Инсталација на суспендирани тавани во кујната, придобивките од користењето на суспендирани тавани во кујната, атрактивен страна решенија

  • admin
  • 31 октомври 2014 година
Инсталација на суспендирани тавани во кујната, придобивките од користењето на суспендирани тавани во кујната, атрактивен страна решенија

Стартувај инсталација на тавани решетката во кујната е едноставна, но многу потребно нешто. Впрочем, решетката и крило таванот во кујната - ова е најдобрата опција на завршувањето на таванот. Навистина, што би можело да биде повеќе практични отколку таванот на шини - само инсталиран, изгледа убаво, во заштита на најпребирливите на сите, и прифатлива за сите. Значи, ајде да зборуваме за суспендирани тавани повеќе, бидејќи тоа е навистина достоен за тоа.

Што е таванот решетката суспендиран

Суспендирани таванот лајсни во кујната е едноставни (но цврсти) структура која се состои од на профилот (која е прикачена на таванот), а аглите на таванот slatted панели (алуминиум или пластика). Реики - тенок тесни одбори, но не дрво и алуминиум или пластика. Тие се лесно да се инсталира на бетонска површина монтирани на профилот на кујната таванот (или ѕид). Суспендирани решетката таванот - е модерен тип на завршна обработка на таванот во кујната, која совршено се крие сите недостатоци и неправилности на конкретни таванот (без израмнување на површината), како и ви овозможува лесно да ги спроведе сите потребни комуникации прецизно и транспарентно меѓу суспендирани тавани и обично. Ова решетката виси кујна таванот е лесно да се чисти - тоа може да биде едноставна и лесно да се мијат нормално сунѓер со било детергент. А може периодично како контаминација, отстранете ја (едноставно отстранување на решетката од профилот) и натопени во било решение за перење, а потоа се мијат. Кога се промени кујна дизајн тоа е исто така лесно да се промени на нови (различни бои). Кога е оштетен, па дури и сериозни, можете едноставно да го замени скршени решетката панели на другите. Нема потреба да се промени целата таванот. Се согласувам, тоа е навистина многу удобен и практичен! Всушност, ова е најдобрата опција за кујната. На пример, можете да го красат на таванот на Нова Година топки, згора на тоа, дека процесот на консолидација е многу едноставна. Бидете паметни, користете тенка жица. кујната може да се трансформира во бајка.


Така, можеме да видиме дека летва таванот предности се очигледни. Да ги погледнеме на тоа во повеќе детали за видовите и изберете најпогодни за себе.

Решетката и крило таванот во кујната - видови и карактеристики

Алуминиум таванот решетката за кујна - сосема безбеден за животната средина, како и за неговото производство користење на храна алуминиум. производители Реики се направат различните големини и бои, дури и (не мора алуминиумска боја). Постојат две опции за инсталирање на тавани алуминиумски суспендиран - хомогена тавани (со мазна површина континуирано црно-бело) и хетерогени (боја, наизменични бои и текстури). монтирани полесно различни хомоген алуминиум таванот - сите шини со иста големина и боја за да одговара на профилот на континуиран интернет и да добиете ефект на лесна таванот. Што се различни како таванот алуминиум решетката бара повеќе време да се инсталира, но тоа изгледа интересно. Инсталација на ребра таванот менувајќи се со едни со други, а добиените оригиналната боја "Зебра". Во секој случај, не е проблем да се избере тавани под вашата кујна внатрешни работи.


Од предностите на алуминиум тавани решетката за кујна може да се нарече дека тој не се плаши од влага и температурни промени, како и фактот дека тој е многу силна и светлина. Сепак, и покрај малата тежина на алуминиум тавани, ви препорачуваме да мора да ја користи суспензии со ширината на просторијата во која е инсталиран на таванот, метри повеќе од една и пол година. Инаку, на средината на таванот тогаш дисторзии и ќе го расипе изгледот на кујната.

Исто така решетката суспендиран тавани може да биде од два вида: затворен и отворен. Отворете случува во континуиран таванот сликарство користење инсерти прошарани решетката панел. Затворена истиот багажник суспендирани тавани се инсталирани заеднички да се заеднички.

Обликот на истакнати италијански и германски летва суспендиран тавани. Германски имаат директно форма, Италијански - заоблени. Така, на германски пристап да се отвори од типот на тавани, и италијански - затворена.

Реики за суспендирани тавани не се пошироки од 30 см Покрај тоа, ако ги инсталирате заедно, тогаш визуелно продолжување на кујна простор, и ако на крстот -. Тоа ќе се прошири.

На таванот суспензија решетката во кујната е можно да се инсталира точка суспензија LED лампи, лустери, итн Сепак, дупките за нив во панели решетката треба да се направи однапред, пред почетокот на процесот на инсталација.

Значи, ако ние одлучи што крило таванот во кујната сакате да го инсталирате, се продолжи со процесот на инсталација. Можете да бидете сигурни да се направи таванот со рацете не е лесно, но многу лесно!

Инсталација на тавани решетката во кујната со рацете

За да го инсталирате таванот решетката точно, тоа не треба да се наведнуваат на самиот почеток на процесот, па прво треба да се обиде да се еднакво се изложуваат на првиот агол, и само потоа почнуваат да се закачите на монтажа.

Кога инсталирате тавани решетката е најдобро да не се потпираат на окото, и ќе користи мала ниво.

Значи, прво се измери од врвот на конкретни таванот во кујната е на растојание на кое се наоѓа нашата решетката тавани, околу 12 сантиметри. А потоа и од тој момент во сите правци со помош на либела и маркер ставајте етикети на кои ќе се фокусираме во иднина за профилот на инсталацијата.

Сега се измери од аглите на профилот на саканата должина и се сечат по должината на ѕидот.

Ние се стави на еден агол на профилот на ѕидот, на горниот крај наменети да се поврзеш со точки и да се фиксира на ѕидот, на растојание од околу половина метар распаѓа. Од внатре агли се прицврстени заеднички во заедничка, а веќе на надворешните агли на кујната - во однос на секој друг под агол од 45 степени. таванот решетката е во прилог на плоча со помош на специјални метални закачалки - 120 cm од едни на други на сите ѕидови на кујната.

Тогаш ние се добро со чекан вежба и вежба на таванот. Ние треба да се вежба дупки 6 mm во ширина и длабочина од околу 4-5 см. Сега дека дупките се дупчат, и сè е подготвен за инсталација, се зацврсти на влечење на исто растојание од површината на бетонот таванот на кујната. Понатаму, во интервали од за малку повеќе од еден метар затегнуваше автобус (носители), која има дупки за суспензија, оставајќи го просторот меѓу профил и железничкиот превозник околу еден сантиметар од празен простор.

При инсталирање на панели потребно е да се осигура дека нивната должина е погодна. Значи, тие не треба да се допира ѕидовите, но тоа треба да им се polusantimetre.

И тогаш во прилог на ѕидот над одмерен профил, ставете ја решетката во таванот и тоа е - нашиот таванот е подготвен! Ребра вметната во областа на профилот на дијагонала, а потоа, со цел да се влезе во неа, а потоа ја отвори брави врати нашиот профил со помош на специјални уреди - брави, кои се на DIN шина.

И сега, нашата кујна е трансформиран и претставително. Можете да заборавите за одржување за годините што доаѓаат, бидејќи животот на решетката во таванот 25 години!

Значи, во заклучокот од написот, ние предлагаме да погледнете кратко видео за тоа како правилно да се инсталира таванот решетката и крило во кујната со рацете.

Може да бидат заинтересирани: