Кујна во класичен стил како да се опреми. Како да ги красат кујната во класичен стил.

 • admin
 • 22 август 2016 година
Кујна во класичен стил како да се опреми. Како да ги красат кујната во класичен стил.

Мода дури и за дизајнот на просториите се менува брзо, а можеби и само здодевен изгледот на ентериерот. И, на пример, да се направи кујна во хај-тек стил, брзо сте се уморни од тоа и треба уште една поправка. И ова е губење време и пари. Но, постои дизајн кој останува секогаш во мода. Ова е класика во мебелот, како и во дизајнот на собата. За канони на дизајн и комбинација на стилови. И исто така за тоа како да ги собереш мебел, и да ги красат внатрешноста на кујната во класичен стил, ајде да разговараме во овој напис.

Кујнски дизајн во класичен стил

Класичната кујна е убава и секогаш модерна. Тоа може да се направи во просторија од која било област, иако во поголемите кујни изгледа подобро. Класичниот дизајн е многу разновиден и може да биде претставен во различни верзии. Првично, класичниот дизајн бил архитектонски стил. По воведувањето на грчки и римски стилови, оваа насока стана широко користен во дизајнот на просториите. Пред да дизајнирате класична кујна, треба да се запознаете со правилата за изградба на тоа:

 • користете топли, мирни бои со мали обрасци;
 • примена на природни материјали и бои;
 • на ѕидовите е дозволено користење на мали украси;
 • таванот мора да биде бел;
 • за подот е подобро да се изберат дрвени облоги или керамички плочки.

Ако вашата кујна не се разликува големи димензии, тогаш класичниот стил ќе ви помогне визуелно да го прошири просторот на собата. Кога сте се одлучиле за материјали и нијанси, треба да се грижите за мебел. Можеби ова е најскапиот дел од овој дизајн.

Мебел треба да биде направен од природно дрво од даб, елда и други видови. Предност треба да се даде на убави шкафове и шкафове отворени или со стаклени врати. Дека би можеле да извадат прекрасни чаеви и украсни јадења. Се разбира, централното место во секоја кујна припаѓа на масата. Тој е оној кој го обединува целиот ентериер во едно и го собира целото семејство заедно. Таа треба да биде голема и масивна. Столчињата треба да се комбинираат со табелата во боја и декорација. Се разбира, вреди да се обрне внимание на дизајнот на прозорците. За завеси, најдобро е да одберете светлина, течни ткаенини од светлосни нијанси. За завеси, можете да изберете густа ткаенина за тонот или без потемни ѕидови. На ткаенината е дозволено голем модел. Ова ќе го потенцира целокупниот стил на кујната. Светлината е исто така важна. Треба да биде мека. Најдобро е да се изберат лустери во класичниот стил со позлата или под старата бронза. Можете да користите неколку извори на светлина, една над работната површина, а другата над табелата. Ова ќе создаде акценти и ќе даде целосен изглед на целата соба. Како за апарати за домаќинство, најдобро е да се даде предност на вградени модели. Многу производители ги украсуваат печките и рингли за антиката, па затоа не треба да има проблеми со изборот на опрема.

kuchni-klassika-09

Класичен дизајн

Кога некое лице почнува да дизајнира куќа, тогаш меѓу многуте дизајни лесно може да се збуни. Сите модерни трендови брзо излегуваат од мода и, се разбира, сопственикот ќе сака да донесе нешто ново. Затоа, подобро е да се дизајнираат простории во стилот на проверено време. Ова е несомнено класика.

класичен стил во внатрешноста

Овој стил останува доста популарен многу години. Тој ќе го нагласи цврстината и беспрекорен вкус на сопственикот на куќата. Во класичниот стил, сè треба да биде органско. Треба да има многу слободен простор, не претерајте го просторот со непотребни мебел и додатоци. Се разбира, треба да се вклопите во внатрешноста и модерните апарати, и така да не го фатат окото прво. Постојат одредени канони за изградба на класичен дизајн:

 • многу светлина и вистинската форма;
 • употребата на огледала за зголемување на просторот;
 • мебел од природно дрво со добро тапацир;
 • висококвалитетни и скапи материјали;
 • примена на благородни нијанси вклучувајќи мајка на бисер, злато и бронза.

Имплементацијата на овие правила ќе ви овозможи лесно да одлучувате за дизајнот на ентериерот и да го спроведете на самото место.

Класични кујни

Класиците на латински значи "прва класа, пример". И тоа е точно дека само првокласни материјали се погодни за него и тој е пример за имитација. Класичната кујна ќе создаде во куќата посебна атмосфера на топлина и удобност. Тоа е толку убаво да се сретнеме со целото семејство на една голема маса и да дискутираме за најновите вести. На пример, можете да изберете кујната од облик на P-облик со посебен стаклен кабинет. Во центарот на слушалката е плоча со капак со класична кутија. Изобилството на стаклени врати го прави мебелното светло. Мазни линии и недостаток на остри агли го прават тоа лесно и безбедно, особено ако во куќата има деца. На екранот можете да поставите убави комплети и нежни стаклени очила. Ова е многу удобна и функционална слушалка.

01

Можете да играте на контрастите на ѕидовите и на слушалките. Така, во просторија со лесни ѕидови и подови можете да поставите кујна во црна боја. Нејзиниот централен дел е окупиран од огромен портал за плочата за готвење. Страни делови од кои се исто така места за складирање. Таму ќе биде многу погодно да се организираат зачини и зачини за погодност. На фасадите на шкафчиња има рамка направена од светло дрво. Тоа разредува прилично тешка црна боја и го акцентира вниманието на благородноста на дизајнот. Прилично голем број на стаклени врати ќе им овозможат рамномерно да организираат прекрасни јадења и според одреден додаток. Во центарот на кујната е остров, кој може да служи како дополнително место за складирање на кујнски прибор и мала маса. Оваа опција е посоодветна за големи кујни.

imperial_klassika_kuhni

Класичен мебел

Мебел за кујната во класичен стил вклучува употреба на природно дрво и ткаенини. Сите кабинети и маси ќе бидат направени од низа различни видови дрво. Исто така, фасадите можат да бидат декорирани со доброто резби со мазни линии. Ефектите од стареењето мебел често се применуваат. И зазема форма на многу стара работа што сте ја добиле од предците. Исто така е соодветно да се користи фитинзи со влошки од керамика или бои на античко сребро и бронза.

Тие ќе го нагласат стилот на кујната и ќе го дадат готовиот изглед. Во просек, класичниот кујнски сет ќе чини од 62 илјади рубли. Се разбира, конечната цена зависи од типот на дрво, додатоци и работен материјал. Имајќи предвид дека таквиот мебел не излегува од мода, овие трошоци ќе се исплаќаат за годините на работа.

klassicheskaya_mebel_dlya_gostinoy

Кујна ентериер во класичен стил

Неодамна, стана многу популарен за декорирање на кујната во стилот на современата класика. Внатрешноста останува функционална и топла, но неговите карактеристики и поединечни предмети се модерни или позајмени од други стилови. На пример, можете да декорирате класична кујна со медитерански мотиви. Не е тешко да се направи ова, бидејќи двата стила комбинираат точни форми и смирени тонови. Единствено што медитеранскиот стил е направен со ладни бои. Ако сте инспирирани од грчки мотиви, можете да направите бело-сина кујна. Ѕидовите можат да бидат обоени во мека сина боја и да го остават подот и таванот. Кујнскиот сет од бела боја и лаконска форма без ексцеси ќе го декорираат внатрешноста. Кабинети со слепи фасади ќе им даде уреден изглед. Отворени полици може да се користат за разни додатоци или садови. Да се ​​биде во таква кујна ќе почувствувате мир и спокојство.

Неименуван

Исто така, одлична идеја ќе биде кујната полн со тиркизна боја со елементи од природно дрво. Затворените шкафови изгледаат многу уредно, а садовите може да се стават во класичен шведска маса. Исто така, необичниот облик на островот му дава на целиот ентериер посебен шарм. Од една страна има мијалник на неа, а другата страна е маса. Современите стаклени ламба над островот ќе создадат атмосфера на атмосфера и ќе го комбинираат целиот состав во една целина.

Untitled1

Кујнски класичен бел

Значи, ја избрав класичната кујна во бела боја.

Ова е стилско и практично решение. Некој ќе рече дека белата боја се јаде, но тоа не е така, има многу нијанси:

 • млеко;
 • беж;
 • слонова коска;
 • стопено млеко;
 • крем;
 • крем.

Внатрешниот светло има многу предности:

 1. Светло-бојата делува благотворно. Визуелно се проширува просторот на собата.
 2. Работната површина направена од природен камен ќе додаде луксуз.
 3. Алатки за старите денови ќе го декорираат и ќе го завршат изгледот на кујната.

Мебел бело изгледа многу лесно и не тежи простор околу себе. И што е најважно, секогаш останува на висина на модата и не мора да ги менувате слушалките, а со тоа и целиот стил на собата. Во дизајнот на ентериер најдобро е да се користи комбинација од различни нијанси на бели или контрастни бои, инаку кујната ќе личи на болничка соба.

Белата е многу разноврсна боја и може да се комбинира со различни нијанси, на пример, светла завеси на прозорците и мали додатоци од истата сенка за комбинација. Најчесто, кога украсуваат мебел со користење на сите видови резби, елементи со позлата, што им дава благородништво на изгледот на слушалките. Исто така не заборавајте за финиш на ѕидови и подови. Тие може да се остават светлина, и можете да сликате во светли бои или да ги покриете со интересни позадини. Вреди да се запамети дека жолта и портокалова скали ќе дадат топлина и удобност во студениот период од годината, а зелено-сините бои ќе даваат свежина во летото. Не заборавајте за малите нешта. Прекрасна вазна со свежо цвеќе на маса или houseplants ќе им даде живост и удобност на секоја кујна. Исполнувањето на сите овие едноставни правила лесно можете да направите класична кујна дома, без прибегнување кон помош на професионалци.

b49523779b8bbe9124c5574cd5b165e3

Оваа статија ги опишува кујните во класичниот стил. Дадени се примери на модели со илустрации. Таа, исто така кажува за каноните за градење на класичен ентериер и кои бои и материјали се најдобри за тоа. Користејќи ги информациите од статијата, можете лесно да одлучувате за дизајнот и бојата на вашата кујна.

Добар избор.

Можеби сте заинтересирани за: