Зимање на езерцето

  • admin
  • 19 септември 2016
Зимање на езерцето

Декоративната езерце стана многу популарен елемент на пределот на личните заговори. Тоа е убаво и помага да се создаде пријатна микроклима на вашите хектари. Не само што треба да биде правилно поставена и завршена, туку најважна е нејзината конзервација за зимата. За тоа како правилно да го подготвиш езерцето за презимување, ќе разговараме за овој напис.

Зимање на езерцето

Во топла сезона, езерцето ги задоволува своите сопственици со прекрасен поглед. Медицинските сестри во овој момент не се потребни, само ако жешките денови се жешки, треба да го исчистите езерцето и да ја освежите водата. Инаку, ќе процвета. Со почетокот на студеното време, езерцето мора да се подготви за зима.

До кој степен овој процес ќе биде одземаат многу време зависи од:

  • вегетација;
  • животни што го населуваат;
  • квалитет на хидроизолација.

Ако вашето езерце не е населено со вегетација и животни, тогаш задачата е прилично едноставна. Прво, треба да ја отстраните целата опрема (црева, пумпи, итн.). По ова, исчистете го дното и ѕидовите на езерцето со правосмукалка за вода. Ако резервоарот е мал, тој мора да се исцеди, без оглед на материјалот на производство. Во големи езерца, за да се спречи оштетувањето на садот од мразот, може да организирате одбори или парчиња пена. Тие ќе го преземат стресот од замрзната вода. Ако растенија во езерцето, тие мора да се извадат и да се преселат на ладно место, на пример, подрумот. Во случај на живеење во езерце, рибата мора да се извади од рибата и да се стави во аквариум. Ако длабочината на резервоарот дозволува, тие може да се остават. Главната работа што треба да се запамети е дека колоната за вода мора да биде најмалку 2 m. Исто така, мора да го пресечете мразот со пелин за да пристапите до кислородот до рибата. Подгответе езерце за зима е доста тешко, ако се сомневате во вашите способности, можете да се обратите до професионалци за помош.

DSCF0462-1024

Декоративно езерце

Вештачкото езеро не е само елемент на пејзажот, туку и украс за секоја локација. Може да се наоѓа веднаш до белведер или веранда.


За изградба на езерце, не е потребно да се ископа јама или да се купат специјални пластични садови. Можете да направите езерце од стара када или преку.

Можете да ги декорирате езерцето по ваш вкус. Главната предност ќе биде мали финансиски трошоци. За тоа, и најважно од она што можете да направите вештачки резервоар во земјата, ќе зборуваме понатаму.

декоративно езерце во земјата

Значи, одлучивте да го опремите езерцето на вашиот сајт, и ако некаде има стара бања, сè е многу полесно. За опремување на езерцето, потребно е да се ископа јама од 10 см повеќе од бања на секоја страна. Потоа ја ставаме бањата во вдлабнување и ја поправаме.

Сега можете да одите до декоративниот дизајн. Белите ѕидови не изгледаат природно, па затоа треба да бидат декорирани. За да го направите ова, можете да го земате лепилото за плочки и да додадете во него беж боја. Резултирачката маса се нанесува на површината на контејнерот. Рацете треба да бидат заштитени со гумени ракавици. По ова, вреди да се чека решението да се зголеми. Ако планирате да насадите водени растенија, нивните корени треба да добијат основа. За да го направите ова, промешајте ја глината со вода до густа конзистентност и размачкајте тенок слој од дното на нашето езерце. Некои растенија може веднаш да се фиксираат во глинени малтери. Така, можете да добиете езерце со вода лилјани, кои ќе ве задоволат окото. Следно, треба да обрнете внимание на рабовите на бањата. Во текот на периметарот потребно е да се стави метална мрежа и да се истура со раствор од бетон. Откако растворот се зголеми, можете да декорирате со природен камен или мали калдрми.

пруд-из-вани-своми-руками

Исто така, за езерцето ќе се смести метално барел. Мора да се ископа во земјата, така што неговите рабови малку излегуваат нанадвор. Не заборавајте да го задржите капацитетот на езерцето, ова ќе го продолжи животот. После тоа, на дното на цевката се става почва за водни растенија. За да избегнете повреда, работ на цевката е најдобро покриен со црево. Кога езерцето е подготвено да истура вода во неа и да ја декорира територијата околу неа со декоративни камења или растение на растенијата. Тоа е толку лесно да се направи езерце со многу едноставни материјали, покажувајќи малку имагинација.

vodoem-iz-bochki

Езеро во зима

Се чини, што за да се грижи за вештачки резервоар во зима. Таа е покриена со слој од мраз. Но, на крајот на краиштата, биолошките процеси се уште одат, иако со бавно темпо. И животот на резервоарот во зима, исто така, треба поддршка, како и во топла сезона.

За ова, неопходно е да се решат неколку прашања:

  1. Дали да се хранат во зимските жители на езерцето?  Ако во зимата има риби во езерцето, прашањето е дали треба да се хранат. Едноставно, за зимата рибата се вклопува со акумулираните масти за топол период од годината, па затоа не е потребно да се хранат. Поради зима хранење, рибата може да умре, затоа што поради забавување на метаболичките процеси, не може да се вари жива храна.
  2. Треба ли да направам дупка за да му служам на езерцето?  Во топла сезона го чистиме езерцето од остатоци и мртви делови од растенија за да ги спречиме процесите на гниење во водата. Во зима, биолошките процеси продолжуваат. Мртвите делови на растенија се распаѓаат во вода со ослободување на штетни гасови. Дупката на површината на езерцето ќе ги отстрани непотребните супстанции и ќе ја засити водата со кислород, што е многу корисно за растенијата и животните што живеат во езерцето.
  3. Дали е потребно да се засити водата со кислород и да се меша нејзините слоеви?  Како што веќе рековме, биолошките процеси во езерцето продолжуваат дури и во зима. Ова нема да има корисен ефект врз квалитетот на водата. За да го направите ова, неопходно е да се врши аерација на резервоарот (наситен со кислород). Ова може да им помогне на компресорите, кои исто така ќе ја промовираат циркулацијата на течности и оксидирачи, овие уреди не бараат енергија од мрежата. Двата вида на уреди ја заситуваат водата со кислород, со што се спречуваат гнили процеси и создаваат комфорни услови за жителите на резервоарот.

Ако ги исполни сите точки, езерцето ќе биде во добра состојба дури и во зима. И што е најважно, тоа ќе ве задоволи вас и вашите најблиски повеќе од една сезона.

xkompressor-dlya-pruda-nasosy-6-520x245-jpg

Како да се спаси езерцето во зима

Подгответе езерце за зима е процес кој одзема многу време, кој се состои од неколку фази. Главната работа е да стори сé што е конзистентно и прецизно. Како да подготвиме декоративно езерце за зимата ќе покажеме понатаму.

декоративно езеро во зима

Целата работа може да се подели во следните фази:
Отстранување на вода од езерце. Ако вашето езерце има длабочина помала од 80 см и површина од околу 20 квадратни метри, тогаш водата се испумпува целосно. Инаку, тоа ќе ги оштети ѕидовите, целосно замрзнување. Пред почетокот на мраз, водата се испумпува, по што се извлекуваат растенија, риби и опрема. Потоа, исчистете го резервоарот на акумулираната нечистотија. Ако резервоарот е од импресивна големина, тогаш пред најстудените се полни со 2/3. Поради ова, слојот на мраз се формира на површината, која брзо се топи во пролетта. Со силен пад на температурата, неопходно е да се направи дупка на површината на езерцето и да се исфрли преостанатата течност од неа. Ако езерцето има бетонски ѕидови, тогаш може да се остави со вода. Оние што имаат езерцето направени од пластика мора да го заштитат од уништување. За ова пластични шишиња или парчиња пена може да се стават во вода, тие го компензираат притисокот на мразот на ѕидовите на садот.

images-cms-image-000022474

Заштита на водата од загадување. Во есента, немојте да бидете премногу мрзливи за да ја истегнете мрежата преку раб на езерцето, така што паѓаните лисја не го заглавуваат езерцето. Еднаш во водата, тие ќе гние, ослободувајќи амонијак и благ гас, што предизвикува вода да стане облачно и може да се појави непријатен мирис. При ладење, мрежата се отстранува така што не се замрзнува на мраз.

home4us191

Складирање на опрема.  Не заборавајте за инженерските системи на вашето езерце, исто така им е потребна конзервација. Кога температурата на улицата не се искачува над + 5 степени, потребно е да се отстранат пумпите, филтрите, млазниците за фонтани. Пред да ги спакувате, сè мора темелно да се исплакне. И филтерот мора да се расклопи во составните делови, а потоа да се измие со солен раствор, кој ќе служи како дополнителна дезинфекција. Пумпата најдобро се складира во контејнер со вода.

Неименуван

Складирање на растенија и животни.  Сите растенија внимателно отстранете од езерцето и ставете во ладна соба. Неопходно е да се обезбеди осветлување, главната работа е дека не треба да биде светла. Во контејнери каде што седат растенија, мора периодично да ја навлажнувате земјата. Ако рибите живеат во езерцето, тие исто така треба да се пренесат во специјално подготвен аквариум. Ова ќе ги заштити од смрт. Ако езерцето е длабоко, тогаш рибата може да се остави во зима. Главната работа периодично во мразот да направи дупки за пристап до кислород. Ако сакате, можете да купите систем за греење на водата, кој ќе ги спаси жителите од тешки мразови. Главната работа е да се запамети дека рибите не треба да се хранат во зима. Тие веќе имаат акумулирано доволно снабдување со хранливи материи и безбедно ќе ја пренесат зимата.

kras11_005

Вештачкото езерце мора внимателно да се подготви за ладно време. По завршувањето на сите предмети, не можете да се грижите за безбедноста на опремата, како и за флората и фауната што живеат во резервоарот. Совршено ќе ги носат сите тешкотии од зимскиот период и ќе ве задоволат со прекрасен поглед на пролетта.

Езеро во земјата во зима

Претходно, беше кажано како да се заштити садот на езерцето од оштетување, за да се одржи водата во добра состојба. Но, исто така е неопходно да се обрне внимание на растенијата расте околу езерцето и во самиот езерце. Крајбрежните растенија мора да се намали ниво со вода. Ако има презадоволни претставници на мраз, тие можат да бидат покриени со зеленило и покриени со било каков материјал. Осук и ириса може да се извадат од езерцето и да се стават на презимување во подрумот, главната работа е тоа што просторијата беше кул и не многу светлина. Водни лилјани се исто така пожелни да се отстранат од езерцето. Тие можат да бидат оставени во езерцето само во региони со благи зими. Постојат неколку трикови за чување на вода лилјани. Тие можат да бидат поставени за зимата во најблиската мочуриште или езеро, кое не се замрзнува. Исто така можете да ископате дупка и да ја закопате фабриката во неа.

Кој од начините да се спаси во зима за овој вид одлучи да одлучи веќе за вас. Постојат растенија кои не треба да се чистат. На пример, трска лесно ќе ја преживее зимата, а сѐ уште ќе ја засити водата со кислород. Што ќе биде од корист за квалитетот на водата во езерцето.

Оваа статија опишува како да се спаси езерцето во зима. Фази на конзервирањето на езерцето се наведени. Исто така, кажува како можете да направите вештачко езерце со свои раце од импровизирани материјали со чекор-по-чекор опис на работата.

Можеби сте заинтересирани за: