Мост во градината: избор на локација, мост, дрвен мост, метал, камен, бетон, комбиниран мост. Декоративен мост за градината со свои раце.

 • admin
 • 10 јули 2016 година
Мост во градината: избор на локација, мост, дрвен мост, метал, камен, бетон, комбиниран мост. Декоративен мост за градината со свои раце.

Прекрасна градина е вистинска уметност која можете да ја креирате со свои раце. Можете да ги красат територијата не само со цвеќиња, бујна грмушки, дрвја, но исто така и со сценографијата. Без оглед на површината, градиниот мост може хармонично да се вклопи во секоја ситуација. За оваа понуда да се запознаат со тајните на пејзаж дизајн и фотографија на готови формулации.

Мостови во пејзаж дизајн

Градина мостови може да се вклопат во било кој дизајн на пејзаж. Главната работа во декор е водена од принципот: колку е помал простор, толку е поедноставно дизајнот да биде. Ставете мостови во оние места каде што има посебно место резервирано за него. Гости на градината, а ти самиот, влегувајќи во зоната на создадената композиција, ќе се фокусира на оваа конкретна структура. Затоа, дизајнот треба да се разликува меѓу растенијата и другите елементи на пејзажот. При изборот на стил на градината управување мост веќе украсени заговор или се комбинираат со дизајнот на план на проектот. Па тоа ќе биде полесно да се движите во изборот на украси. Ако ова е ферибот преку барата, мостот треба да се убаво се гледа во вода, ако тоа е сместена меѓу зеленилото, кои ги комбинираат еден со друг во шема на бои. Изгледа убаво што мостот, кој целосно ја исполнува својата функција. Неговиот дизајн треба да биде силен. Кога градите зграда, сметајте дека луѓето ќе одат на таква структура. Тоа не треба само да има естетски изглед, туку и безбедна анти-лизгачка основа. На мостот, и децата и постарите луѓе можат да поминат. Секој треба удобен, стабилен тротоар во транзицијата.

Простор за мостот во градината

Прво на сите, структурата на мост - тоа е посебна зграда и тоа треба да се земе посебна локација. Обично вода асоцијација се појавува со мостови. Не мора да значи дека мостот треба да лежи над езерцето. Иако ова е клучната улога на структурата, таа може да се наоѓа на следниве места:

 • над сува поток;
 • во близина на цветните леи и зелените површини;
 • над патеките и патеките;
 • над клисура, ров, вештачки ровот;
 • во близина на водопадот;
 • над жив поток или езерце;
 • над вештачко езерце.

При изборот на место да се инсталира на градина мост, изберете место каде што може да се обезбеди основа на структурата. Наредете ја структурата на најтесниот место за премин. Рабовите на мостот обично се приклучи на градината патот. Важно е да се комбинираат материјали од палубата и околината.


Декоративен мост и неговата улога

Главната улога на мостот е преминувањето. Истото важи и за градинските мостови. Разменија од една банка во друга, изградба на "пренесува" да на другата страна на сајтот, помага да се скрати патот на тече телото на вода и да се овозможи да уживате во добро стокмено езерото.

Покрај тоа, декоративниот мост може да биде во улога на платформа за гледање. Маратон на ридот, можете да погледнете околу градина област, се восхитувам на пејзаж дизајн и уживајте во неа.

Градинските мостови исто така имаат блиски водопади. Понекогаш, се чини дека недовршени дизајн на двор и така, ќе имаат убава композиција која ги комбинира купе неколку украси.

Често, градинарски мостови го дополнуваат ширењето на цветниот кревет. изградба на шината и се стави цвеќе во саксии, дозволени за liana растенија железничкиот кадрава. Долж периметарот на мостот хармоничен изгледа токму цветаат растенија со светли бои. Таквиот состав создава не само комбинација на дизајн, но исто така и општото расположение на градината заговор.

Мост-пирс служи како еден вид на рекреација област. Овој заговор на двор може да се организира за пријатен поминување на времето. Стави во прилог неколку столици, маса. Тука ќе бидат во можност да добијат гости, сончање и се восхитував на зачудувачки погледи. Мебел високи над водата ќе се создаде привид на голем езерцето.


Облик на градински мост

Во источна култура се смета дека мостовите, високи над мазната површина на градината резервоари, влијае на судбината и локацијата на сопственикот на внатрешните работи. На пример, форма на мостот zigzagoobraznoznoy инспирира сопственикот да прават добри дела, чисти световна неговата аура и помага да се доближи до божественото. Навистина тоа е така или не, останува само да се погоди. И современите сопственици избираат најразновидни форми на декоративни мостови:

 • мост со чекори - првите неколку чекори се погодни за искачување на структурата;
 • директен мост - погоден за самопроизводство. Одлично се вклопуваат во речиси секој пејзаж;
 • цик-цак - источен гостин, кој бара дополнителна работа во пејзажот на градинарниот ансамбл;
 • мост-лак - полукружна форма е најчеста за дизајнот на подигната структура;
 • приврзок мост - идеален додаток за модерно дизајниран езерце;
 • чекор-по-чекор - проектираните делови од мостот претпоставуваат внимателно движење. Типичен стил на ориентална култура.

Мостот е обично опремен со шини, но за градински мостови не е неопходно да се користат. Украси може да имаат парапет само на едната страна, или не ги имаат на сите. Висината на поддршката на градинските мостови е исто така различна. Некои од нив имаат мали "граница", блоковите на 30-40 см над сечилото, во други тоа е полноправно оградата за висок метар.

Избор на материјал за градински мост

Презентабилноста и долговечноста на градиниот мост зависи од вистинскиот материјал. Дајте ги следните материјали:

 • Вуд;
 • Метал;
 • Камен;
 • Бетон;
 • Комбиниран материјал.

дрвен градинарски мост

Дрвото е вообичаен материјал за изградба на мостови. Да се ​​земе како база направени даб, larch, кедар, бор, бамбус, багрем. Можете да најдете дрвен материјал во било која градежна продавница или можете да ги намалите дневниците во природни услови.

Со дрвени конструкции лесно е да се работи, да им се даде облик, да се монтира, да се избере локацијата. Природната структура лесно ќе се вклопи во било пејзаж, и сигурно ќе се движат дури и децата во неговата површина анти-се лизга. По цена, лесната конструкција е една од најпознатите буџетски.

Дрвени украси може да им се даде речиси секоја форма. Ако сакате, оградите и преградите се отсечени со модел или едноставен образец. Одлуката за боја е твоја. Природни дизајн секогаш се вклопуваат во дизајнот на пејзажот, но идејата е лесно да се промени со тие што се јавуваа, пигменти за дрво и бои.

метални мостови

На десната страна на еден од најсигурните дизајни се метални мостови. Тие можат да ја издржат тежината на неколку луѓе одеднаш, затоа овие објекти се инсталирани како практична декорација. При изборот на метална конструкција треба да се обрне внимание на фактот дека на површината на градина мост е многу лизгава. Внимавајте базата да има анти-лизгачки слој.

Од металната декорација можете да го отворите камениот пат, да направите патека со цвеќиња. Ладно, на прв поглед, дизајн може да биде забавно да се победи за било градина дизајн. Во близина на него убаво изгледаат керамички фигури на животни, бајка карактери, статуетки на птици. Дури и фенерот, сместен во подножјето на мостот, ќе го нагласи создадениот состав. Градина декорација обично се здобијат со фалсификувани мостови направени целосно од метал или во комбинација со дрво, камен, бетон.

Металниот мост, по правило, е скапа конструкција. Да произведува сопствено време одземаат процес, од создавањето на метал декорација бара посебна опрема навојно метал, неговите легури и фалсификување. Но, ако го купи исклучување на полица, тоа е сосема можно да се направи инсталација на своите.

камени мостови

Градина мостовите од природен камен се многу тешки структури. Нивното производство е песочник, мермер, гранит. Ако сакате полесен дизајн, тогаш ќе бидете во ред со вештачки камен. Спојката од него може да се врши не само професионалци, туку и аматери.

Обично метална рамка се користи како основа, да се зајакне дното и да се шири вештачки или природен материјал одозгора. Камениот мост двор всушност ќе изгледа меѓу зелени растенија, бари, рок-состав, создадена од тип Грофот остатоци Манор градина.

бетонски мостови

Рамни и мазни бетонски дизајн мост претставува идеално решение за зелени регионот со ниски растенија, градинарски, која стои далеку едни од други, и оригиналната локација е во близина на фонтани и водопади, височина над телото на вода.

Тоа тежи многу на изградба, така да се постави тешки рамка потребна посебна опрема за подигнување. Овој дизајн може да оди како посебен лист, без огради или комплетни со софистицирани метални огради.

комбинирани мостови

Комбинираните мостови се направени од комбинација на одредени материјали. На пример, камен и метал, дрво и метал, бетон и метал. Постојат ремек-дела кои се комбинираат и со три материјали: дрво, камен, бетон или дрво, керамика, бетон.

Самиот мост

Се согласувам, само авторот може да го стори тоа. Затоа, за да се создаде идеален градинарски мост, треба да се натераат да работат самостојно. Еден од едноставните материјали за изработка на градински мост е дрво. ширина градина мост е обично не помалку од 1,2 m и 2-3 метри во должина. Должина е исклучително важна, но ширината може да се зголеми за 10-15 см.

Како примарна образувам потребни две криви зрак пресек чија големина е 0,2 m * 0,35 m и должина од 2 метри. Тие се фиксни за поддршка на дрвени столбови. Пред одредување на двете страни, измери иста ширина.

Подготвите табли може да се направат од празни празни места. Користете сложувалка за отстранување на вишокот дрво. Откако ќе се постават греди, заштитете ги со рамни шини.

Во текот на одбори се прикачени водичи.

Поддршка за оградата (висина - 1 m пресек - 8 * 8 см) прикачен на греди на завртки.

Потоа, тротоарите се фиксираат. Широчината на секоја лента за околу 4 см, растојанието помеѓу нив од 1 см. Табли се дистрибуирани рамномерно во текот на ширина на зракот.

Од горната страна поддршката под оградата ги става парапетките.

Сега е на ред да се направи нога за градината мост. До првата хоризонтална лента на дното, зашрафете ја лентата. Во ширина, треба да биде половина од големината на главната лента, како на сликата.

Сега земи ги логовите и пресечете во нив дупка за прицврстување на ново вградениот зрак.

Обезбедете ги навртките со лента на ноктите.

Од горе изложете го подот, држејќи го интервалот меѓу решетките на 1 см, како на мостот. Фиксирајте ги парчињата од дрво со навртки.

Сега останува да се одлучи за бојата на мостот, да се отвори со заштитна облога и да се заврши според сопствената дискреција. Со оглед на тоа што градиниот мост се наоѓа во близина на резервоарот, мора внимателно да се заштити од влага. За да го направите ова, користете заштитна опрема која пенетрира и формира филм. Покрај тоа, за заштита од распаѓање, јадење дрво со разни инсекти, неопходно е да се третира обложување барем еднаш во сезона со антисептици - универзална паста или течен раствор. Значи, почитувањето на основните мерки за зачувување на дрвената структура, вашиот мост ќе трае многу години.

Подолу е видео, кое покажува друга опција за изработка на дрвен мост со свои раце. Успех во домаќинството!

Може да бидат заинтересирани: