Линолеум мармолеум: мармолеум форбо, стилски мармолеум, осврти за мармолеум.

 • admin
 • 25 ноември 2016 година
Линолеум мармолеум: мармолеум форбо, стилски мармолеум, осврти за мармолеум.

Сите подни облоги можат условно да се поделат на природни и вештачки. Кога внатрешната декорација на просториите, повеќето луѓе се обидуваат да изберат најбезбедни и еколошки материјали. Се разбира, нема толку многу од нив и цената може да биде висока, во споредба со другите материјали. Сега на пазарот има природен линолеум, или како што се вика Мармолеум. За тоа што е и како може да се утврди ние ќе кажеме во оваа статија.

Мармолеум, што е тоа?

Мармалеумот, или како што е исто така наречен природен линолеум, се појави релативно неодамна на пазарот на материјали за завршна обработка. Се состои од само природни состојки. Слични материјали опфатени подови во Европа во 17 век. Како да кажам сè ново е добро заборавено старо. За што овој материјал се нарекува "природен линолеум"? Таа е направена од кора од дрво, брашно, вар, јута влакна, ленено масло за смола од зимзелени дрвја. Составот и вистината е многу природен, не постои ниту една хемиска компонента.

sostav-marmoleuma

Произведувајте го овој материјал во неколку форми:

 • се тркалаат;
 • плочки;
 • панел.

Marmoleum има голем број на предности во однос на другите материјали за завршна обработка:

 • безбеден материјал кој не предизвикува алергиски реакции;
 • е прифатлива;
 • при користење на овој материјал не е потребен дополнителен шум и топлинска изолација на подови;
 • отпорен на механичко оштетување и не апсорбира влага;
 • има различни бои и текстури;
 • лесно да се инсталира.

Овој материјал има еден значаен недостаток, тешко е да се намали. Затоа, тие се обидуваат да најдат мармолеј во ширината на просторијата и да ги направат сите градинарски по должината на ѕидовите. Односно. во оние места каде што сè е модно да се покријат со столб и недостатоци нема да биде толку забележливо. Оние кои се грижат за здравјето на нивните домаќинства и се стремат кон употреба на природни материјали во финишот на Marmoleum, ќе бидат вистинско откритие.

Линолеум Мармолеум

Овој материјал се произведува во форма на ролни, како и вообичаениот за нас линолеум. Одличен е за сместување во живеалишта и е способен да издржи тежина до 160 кг без формирање на преостанати деформации. Како и кај другите подни облоги, Marmoleum има часови за силата:

 • 41-43 Таа има декоративен слој од 3 мм дебелина и е способен да издржи до сто илјади напад на ден. Овој материјал е совршен за простории со голем сообраќај.
 • 31-33  дебелината на декоративниот слој е 2,5 мм. Тој е упатен до техничката класа, добро издржува статички оптоварувања.
 • 21-23  тоа е општа намена мармолеум. Товарот го држи малку полошо од горенаведените модели, но исто така чини помалку.

Мармалеумот со ролна може да има ширина од 1,5 до 6 m и дебелина од 2 до 4 mm. Во овој случај, ролната може да достигне 120 кг тежина. Затоа, неговата испорака бара посебна опрема и познавања на луѓето. Работата со таков материјал е тешка бидејќи е многу кревка, а ширењето на подот нема да биде можно да се врати назад. Затоа, кога поставување на овој слој е најдобро да се земе помош од професионалци.

структура-мармолеума

Мармолеум форбо

Материјалот од компанијата Форбо е лидер на пазарот на подни облоги. Таа има природен состав. И 70% од составот е обновливи суровини, а 43% се рециклираат. Затоа, мармалеумот е апсолутно безбеден за здравјето на луѓето. Работен век на овој материјал е 30 или повеќе години. Сето тоа зависи од дебелината на материјалот и грижата за тоа. Forbo им нуди на своите клиенти повеќе од триста решенија во боја и повеќе од 12 структури. На официјалниот ресурс на производителот се колекции на материјали. Меѓу нив можете да најдете многу убави модели, на пример:
Колекција мрмори  - претставува прекрасни мермерни нијанси. Тие се добиваат со мешање од 3 до 8 бои. Корицата изгледа привлечно и природно.

m_real

Линеарна колекција  е материјал со цртеж на линеарна шема како во покорисна шема на бои, така и во посветли нијанси. И текстурата му дава на материјалот уште поинтересен изглед и игра од линии со различни бои.

marmoleum_striato

Колекција цврста  - сите нијанси имаат благородни и длабоки бои. Тие се речиси монофонични, можат да бидат со едвај забележлива структура на бетон или мермерна хартија која му дава на материјалот изглед на вистинска кожа. Овој слој е погоден за класични и модерни ентериери.

marmoleum_concrete

Избор на тротоарите е најдобро да се даде предност на познати производители со широк спектар на модели.

Мармолеум осврти

Олег Дорохов, 40 години, Волгоград.
  Решивме да го смениме подовиот покрив во кујната и наидовме на новина со многу интересно име мармелеум. Прочитајте ги информациите и дојдете до заклучок дека материјалот е многу добар. Го запревте изборот на варијанта на плочка. Купиле со големина од 90 * 30 см. Решив да го поставам. Се разбира, читам дека материјалот е кревок и тежок за авто-стил. Но, како што велат, "твоите очи се плашат, а вашите раце прават". Ги подготвил сите неопходни алатки, вклучувајќи ги и сечилата за дрвени пигти со заби свртени надолу. Пори не даде конкретна кршливост, но флексибилноста ја прави незгодна. Затоа што Мармалеумот монтиран во кујната, дополнително купив специјален заптивник за зглобовите. Сè стоеше рамно и без никакви проблеми. Подот е само совршен. Мојата сопруга и јас сме задоволни од Мармолејот и можеме да им препорачаме на другите.

мармолеум-2

Михаил Зајцев, 37 години, Новосибирск.
  Решивме да направиме инфрацрвен под во дневната соба, што значи дека треба да се смени подот. Долго го избраа материјалот и го избраа својот избор на Marmoleum. Јас не почнав да експериментирам со само-уредување, и му го доверив на специјалисти. Сето тоа е направено брзо. Подот беше многу убав и топол. Во куќата каде што има деца кои сакаат да играат на подот тоа е незаменливо. Нема странски мириси. Сè е убаво и уредно.

tepliy-pol1

Цена на мармелиум

Материјалите врз основа на природни компоненти не можат да бидат ефтини. Но, високата цена ќе се оправда со долг животен век од триесет или повеќе години. Се разбира, цената на материјалот зависи од нејзината дебелина и големината на ролната или плочката. Во просек 1 квадратен. м мамолеум ќе го чини купувачот во 1200-2500 рубли. Да, цената е висока, но со оглед на добрите физички карактеристики и долговечноста на материјалот што ќе се исплати.

Начини на редење мармолеум

Мармалеумот е достапен во форма на плочки и ролни. Инсталирањето на вториот тип на материјал е слично на оној на конвенционалниот линолеум. Но, за инсталирање на плочка модел, вреди да се зборува во повеќе детали.

hqdefault

поплочување технологија

За почеток мора да се подготви површината на која ќе се постави материјалот. За да го направите ова, следете ги овие чекори:

 • го израмни подот и ја чисти својата површина од прашина и остатоци;
 • покријте ја површината со подлога од полиетиленска пена;
 • да го внесете мармалеумот во собата така што материјалот е навикнат на климата во собата.

После тоа, можете да почнете да го поставувате капакот. Моделите во форма на плочки монтирани се на лебдечки начин користејќи прицврстување на ритам-жлеб на самиот материјал. Првата плочка е поставена со чешел на ѕидот и жлебот од него. И помеѓу материјалот и ѕидот е неопходно да се остави јаз од 1 см. Потоа земете ја втората плочка и под агол ставете ја во жлебот на претходниот и поставете го на подот. На ист начин се поставени сите следни елементи. Следно, го собираме вториот ред и поврзуваме со првиот со помош на заклучување. За да го направите ова, ставете го вториот ред плочки под агол во прво затворање додека не се закочи на место, а потоа спуштете го. Така, целата површина на подот е поставена во собата. Исто така потребно е да се израмни слој од време на време во однос на ѕидовите. При поставување на последниот ред можете да го користите лепилото, откако сте го пропуштиле жлебот на плочките од претходниот ред. Значи врската ќе биде потрајни и без поместувања. Ако последниот ред не одговара на плочката, мора да се исече. Најдобро е да го направите ова со пила со дрвена датотека. Значи работ ќе биде дури и без јаглен. На крајот на инсталацијата останува да се стави столбната плоча. Поставете го подобро на ѕидот, со што ќе се избегне товарот на покривот на подот и како резултат на неговата деформација. Инсталирањето на мармелиумот не е комплицирано. Неопходно е да се стори сé што е конзистентно и внимателно.

montazh1

Во овој напис даваме дефиниција за материјалот Мармолеум. Таа раскажува за неговите предности и недостатоци. Просечната цена на облогата е дадена. Користејќи го советот на статијата, лесно можете да го најдете материјалот со потребните цврсти карактеристики и одреден дизајн. Доколку е потребно, направете независна инсталација на подот. Успешна работа.

Можеби сте заинтересирани за: