Спална соба осветлување дизајн: зони, таванот лустерот, кревет светилки, светилки, осветлување, ѕидни осветлување.

  • admin
  • 25 декември 2015 година
Спална соба осветлување дизајн: зони, таванот лустерот, кревет светилки, светилки, осветлување, ѕидни осветлување.

Се населиле во вечерните часови на креветот во спалната соба и внимателно гледав на таванот, мислата се појави: "Дали светлото е правилно избрано?" Несомнено, секоја спална соба има своја варијанта на осветлување со своите предности и масти. Не без неа. Што може да се направи за да се подобри осветлувањето на спалната соба?

Внатрешно осветлување вклучува зонирање

Тоа е наивно да се верува дека креирањето на светлосен дизајн и поставување осветлување во спалната соба е лесно. Спалната соба е начин на изразување на вашата суштина.

Постојат многу решенија за осветлување што зависат од вкупните димензии на спалната соба и функционалното поставување на главните предмети.

nastolnye_lampy_v_spalne

Спалната соба е област за седење која исклучува интензивен насочен извор на светлина. Главната препорака за избор на осветлување е поставување на неколку различни видови извори на светлина. Ова ќе го промени интензитетот на осветлување и ќе создаде неопходно чувство за удобност.

6060-1461437918159

Поради тоа, се препорачува да се врзат светлосните групи во спалните зони и да се изберат потребните извори на светлина.

Првично, неопходно е да се создаде решение за планирање во форма на скица со уредување на мебел за спиење. Содржината и пополнување на спална соба може да биде: кревет, гардероба и други мебел светлина на допир.

6710

Утврдени со успешното поставување на мебел е време да се разгледаат можностите за зонирање на осветлување. Зонирањето на осветлување може да започне со осветлување на таванот на спалната соба.

Играње светло - ние избираме опција за осветлување на таванот

тавански лустер: поставени или не

Несомнено, главната позадина светлина, создавајќи удобен престој во спалната соба, е таванот осветлување. Традиционално, за да се создаде ентериер, оваа улога е доделена на таванска лустерот или светилка.

4426

Тип на лустерот во спалната соба може да биде надземни или суспендирани, исти за бројот на светилки и големини. Локацијата на лустерот е исто така традиционално точка на пресек на дијагоналите на таванот. Опцијата не е нова, па затоа не предизвикува повеќе ентузијастички емоции.

4cd6407af9d58f838c7c20b40662086b

Слични емоции се предизвикани од мулти-ниво гипс гипс картон таванот со осветлување од вградениот рефлектори.

Избор на лустер, препорачливо е да се дадат модели со нијанси, светлината од која е насочена нагоре кон таванот. Таквиот прозрачен флукс е во состојба да продуцира, на најдобар начин, дифузна светлина погодна за зона на осаменост и одмор.

4333-1461406561932

Стилите за декорација на лустери мора нужно да му пријдат на општите внатрешни работи на спалната соба. Успешна верзија на лустерот може да биде модел со три нијанси со ткаенини или стакло абажур на светло меки тонови. Природните композиции на печатените плочи правилно ќе создадат пријатна перцепција. И ова, се разбира, е плус!

svetilniki-v-spalne

Јас забележав дека дури и еден лустер над избран за имплементација и шема на бои може да стане доминантен и експресивна "зрак светлина" област на ноќната.

5778-1461432367111

Патем, за суспендирани тавани се препорачува да изберете лустер со длабоки монтажа база, која нема да се загрева, се топи и таванот филм.

3238-1461400056474

Корисни совети

Дизајнерите на осветлување постојано се грижат за потрошувачот. На пример, светилка нијанси за лустери од текстил или дифузори на таванот да се отстрани со пружина што го прави лесно да се стави на таванот или на сенка светилка. Се согласувам дека е погодно кога ќе ги замените светилките. И секој здодевен таван или абажур со покажувач на својата замена за елегантен модел. Ова е олеснето со инсталација на лустери со G9 цоколе и метална рамка или суспензија.

5G9

Ревитализација на досадни внатрешноста на таванот може да биде со користење на светла или кревет светилки.

Како да се создаде внатрешно осветлување не само таванот во спалната соба ќе го поттикне видео.

осветлување над креветот

Центарот на мебел во внатрешноста на спалната соба е природно кревет, за распределбата на светлината од која можете да користите било која опрема за осветлување.

Печат-на-објах

Општи методи за означување на полето се:

• извор на светлина во креираната ниша во ѕидот

• меко задно осветлување околу периметарот на креветот

• Скриени врвни тавани.

27168

Оригиналноста на долниот дел на креветот е популарна поради стилските и практичните опции за осветлување во мракот, па затоа заслужува позитивна оценка.

светилки и светилки

Разликата меѓу светилниците и светилниците во кревет може да се нарече условно, бидејќи појавата на нови светлосни елементи брзо се зголемува, што доведува до нови форми.

Retro-font-b-Stained-b-font-font-b-Glass-b-font-font-b-Tiffany-b-font

Светилки и светилки со ноќевање се одликуваат со следниве критериуми:

• преку директно назначување, на пример, возраст

• материјал за производство и декорација

• по обликот на плафонот и преклопниот систем.

Ламби со ножеви може да се направат од метал, стакло и пластика.

nastolnie_lampi_dlya_spalni

А плафонот или абажурката може да потрае класични геометриски форми. Но, величествените светилки кои гордо стојат на ноќната трпеза, може случајно да се допрат со рака, што ќе доведе до нивно превртување. Опишаниот минус може да се коригира со плус, ако ги ставите светилките на стабилен држач и висат светилки на ѕидот.

60

Особено внимание се посветува на системот на светилки и светилки. Не можеме да се сокриеме дека добро поставениот прекинувач во близина на креветот е како добра желба за ноќ.

Избираме осветлување и ѕидно осветлување

Оригинално декорирано осветлување во спалната соба може да биде сигурно наречено гордост на домашниот господар. За да креирате осветлување, можете да користите не само LED светилки.

потолки-из-гипсокартона-с-подсветкой-своими-руками

Тоа може да биде голем ѕид, направен со користење на рефлектор и пресеци, создавајќи сенки и интензивно осветлени обрасци. За скромно поставување на спалната, оваа опција за осветлување ќе биде еден вид активатор. Можете да го организирате осветлувањето во процепите на ѕидот и во задниот дел од креветот.

spalnya-krovat-girlyanda-nastolnaya-lampa-kartinki-Favim.ru-9623

Опција за осветлување на ѕид ќе биде поволна за спална соба со ниски тавани и мала површина. За осветлување на ѕидовите се користат светилки на една линија, поставени на височина до 2 метри, фрагментарно осветлувајќи го нискиот таван. И неопходно е да се избегнат спектрални извори на ладно светло.

29156

Мека дифузно светло, истурање од обоени плочи, ќе им даде на просторијата за миење мека обвивна аура.

Несомнено, зависи од вас да одлучите кој тип на осветлување е најоптимален.

Можеби сте заинтересирани за: