Летна кујна, колку брзо да се изгради летна кујна

  • admin
  • 30 јуни 2015 година
Летна кујна, колку брзо да се изгради летна кујна

Како што знаете, во текот на летото, во приватна или приградска куќа, често се носеше на одмор за здравјето на внуците. Ако е потребно да се олесни животот на постарата генерација, изградијте сопствена летна кујна. Прво, ќе ги заштитите старите луѓе од детска бучава, второ, вашите деца секогаш ќе бидат на отворено (на отворено), и трето, ќе се подготвувате храна, а децата ќе играат пред твоите очи.

Како да се изгради летна кујна

Кујни се затворени и отворени.

Треба да одлучите што сакате да добиете како резултат на изградбата. Може да се изгради летна кујна без ѕидови, само да се опреми со шпорет, да доведе вода во машина за миење садови и да го стави елементарниот мебел.

Таквата кујна ќе создаде многу слободен простор и покрив над главата. Фондацијата е најосновна: куп или колонообразен, а можеби и камен.


Покривот може да биде од произволна форма, може да биде во облик на крошна над платформата, а можеби и во форма на мал напречен над опремата на кујната, а трпезата може да се стави под големо дрво.

Предностите на таквата кујна вклучуваат:

-соединување со природата;

- Изградба на брзина;

-Економска опција;

различен оригинален дизајн на зградата, што може да се види на фотографијата.

На недостатоците на отворена верзија на летната кујна, можете да ги припишете само непријатностите во случај на студено лето, врнежи, ветер и присуство на крварење во текот на летото.

Затворен верзија на летни кујни бара големи финансиски инјекции и подолго време за градење.

Но, но ќе добиете уште една летна куќа, во која можете да ги оставите гостите во текот на ноќта кога поставувате место за лежење.

Покрај тоа, без оглед на временските услови, можете да организирате оброк со прекрасен поглед од прозорецот.

И во зима можете да организирате место за чување на летен мебел. Затворената кујна може да биде изградена од било кој материјал:

-брз, блокови;

-три;

отпорни на влажност иверица;

поставата;

-Од страна на обвивка (метални постигнувања под "дневник" или "брод").


Користејќи пластични прозорци и врати, можете да препорачате од сопственото искуство liniavikon.com.ua/94-tseni-na-okna.html, ќе создадете свој уникатен проект, особено бидејќи разновидните градежни материјали задоволуваат душата на градителите.

Кое место да изберете летна кујна

За да го пронајдете вистинското место за летна кујна, треба да одите темелно.

Прво, ќе треба да снабдите електрична енергија, вода, да изградувате отпадни води и, можеби, гас. Оттука, местото на изградба на летната кујна треба да одговара на погодноста за додавање на горенаведените комуникациски објекти.

Второ, летната кујна не смее да биде во непосредна близина на фармаските згради за животни, далеку од светилиштата и садовите. Одлична опција е да се изгради летна кујна со поглед на градина и тревник.

Доколку дозволи простор, изградијте кујна над подрумот - за време на периодот на берба и конзервирање, не треба да носите далеку празни места и конзервација.

Процесот на градење на летна кујна со свои раце

Секоја градба започнува со основа. Првично одберете место, израмнете ја површината, создадете изглед на идната кујна.

Ако изградиме отворена кујна, можно е да не се изгради темел, туку едноставно да се опреми локацијата со покривање на тоа за 10-15 см, т.е. отстранете го слојот од земјата на висина од 10-15 см, а потоа пополнете го со песок, спуштете ја надолу и поставете ја плочката за површината, можете да поставите терасирана табла и сл.

Ако изградите белведер од затворен тип, исто така можете да изградите платформа во форма на континуирано истурање на бетон и платформата нужно мора да се подигне над земјата за 10 сантиметри.

Ако трпезаријата е масивна, ѕидовите ќе бидат направени од тули или камен - оваа конструкција бара лента основа во форма на ровот исполнет со бетон долж периметарот на целата структура.

Секоја фондација се состои од неколку фази:

- означете го периметарот на идната основа и отстранете го почвениот слој до 50 см;

- Кревање на перниче за песок со дебелина од најмалку 20 см;

-Направиме кофражни работи;

-произведува инсталација на фитинзи;

Истурам бетон и нека се смири барем една недела;

-Ако се истури бетон, тоа создава висина перница песок од 15 cm, поставени вентили, на горниот слој на чакал е исполнет, а сите се исполнија со цементен малтер, по лекување што е поставен плочки.

Во втората фаза од изградбата на летна кујна е да се инсталира на ѕидот (ако изградена кујна од затворен тип), или колони на аглите на кујна за поддршка на покривот (ако е отворена кујна).

Најлесен начин да се изгради кујна во затворен рамка куќа, која се наоѓа надвор обложени со метал обвивка, изолација се наоѓа во внатрешноста на дебели 5-15 см, за внатрешни ѕидови може да се облечени МДФ панели.

Но сето тоа зависи од желбата на сопственикот.

Ако има инсталација на рерна во внатрешноста на кујната, не заборавајте да ја инсталирате издувната цевка, во спротивно кујната ќе биде многу топла и чадена.

Третата фаза на изградба е инсталирање на покрив, прозорци и врати. Наједноставната верзија на покривот може да понуди двокатна опција - снегот добро паѓа во зима, одводот на вода и изградбата е прилично едноставна.

Од греди се изработува покривна рамка и може да биде покриена со метал или чеша.

Материјалот за кров треба да се комбинира со дизајнот на објектот.

Покривот треба да биде изолиран со минерална волна или полистиренска пена, а внатрешноста е покриена со МДФ панели.

Инсталирањето на пластични прозорци и врати, со одредени вештини, не зазема многу време.

Опции за завршување на летната кујна

Подот во кујната може да се обликува, и може да биде направен од дрво, на плочки со дебелина од најмалку 20 мм, и може да се стави хидроизолација, да се направи подот од линолеум.

На таванот може да се направи на гипс картон, и може да се шие со поставата или одбор, но целото дрво мора да се третира со влага бариера.

Ако се изгради отворена кујна, соодветно е да се користат фалсификувани елементи во финишот, камен, потпорни греди може да се врежан дрво.

Но, неопходно е во изградбата на летната кујна да се обрне внимание на комбинацијата на дизајнот на нови згради со дизајн на други објекти, Сето тоа е направено во истиот стил и пожелно е да ги користат истите материјали.

Ви посакуваме да изградите летна кујна што ќе ви донесе радост и задоволство.

Можеби сте заинтересирани за: