Грмушка рози садење и грижа: избор на локација, почвата, садење, наводнување и хранење. Маратонска роза засадување и грижа на отворено поле: избор на локација, подготовка на почвата, садење, поддршка и подморница.

  • admin
  • 15 јуни 2016 година
Грмушка рози садење и грижа: избор на локација, почвата, садење, наводнување и хранење. Маратонска роза засадување и грижа на отворено поле: избор на локација, подготовка на почвата, садење, поддршка и подморница.

Сите летни жители, без оглед на возраста, полот и религијата, обожаваат градинарски рози за нивната извонредна арома и бујна цвеќе. И не е важно каде точно цвеќињата се наоѓаат на местото: во близина на загреаниот базен, во розовата градина или на цветниот кревет. Луксузните трепки од рози и слатки грмушки се идеална и победничка опција за уредување. Точно, постои еден услов - рози треба да се организираат правилно садење, хранење и заминување.

Роуз во пејзажот на страницата

Меѓу бројните семејства на розови грмушки растенија, розата зазема посебна привилегирана позиција. За да се одржи статусот на розата, им помага на разновидни сорти со мирисна цвеќе, различна по форма, големина и боја.

662ee623

Ова се грмушките рози и миризливите етерични растенија, во цвеќиња што содржат до 0,15% од розово масло. Цветни мирисна рози во градината со долг цветни период изгледаат фантастично атрактивни.

1057771535_41cbce70181

Модерни сорти на рози, а има повеќе од 460 видови, веќе оддалеку потсетуваат на култивирана кучешка роза.

brier-big

Постојат следниве сорти на рози:

• парк и полјантус

• флорибунда и Грандифлора.

Слика 3

Интензитетот на цветни на некои видови грмушки и качувачки рози може да трае цело лето, привлекувајќи внимание на аматерски градинари и пејзажни дизајнери. На крајот на краиштата, ружата мириса на роза, дури и ја нарекуваат роза, иако не!

Букет бели рози - растат вашата роза

Пред да собереш букет од еластични бели рози, постои долг процес на растечки цвеќиња. Одгледувањето на различни сорти овозможува различен период на садење, период на младенчиња и цветни рози.

101 бело-рози-1

Ова се основните услови кои ги задоволуваат барањата, како да се грижат за рози на грмушки или стапови. Ќе покажеме дека за повеќето грмушки рози периодот на зреење пупки може да биде неколку месеци. За секој вид на градинарски рози постои растечка сезона, што ги прави одредени барања за исхрана и врвно облекување на рози во текот на летото.

d

Комплекс рози ѓубриво со ѓубриво од органски материи и минерали врши во текот на летото. Ова придонесува за формирање на нови силни пука и реставрација на целиот цвет систем. Пролетната стимулација на растот на коренот и пукањето е градинарски. Есен е време за акумулирање на хранливи материи и подготовка на растенијата за зима. Покрај тоа, главните активности на одгледување на рози зависи од видот на растенијата: pletistyh и грмушки.

sekator_classic_s_nakovalenkoj

Буш рози: почва, наводнување и врвот облекување

сорти грмушки рози

Огромни рози содржи следниве варијанти: abracadabra, Анастасија, Беролина, црна магија, сина Парфем, Долче Вита, ГП, Крајслер царски, Cordes дијамант Никол Osiana, Пикадили, Ројал Велвет, на хоризонтот и друг сет на познати сорти, чии имиња буквално на слухот на градинари.

0ddaef1fa49ec116a52a8d5d98046e39

каков тип на почва е најпосакувана за садење

Засадени садници на грмушка рози расте брзо, да стане силни и издржливи растенија со цветни пупки. Да се ​​засади рози од препорачаната во сончевиот област и места ветер заштитени со висока подземна вода лаги тип. Грмушка рози се добро и брзо да се вкорени во тешка почвата малку киселина, дише и богата со хумус.

kust-9

Почвата околу грмушки растенија мора да биде чист и слободен од плевел, бидејќи коренот систем се наоѓа во близина на површината.

коренот систем од типот рози групата има некои биолошки карактеристики и поделени во лобуси, скелетниот и дебели корени. Само мали корени (лобуси) се способни да цицаат вода.

препораки за слетување

Главната скелетни корени, кои се исто така погодни систем, најстабилните и да ја задржите на растенијата во почвата.

Дебели корени се систем за чување на хранливи материи. Така, се организира размена помеѓу надворешниот и внатрешниот корен систем на рози.

kak-posadit-rozu-vesennya-posadka

Горниот слој на почвата често се олабавува, ова ќе го промовира развојот на грмушка.

рози: садење и грижа

Во зависност од сортата, растојанието помеѓу садници се избира при садење.

Како да се засади садници од рози, прикажани во видеото.

се грижи за рози од грмушка состои во намалување на пресуши стебленца и пука, како и изумреа и пресуши цвеќиња стебло. Во пролет, кога формирањето на Буш круната ги наведува Изчистени гранки, кршење на општите информации и слепи пука без формирана пупки. Бубрезите podmerzshie или суви, да се отстрани во живо потечени бубрезите.

вода правилно роза грмушка

Рози тип кластер бара умерена наводнување, што се врши во базалните дупка. Посипете рози за 3 дена до 1/5 кофи за секоја грмушка. Наводнување грмушки е најдобро во раните утрински часови пред почетокот на летото или во вечерните часови.

наводнување рози

Пожелно е дека остава време да се исуши пред да се стемни, елиминирање на можноста на габични инфекции. По првата цветни и во текот на младиот и надежен зголемување наводнување. Во втората половина на летото и почетокот на есента, наводнување и олабавување на почвата се намалува и практично се сведе на минимум.

r-5-618x309

врвот облекување

Врвот облекување се врши во неколку фази со користење на хумус, тресет, уреа и албумин. Последната фаза на исхрана треба да се совпаѓа со почетокот на младиот и надежен.

img2292

А малку трик: да се пупка полека раствори и долго време го чува сочно боја на кожа, производство на ѓубриво калиум нитрат.

Како да се оплоди растението, прикажано во ова видео.

Качување рози: почва, грижа, наводнување и врвот облекување

За разлика од богата разновидност на видови грмушка рози, качување се зголеми во пејзаж дизајн има само неколку видови (сорти). Тоа се следните видови:

• Rambler's Top100

• Качувач

• Супер-Rambler (Супер Дороти и Супер excelsa).

Розата Vari Rambler има големи inflorescences се состои од мали цвеќиња. Цветењето е изобилно, но само еднаш.

il_570xN.585973024_nqi2

Повисоките рози за капење (висина може да достигнат 4 метри) се одликува со големи цвеќиња. Оваа сорта цути два пати и се однесува на рози кои цветаат цело лето. Одгледување сорти Супер-Rambler во можност да цветаат во текот на летната сезона.

Слика 1

изберете ја почвата за садење

Погодна почва за садење рози-ползавци се порозни кирпич со плодна почва. Не е погодна за садење песок и тешка глина.

52547106_1261055690_40

Розите сакаат сончеви места, па затоа најдобро е да се дадат на вентилирани и осветлени простори. Брза, се препорачува да се елиминира на слетување место каде што сите грмушки роза беа засадени порано.

садење и наводнување

Качување зголеми садници во дупка садење до длабочина од 65 см, така што растенијата не доживее непријатност. А добро за слетување едни од други на растојание од 1 метар. Корен јаката на саден материјал е потопен во почвата за 12 см.

posadka-pletistyh-roz9

Рововите за наводнување се изведуваат еднаш неделно за 2 кофи под грмушка. Корените на рози-ползавци може да се наоѓа на длабочина од еден метар, па на растенијата треба да се подобри хранење 2 пати годишно: во пролетта садење на садници и за време на обработка на почвата и на лето.

подморница на трепките

За разлика од роза грмушка, на пука на качување роза треба облека. Гартер обезбедува услови за формирање на различни пупки. Секоја главна камшица на фабриката дава неколку странични пука.

kak-obrezat-rozy-vesnoj-copy

Затоа, за да се создаде густа тепих на цутење главни гранки поставен хоризонтално и вратоврска. Во периодот на активно стапување на рози, розите се комплексни. За таа цел, фосфор, калиум и азот ѓубриво во сооднос 2: 1: 1.

Ова видео кажува како градинарите избираат стеблото на роза за качување за садење.

Може да бидат заинтересирани: