Рашири ги таваните карактеристики. Рашири таванот ПВЦ или ткаенина? Фото се протега таванот дизајн идеи. Мет или сјајни се водат таванот.

 • admin
 • 25 октомври 2016 година
Рашири ги таваните карактеристики. Рашири таванот ПВЦ или ткаенина? Фото се протега таванот дизајн идеи. Мет или сјајни се водат таванот.

Широк избор на градежни материјали и материјали за завршување го олеснува и трансформира секој простор. Дојде време кога за да добиете мазна таваница таа беше прва израмнета, потоа белетана или обоена. Овие работни места заземаат многу време и напор. Сега е доволно да се направи водат таванот, кој ќе ги задоволи очите на нејзиниот сопственик. За какви видови материјали за овие тавани постои и за можностите за дизајнирање ќе ги кажам во оваа статија.

Тензија тавани видови на материјали

Рашири таванот е многу убава и издржлива.

Поради широк спектар на материјали, тие се направени од:

 • ПВЦ филм;
 • ткиво.

Исто така, во зависност од ширината на материјалот, таванот може да биде беспрекорен и со спој. Втората опција е повеќе типична за филмот, бидејќи нејзините платна немаат голема ширина. Сега има производители кои нудат ПВЦ филм широк до 5 m. Друга вреди да се обрне внимание и начинот на одредување на таванот.

Постојат два вида:

 • Студената -овој тип на инсталација се користи за моделите направени од ткаенина. Тоа е споредливо со напнатоста на платното на рамката на платното, додека материјалот се протега на неколку сантиметри.
 • Жешка  - името зборува за себе. Платното се загрева со градење на пиштоли до 60 степени (овој метод се користи за филм). Материјалот станува многу пластичен и се протега до големината на собата. После тоа, филмот лади и се протега, земајќи го својот финален облик.

Тавански поставени во краток ѕид во близина на таванот sroki.K филм или ткаенина е спроведен со помош на посебен систем, кој се состои од копје (полу Ивица таванот) и baguette (поставени на ѕидовите низ собата). Прицврстувањето излегува силно и прилично трајно.

predvaritelnyy-progrev-plenki-teplovoy-pushkoy

Дизајн на истегнување на тавани

Најчестата техника е цртање слика на таванот. На пример, многу фини изглед гранки со рози, се наоѓа околу лустерот. Оваа тивка слика ќе донесе допир на романтизмот во внатрешноста.

ar27

Можете исто така да го красат вашиот таван со слика на одличен уметник. Таков материјал ќе биде последниот линк во класичен амбиент. Тоа ќе го нагласи својот луксуз и величие.

bc4b5e

Дизајнерите постојано доаѓаат со нешто ново. Не се заобиколат овие трендови и се водат тавани. Неодамна, таваните со дупки се многу популарни. Тие се направени од два слоја на филм, еден е поставен над другиот. Дупките во најнискиот слој на филмот се отсечени според шаблонот. На пример, таванот во детската соба со патека од дупки од аголот до центарот. Главниот таван има богата зелена боја, која е во хармонија со позадина. На врвот на тоа се протегала филм со бела боја, во него се направени дупки. И во првиот слој на таванот може да обезбеди осветлување, а вклучително и во вечерните часови ќе создаде чудесна атмосфера. Ова е многу слично на детето.

1456448222_režnoy-natyazhnoy-potolok-v-detskoy

Видови на истегнување на тавани

Во зависност од материјалот на производството, таваните можат да бидат ткаенини или филм. За производство на таванот на филмот се користи поливинил хлорид. Се разбира, таков таван е потешко да се инсталира и има помала сила отколку аналоген материјал, но богата палета на бои ја прави популарна кај потрошувачите. Неодамна, ткаенина тавани се здобива со популарност, повеќе едноставни за инсталација и посигурен. Ајде да разговараме за нив подетално.

ткаенини се водат тавани

Слушајќи ја фразата "се протегаат таванот", многумина од нас претставуваат филм кој е монтиран во загреана форма. За моделите на ткаенини не се толку познати.

Ајде да се обидеме да го разгледаме изгледот на ткаенината на делот од таванот подетално, да ги процениме неговите заслуги и недостатоци.

За позитивните карактеристики на таванот на ткаенината е можно да се носат:

 1. Инсталација без греење на постелнината. Тој е еластичен само по себе, и нешто наликува на ткаенината на женските панталони. А добро испружена ткаенина ги крие сите тавански структури.
 2. Вентилација. Решетката структура на материјалот промовира добра размена на воздух помеѓу просторијата и таванот.
 3. Отпорност на флуктуации на температурата без губење на обликот.

На негативните страни е мода да се припише следново:

 1. Тие не можат да задржат вода во случај на поплавување на станот одозгора.
 2. Кога се инсталира без греење, растојанието помеѓу таванот и структурата за прицврстување на сечилото е поголемо отколку во таванот на филмот. Затоа, за мали станови не е погодна.
 3. Посно палета на бои. Нејзиниот, ако сакате, таков таван може да биде обоен или обоен со специјални бои.

Друга вреди да се напомене е повисока цена во споредба со ПВЦ аналози. Цената може да биде од 800 рубли за метар квадратен. м, за разлика од филмот со цена од 300 до 700 рубли за кв.м. тука е до вас да одлучите на таванот на кој материјал да нарачате во вашата куќа.

Бои на истегнување на тавани

Палетата на бои на таваните е многу разновидна. По нарачка може да се произведе платно од било која боја, со или без слика.

Но, сепак, при изборот на таванот во вашиот дом, треба да бидете водени од следните правила:

 • Со ниска висина на плафонот, подот во просторијата треба да биде потемни од таванот, ѕидовите треба да бидат подобро украсени со просечна нијанса меѓу нив. Ова ќе ви помогне визуелно да ја зголеми висината на просторијата.
 • Во соби со превисоки високи тавани, подобро е да се направи потемно, што визуелно го намалуваат.
 • Во засенчени или слабо осветлени простории за ѕидови и тавани, најдобро е да користите топли и светли бои. Таквата шема на бои секогаш ќе се расположи.

Исто така, според шема на бои, таваните можат да бидат поделени во две групи:

 1. мат;
 2. сјајни.

Да ги разгледаме сите опции подетално.

мат тензии тавани

Избор на материјал за таванот, многу луѓе го избираат филмот, но потоа се поставува друго прашање, кој е подобро да се мат или сјајна. Ќе се запознаеме со добрите и лошите страни на нетранспарентните обложувања. Овој материјал е лесен за нега, на површината нема дамки после миење. И што е најважно, прашината нема да се реши на нив поради антистатички слој. Овој таван е совршен за секоја соба во куќата и нема да ви го одвлекува вниманието, а таванот ќе биде идеален. Главната предност на мат филмот е способноста да се примени било која слика користејќи го фотографскиот метод. Благодарение на ова можете да го ревитализирате внатрешноста. Генерално, матираниот таван создава мирна и пријатна атмосфера во собата. Најголемата предност е ниската цена, околу 500-1100 рубли за квадратен метар, во споредба со сјајни аналози. На пример, во просторијата на ѕидот што се направени во различни нијанси на беж, мат таванот е одлично решение. Тоа го надополнува целиот ентериер и не го одвлекува вниманието од останатиот дел од декор и ентериер.

m1

сјајни се протегаат тавани

Се разбира, сјајниот таван ќе чини повеќе, но ова ќе биде компензирано со богатиот избор на боја и естетска страна на материјалот. Цената на квадратен метар е 500 - 1900 рубли. Овој слој совршено ја рефлектира светлината, со што се создава илузија на огледало на таванот. Собата веднаш добива поинаков изглед, таа станува подлабока и попространа. Затоа, на сјајни таванот може безбедно да се препорача на сопствениците на станови со ниски тавани, или за дизајн на мали соби (коридор, бања, кујна). Објекти за внатрешни работи, рефлектирани во таванот, го прошируваат просторот на собата. Која опција да изберете директно зависи од вашите финансиски можности и внатрешноста на собата. За просториите на мала површина со висока влажност, сјајниот таван ќе биде одлично решение. На пример, бања во беж-кафеава боја шема ќе се појави поголеми и полесни со сјајни таванот, наместо со мат финиш.

Рашири-тавани-во-бања

Оваа статија ги опишува таваните и материјалите од кои се изведуваат. Внимание се обрнува на видовите на премази и методите на нивна инсталација. Исто така, дадено е просечната цена на квадратен метар материјал. Користејќи го советот на статијата, можете лесно да го одредите видот на материјалот за таванот и да одберете интересно решение за дизајн. Успешна работа.

https://youtu.be/uGvfZWUfj4s

Можеби сте заинтересирани за: