Подот во кујната е подобар: линолеум, ламинат, плочка или гранит? Начини на поставување на подот во кујната.

  • admin
  • Јуни 02, 2017
Подот во кујната е подобар: линолеум, ламинат, плочка или гранит? Начини на поставување на подот во кујната.

Забележано е дека прекрасните подни облоги, добро избрани и впишани во внатрешноста на кујната, му даваат на собата високо емотивно расположение. Многу подни облоги се способни да обезбедат површинска сила и декоративност. Се разбира, за постојните подни облоги, треба да го изберете начинот на поставување, без кој оригиналноста на материјалот едноставно може да се раствори во хаосот на бојата и предметите.

Подни облоги - опции се можни

Со текот на времето, овие или други верзии на отворено кујнски покритие стануваат популарни или обратно го губат. Побарувачката за подобар кат во кујната зависи од многу фактори, меѓу кои стилскиот изглед и цената на облогата се првите.

2518

Само желбите кои обезбедуваат функционалност и практичност на подот за кујната остануваат непроменети: сообразност со општото решение во просториите, разумна цена на материјалот и можност за положување на рака. Кои видови и видови на подни облоги за кујната се релевантни и се во висок тренд?

plitka_pod_kamen_dlya_kuhni_ordino

Подови во кујната - видови и карактеристики

изберете линолеум во кујната

Најприфатливите видови на премази можат да бидат уверено наречени кујнски линолеум и ламинат. Почесен старо-тајмер - линолеум, кој се карактеризира со добра отпорност на абење и антистатички својства, како и долг работен век, може да дејствува како слој за неколку десетици години.

линолеум-juteks-megapolis-arti-5701

Но, искрено, материјалот не е модерен и задоволен, особено ако сакате да направите кујна за зони во студиото.

Линолеум-во-внатрешноста-кујна-во-стил-hi-tech-и-минимализмот

ламинат за кујна

Ламинирани подни површини на работната површина со патентирана формула за заштита на површината и богата колекција на декори, разни големини и дебелина на обвивка, исто така, можат да ги задоволат сите желби.

Laminatgulv-i-Eg-skibsgulv-

Во изгледот на ламинатот, ништо слично на срамното дрво - ефектот на природното дрво и благородни бои.

Сепак, составот на ламинат кој содржи смоли, постепено го поместува ламинатот во кујната на позадината, давајќи приоритет на повеќе еко-пријателски керамички плочки и порцеланска каменина.

8549_1436537044

плочки на подот на кујната

Високи декоративни и перформанси квалитети на керамички плочки се познати подолго време. Трајни површина со заситени бои практично не се изложени на апарати за домаќинство хемикалии и механички стрес работна површина дневно кујна на подот. Да речеме дека плочка е поделена на неколку класи за издржливост, имено: PEI-I до PEI-5. За подот покривање на кујната просторија даде класа ПЕИ-III и ПЕИ-IV.

Слика 1

Ние не се расправаат, плочка-копија скапоцени природни материјали и скапоцени метали и камења ви овозможува да се подготви убава кујна кат. Избрани колекција на производители плочка со мат, застаклени или незастаклени, врежана површината изгледа елегантен и атрактивен. Но, од особено значење стекнато плочки за кујната на подот на крпеница, која дава еден нов стил на простор поради геометриски принтови или модели од Мароко, богати бои.

129_Vodevil-Vives-Octogono-Musichalls-Multicolor

Корисни совети

Колекцијата на колачи со крпеница е совршен модел кој совршено одговара на било кој стилски раствор или визуелна серија. Лесна перцепција на моделот и способноста на сликата визуелно да го прилагодува просторот и површината на кујната.

pechvork_home_30

Оригиналната комбинација на шема на подот со модел тема на ѕидовите или кујната престилка трансформира во кујната. Патем, првичната одлука на завршувањето на греење на подот во кујната може да стане една крпеница тепих плочки.

pechvork-korichnevyij-napolnaya-plitka-16-01-15-430_1427109056

гранит за кујна

Мат површина на гранит подот во кујната има површина не се лизга, најбараните на обложување. Најпопуларниот формат за керамички гранитни плочки останува голем формат: 400x400 mm и 600x600 mm.

Керамички гранит-плочка-на-кујна-дизајн варијанти

На пример, керамички мат формат 600x600 mm колаж на плочки со додавање на ламинат со оригинален начин на поставување "полжав" ќе им даде мала кујна нови содржини.

4017

Начини на поставување кујнски подови

Секоја варијанта на покривка од поплочени плочки бара правилен избор на методот на изглед. Традиционалните начини на изглед во форма на правци кои се движат паралелно со ѕидовите, повеќе не е од посебен интерес. Попривлечни се дијагоналната поставеност на плочките и поставувањето во форма на паркет покритие.

4-28

Тоа е забележано дека методот дијагонала распоред или каменина плочки овозможува да се постигне простор за експанзија, особено со додавање на основните светло обоени Горно платно. Кујна мали и средни смисла да се избере плочка со мозаик и да се нагласи оригиналноста на фугирање контрастот слој.

диагональный-способ-ukladki-plitki-na-pol_4

Патем, меѓу вистинските решенија за боја на кујнски подови се сите нијанси на благородна сива, темно сива и беж. Црвеникаво-кафена нијанса покривање на кујна со декоративни материјали на ѕидовите и таванот во форма на површините или unpainted ѕидарски.

pechvork_home_3

За кадрави плочки и порцелански плочки, изборот на цртање и поставување на облогата е особено важен.

Корисни совети

Плочка што овозможува комбинирање на материјалот за обложување станува акцент и украс ако се почитуваат компонентите на комбинацијата. Тоа е право погодни за плочка зглобовите без празнини, со добра хидроизолација на заеднички на интерфејсот и врски.

a4ae7e3f1b2a1998a88bc0918a733332

Решавање на комплексни и одземаат многу време работа на соодветен облик на плочка кујна кат слој способни за полнење.

практичност на подот за полнење

Дали сонувате да дадете стилска и практична боја на покривот на подот во кујната? Изберете решение за материјали и боја за постоечкиот стил на ентериерот, користејќи ги новите достапни технологии за создавање на подни облоги. Технологијата на најголемиот дел е одамна преместена од подрумите и канцелариски простор во бањи и кујни на станбени и куќни домови

http://svouimirukami.ru/articles/ustrojstvo-nalivnyh-polov-nalivnoj-pol-svoimi-rukami-poshagovaya-instrukciya.html

Авто-израмните подови со крпеница крпеница во денешниот висок тренд, хармонично го надополнуваат подот за покривање на кујната.

Како да изберете кујнски капак, прикажан на видеото.

Можеби сте заинтересирани за: