Огледала во внатрешноста на модерен стан, како да внатрешни огледала и огледува ѕидови

  • admin
  • 01-Apr-2014
Огледала во внатрешноста на модерен стан, како да внатрешни огледала и огледува ѕидови

Циркус вози со употреба на големи огледала секогаш ја зачудува фантазијата. Огледалата се вртат во рацете на вешт илузионист, паѓаат во неколку фрагменти и, конечно, под куполата на циркусот, тенка русокоса се појавува во костим за капење од позади огледални површини. И дали знаете како можете да го смените здодевниот ентериер на стан со огледала?

За себе илузионист

Омилениот метод на дизајнерите при создавање на ентериер на модерен стан е воведувањето на декор елемент - огледало. Благодарение на изгледот и инсталирањето на огледала или огледални ѕидови, можно е визуелно да се зголеми обемот на просторијата и да ги осветли постоечките недостатоци.

1349099997_desktop-wallpapers-337-2

За тоа во секој стан е можно да се најдат недостатоци на распоред или дефекти на ѕидови и таванот буквално секој знае. Да се ​​користат огледала во внатрешноста е потребно со познавање на суптилностите и можностите на овој мистериозен и каприциозен елемент. Инсталираниот ѕид на огледалото или големото огледало може визуелно да го отстранат ѕидот на кој ќе се наоѓа огледалото или да се создаде илузија на "огледало" кое се наоѓа зад ѕидот. Патем, можете да станете дизајнер на ентериер користејќи огледала, со вашите трудољубиви раце. Ако, се разбира, сакате такви драматични магични промени.

MtZGEzNi0

Магични промени

Модерниот стан, исполнет со значителен број огледала, може да ја наруши обликот и големината на просториите. Ниските или неправилно поставените ретровизори можат да создадат дури и негативна перцепција и впечаток за содржината на собата или минувањата. Затоа, не е неразумно да се познаваат некои техники за уредување на огледала од дизајнерите. Внимателно со оглед на локацијата на огледалото во внатрешноста, чии фотографии се достапни за секого на Интернет, можете да извлечете одредени заклучоци.

огледало во ходникот и дневна соба

Магичната и привлечна сила на големи огледала во внатрешноста на ходникот, дневната соба или спалната соба не знае, освен ако не е мрзлив дизајнер или господар. Но, со изборот и инсталирањето на огледала од ваков вид, неопходно е да се разгледа она што тие ќе го рефлектираат. Затоа, на спротивниот ѕид или коридор, исто така, се препорачува "ennoble".

сала-2

Нека не биде безлична здодевна позадина, туку серија или две прекрасни форми на светилки, кои не се задолжителни симетрично. Поставени на овој начин, расположението на раскошот ќе создаде добар ефект. Со поставување на големо огледало во внатрешноста на ходникот, ќе може да се постигне ефект на проширување на тесен коридор. Функцијата на рефлексија ќе работи и овој пат, само треба да се запамети дека едно огледало, за жал, виси во средината на голем ѕид, ќе остане само ако не се обиде да продолжи со одлуката за општ стил.

17

Хармонијата на огледалата може да се креира со користење на неколку огледала лоцирани во прекрасни масивни рамки со богат профил. Лоциран по должината на ѕидот на коридорот и осветлен со мали светилки, тие ќе го сменат примитивниот ентериер на ходникот. Класичната "галерија за огледало" на ѕидовите на ходникот или дневната соба може да игра добра улога во создавањето на помодерен стил.

alu_001_2__1

Се забележува дека огледалата значително привлекуваат внимание, па елементите на декор, кои се наоѓаат спротивно, не треба да се расправаат за нивното енергетско значење, туку, напротив, ја надополнуваат силата на огледалото спротивно.

Interior_Wall_065

Движењето и одразот во реално време е главната тајна на огледалата и огледалните ѕидови. Со цел да се зголеми ефектот на размислување, дизајнерите препорачуваат да се инсталираат огледала во различни насоки. Таквата техника е можна кога огледалото е суспендирано, така што се оддалечува од ѕидот неколку сантиметри или виси под агол. Огледалата во овој случај ќе почнат да ги рефлектираат деталите и фрагментите на ѕидовите исто така под агол, што му дава на внатрешноста некоја мистерија.

Еве само треба да се потсетиме на важноста на огледала со аспекти во внатрешноста на станот.

огледала со аспект

Одразувајќи ја способноста на едноставни огледала и специјалната технологија за сечење на декоративниот раб служеше како почеток на создавање на ново стилско решение.

Bolshie-zerkala-v-interere-1

Технологијата на сечење - фасет овозможува лесна ревитализација на површината на огледалото, која е запознаена на прв поглед. Технолошки, попречувањето е аспект на работ на огледало или стаклена површина под агол. Аголот на фасетирање на аспекти може да достигне 15 до 45 степени. Отстранлив фасетен фасела, може да биде едноставна геометриска или фигурна форма.
  Огледала со аспект може да ја имаат следната форма и конфигурација:
  • полирани или непроѕирни површини
  • прав или кадрава парчиња
  • едно-, дво-, па дури и трослојни заговори
  • едностран и двостран аранжман
  • Целосни широки површини или делумни закрпи.

facet2-1

Освен за производство на огледални површини за големи огледала, аспектите изгледаат одлично кога украсуваат мебел. Елегантни линии на едноставни или сложени геометриски форми фасцинираат со брилијантност на рефлектираната светлина. Покрај тоа, изгледа добра опција површина огледало во комбинација со панел од стакло, огледала или мозаик. Ќе биде обезбеден респектабилен и стилски изглед на внатрешноста на дневната соба и ходникот.

модерна дневна соба

огледални плочки

Најголемата популарност, заедно со големи огледала и огледала со аспекти, се здобија со огледални плочки од различни големини. Кога се украсуваат и украсуваат ѕидови и суспендирани тавани, оваа опција може да се нарече победничка. Во споредба со други декоративни материјали, огледалната плочка е отпорна на влага, прашина, загадување и интензивна сончева светлина.

55

Технологијата на поставување на огледалните плочки е специфична и овозможува заштита на лицата, како и надворешни зглобови од какво било влијание. Животниот век на овие огледални производи е значителен, така што е можно да се организира огледало во внатрешноста на бањата.

Огледало и бања

При изборот и купувањето огледала и огледални плочки за бања, многу недоверливи и пребирливи купувачи се сомневаат во потрошувачките својства на огледалата. Предупредувајте дека квалитетот на огледалата и огледалните плочки влијае врз составот на лепилото и усогласеноста со технологијата на поставување.

323954-35579

Бидејќи елитен и скап материјал за завршна обработка, огледална плочка за време на поставувањето бара посебна грижа. При поставување на огледало немојте да ги употребувате и не употребувајте лепила засновани на цемент и маснотии за фугирање. Неодамнешен тренд е огледалата на бањата, која се наоѓа и ја одразува површината на неочекуван начин.

бања-со-круг-креативни-суета-огледала

Огледалото за бањата не е секогаш замаглување на површината во пластична рамка со полица. Ова е уметничко дело создадено со употреба на огледала со аспект и се наоѓа во оригиналната рамка. Патем, можете да направите свој рамка во форма на стилски рамка за огледало во бањата.

Можеби сте заинтересирани за:

Метална гаража на локацијата: избираме место, гаражен проект, ја пополнуваме фондацијата и подот, ја собираме гаражата ...
Системот на затоплување на влажна фасада: добрите и лошите страни, изборот на изолација, подготовка на основата, грундирање, ...
Поправка на мешалката за кертриџ, без разлика дали вреди да се поправа мешачот на касетата, како правилно да се направи, со ...
Предности и недостатоци на рамковните куќи. Како да се заштити рамка куќа од глувци: еко-волна, монолитен ...