Како да изберете лак за паркет

  • admin
  • 23 септември 2013 година
Како да изберете лак за паркет

Денес, малкумина ќе се сетат на професијата на полирачот, кој неповратно се потопува во далечното минато. За да се постигне совршен сјај, веќе не треба да внимателно полската елита тротоарите, само да ги искористат предностите на модерната хемикалии - посебни формулации боја за дрво тротоарите.

Поради изградбата на пазарот претставен широк продуктната линија на растворливи во вода, алкидни композиции, како и сите видови на киселина лекување лакови, можете да ги собереш на најдобрите универзална паркет лак, кој ќе го задржи на одличната оригиналниот изглед и да се обезбеди заштита покриеност против негативните појави на животната средина.

Лак за паркет: одберете го најдоброто

Значи, да се биде меѓу различни модерни хемиски производители, вашата задача не е да се направи грешка при изборот на вистинскиот паркет лак. За ова, не заборавајте внимателно да ги проучувате техничките карактеристики на хемискиот производ што го сакате. Сепак, можно е дури и по запознавањето со упатството за составот на бои и лакови, нема да можете целосно да ја разберете можноста за стекнување. Поради тоа, се фокусира на јадро, од најчестите видови на паркет лакови, означување на нивните различни предности и можните недостатоци, кои се основа на која ќе бидете во можност да изберете оптимална лак за вашиот тротоарите.

Во зависност од хемискиот состав, целиот опсег на универзални паркетирани лакови е поделен на: растворлив во вода, безводен, масло смоли направени од синтетичко потекло (на пример, алкидни состав паркет лак или полиуретан безводен) и киселинско-лекува лак композиции врз основа на формалдехид смоли.

Паркет боја и лак во согласност со нејзините надворешни карактеристики може да биде мат, свилен мат, полу-мат, полу-сјаен и, конечно, сјаен.

Да ги разгледаме подетално композициите кои се разликуваат во нивната хемиска содржина.

лак за вода за паркет

Основата на таков состав е прочистена вода. Поради минималната содржина на растворувачи во него, таков производ има природен еколошки карактер, слаб, едвај забележлив мирис. Не е токсичен, што значи дека може успешно да се користи во простории со голема веројатност за палење и не е опасно за здравјето и животот на луѓето. Ова е идеална опција за оние кои се склони кон алергиски реакции.


Во исто време, неопходно е да се забележат и негативните аспекти на составот на вода и лакови. Прво, ова е ниска отпорност на абење, која производителите се обидуваат да ги надминат преку употреба на специјални адитиви. Исто така, како многу комплицирани лак против климатските услови на чување, на пример, е строго забрането воден лак чуваат на ниски температури. Се применува на површината на паркет лак врз основа на воден биде на температура не пониска од 15 ° C и влажност не повеќе од 50%, по примена на буквар, со цел најдобро поврзување одбор и заштита од warping во контакт со површината на водата.

лак за паркет врз основа на растворувач

Алкидни паркет лак врз основа на растворувач, за разлика од вода композиции има лепило својства и, според тоа, еднаш во просторот помеѓу одбори на паркетот, тие не се држиме заедно. При изборот на алкидни лаки, треба да се земе во предвид имотот на зајакнување или дури и промена на оригиналната боја на дрвото. Ако сакате тротоарите да ја задржат оригиналната сенка, не заборавајте да ја запамтите оваа функција.

Главниот недостаток на алкидни лакови се смета за висока чувствителност на условите за апликација и сушење: високата собна температура придонесува за подолг процес на сушење. Во овој случај, најдоброто отфрлање на лакот е обезбедено со прилив на струи на свеж воздух.

безводен полиуретански лакови

Безводни полиуретан лакови, благодарение на неговата одлична отпорност на абење, погоден за употреба во средини со висока оперативна површината на подот, како и каде што постои голема веројатност за хемиска изложеност и вода за да се покријат. Ниската сензитивност на полиуретанскиот лак во микроклимата во просторијата овозможува долго време да се зачува природната нијанса на паркетот.


лакови на киселина лекување

Висока отпорност на абење и одлични перформанси карактеристики, во комбинација со прифатлива цена, направи кисело лак лакови многу популарни и во побарувачката хемиски производи. Идеален за соби со високи оптоварувања на подот.

Специјалисти класифицираат бои и лакови за киселина лекување и двокомпонентен лак за паркет. Се меша со зацврстувач треба да биде во сооднос сооднос од 10 до 1. ниска чувствителност на температурни промени и промени на влажноста во третираната површина, можност да се осветли сенката на оригиналниот дрво тротоарите, како и присуство на високо концентрирана пареа да работи со која е од суштинско значење да се користи респиратори и темелно проветрување на просторијата во во следните неколку дена, карактеристичните разлики на лакови од овој тип.

акрилни бои и лакови

Економична употреба, недостаток на мирис и чад, можноста за уште примена низ површината на подот и брзо сушење - непобитен предности акрилик лак за паркет во сместувањето.

Само по разгледување на различни видови на паркет лакови, и внимателно ги проучувал нивните перформанси, особено примена и сушење, можете да изберете најпогодни состав за третман на тротоарите, кои ќе продолжат да ги исполни сите ваши барања.

Во овој случај, ако паркетот треба да се третира во станбен тип, обрнете посебно внимание на неговата безбедност и издржливост. Во овој случај, експертите препорачуваат давање предност на составот на бои и лакови.

Совети за примена на лакот и употребата на паркет

За рамномерно нанесување на слој од паркет лак, користете четка или валјак. Избегнувајте прилив. Дозволете површината да се исуши. Ова ќе трае најмалку 10 часа. На третираната површина, обидете се да не пешачите следните две недели, не ги мијте подови и не се движите парчиња мебел.

Совршена експлоатација на подот покрива покриена со лак е можно само при создавање на одредени температурни услови - не помалку од 22 степени и влажност во рок од 60%. Со обезбедување на поволни услови за вашиот престој и вашите најблиски, вие создавате услови за континуирано работење на паркет. Ако влажноста во вашата соба е далеку под дозволеното ниво, се препорачува да користите овлажнител за воздух. За да ја зголемите отпорноста на абење на подот, не ги преоптоварувајте проблематичните области на подот. Ова може да се постигне со лепење на специјални чувствителни копчиња на нозете од столици и фотелји, со користење на полни паркери и килими.

За тоа како правилно да го покрие паркетот лак кажува видео на YouTube.

Можеби сте заинтересирани за: