Како визуелно да го зголемите просторот: користејќи позадина, боја, како визуелно да го кревате таванот, како визуелно да ја зголемите бањата, ходникот и кујната.

 • admin
 • 19 декември 2016 година
Како визуелно да го зголемите просторот: користејќи позадина, боја, како визуелно да го кревате таванот, како визуелно да ја зголемите бањата, ходникот и кујната.

Повеќето од стандардните станови и куќи не можат да се пофалат со добар распоред и пространи простории. Затоа, повеќето од нивните жители се обидуваат да го прошират околниот простор на секој можен начин. Со цел да не се прибегне кон радикални мерки во форма на уривање на ѕидови, може да се ограничи на користење на визуелните техники. За тоа како можете визуелно да ја зголемите просторијата и со помош на кои материјали ќе разговараме во оваа статија.

Дали е можно визуелно да се зголеми просторот

Одговорот на ова прашање е недвосмислен одговор да. Постојат основни принципи кои ќе помогнат да се реализира ова.

Ова се:

 • боја;
 • светло;
 • сјајни премази;
 • работи;
 • огледала и стакло;
 • слики;
 • мебел;
 • детали;
 • геометрија на просторот;
 • текстил.

Постојат десет принципи кои ќе овозможат дури и најмалата соба да сторат повеќе. Особено внимание треба да се посвети на светли детали, кои можат да бидат рамномерно распоредени низ собата. Тоа ќе го одвлече вниманието и ќе го направи покомплексниот простор. Исто така можете да декорирате соба со болна слика што ќе ја прошири. Во овој случај, не ги красат ѕидовите со мали слики, ова ќе даде спротивен ефект. Затоа, можете да го проширите просторот, но како правилно да се имплементира ќе се разгледа понатаму.

Бои визуелно зголемување на просторот

Кога почнувате со поправка потребно е да го одредите опсегот на бои на собата. Како што знаете, некои бои може да се користат во големи или мали простории, а некои не се погодни за второто. На прво место да се направи соба малку повеќе светлина ќе ви помогне малку:

 • бела;
 • беж;
 • светло сива или сина;
 • бледо зелена.

Неопходно е да се напушти премногу светли нијанси, кои можат да го намалат просторот. На пример, ѕидовите на собата можат да бидат насликани во светло-беж сенка со ленти по должината на корнизот и ивица на вратата од фисташко обоени врати. Ова ќе ја направи соба поголема и ќе му даде дополнителен волумен. Лесна подна покривка ќе поддржува заедничка линија. Бојата на текстилот во собата исто така одекнува со основната шема на бои.

fa56f8c347120a7e95bb026137de3e0f

Омилена меѓу боите на проширување на просторот е бела. Тоа може успешно да се комбинира со површини од стакло и огледало. Така кујната е во бела боја со огледало. Табела на темно дрво е опкружена со столици со бело тапацир. Покрај тоа, собата има светилки со стаклени нијанси и шкаф со стаклени врати. Оваа комбинација дава внатрешност и леснотија на внатрешноста. Се чини дека просторот е доста активно исполнет со мебел и додатоци, но комбинацијата на бело и стакло е неверојатно скриена сите овие нијанси.

626

позадина визуелно зголемување на просторот

Исто така зголемување на просторот ќе им помогне и позадина. Најобебедлива опција е употребата на фото позадини. Значи, еден од ѕидовите може да се залепи со материјал со слика на шума и мала река со дрвена платформа која се спушта од шумата директно во собата. Оваа слика дава целосно чувство за присуство. Се чини дека можете да направите чекор да се најдете на самата патека во шумата. Оваа техника ќе го одвлече вниманието од големината на собата, а подната покривка и мебелот со светлокафена скала ќе ја поддржат сликата на ѕидот, давајќи му повеќе реализам.

kakvizualnouvelichitkomnatuspomoshhjufotooboevifreskifoto4

Уште една добра техника е употребата на монохроматски позадина и материјал со големи орнаменти. И шарена позадина може да се постави еден од ѕидовите на собата, на пример, во спалната соба на главата на креветот. И остатокот на монофоничен материјал за декорација на остатокот од ѕидовите. Оваа техника ќе ја даде динамиката на собата.

home17822

Во прилог на пастелни тонови на материјалот, исто така можете да користите повеќе живописни нијанси. На пример, како во оваа соба. Еден од ѕидовите е покриен со позадина во големи бели цветови и беж, а остатокот од ѕидовите се шарени во иста шема на бои. Благодарение на таквата комбинација на цртежи, просторот на собата изгледа комплицирано и во исто време доста пространа. Користејќи различни типови позадина, визуелно можете да ја направите просторијата попространа.

image-157716

Како визуелно да зголемиш соба

Тоа е прилично едноставно да го направите ова, само треба внимателно да ги разгледате материјалите. Како што споменавме порано, кога користите одредени бои и позадини со или без цртање, визуелно може да го проширите просторот. Но, внимание треба да се посвети не само на ѕидовите, туку и на подот и таванот. На пример, за подот најдобро е да се избере еднобоен слој. Во овој случај, окото нема да се прицврсти на моделот и концентрира внимание на тоа. Кога поставувате ламинат или паркет, мора да го следите насоката од прозорецот до вратата. Значи, собата ќе изгледа поголема. Можете исто така да го намалите плафонот соодветно, но ќе разговараме за ова подоцна.

како визуелно да се зголеми таванот

Ниските тавани се проблем за сите типични станови во Советскиот период.

Тие не дозволуваат да ги направат во целост интересни дизајни од drywall на таванот, па дури и висат лустерот што сакате. Но, овој проблем може да се реши на следниве начини.
Вистинската боја.  Лесните и студените тонови многу често ја создаваат илузијата за отстранување, како да се движи површината од гледачот. Затоа, за таванот, можете слободно да изберете бледо сина, сиво-сина, бисерна и светло зелена боја. Тие визуелно ќе го кренат. Исто така, многу добар ефект е употребата на тапети или таванот на истегнување со сликата на небото. Со таков слој на таванот, таванот целосно ќе исчезне, и ќе остане само бесконечното и длабоко небо над главата. Овој прием е добар за детската соба и ќе му даде на детето фантазија.
Рефлексивна површина на таванот. Ова е веројатно сонот на многумина. За да го направите ова, не е неопходно да се крене огледала, сега на пазарот претставува тавански плочки со ефект на огледало. Сите предмети во собата ќе се рефлектираат и ќе создадат дополнителен волумен, а самиот плафон ќе биде повеќе нејасен и невидлив.
Вертикална лента.  Овој цртеж црпи простор и ќе го направи таванот визуелно повисоко, а за да постигне уште подобар ефект, можете да направите позадина да дојде во ленти на таванот. За да го направите ова, најдобро е да користите материјал со не премногу контрастни шема.
Волуметриски таван. Овој ефект може да се постигне со помош на лесни лајсни, кои се залепени на таванот за да формираат множество квадрати. Ова ќе додаде волумен и ќе го истегне просторот во висина.

Осветлување.  Бидејќи шансите да висат лустерот во соба со низок таван не се, и ова веднаш ќе го направи уште пониско, можете да го користите осветлување на самото место. За ова, или на таванот sconces или LED светилки се монтирани на периметар. Средината останува нејасна. Ова создава длабок ефект и визуелно ја крева таванот.
Мебел  исто така помагаат да се укине таванот. За ова, на ѕидовите може да се стави полици и кабинети до таванот. Спротивно на тоа, тие ќе изгледаат одлично ниски масички во ориентален стил. Ваквата разлика во висините на мебелот визуелно ќе ја зголеми просторијата.
Завеси  исто така играат голема улога. За да го направите ова, најдобро е да ги користите таванските корнизи, а самите завеси мора да стигнат до подот. Најдобро е да се даде предност на моделите со перка, меките протоци на ткаенината ќе додадат сложеност во просторот и ќе го направат таванот повисок.

https://youtu.be/Wj29wGm3y6s

Визуелно зголемување на бања

Бањата е a priori мала соба, но може да се направи повеќе благодарение на неколку методи. На пример, можете да го користите модерен молк. Суспендираните тонели и тоалети изгледаат не само стилски, туку и даваат чувство на дополнителен простор, дури и кога воопшто не е лесно да се открие.

4350e5421068

Друга интересна техника може да биде комбинација на плочки од различни бои и шаблони. Значи, за завршување на бањата, можете да ја изберете главната боја на светлозелени плочки и рамномерно да ја разредете на двете страни на белото мијалник со сликата на цвеќето. На ѕидот зад бањата е можно да се постават дел од ѕидот со материјал со имитирани сламки. Таквите различни цртежи ќе го направат просторот комплексен и ќе ја разбијат вообичаената геометрија.

039

Како визуелно да се зголеми кујната

Направи кујната повеќе визуелно да користи повеќе нијанси од иста боја. На пример, ѕидот на кој се наоѓа слушалката може да биде насликан со кафеава боја и да изложува престилка со модел кој имитира мермер. Остатокот од ѕидовите треба да бидат насликани со посветла сенка. Подот е исто така изложен со лесни плочки со темна лента која ја пренесува бојата на мебелот на подот. Така, просторот изгледа повеќе обемно и визуелно се проширува.

Како визуелно да се прошири - мала кујна

Можете исто така да користите светли акценти. Еден од ѕидовите може да биде украсен со сенф боја, а остатокот може да биде оставена светлина. Белата кујнски сет со сјајни фасади, исто така, ќе го прошири просторот благодарение на одразот на објектите на просторијата во неговата површина. Таа непречено поминува низ бел таван. Жолта пластични столици можат да ја нагласат светлата боја. Таквата кујна нема да изгледа мала поради употребата на различни текстури и бои.

tsvet-sten-2

Визуелно зголемување на ходникот

Најчестата техника е употребата на огледала. Ова може да се направи, исто така, сосема функционални, ако се стави во обемна гардероба во ходникот и опремување со огледува врати. Ова ќе го зголеми просторот и ќе биде многу корисно, бидејќи ќе овозможи целосно да ја процени сликата.

1364828739_dizajnmalenkojprikhozhej1

Покрај огледалните површини, можете да го проширите просторот со сликање на ѕидовите во ладна сина нијанса што визуелно ќе ги притиснат ѕидовите.

3D направи внатрешноста на трема

Оваа статија ги опишува методите на визуелно проширување на просторот. Примери се дадени со користење на различни материјали и бои за сите простории на куќата. Исто така, раскажува за методите на визуелно зголемување на висината на таваните. Користење на информации на статијата, не само што може да се прошири просторот на собата, но, исто така, се подигне на тавани. Успешна работа.

Можеби сте заинтересирани за: