Дизајн на спална соба за девојче

  • admin
  • 17 октомври 2013 година
Дизајн на спална соба за девојче

Спалната соба е приватен простор, каде што не е неопходно да се гледаат странци. Тука може да се намали на дневно згрижување и да добијат нов снабдување со енергија и сила за следниот ден. Тоа е особено важно за младиот сопственик да се чувствуваат удобно овде, мирно и спокојно тивок. Тоа е причината зошто во внатрешноста на спалната соба на девојчето е доминирана од топли, пастелни нијанси и мебел направен од природни материјали, има уникатен стил и префинет вкус.

Изборот на стил и боја за спалната на девојчето

Создаде уникатен ентериер на спалната соба за девојката сама по себе е сосема реална. Како и секој друг простор, една спална соба - тоа е, пред сè, неограничени можности за реализација на повеќето неочекувани и интересни идеи дизајн, лет на фенси и креативни извршување, различни бои простории и мебел дизајни.

Еве профитабилни ќе изгледа повеќе нивоа на таванот гипс картон и таванот се водат со вграден осветлување или светилки, вграден лажат. Главната работа е отворено и креативно да му пријдете на сопствениот стил. Тука ќе треба да се земе во предвид карактеристиките на просторот, локацијата на прозорци и врати, местото на распоредување и големината на мебел, боја шеми, и индивидуалните елементи декорација. И покрај отсуството на боја не е канон, важно е да не претерувајте со живописни детали, како тие можат да носат иритација. Ѕидовите на тапет е подобро да се направи од нежни тонови, дигитални панели, модерен плута панели, давајќи им предност на еколошки материјали. Тоа не е важно она што големина вашата спална соба пред - модерен стил лесно се вклопуваат во било тома.

А сосема поинаков пристап се користи за да се создаде спална соба во класичен стил. Classic е идеален за соби со мазни форми - голем дрвен кревет со резбани елементи и кревет маса, уметнички слики на ѕидовите и таванот тела во класичен стил. За украсување на ѕидови најдобро решение ќе биде обичен топли нијанси, хармонично во комбинација со тепих, постилка на креветот и завеси.


Кога ја украсува спалната соба, креветот се става во близина на прозорецот. Запомнете, оваа зона не треба да биде прошетка низ. За зони простории е можно да се користи светло, проѕирен партиции, мебел ѕид или декоративни завеси.

Треба да се напомене дека стилот на спална соба на девојчето е дефинирана со карактер, хоби и желбите на поединци. Најчестите романтичен стил, украсени во меки тонови, модерна високо-технолошки стил, Арт Деко, Прованса и Источна внатрешни работи. Во зависност од стилски решенија избраната боја шема на собата: тоа може да биде мека, пригушени нијанси, визуелно освежување за внатрешни работи, или напротив, светли, заситени бои. Користете сложени тонови - жолта може да се замени со сенф или пченка, зелено - мочуриште или ф'стаци. Често, внатрешноста на спалната соба за младата дама најде темни нијанси сиво-кафеава, сива, виолетова и розова валкани, хармонично во комбинација со светло луксузен мебел.

Зонирање спална соба за девојка

Модерна спална соба за девојка често служи спални функција дневна соба, студија и кулоари. Само добро обмислен аранжман на зоните ќе им овозможи на сите работи да ги заземат своите места. Оптималната опција ќе биде создавањето на 4 главни зони - работа, гостин, кулоари и, се разбира, спална соба. Во спалната соба, со мал простор ефикасно изгледа комбинација на две зони во едно, на пример, облекување и спиење.


Различни зона девојка спална соба може да има заедничка палета на бои и дизајн, и се одвоени со кат покривање или за украсни рамки. Во други случаи, станбена површина може да биде истакната во розева боја, а образовната зона - пастел жолта боја.

Во изготвување на спални дизајн на проектот треба да се земе во предвид дека на работната површина треба да биде лоцирана во близина на прозорецот - природен извор на светлина. Иако е подобро да се организира зона за одмор во најоддалеченото место, скриено од неочекувани гости.

Спална соба мебел

При украсувањето на спалната на девојчето, посебно внимание треба да се посвети на изборот и уредувањето мебел. Романтична атмосфера вклучува употреба на парчиња мебел бела или беж. Мазни линии и мазни форми, беспрекорна функционалност и безбедност на животната средина се најдобра опција за романтични природи.

Без оглед на лични преференции на младиот сопственик на спалната соба треба да биде традиционален сет на мебел:

  • гардероба;
  • кревет со ноќна маса и светилка;
  • компјутерска маса;
  • облекување маса;
  • тВ;
  • фотелја за гости.

При изборот на модел, гардероба, се обрне внимание на нејзината големина - тоа мора да биде компактен и уредно - да одговара на неговата љубовница. Многу пространи вградени лизгачки шкафове. Обидете се да се користат ефикасно висината на собата - надвор од дофат, без помош на горната полица столицата може ефективно да се користи за чување на сезонски облека. Удобниот кревет треба да го надополни ентериерот колку што е можно повеќе, а белата, елегантна постелна маса сигурно ќе одговара на неа. Нестандардна форма маса може да се користи за инсталирање на компјутер.

Доколку задачата е сè мала спална соба пред вас, тогаш најдобро решение е да се користи мулти-функционални трансформирање мебел, кој лесно може да се пресели од една област во друга. На пример, софа кревет во попладневните часови се користи за комуникација со пријателите, и во текот на ноќта - како место за одмор.

На студентите ќе бидат задолжителен атрибут на добро осветлена студија област со голема маса и полици за книги. Не заборавајте исто така и за облекување маса или за градите на фиоки со огледало.

Декоративни идеи

Познато е дека декоративните елементи можат значително да ја трансформираат просторијата, да ја направат посебна и неодолива. Тоа треба да се даде предност на водителка украсни предмети кои се рефлектираат нејзиниот расположение и вкус параметри. Декорација на спална соба - тоа е бескраен лет на фенси дизајн, создавање на необични додатоци на различни форми и бои решенија.

На различни производство на материјали - природно дрво, картон, ткаенина, ратан да се создаде спектакуларно внатрешна декорација, која ќе биде стилски акцент девица атмосфера соби.

Класичната декоративна идеја за модерна спална соба е меки перничиња расфрлени на креветот, троседот, подот или широк прозорец. Светла акцент на модерен стил. Тешко е да се замисли спалната на девојката без луксузно гроздобер огледало во декоративна рамка. Огледалото е подобро да се избере во целосна висина, така што девојката може да им се восхитува на своите облеки. За практични луѓе, идеалното решение ќе биде огледало поставено на лизгачките врати на плакарот. Посебен шик ја дава спалната соба на вештачки камин, симболизирајќи ја топлината и духовноста на домот.

Со интересни дизајн идеи за дизајнот на модерна спална соба за девојка што можете да ја видите со гледање на филмот на YouTube.

Можеби сте заинтересирани за: