Бамбус позадина во внатрешноста: Видови на бамбус позадина, лепак, како да се залепи на бамбус позадина, се грижи за позадина. Фото на позадина на бамбус: во ходникот, во кујната, во спалната соба.

 • admin
 • 26 ноември 2016 година
Бамбус позадина во внатрешноста: Видови на бамбус позадина, лепак, како да се залепи на бамбус позадина, се грижи за позадина. Фото на позадина на бамбус: во ходникот, во кујната, во спалната соба.

Без разлика колку колекции на позадини не излегуваат, природното покритие секогаш ќе биде во мода. Ова важи за позадина на бамбус. Благодарение на еколошката структура, тие можат да бидат поставени во секоја просторија. Многумина се плашат од високата цена на природните материјали, но тоа не е така. Цената е споредлива со ролна со добри винилни позадини. Се разбира, не заборавајте дека позадината на бамбус влакна се од различни типови. Тоа е од тоа дека нивната цена ќе зависи.

Позадина бамбус крпа

И покрај фактот дека денес може да се купи нешто што ви се допаѓа, бамбус позадина уште останува еден од помалку вообичаени материјали за декорација. Многу продавници работат на пред-нарачка. Затоа, пред да одите во продавница за позадина, треба да знаете како да направите бамбус крпа. Она што лежи во неговата основа и како ќе биде потребно да се работи со материјалот. Впрочем, бамбус платно е многу различен од обичните хартиени позадини.

Бамбус позадина, како и сите останати, се продаваат во ролни. Само цената ќе биде за 1 метар. Извртениот материјал ќе изгледа многу погуста, на пример, винил позадина. И во изгледот ќе личи на досштаатски пакет. Тоа е разбирливо, ребра добиени при преработка на растенија се прицврстени на посебен материјал - техничка газа. И ширината на решетките или решетките може да биде сосема поинаква. Бојата исто така ќе биде одлична. Бојата ќе варира од светло до темно. Светли бои на бамбус не ќе најдете, но природните бои или дури и нивните комбинации, да.


Видови на позадина за бамбус

Ако одите во складиштето на зградата, ќе видите позадина на бамбус во ролни и во вид на плочи. Втората позадина е тешко да се именува, бидејќи природниот материјал е претставен во форма на панели и има погуста структура. Во прилог на форма, платното е различно во големина. Минималната ширина на ролна со природна позадина е 0,9 m. Максималната ширина е 2,7 m. Заднината исто така варира во должина. Најмалата тркалаат - 5 метри, максималната должина на тапет на дрвото -. 15 m Она што е интересно е дека бамбус ленти, исто така, имаат свои димензија. Некои производители применуваат ламели со ширина од 3,5 mm до материјалот, некои работат со материјал широк 20 mm.

Постојат бамбусни платна и по изглед (вид на производство) постојат само два вида:

 • Позадина произведена од надворешниот дел на фабриката;
 • Платно од внатрешноста на тревни растенија.

Првиот тип е направен од бамбус ткаенина "површина" на бамбус трска, имено за собирање на тенки дел се сече кората. Понатаму, се подложува на сушење и притискање. По внимателна обработка, плочите се префрлуваат за димензионирање на површината на газата.

Бојата на бамбус трска, извлечена од надворешниот дел на растението е што е можно поблиску до природната. На некои трска решетки, тоа е можно да се види обоени транзиции или мали гребаници кои се формираат за време на растот на растенијата. Така, производството произведува неколку нијанси на боја на позадина од бамбус. Тие зависат од временските услови, возраста на растението и интегритетот на кортексот. Боите на позадина на бамбусот се како што следува:

 • фисташко (нежно зелено);
 • вар (жолто-зелена);
 • ванила (крем или светло жолта);
 • кафе-чоколада;
 • tortoiseshell или желка (со скршеници и дамки).

Бамбус позадина за ѕидовите се направени од внатрешноста на стеблото на растението, често подложен на третман во боја, и покрај фактот дека тие имаат рамен структура. Бамбусовите летви се подложни на мелење. Природната боја на позадината често се менува од температурата на печатот. Така, во супермаркетите може да се купи бамбусова платно со класична светлосна нијанса или обоени бои на Венге. Глетка на други бои во позадина од внатрешноста на бамбус, вие не ќе најдете, како во внатрешноста на фабриката е лишен од грешки. Благодарение на тоа цената за таков материјал ќе биде поголема.

Природната структура на внатрешни позадина бамбус, ако не се третира површината, се препорачува да се отвори на лак, ако сакате позадина може zakolerovat, изшкуркан и насликани во саканата боја.

Како да лепак бамбус позадина

Се чини дека е тешко да се работи со природен материјал. Сепак, лепењето бамбусова позадина не е толку комплицирана процедура. За почеток, ќе мора да ги купите сите потребни материјали:

 • позадина;
 • лепило;
 • флексибилна шпатула (пластика);
 • градежен нож;
 • влакно или касета мерка;
 • четка со најлон руно;
 • гумен ролери;
 • памучна крпа.

Памучна крпа е потребна за отстранување на остатоци од лепило. Можете да ги преземе сите други меки крпа, само не партал, кој може да остави траги или остатоци од теми на лепак. Гумени ролери се потребни за да се израмни позадина. Нож за градежништво е за обложување на материјал. Четка - за нанесување на лепак на ѕидот и на површината на позадината. Владетел - за мерење на потребната должина. Потребна е флексибилна шпатула за да се отстрани вишокот лепак на тешко достапни места, како што се аглите, зглобовите.

Пред да започнете со работа, треба да го подготвите ѕидот за wallpapering. На нејзината површина не треба да постојат забележливи неправилности. Се справи со сите "капки" со кит. Понекогаш се потребни неколку посети. Запомни дека бамбус позадина, и покрај текстурата, бара совршено рамен ѕид. Потоа почекајте за сушење и површинска обработка со буквар. После тоа, можете да почнете да позадина.

лепило за бамбусова позадина

Второто место во лепење на бамбусова позадина е да се даде избор на лепак. Вообичаеното лепило за позадини со флесилиново основа нема да работи. Бамбусот е тежок материјал и му треба сигурна фиксација. Во спротивно, позадината ќе се оддалечи од ѕидовите и вашата поправка ќе тргне наопаку. Еве ги имињата на лепила кои може да се користат за лепење на бамбус крпа:

 • Винил лепило  - ова е прва алатка која ќе ви биде понудена во било која градежна продавница. Кога ќе го изберете, нема да ви треба да ја вентилирате просторијата за време на процесот на лепење. Емулзијата се нанесува на позадината и површината на ѕидот. За правилно и густо залепување на позадина, ќе треба да почекате некое време - 7-14 минути. Во ова време, лепилото ќе може да се исуши и да ја претстави структурата неопходна за цврста адхезија;
 • Течни нокти  - густа решение, веднаш фиксирање на позадина со ѕидот. Најдобро е да се нанесе лепак од леплив пиштол. Има лут мирис, кој подолго време е изнемоштен од собата. Но, и покрај овој непријатен фактор, лепилото нема да треба да се применува толку често како погоре опишаниот склоп за составување. Примената на лепило треба да се врши на места каде грубите влакна излегуваат. Истото се прави со ѕидот. Течните клинци се применуваат во форма на мрежа;


 • Поостри нокти  - лепак, кој се произведува во форма на цевки и касети за градежни пиштоли. Има помалку луто мирис од течни нокти. Фиксацијата се случува веднаш, меѓутоа, таквото решение подобро се користи на мали површини;
 • PVA градење лепак  - не е сосема сигурен составен микс. Ова се објаснува со фактот дека тешките бамбусни ткаенини за сигурно адхезија треба да се чуваат долго време. Ова е потребно време. Овој состав е идеален за ѕидови покриени со гипс картон, бидејќи фиксирањето на материјалите се случува многу побрзо;

 • Луди велкро  - лепак базиран на акрилик. Одличен материјал за лепење на газната структура на позадина и површина на ѕидот. Сигурен фиксација се јавува по неколку секунди. Продадени во кофи, аеросолни конзерви и цевки. Ефикасна смеса за лепење на голема површина ќе биде објект во контејнери (1, 3, 6, 12 и повеќе кг);
 • Multiflex  - Италијански лепак, кој е применлив за производство и поправка на обувки. Исто така погоден за сврзување на природни материјали, како плута и бамбус крпа. Се одликува со сигурна фиксација и висока отпорност на влага;
 • Лепак за плута / бамбус  - се продаваат во готовиот облик. Нема непријатен мирис. Дизајниран специјално за брзо лепење на природни површини. Неговото производство го вршат производители како Лакријс, Маестро, Момент, Пуфас, Бисон.

како да лепак позадина од бамбус

 1. Првата фаза пред обојување ќе биде подготовка на ѕидот, имено неговото усогласување. Површината треба да биде мазна и чиста, без остатоци од позадина. Ако најдете недостатоци на ѕидот, а потоа користете кит мешавина. Се справи со сите неправилности и чекајте материјалот да се исуши. Во случај на вишок на материјални остатоци, песок површината со метална шпатула;
 2. Дури и ако имате многу парен ѕид, покријте го со прајмер, ова ќе ги подобри својствата на лепењето. По постапката, оставете ги површините да се исушат;
 3. Потоа се тркалаат ролните и нека тапетот остане во кревет, така што нивната површина е израмнета;
 4. Можете да лепак на позадина заедно или преку. На ѕидови, тавани, па дури и мебел. Не мора да ги лепи целата соба со позадина од бамбус. Таквиот дел од природноста ќе предизвика здодевност, разредена бамбусова платно со декорации на мебел, влошки од други градежни материјали, на пример, ѕидарија или нивна имитација;
 5. Секое избрано лепило се нанесува на две површини - на долната страна на позадината и на ѕидот. Одржете го потребното време за поврзување на површините. Во винил лепак ова е 7-14 минути, за течни нокти 2-3 минути, моментални фиксации се дозволени за инстант микс;
 6. Пегла позадина или надолу од центарот кон рабовите на посебен ролери протерување меурчиња и да ги израмнување на површината на ѕидот. Во никој случај не додавајте позадина по примена на лепак на нив. Овој метод е погоден само со конвенционални позадина и лепило на база на вода. Ширење на бамбус ќе биде тешко;
 7. Занаетчијата лесно се сече со градежен нож (покрај ребрата), но ако има потреба да се направи пресек, тогаш нанесете ножовка или електрична сложувалка;
 8. Бамбусовата позадина не може да се залепи "преклопување". Прицврстете ја позадината со едни со други со минимален јаз. Во аглите на бамбусовиот платно не оди од еден ѕид до друг, кршлив материјал ќе се влоши. Приклучете ги ѕидовите едни со други и отстранете го вишокот лепак. Истото важи и за вметнување криви, отсечен од испакнати дел од сложувалка позадина и продолжи со инсталација на нов агол;
 9. Видливи "празнини" во аглите или помеѓу позадина транзиции се украсени со украси или други градежни додатоци.

Бамбус ѕид за нега на позадина

Многу сте слушнале дека постојат перат и може да се чистат со влажна крпа и се фаќа до до ototretsya загадувањето. Без ревност, но можеш. Со позадина на бамбус е подобро да не го стори тоа. Постојат слики суровини лак и чести бришење со влажна крпа или крпа, површината ќе стане безвредна.

За да ја задржите позадината чиста, складирајте ја со мека четка. Со него, лесно ќе се отстрани прашината меѓу полиците. И ако не постои соодветна четка, тогаш натопете го памукот со вода и избришете ја природната површина. Можете исто така да користите правосмукалка за чистење. Извадете ја млазницата од неа и лизнете ја по должината на шините.

Доколку крпата е силно извалкана, дозволен е благ раствор за детергент, на пример, сапун. Но, вреди да се работи во случај на итност или на површини покриени со заштитен слој на лак.

Bamboo Позадина антена

Бамбук позадина во кујната

Бамбусова спална соба позадина

Бамбусова платно може да се користи во секоја просторија, во која боја и квантитет, ќе биде ваш избор и решение. Еколошкиот материјал толерира мала количина на влага, топлина, сончева светлина. На сметка на последната точка, може да се каже само дека директното зрачење може да ја оштети бојата. Насликаната површина изгори на сончевите зраци.

Правилно избраните материјали и извршената работа може да му дадат простор на извонреден природен изглед не една деценија. Одржување на одржливоста на површината на бамбус, и не се сеќавате на претстојната поправка за долго време.

Можеби сте заинтересирани за: