоци. Откако кутијата е безбедно фиксирана, ставете ги шарките. Надворешниот циклус мора да се наоѓа на висина од околу 25 сантиметри од рабовите на горната плоча, просечната - околу 50 сантиметри од горниот раб, дното - 25 см од долниот раб на платно. Димензиите на вдлабнатините на петелките не се избираат случајно - оваа нееднаква дистрибуција ќе го спречи исклучувањето на листот од вратата.

Што останува е да се откажам платно obbit околу периметарот на ткаенина ролна филц или други природни печат и да се санираат сите пукнатини во отворањето помеѓу рамката и ѕидот.

Постојат неколку начини да ја направите вратата на пареа со свои раце. Секој сопственик на својата бања може да го избере вистинскиот за себе. производство на врата, особено во соба со пареа, едноставноста е различен, и каков вид на вратата од собата на пареа ќе се инсталира, во голема мера зависи од удобност, па дури и безбедноста на туристите луѓе таму, па изборот и производство на вратата мора да се пристапи одговорно. Но, резултатот ќе биде достоен за напор.

Се разбира, во таква прилично комплицирана работа, малку е веројатно да се направи без грешки, но вистинските љубовници не се плашат да го направат тоа со свои раце.

Можеби сте заинтересирани за: