Снег слајд, ние правиме снег слајд со свои раце

 • admin
 • 10 септември 2016
Снег слајд, ние правиме снег слајд со свои раце

Зимата не е далеку, но за децата е време за училишни одмори. Секој родител сака неговото дете да се забавува и корисно да поминува време во овој период. Се разбира, активностите на отворено и семејното одмор се важни за децата и за возрасните. Така што тие не се претвораат во здодевно поминување на времето може да се забавувате. На пример, заедно со децата да изградат снег слајд, по што забавно да се прошетаат со неа. Ние ќе ви кажам како да го направите ова во оваа статија.

Снег Хил

Од античките времиња во Русија беше одлучено да се прошетаат со ридови на санки. Тоа беше омилена забава и стара и млада. Оние кои живеат во брдовит или планински терен се доволно среќа да чека на времето и снег слајд е подготвена. И главната работа е да не вложиме никаков напор. Па, ако не е далеку од вашиот дом не е ридот, или живеете во стан градење на еден рид може да се изгради свој. Како да го направите ова, ние ќе покажеме понатаму.

снег слајд

Изработка на рид со свои раце не е толку тешко. За да го направите ова ќе ви требаат:

 • подготвени терени;
 • снег;
 • неколку лопати;
 • вода.

Прво, треба да одберете место за идниот ролеркостер. Најдобро е да го поставите на отворен терен подалеку од патиштата. Ова е првенствено прашање на безбедноста на децата. Доколку е потребно, пуштете го сајтот од остатоци. Големината на слајдот е исто така важно со мал рид на децата ќе биде непријатно да се вози, а голем не може да биде безбеден за децата. Висината треба да биде удобна и по можност под растот на возрасно лице. Така ќе биде поудобно да го следите и да му помогнете на детето. Должината најдобро се прави 5 м, ова е најоптималната должина. Обликот на тобоганот е исто така важен.

Покажете ја вашата имагинација и направете ја со свртување, или декорација на лакот на врвот. Децата ќе уживаат во многу возење на нестандарден рид. Местото е планирано, сега потребно е да го скицирам снегот во форма на рид и да го зарамка. Сè мора да се направи рамномерно и во неколку фази. Аголот на слајдот треба да биде од 30 до 50 степени. Аголот на наклонот може да се прилагоди со додавање на материјал. Ако ридот е наменет за мали деца, тогаш тоа мора да се направи нежно од самиот почеток на работата. За погодност, неопходно е да се обезбедат чекори за децата да се искачат на ридот. Така што тие не се лизгаат, можете да ги ставите во одбори. Од должината на самата трака, можете да направите мала раб од снегот, така што децата што јаваат не паѓаат. По завршувањето на главната работа, се препорачува да се пополни слајд со вода. За да го направите ова, можете да земете кофа со вода, и постепено почнувајќи со чекорите за да ја залепите. Тогаш нека водата замрзне, и повторете ја постапката уште неколку пати додека површината не стане мазна. Ако за време на истурање на падините имаше пукнатини и дупки, тие мора да бидат исполнети со снег и истури со вода. По ова, се препорачува да ја напуштат ридот ноќе, за тоа време водата ќе се замрзне, а наутро децата ќе можат да се прошетаат од него.

Како да се направи снег рид

Лесно е да се направи снег слајд. Ова ќе бара минимален инвентар, само неколку лопати, парчиња иверица и снег. Слајд за снег има голем број на позитивни страни:

 1. можете да ги поврзете децата на работа, без оглед на возраста;
 2. нема материјални трошоци;
 3. еластичниот материјал дава одличен лет за имагинација;
 4. можноста за додавање нови предмети во секое време.

Постои само еден недостаток - ова е сезонска. Горка ќе ги задоволи сите само во текот на зимата. Главните возрасни и деца можат да покажат имагинација и да создадат нешто оригинално. За да се поедностави работата, можете да изградите рамка од парчиња иверица. Цврсто ги поправете и организирајте со снег. Постигнато спуштање и чекори, неопходно е да се грижи за безбедноста. На рабовите на потекло, прави здолништа и обезбедуваат мали парапет за лесно качување на ридот. После тоа, целиот рид мора да биде покриен со вода, за да формира мразна глазура. Тоа ќе им даде на целата структура сила. За погодност и безбедност, највисоката површина на објектот може да се асфалтира со иверица. Тогаш е неопходно да се почека до следниот ден и безбедно да ги започнете тестовите.

Tkp8GKkSSCC7

Како да се пополни слајд од снег

Се чини дека можеби е полесно да се пополни слајдот на снег со вода. Но, и тука има свои нијанси, чија имплементација значително ќе ја поедностави работата. За правилно полнење мора да се почитуваат следниве правила:

 • ние мора да ги заштитиме рацете од студ и влага, зашто ние носиме топла ракавици и на гума;
 • најдобро е да ја наполните површината во ладно време;
 • истурете најдобро со топла вода, брзо ќе се зацврсти.

Не е толку тешко. За фрлање најдобро е да се користи обична градина за наводнување. Со негова помош, водата се распоредува рамномерно над ридот и површината ќе биде неспокојна. Овој процес е доста макотрпно. Но, неколку часа работа се среќни детски очи и звучен смеа. Тоа ќе биде најдобрата награда за вашите напори.

zalivaemmmmm

Слајд на снег

Слајд снег може да се направи во различни форми и големини. На пример, може да се изгради дрвена рамка со две падини. Една, поостар и подолг за возрасни и постари деца, а другиот со помал агол и должина на потекло за мали деца. Потоа рамката е исполнета со снег и ридот е подготвен. Оваа структура ќе биде издржлива и безбедна. И што е најважно, тоа може да се користи во топла сезона. Стави на падини листови од лим или други лизгачки материјал за забава на децата.

img-20151206165332-317

Ако имате фантазија и слободно време, можете да изградите рид за деца со лакови во вид на кабина за дневникот. На таков рид има неколку дестинации. Ќе биде многу интересно за децата да се прошетаат од таков рид. Главната работа е дека тие ќе се забавуваат и ќе потрошат време.

Snezhnaya-gorka-435x290-435x265

Ако сакате, можете убаво да ги декорирате дури и најобичните планини. За да го направите ова, ви треба боја и четки. На страничните површини на слајдот можете да подготвувате новогодишни елки, снегулки и зимски птици (на пример, bullfinch). Таквите некомплицирани модели ќе се жалат не само на децата, туку и на возрасните. Децата ќе бидат среќни да се прошетаат од ридот и да им се восхитуваат на цртежите на патот до пораст. Како што можете да видите, правењето слајд е доволно лесно, и откако покажа малку имагинација можете да направите прекрасен и наједноставен модел.

detsad-237852-1418133775

Оваа статија ги опишува снежните слајдови и како тие можат да бидат изградени со свои раце. Дадени се совети за тоа како да се пополни резултираната структура со вода. Опишува како да се дизајнира изгледот на структурата. Користејќи го советот од статијата, можете брзо да изградите безбеден рид за децата кои користат импровизирани материјали. Правилно пополнете го со вода и по желба, декорирајте го. Успешни дела.

Можеби сте заинтересирани за: