Монтажа на кабинетот мебел со свои раце: ламинирани дрво-иверица, фасади за кабинет мебел, масички за мебел во кабинетот. Самиот монтажа на мебелот.

  • admin
  • 26 септември 2016 година
Монтажа на кабинетот мебел со свои раце: ламинирани дрво-иверица, фасади за кабинет мебел, масички за мебел во кабинетот. Самиот монтажа на мебелот.

Современиот мебел на куќи цврсто зазема водечко место во нашите куќи и станови. Ако не сакате да привлечете дизајнер, и одлучи да заштедите пари за изградба на мебел, можете да ги преземе сите каталог на мебел   и планирајте иден мебел за вашата дневна соба, ходник, градинка итн. За почетници, најдобра опција е да се соберат плакарот или кујната. Кујната и плакарот, воопшто, се состојат од кабинети и гардероби со едноставна форма. За да избегнете грешки, кога правите мебел, внимателно проучете го овој напис, купете ги потребните материјали и одете на работа.

Ламинирана иверица (иверица)

Главниот материјал во кабинетот мебел е шпорет на дрво. Современиот материјал не е само иверица, туку ламинирана иверица, т.е. облагороден. Дебелината на овој главен материјал е 10, 16 и 22 мм. Најтенкиот десет милиметри листови се користат за пополнување на купе кабинет врата, слабост олеснува тежината на производот, повеќе на товар на гардероба вратата не е особено висока. Ламинирана иверица со 16 мм, ова е главниот материјал во мебелот на кабинетот, бидејќи речиси сите компоненти на овој мебел се направени од плочка од 16 мм.

Ако планирате да се направи библиотека, како што е познато во плакарот има множество на полици за книги на овие полици ќе биде голем товар за таквите производи ги користат thickest 22 милиметар плоча. ЛДСП одличен материјал за мебел, но ако планирате нестандарден мебел, треба да исечете ЛДСП. И без разлика колку се обидувате да ги намалите дома, работ секогаш ќе биде оштетен и нерамномерен. Само специјални машини може да го направат сечење совршено.

Сечење листови на иверица. Како да го затворите исечениот раб

Бидејќи иверата е производ што многу го вбризгува влага, природно, иверата е заспана, најранливите места. Ако не го затворите, краевите на производот ќе избијат со текот на времето.


Рабовите доаѓаат до спасување, постојат неколку типови:

-Меламиновска раб, ова е најевтиниот раб, но со слаб квалитет, со помош на железо може да се залепи дома на пилата;

- ПВЦ раб, дебелина од 0,4 и 2 мм. Одлична опција за кабинетот мебел, но може да се залепени само на специјална машина. Затоа, да се забележи и во случај на нарачување намалувања, направи нарачка за работ. Ако работ е на надворешната, видлива страна, употребете 2 мм PVC рабови. На оддалечени, невидливи краеви, можете да залепите ПВЦ 0,4 мм;

-АВЅ работ, работ сличен на ПВЦ, но е еколошки материјал;

- Профил на грозје во облик на Т - фиксиран во специјално направен, машина, изрез, не широко користен;

-P во облик на сметка профил, лесен за употреба дома, се монтира на течни ноктите, ако добиете низок квалитет сече, кога сечење иверица, стр профил брак сокрие.

Единствениот недостаток на П-профилот е дека рабовите излегуваат за неколку милиметри и нечистотијата ќе падне под П-профилот.

Фасади за кујнски мебел

Ако градите кујна, фасадата и вратите се направени од убав материјал, па фасадата на мебелот од кабинетот треба да биде во хармонија со просторијата. Ако мебелот е нестандарден, фасадата е направена по нарачка, треба да се земе предвид дека нестандардната фасада може да направи долго време, сметајќи за 2-3 месеци.


Ако собирате стандарден мебел, мора да се земе предвид дека фасадата, обично, е направена од 2 мм. помалку од кабинетот на секоја страна. Поаѓајќи од ова, треба да купите елементи за мебел во форма на фасада помала од кабинетот за 4 мм. На пример, ако кабинетот е 400 мм, фасадата треба да се купи со ширина од 396 мм.

За информации: кабината на кујната на отворено има висина од 715 до 725 мм (без нозе). Високи висечки кабинети имаат големини од 915 до 925 милиметри.

Материјал на фасадата на мебел

Фасадата, воопшто, носи декоративна функција.

Современите мебелни фасади се разликуваат по изглед и материјал, има огромен избор:

- ламинирана фасада од МДФ. Фасада, во споредба со повеќе од particleboard отпорно на влага, повеќе густа, главно ламинирано дрво. Фасадите на МДФ се со ниска цена, брзо се произведуваат, филмот на рабовите, на крајот може да се оддалечи и да попуштат;

-Факадите може да бидат, како глуви, и да имаат кадрици за витраж, стаклото е прицврстено на задниот дел од прекривката;

-создаден - изгледа како МДФ, има олеснување на двете страни и распоред со две бои. Овој материјал може да се користи само во суви простории;

- Постформирање, базирано на иверица или МДФ плочи. На врвот на плочата се применува отпорни на абење пластични чиишто рабови се обвиткани со 90 * 180 * степени. Пластиката е многу тенка, така што не создава непотребни рабови на аглите. Овој тип на фасада е квалитетен и издржлив производ;

- фасадите од пластика - скапи и многу квалитетни. Основата е иверица или МДФ плочи, на двете страни на плочата се соочуваат со густа пластика, пластиката може да биде сјајна и мат. Оваа фасада е секогаш се извршува како рамна површина строга дизајн, на рабовите заштити ABC работ или алуминиумски профил. Во моментов, супер сјајна акрилна пластика стана многу популарна;

- дрво или фасада на дрво, многу скапо задоволство, но го наоѓа својот љубовник;

-fasady насликани под емајл, многу убава фасада, но има низок хемиска стабилност, склони кон гребнатини и деформација;

-Алуминиумска фасада со стакло, многу модерен, убав, но тешко да се работи и да се инсталира, бидејќи ви требаат нестандардни фитинзи за прицврстување.

Задни ѕидови и дни на кутии на кабинет мебел

Дрво влакна одбор (DVP) е главниот материјал за задните ѕидови и на дното на кутии, има дебелина од 3-5 мм.

Листовите од плоча со дрвени влакна, во основа, се прицврстени на самореза со мијалник за притискање. Под притискање на машината за перење, потребно е да се дупчат дупка, така што листовите не се скршат.

Работни површини за кујнски мебел

Главните countertops се направени од иверица, со задолжителна обработка на работ раб на ПВЦ 2 мм.

Дебелината на countertop може да биде 16 или 22 mm. Но, оваа дебелина е погодна за канцелариски и пишување клупи. За кујнски навртки со дебелина од 28 -38 mm, горната страна на countertop за кујната, е залепена со траен пластика постформирање.

Посебно внимание треба да се посвети на работ на пилата. Работ на пилата треба да се размачка со силиконски заптивки и покриен со посебен алуминиумски профил. Ако е направена докинг на неколку кабинети со различни работни плочи, рабовите се затворени со профил со агол и поврзувачка лента. Декоративниот агол го затвора јазот помеѓу ѕидот и горниот дел од масата. Честопати престилка е скратена со ѕиден панел, ѕидните панели се нискобуџетни и немаат рабови. Работните површини се прицврстени на табелите одоздола, со кратки завртки, на хоризонтални изолатори. Во прилог на countertops ЛПДЧ, има countertops природни или вештачки камен, но тоа е повеќе скапи производи. Алтернатива, можете да направите countertop на плочки или порцелан каменина. За таа цел, листот за цементни влакна е прикачен на масата и плочките или порцеланската керамика е веќе залепена на неа.

Составување на детали за кабинетот мебел

Многу важна точка за сигурна и издржлива услуга на мебел е точната монтажа и уредување на делови.

На пример, вие сте монтажа на одење во плакарот. Како ќе го поправите countertop? Маса, како секоја ставка, тоа може да биде фактура со поддршка на страничните ѕидови и приложените, односно се вметнува помеѓу работната површина на страничните ѕидови, во вториот случај, силата на притисок ќе се распаднат на страната за прицврстување на ѕидовите на countertops, влијание сила ќе имаат тенденција да фрактура и дистензија.

Вкупно, која опција е точна, се разбира првата.

Спротивно на тоа, во кабинетот на ѕид, по врвот на полицата да се направи точка на фактурата и приврзаност кабинет е на врвот, сите завртки се повлече од дрво, но ако горниот ѕид е вграден, стресот ќе оди на пауза и плакар да трае долго време.

Мебел сврзувачки елементи

Во случај на мебел, главно делови се поврзани во прав агол со помош на мебел елементи или хардвер.

Во прилог на хардверот се користат дрвени спојници за поправки на аглите за мебел на посигурен начин. Мебел агли имаат свои популарност, но поради тежок, а не згреши изглед, ова тела се смета за застарена. Главниот прицврстувач е Евровинт или Конфирмат. Поради големата нишка, завртката за еврото е добро во внатрешноста на иверица.

Најпопуларните потврди се 7x50 mm. Специјални вежба за evrovinta, е дупка, таа мора да биде строго под прав агол. Штрафови извртени со помош на млазниците на 6 шрафцигер или клуч Ален.

За да се скрие завртката на завртката, тие се затворени со приклучоци. Најправеден метод на приврзаност се ексцентричните врски. Таквото прицврстување има дупки само од внатрешноста на мебелот. Ферман мора да има прецизно дупчење, се користи Фостерска вежба.

Мебел за мебел

Рачките се прикачени на завртките. Нозете го усогласуваат мебелот и го одделуваат мебелот од контакт со влага. За тивко отворање на вратите на кабинетот користете силиконски амортизери. Тоа е залепено на врвот или на дното на вратата или на крајот на кабинетот.

Шарки за мебел, за нив се потребни облици на фасади. Cutouts за шарки во мебел одлуки продавница, но обично ако сте со користење на стандардни празно намалувања на фасадата се веќе присутни.

Кутии за мебел и нивни водичи

Периметарот на кутијата за мебел главно се собира од иверица, на дното на LDWP. Ако сакате убава фасада кутија е прекривка на главната рамка, се монтира во него. Кутиите обично се повлекуваат. Движењето на кутиите се врши по должината на водичите и има два вида.

Упатствата за ролери се прикачени на дното на кутијата и имаат голем минус, бидејќи таквите водичи не дозволуваат фиоката целосно да се прошири.

Но, водичите за топки (телескопски) имаат целосна екстензија и непречено трчање. Покрај тоа, Blum има метабокси и тандембокс.

Врати за кабинети

Лизгачки врати се главниот елемент на плакарот.

За такви врати потребно е да се купи висококвалитетен хардвер, од домашните може да се советува системот Аристо. Вратите не треба да бидат пошироки од еден метар. За да спречите повреда, инсталирајте огледало во кое има филм од погрешна страна.

Можеби сте заинтересирани за: