Вештачко езерце со свои раце: избор на место, копање јама. Уредот на езерцето: од стара бања, од буре.

 • admin
 • 05-Jul-2016
Вештачко езерце со свои раце: избор на место, копање јама. Уредот на езерцето: од стара бања, од буре.

Појавата на парцели за домаќинства е променета долго време. Стандардни кревети и овошни дрвја повеќе не ја зафаќаат целата површина на градината. Повеќето сопственици на приватни парцели се обидуваат да им овозможат пријатен агол за одмор и релаксација по метежот и вревата на ден. Што може да биде подобро од одмор во живописната езерце, а покрај тоа и на нејзината локација. За тоа како да го организираме, ќе разговараме подетално во оваа статија.

Вештачко езерце во пејзаж дизајн

Езерата од памтивек служи како декорација на палати и дворови на благородни луѓе. Во Европа, градините на палатите биле украсени со вештачки езерца со фонтани, тие биле населени со птици.

3715_RET

Во античка Кина, езерца беа наредени за размислување на природата и медитација. Често ги населуваат златните рипки или остануваат во нивната оригинална форма. Неопходен елемент на езерцето беше мал остров со осамено дрво или камен. Тој беше наречен остров на "мисли".

83f5c5d9ff6ab3ed2ed248933801e116

Во Јапонија, базените беа нужно надополнети со потоци и џуџести растенија долж брегот, симболизирајќи ја рамнотежата на околниот простор. Исто така, малите дрвени мостови се туркаат низ езерцата, по што може да се движи од еден брег до друг.

3

Сега езерцето на локацијата е исто така елемент на луксуз и добар вкус на сопственикот. Тие не само што ја красат градината, туку и создаваат мека микроклима во градината. Вештачкото езерце ќе помогне да се смири и да ужива во убавината на природата и вечноста на светот. Резервоарот не е само елемент на пејзажот, туку одредена филозофија на животот.

Изберете место на локацијата за езерцето

Луѓето одамна знаат за својствата на водата за смирување. Покрај тоа, резервоарот во близина на домот носи просперитет и финансиски успех. Природни резервоари на лични заговори се многу ретки. Па, да ви кажам како да направите езерце сами. Прво на сите, треба да се испита теренот на градината. Можеби постојат депресии или јами на површината. Во овој случај, можете да ги користите. Ако не постојат, при изградба на езерце, разгледајте го следново:

 • најдобро е да го поставите поблиску до дома, за подобро осветлување;
 • избегнувајте близина на овошни дрвја и грмушки (паѓа овошје ќе ја загади водата, а корените може да ги оштетат ѕидовите на резервоарот);
 • потребно е да има езерце до изворот на вода.

Со почитување на овие правила, вашето езерце ќе ужива во окото и нема да предизвика многу проблеми со грижата за тоа.

Уред за пливање

Да се ​​опреми езерцето само по себе не е толку тешко. Ова бара време, трпеливост и малку имагинација. Прво, треба да го одредите стилот на езерцето. Таа мора да се вклопи во околниот пејзаж, дополнувајќи ја. На пример, во белведер можете да организирате езерце со повеќе природни контури. Дома најдобро е да има езерца со редовни геометриски форми. Тие ќе ги нагласат вертикалните и хоризонталните линии на куќата и ќе му дадат шанк на шик. Откако ќе одлучите за стилот, треба да го одберете најсоодветното место. Треба да биде осветлена од сонцето најмалку 5 часа на ден. Исто така, големината на идниот резервоар е исто така важна. Треба да биде 3% од областа на вашата страница. Но, сопствениците на стандардните шестстотини метри квадратни не секогаш можат да одвојат 18 квадратни метри. м под вештачкото езерце. Затоа, димензиите може да се намалат.

Главната работа е тоа што езерцето се усогласува со големина со други објекти на локацијата. Кога местото и дизајнот се познати, потребно е да се пристапи кон уредот на езерцето. Ова може да се направи со употреба на готови бањи. Тие можат да се најдат во специјализирани продавници или пластични производители. Или ископа дупка под езерцето. За тоа како да го направите сега кажете.

како правилно да копаат езерце

За почеток, неопходно е да се создаде скица на идниот резервоар со точни димензии. Забележувајќи го на тоа полиците за садење украсни растенија. По ова, ние ги претвораме контурите на езерцето со јаже или расфрлен песок и продолжуваме да ја копаме јамата. Потребно е да бидете сигурни дека бреговите на резервоарот се на исто ниво.

Сега можете да направите земјена работа. Копањето на јамка е обично во неколку фази:

 1. копаме дупка до длабочината на првиот, крајбрежен слој и ја маркираме линијата од која ќе одиме на продлабочување на езерцето и ќе го направиме второто ниво;
 2. следниот чекор е да се означи линијата на најдлабокиот дел од езерцето и да се стави крај на ископувањето на ископувањата;
 3. сега е неопходно да се направат мерења на езерцата земајќи ја предвид длабочината и да се направат додатоци, околу 50 см од секоја за да се одреди големината на филмот;
 4. тогаш ние поставата на резултира основа ровот со филм, под него можеме да се постават слој на geotextile за сила;
 5. сега го зацврстуваме работ на филмот во ископуваниот ровот долж периметарот на езерцето со камења;
 6. сега останува да се наполни работ со камчиња, да се постават растенијата во резервоарот и да се прелива вода.

Следејќи ги сите чекори можете да создадете вештачки резервоар во вашата градина. Потребно е да се инсталира и пумпа за циркулација на водата во резервоарот на езерцето. Се разбира, ова не е лесна задача, но вреди. Ако не сте сигурни во вашите способности, може да се обратите за помош на професионалци.

??????? ?????? ?????? ??????

Пруд на страницата со свои раце

За оние кои одлучија да им овозможат на езерцето на сајтот сами, разгледајте неколку опции. За да изгради езерце, можете да користите стара бања. За да го направите ова ќе ви требаат:

 • бања;
 • градење мрежа;
 • песок, цемент и кршен камен;
 • жица;
 • камења.

Прво, потребно е да се ископа дупка во длабочина повеќе од длабочината на бањата за 30 см. По ова, потребно е да се израмнат рабовите на јамата. Сега се става бања на дното на ископувањето (дренажата мора да биде запечатена). Околу бањата лежи зградата мрежа и да се пополни со цемент-песок мешавина. Самата бања треба да биде покриена одвнатре со мешавина од лепило за плочки и боја. По сите пресуши можете да ги декорирате рабовите со камења и капацитетот на вода лилјани, седжи или други водни растенија. Сега ја наполнивме водата, а целото езерце е подготвено.

prud-dachniy-2.jpg.pagespeed.ce.SeTIeiKtxK

Можете исто така да направите мал базен од цевката. За да го направите ова, тој е погребан во земјата, претходно покриен со земја за чување. Потоа треба да продолжите, како и во други случаи, да ги собереш растенијата, системот за циркулација на вода и да го наполните резервоарот со вода. Таквото езерце може да биде украсено со див камен или оставено во неговата оригинална форма.

121

За оние кои немаат место за езерце, но навистина сакаат да го опремат, постои варијанта на мини езерце. За неговото производство ќе ви требаат:

 • голем саксија;
 • почва и чакал;
 • парче пластика.

Земеме садот и го наполнивме со мешавина од земја и урнатини за половина. Потоа од лентата на пластични направи поделба и покријте ја со едната страна на остатоците од почвата. После тоа, ние ги ставаме растенијата во контејнер и го наполнуваме со вода. По некое време, растенијата ќе станат посилни и растат. Таквата езерцето може да ги красат не само на градината, но внатрешноста на куќата.

o3n1TuzH1Ms

Оваа статија раскажува за вештачки акумулации и дава примери за езерца. Користејќи ги овие информации, лесно можете да одберете место за езерцето и да го опремите на вашиот сајт. Интересни идеи за вас.

Можеби сте заинтересирани за: