Мозаик во декорација на бања или бања

  • admin
  • 4 февруари, 2015 година
Мозаик во декорација на бања или бања

Во моментот постои огромна количина на различни градежни завршни материјали. Особено важно е изобилството за љубителите и познавачите на убавината и оригиналноста на ентериерот. Мозаик плочки може да се преведе на повеќето невообичаени идеи во животот.

Што е мозаик?

Од античко време, патриците користеа мозаици во украсување на внатрешното и надворешното уредување на своите домови.

Со помош на мозаик (мали честички од стакло, керамика, камен и метал) се создадоа уникатни ѕидни слики и слики.

Во прилог на горенаведените материјали, можете да понудите и други егзотични видови на мозаици од морски школки и обоени камчиња.

За секое место, користете го мозаикот кој може да издржи одредени влијанија од околината.


Спроведување на поправки во бањата, треба да земете мозаик кој е способен да го зачува својот изглед и ќе служи долго време без да се влоши од влага.

Како а примери тука  може да се смета за мозаик од керамика и стакло.

Благодарение на производителите кои во една хармонија создаваат плочки за купатило и бањи заедно со мозаикот и сето тоа е направено во различни бои и големини - можете да создадете свој ексклузивен ентериер.

Мозаик престилка над мијалник или бања

Ако одлучите да создадете престилка врз мијалник или мијалник, треба да разберете дека ова е местото каде што бањата е најмногу влага.

Задачата за завршување на ова место не е само во декорација, туку и способност да се заштити површината од прскање и влага.

Најдобар мозаичен материјал инсталиран во соба со висока влажност е стаклен мозаик.

Мозаик во завршувањето мебел за бања


Ако сопственикот сака да додаде луксуз во ентериерот на тоалетот, тој може да направи постава за бања (облекување, разни гардероби и полици) со мозаични плочки.

Мозаик во финишот на екранот под бањата

Продолжувајќи да ги красат бањата, можете да поставите на екранот под бања мозаик плочка, истото може да се направи на ѕидовите околу бањата.

Главната работа не е да се претера, сè треба да биде во хармонија со општ изглед.

Ние правиме прозорец и огледало во форма на рамка од мозаик

Користејќи плочки мозаик, можете да креирате "рамки" околу ретровизорите и прозорците на тоалетот.

Прозорец прагови, исто така, може да бидат поставени во мозаик.

Ако во центарот на ѕидот има декоративен панел, користејќи мозаична рамка, можете да го изберете овој панел.

Мозаик - надворешен панел

Користење на отворено мозаичен панел, можете да додадете дополнителен декоративен елемент во внатрешноста во форма на "килим".

Покрај убавината, употребата на мозаик плочки на подот, се зголемува безбедноста на користење на бања како плочка мозаик има груба површина - го намалува и речиси ја елиминира можноста за лизгање на влажни плочки.

Ако бања има поделбата на ниво на подот, на чекор може да се oblitsevat мал мозаик плочки - тоа е полесно да работат на соочување со скали, како и со парична казна плочки работат подобро од голем.

Најекономична опција за завршување на бања мозаик - мозаик направен од пластика

Ако мозаичната плочка изработена од керамика или стакло не може да си дозволи, можете да користите пластичен мозаик за купатило.

Пластичниот мозаик е поевтин, но има добри перформанси карактеристики.

Овој мозаик може да се користи во облогата на ѕидовите на тоалетот и да се создаде ѕид и подни панели.

Единствениот недостаток е кревкоста на таков мозаик.

Како евтина декорација на бањи може да понуди ѕид пластични панели кои го имитираат или керамички мозаик плочки - оваа опција завршувањето на најевтините.

Preassembled рамка направени од метални профили, пластични панели се поставени на рамката, работата е многу едноставна и ќе биде во можност да се справат со тоа дури и еден лаик.

Како да поставите мозаик со свои раце

Ако одлучите да го лепите мозаикот со свои раце, почитувајте одредени правила:

-произведува површината за мозаик, ѕидовите и подот мора да бидат суви, чисти, мазни;

- нанесете ознака на ѕидот или подот за мозаичните елементи. Предложете ги сите мозаични елементи на подот, измерете ги сите димензии и прицврстете ги ознаките на површината свртена;

- За да ја олесни работата, користете мозаик во форма на фрагменти прикачени на хартија или решетка;

- Користете специјално лепило во работата, имајќи ги предвид сите препораки дадени од производителот;

-За работа купат посебна апликатор чешел - заб должина шпатула треба да биде подолг од големината на карлицата две мозаик плочки;

-nanosite лепак на мал дел од ѕидот, го поставите на овој сајт мозаик плочки и нежно притиснете ја во лепило слој, на секоја страна од мозаикот кој треба да дејствува лепак;

- Ако мозаикот е на хартија или решетка, може да ги отстраните само откако ќе се исуши лепак. За лесно да ја извадите хартијата, може да биде малку навлажнета;

- Не помалку од два дена неопходно е да им се дозволи на мозаиците да се исушат;

- На крајот од сушењето, потребно е да се затегнат зглобовите. Намачкајте за да се произведе со епоксидна, мека гумена ренде. Отстранете го вишокот на фугирање;

- Бањата може да се користи само по целосно сушење и ако се користи епоксидна смола, а потоа по дваесет дена;

- Пред да започнете со работа, внимателно проучете ги видео материјалите, научете ја технологијата на работа.

Можеби сте заинтересирани за: