Како да се изолира чардак од внатре со рацете со пена: одберете грејач, изолирајте го подот, ѕидовите, таванот. Чекор-по-чекор инструкција.

 • admin
 • 22 септември 2016 година
Како да се изолира чардак од внатре со рацете со пена: одберете грејач, изолирајте го подот, ѕидовите, таванот. Чекор-по-чекор инструкција.

Во многу станови има лоѓи. Ова е прилично пространа, застаклен балкон. Оваа соба може успешно да се претвори во мала соба. За ова, треба да се изолира чардак. За кои начини може да се имплементира и кои материјали можат да се користат во оваа статија.

Начини на затоплување на чардак

Лоѓница може значително да ја зголеми површината на станот или да стане независна просторија. За да биде удобно во секоја сезона, потребно е затоплување.

Ова може да се направи на следниве начини:

 • топлинска изолација;
 • инсталација на топол систем на подот;
 • инсталација на грејни елементи.

Топлинска изолација е изолација на просторијата со специјални материјали. За овие цели, можете да го користите:

 1. penoplex;
 2. минерална волна;
 3. полистиренска пена.

Изборот на материјал зависи од вашите преференции и финансиски можности. Кој материјал ќе го изберете, ако е правилно инсталиран, секој од нив совршено ќе се справи со нивните задачи.
  Сите топло подови може да се поделат на три вида:

 1. електричен;
 2. вода;
 3. грејни подлошки.

Електрични подови   се најпопуларната верзија на топол кат. За нивна монтажа околу периметарот на просторијата се поставува грејниот кабел. Тие работат од електричната мрежа.
Водоводни подови   може да се направи со котел за греење кој ја поддржува оваа технологија. Надворешно тие претставуваат гасовод преку кој тече топла вода, загревана од системот. Погоден за големи области.
Греење душеци   лесно да се инсталира, и што е најважно не бараат создавање на естрих над нив. Доволно е да се стави завршниот слој на врвот на душеци.
  Бидејќи не можете да ги извадите батериите на чардакот, можете да користите конвектори за загревање. Тие ја загреваат просторијата и одржуваат оптимална температура. Како да се загрее вашата чардак за да ве избере. Главната работа е да се запамети е дека секој метод ќе служи како добра топлинска изолација за собата.

uteplenie-balkonov-5

Penoplex за чардак

Penoplex е градежен материјал кој е во голема побарувачка за изолација на ѕидовите на згради, балкони и лоѓи. Одличен е за надворешни и внатрешни работи. Тоа е огноотпорна, практично не е предмет на горење. Некои оценки од материјал содржат специјални огноотпорни адитиви. Исто така, материјалот толерира ненадејни промени во температурата од -50 до +75 степени целзиусови. Работен век на пенуполекс е 50 години. Не се распаѓа, што е многу погодно кога работите со материјал. Penoplex има добри индикатори за квалитет:

 • ниска топлинска спроводливост;
 • сила;
 • мала тежина;
 • апсолутна отпорност на вода.

Благодарение на овие квалитети, пена пена служи како одлично средство за затоплување на чардак.

затоплување на чардак со penoplex од сопствени раце

Пред започнувањето на работата, чардакот мора да биде целосно подготвен за затоплување. Запечатете ги шевовите и израмнете ги површините. После тоа, можете да продолжите со инсталирање на топлинска изолација. Започнете работа е потребна од таванот на собата. Материјалот мора да се постави од аголот на чардак. По прицврстувањето на првиот лист во жлебот, следниот лист е цврсто вметнат во жлебот. Ако површината ќе биде скратена со декоративни панели или тапацирана со гипс картон, може да се прицврсти директно на плочата со шпорети со широка хауба. Ако површината треба да биде малтерисана, пена најдобро е засадена на плочки за лепило, по што фиоките се фиксирани. Доколку е потребно, материјалот лесно може да се исече со нож, по што може да се скрши со рака.

8_thumb2

По таванот доаѓа до крајот на подот. Затоплување е доста едноставно. Потребно е цврсто да се постават плочите на материјалот со нивно поставување со шпорети или лепење на плочката. По складирањето на материјалот, слотот треба да се прекине. Запомнете дека пена во составот на кој толуен не може да се користи. Тоа може да го распушти penplex, негативно влијаејќи на неговите топлинско-изолациски својства. Дрвениот под може да се постави директно на греачот. Ако планирате да ставите плочки на подот, треба да истурете на естри со дебелина од 4 cm.

uteplenie-pola-penopleksom

Откако е неопходно да се продолжи со изолација на ѕидовите. Тоа мора да се направи брзо, додека монтажа пена на подот се зголеми. Првата плоча мора да се монтира лице-в-лице со пена. Ова го постигнува ефектот на монолитен ѕид. Пожелно е да се стават сите плочи во потекло, така што вертикалните рабови не се совпаѓаат едни со други. На ѕидот материјалот е прицврстен, како и за време на затоплување на таванот и ѕидовите.

xuteplenie-balkona-penopleksom.jpg.pagespeed.ic.6XL2DS6bHf

По инсталирањето на пено-плексот, можете да отидете на козметичката декорација на просторијата за чардак. Да се ​​загрее чардак со своја рака е многу едноставна. Потребно е да се почитуваат редот на работата и да се затегне материјалот на површините.

Изолација за чардак

Лоѓната може да се користи за разни намени:

 • како оставата, чајната кујна;
 • како фен;
 • како живеалиште.

Во секој случај, тоа бара затоплување. Пред затоплување потребно е да се разбере кој материјал најдобро одговара за затоплување на чардакот во секој конкретен случај. До денес, на пазарот нуди широк избор на изолациски материјали, така што тие треба да се оценуваат според критериумите за квалитет. За ова, потребно е да се разгледаат следниве карактеристики:

Термичка спроводливост на материјалот. Овој индикатор одредува колку топлина ќе им даде на материјалот од загреаната соба однадвор. Затоа, што е помал овој индекс, толку подобро е топлинската изолација. Греалка служи како вид на бариера помеѓу топло и студено опкружување.
Апсорпција на влага. Ова е способноста на материјалот да ја апсорбира влагата од околниот простор. Ако материјалот е во состојба да апсорбира многу влага, тоа негативно влијае на неговата топлинска изолација својства.
Безбедност од пожар. Може да се припише на температурата на палење на материјалот. Тој е запалив или не. Овој критериум се однесува на многу важни индикатори за кои зависи безбедноста на луѓето.
Еколошка компатибилност   - материјалот може да испушти токсични гасови или не.
Трајност   - работниот век наведен од производителот. Колку повеќе е, толку подобро.
Лесна инсталација. Многу важен индикатор, особено ако планирате сами да ја спроведете изолацијата.

Следниве материјали се во голема побарувачка за затоплување на loggias:

 • Penoplex - има ниска количина на топлинска спроводливост, низок степен на апсорпција на вода (0,5% дневно во вода), должината на услугата е доста долга, до 50 години. Исто така, материјалот лесно се монтира.
 • Плочата - апсорпција на вода е 1 - 4% дневно, просечна топлинска спроводливост, работен век од повеќе од 50 години.
 • Минерална волна - ниска коефициент на топлинска спроводливост, апсорпција на вода 0,5%, работен век околу 40 години.

Сите овие материјали ќе бидат добра изолација за собата. Секој од нив има голем број на предности и недостатоци. Но, меѓу нив може да се издвојат пенис. Овој вид на повеќето практични и погодни за работа со, а исто така има добри карактеристики. Останатите материјали се малку инфериорни во однос на тоа. Каков вид на топлинско-изолационен материјал треба да одлучите да одлучите веќе за вас.

Затоплување на loggias со свои раце чекор-по-чекор инструкција

Затоплување на чардак самите не е толку тешко како што може да изгледа на почетокот. Потребно е строго да се следи редоследот на активностите и за неколку дена може да се загрее соба.

Чекор еден. Ние ги отстраниме сите непотребни од чардак. Планираме поставување жици и штробим под нив отвори во ѕид. По ова, ѕидовите, подот и таванот мора да се третираат со антисептици, за да се спречи развојот на габи и мувла. Останува да се чека околу еден ден, така што растворот се апсорбира на површината.
Чекор два. Ние ја минуваме површината со прајмер и ставаме слој изолација со изолација, најдобро е да го поправиме на двостраната леплива лента. Зглобовите исто така треба да бидат добро фиксирани со метализирана лента. Потоа е можно да се складира проширен полистирен на сите површини и да се фиксира со специјални клинци, со пресметка од пет парчиња на лист материјал. По поставувањето на материјалот на подот, мора да се истури со цементен малтер со дебелина од 2 - 3 cm.
Чекор три. По поставувањето на грејачот, ѕидовите и таванот може да се порашат со плочи од гипс картон. Потоа можете да почнете да го инсталирате прозорецот. На подот можете да поставите дрвена табла или керамичка плочка. Единственото нешто што треба да се разгледа е дека во не-загреана соба најдобро е да се користат модели кои се отпорни на мраз. Потоа можете да ги штипнете рабовите помеѓу листовите од drywall и продолжете до крајната завршница. Еве веќе на вашиот вкус. Ѕидовите можат да бидат обоени или обоени. Ако ложицата е мала или оди на сивата страна, подобро е да се даде предност на светлосни тонови.
Чекор четири. Сега можете да инсталирате прекинувачи и приклучници и исто така да го монтирате системот за осветлување. Целото затоплување може да се направи за неколку дена, без да се вложат многу финансиски и физички трошоци.

kak-uteplit-balkon-svoimi-rukami-poshagovoe-foto-2

Затоплување на подот на чардак

Потребно е внимателно да му пристапите на изолацијата на подот. На крајот на краиштата, во студената сезона треба да биде удобно да се оди по него. За изолација на подот, можете да ги изберете следниве материјали:

 • Pefonol - овој материјал се однесува на "новата генерација" на грејачи. Изработена е од foyed полиетилен и фолија. Овој материјал служи не само како добар топлина изолатор, но, исто така, ја игра улогата на изолација на звукот. На пазарот можете да најдете еднострани и билатерални примероци на материјал. Во просек, една лента од пипенол од 120 см ширина ќе мора да плати 1200 рубли. Цената на билатералните материјали доаѓа до 2400 рубли за рулона.
 • Полифонот - долго време се користи за изолација на просториите. Се произведува во листови со дебелина од 2 до 10 см. Таа е популарна поради прифатлива цена. Па пакет од 10 листови со дебелина од 5 см може да се купи за 792 рубли.
 • Penoplex - овој материјал има одлични термички изолациони својства, многу лесен за употреба. За ова и има стекнато голема популарност меѓу другите греалки. Просечната цена по лист е околу 185 рубли.
 • Минерална волна е материјал произведен од базалт и фиберглас со топење и истегнување во влакна. Овој материјал придонесува за добра влага и воздушна размена, совршено ја одржува топлината во собата. Работата со него треба да биде претпазлива, пожелно е да се носат ракавици и респиратор. Пакување на минерална волна од 12 чинии може да се купи за 410 рубли.

Значи, со грејач е избран и можете да почнете со работа. За ова ни се потребни следните алатки и материјали:

 • вежба;
 • перфоратор;
 • сложувалка;
 • монтажна пена;
 • само-прислушување завртки;
 • нож;
 • рулет;
 • дрвени решетки;
 • иверица или иверица.

На почетокот ја чистиме површината на подот. После тоа, лежевме на тоа тенок грејач и ја осветлуваме целата лоѓница долж периметарот. Откако ќе го положиме вториот слој. Сега треба да се измери ширината на просторијата и да се видат големината на решетката. Поставете ги нерамните решетки на подот со чекор од 50 см и поправете го со завртки. Сега празнините меѓу гредите се полни со грејачот избран од вас. Потоа, инсталирајте ги вкрстените шипки, израмнувајќи ги со ниво. После тоа можете да поставите иверица или иверица на подот и да продолжите со декоративна завршна обработка.

utpl-blkn-011

Затоплување на ѕидовите на чардакот

За затоплување на ѕидовите е најдобро да се продолжи по работа со таванот. Да се ​​спроведе изолација, истите материјали кои го изоструваат подот. Ако не сакате да го направите гајба, можете едноставно да ги изолирате ѕидовите со пена, лепејќи го со лепак за лепење на ѕидот. За дополнително прицврстување, можете да користите специјални клинци со широка хауба. Главната работа е да го монтирате материјалот во бегство. По инсталирањето на грејачот, површината може да се нанесе и да се наслика или да се украси со декоративни панели.

uteplenie-sten-na-balkone

Затоплување на таванот на чардак

Да се ​​изолира таванот во чардак е исто така неопходно, како и подот. За ова може да се користат истите материјали:

 • полистиренска пена;
 • минерална волна;
 • пифенол;
 • penoplex.

Секој од овие материјали е одличен да се справи со својата задача. Тие можат да се комбинираат. На пример, прво поставете слој од тенок пеколон, а потоа уште еден изолационен материјал. Првиот ќе игра улога како топлина и бучава изолација. По извршувањето на топлинска изолација, можете да продолжите до декоративната завршница. Постојат неколку опции:

 1. кит и сликарство;
 2. да се заврши ПВЦ панели (лесно е да се мие);
 3. облоги со панели на МДФ (имитација на природен материјал);
 4. поставата (убав изглед и леснотија на нега);
 5. гипс картон (во иднина може да се наслика или хартија над позадина).

Кој материјал за затоплување и завршна обработка ќе го одберете, ќе завршите со топла и убава чардак.

lodzhii-uteplenie

Оваа статија опишува како сами да ја изолирате ложата. Дадени се примери на материјали и нивната просечна цена. Користејќи го советот на статијата, можете лесно да ја изолирате вашата чардак и да ја направите не само практична, туку и убава. Успешна работа.

Можеби сте заинтересирани за: