Три-стан дизајн опции. Ре-планирање на стан со две спални. Реконструкција на три-стан во Хрушчов.

 • admin
 • 24 март, 2016 година
Три-стан дизајн опции. Ре-планирање на стан со две спални. Реконструкција на три-стан во Хрушчов.

За сопствениците на модерна пространа три-апартмани проблем со рационално користење на областа е речиси секогаш отсутни. Тие можат да си дозволат да користат прилично обемни класични мебели, да ги декорираат просториите со подни вазни и големи растенија, да ги красат светилките, да користат ѕидно сликарство како декорација на ѕидовите. Еве  внатрешноста на три-стан може да биде бескрајно различни - во големи соби, било декор предмети лесно се гледа и изгледаат доста импресивни.

Дизајн на модерен стан со две спални - основни принципи за развој на еден концепт

Прво, создадената внатрешност треба да создаде најудобни услови за живеење во станот. За да добиете задоволителен резултат, компетентно треба да го поделите стан во зони, избирајќи:

 • генерал, кој ќе биде дизајниран за престој на сите луѓе кои живеат во куќата,
 • приватно, прилагодено за одмор, работа, работа.

dizajn_trehkomnatnoy_kvartyry6

Не смееме да заборавиме дека секое дете, исто така, има потреба, дури и ако е во мал, но простор за него. Одредување на големината на секоја зона не е тешко - ќе треба да ги анализирате активностите и активностите на секој член на семејството.

Современите трендови укажуваат на дизајнот на тристаен стан со обединување на простории за различни цели, ова решение ви овозможува да донесете во внатрешноста чувство на слобода и леснотија. Исто така е добредојдено да се создадат поделби за поделба за конструкција полесна од ѕид, на пример, кујната и дневната соба можат да се одделат со бар-шанч. Опцијата е многу погодна за оние кои сакаат често да собираат гости дома.

За повеќе детали за принципите на дизајн на стан, видете го видеото:

Дизајн на стан со три соби - земаме предвид трендовите на дизајнот

dizajn_trehkomnatnoy_kvartyry5

Меѓу главните принципи кои треба да водич за создавање на внатрешноста на три-стан, експертите забелешка:

 • знак на добар вкус е создавање на една идеја и ориентација стил на сите соби стан, а не мора да користат ист декор предмети идентичен со финиш или скала на бои,
 • да се нагласи стилски кат покривање треба да бидат избрани од дрво или од материјали кои го имитираат неговата структура,
 • врати и перничиња, исто така, треба да имаат нијанси на природно дрво,
 • посебно внимание треба да се посвети на осветлување, денес тоа е модерно да се инсталира скриени осветлување користејќи го за неговото создавање LED светла или панделки,
 • прозорци, како извор на природна светлина, тоа исто така треба да се нагласи префинет светлина завеси, можете да го користите ролетни или чупи,
 • спречување на појавата на нарушување ќе им помогне на компетентно опремени оставата, чајната кујна и гардероба,
 • модерна декорација ѕид е да се користи тенка хартија позадина, слика позадина, декоративни гипс, фрески.

Ние гледаме видео за тоа како да го направите вашиот стан стилски:

Обнова на стан со три соби

dizajn_trehkomnatnoy_kvartyry8

Повеќето сопственици на две спални во домови кои биле изградени во минатиот век и на почетокот на овој, постои идејата за ремоделирање. Многу од нив сметаат дека тоа ќе придонесе за трансформација на повторен развој на имотот, да се зголеми својата удобност и додава удобност. Редизајнирање рамен всушност може да направи големи промени во однос на подобрувања, но само под услов дека ќе бидат направени со спроведување на енергетските кодекси врз основа на идеите на денешните дизајнери.

Всушност, опциите за обнова и многу да избере каков вид на мора да одлучи исклучиво за сопствениците врз основа на мислењето на квалификувани дизајнери и градители.

dizajn_trehkomnatnoy_kvartyry3

Најчестата варијанта на повторен развој со две спални стан - се приклучи на една од собите во кујната. Произведувајте го со расклопување на соседниот ѕид помеѓу една од собите и кујната. Така, сопственикот добива зголемување во кујната област и формирање на дневна соба или трпезарија. Останатите две соби обично се составени за спална соба и соба или канцеларија и спална соба.

Исто така, доста често во станови со распоред, каде што се сместени сите соби, вклучувајќи кујната, еден по еден (1 - соба 2 - соба 3 - соба, 4 - кујната) направи демонтажа на два ѕида (помеѓу кујната и бањата 3 и помеѓу соба 3 и 2). Така, сопственикот добива голема основа за спроведување на неговите идеи. Првата соба, често останува под расадникот или спалната соба.

Променете го изгледот во тристаен стан панел куќа

dizajn_trehkomnatnoy_kvartyry9

Како ре-планирање се врши, под услов дека станот е во девет-фабрикувани куќа. Токму во овие домови, сите внатрешни ѕидови не се товарот, па промените изгледот им се валидни, т.е. дизајнот на тристаен стан во панел куќа може да биде многу разновидна.

Опција 1.  Како што е веќе наведено, сите товарот ѕидовите на овој стан се наоѓа на периметарот на станбениот простор. Сите други ѕидови (внатрешни) може да се расклопат. Понатаму, потпирајќи се на сопствените желби, креирајте план со примена на нови партиции. Единственото нешто што не е предмет на расклопување или пренесување - ова канализација и вода risers.

dizajn_trehkomnatnoy_kvartyry1

Чекор 1. Во бањи зголемена површина може да се издаде неколку вдлабнатини во кој се наоѓаат, на пример, туш (исклучиво модерна алтернатива на традиционалните леано железо бања) и машина за перење. Просторот над машина за перење може да се полнат на следниов начин: се откажам котел или да направат сопствени шкафче посакуваната ширина и висина, потребниот број на полици и фиоки. На местото на закажани ходникот совршено се вклопуваат во гардероба, и не треба да се заборави за удобно и практично кабинет за чување чевли.

dizajn_trehkomnatnoy_kvartyry11

Чекор 2. Кујната област може да се комбинираат со дневната соба област. Со задача на зонирање таков кат е лесно да се справи со тротоарите. Областа на кујната ќе биде доволна за да се приспособат на сите потребни предмети за внатрешни и декоративни работи.

Чекор 3.  Во дневната област можете слободно да имате голема троседот (ако сакате, дури и агол). Доколку е потребно, тоа ќе служи како дополнителен кревет. Исто така во оваа област е можно да се дизајнира лажат во кој треба да се одржи: на врвот на плазма телевизор, а во долниот дел, како што се декоративни камин.

dizajn_trehkomnatnoy_kvartyry22

Балкон, како опција, може да се изолира. После тоа, треба да се отстрани капакот балкон и прозорецот опремени со современите барот, во близина на него може да се постави голем број на модерни бар столици. На балконот можете да инсталирате, на пример, кабинет и маса со удобна канцелариска столица - декорирајте ја студијата. Дизајнот на две спални, една слика на која често може да се види на веб-сајтови за изградба на предмети, што вклучува употреба на различни опции за формирање работна соба во чардак или балкон изолација.

Опција 2.  Во овој олицетворение, област во студиото ќе имаат само партиции izgipsokartona емитуваат рекреација област, односно во спалната соба. Оваа опција вклучува употреба на лоѓичка област - како место за канцеларија.

dizajn_trehkomnatnoy_kvartyry2

Чекор 1.  Бањата е направена, на пример, во форма на полиедар. Ова овозможува да се постават на дадената површина сите потребни елементи за внатрешни работи:

 • тоалет сад, агол бања,
 • мијалник, под кој е лесно да се постави мала машина за перење.

Чекор 2.  Во одвоеното подножје за спиење, директно на креветот, можете да нацртате ниша. Го направи тоа за осветлување и полици, кои ќе бидат неопходни за често користени елементи: мобилен телефон, часовник, аларм, омилена книга, шолја чај и така натаму. Тука е неопходно да се инсталира градите на фиоки за чување на алишта и облека или на маса за облекување.

Чекор 3.  Местото под кабинетот (во овој случај, чардак) е предмет на задолжително затоплување, вклучувајќи и инсталација на топли подови. Сега можете да направите друга работа за дизајнот на канцеларијата. На останатите област студио треба да се планираат како и каде да се одржи: пространа гардероба, обемот и удобен троседот, мала маса со светилка или кат светилка во близина и плазма телевизор.

dizajn_trehkomnatnoy_kvartyry7

Кујнскиот простор, исто така, треба да биде опремен со сите потребни детали за внатрешни работи. Тоа е во оваа област, водителка ќе потрошите време да се подготват вкусна и здрава храна, и оваа храна се добива само во присуство на сите потребни, таписерии дизајн и добро расположение.

За карактеристиките на повторен развој, видете го видеото:

Ние правиме најудобна внатрешноста на тристаен стан-Хрушчов

За тоа како непријатно овој стан не е потребно да се каже, особено оние кои треба да живеат во неа. Стандарден распоред на времето предвидено за мали станбени и технички капацитети, да се обидат да ја поправат состојбата со ре-планирање може да биде мал простор со две спални стан.

dizajn_trehkomnatnoy_kvartyry12

Оптимизирањето на таков стан треба да се планира доследно, земајќи ги предвид најчесто среќаваните цензури. Прво на сите - во кујната, тоа не може да се смести дури и минимален сет на модерни удобно мебел и апарати. Но, проблемот со проширувањето на кујната е целосно решен, може да се постигне саканиот резултат со поместување на ѕидот. Мебел за кујната треба да биде избран како компактен колку што е можно повеќе.

Втората опција е целосно да се отстрани партицијата помеѓу кујната и соседната соба, т.е. да се комбинираат во кујната со дневната соба, истакнување на нов простор за кујна, јадење област и простор за одмор и гледање televizora.Takoy дизајн мал стан ќе ви овозможи за повеќе удобно одмор, особено во текот на ноќта, кога целото семејство се случува на вечера и чај.

Меѓу позитивна нота недостатокот на товарот ѕидови во внатрешноста на станот, односно партиции може да се пресели за било каква причина.

dizajn_trehkomnatnoy_kvartyry4

Вториот чекор што може да се преземе за подобрување на станот - комбинацијата на тоалетот - дополнителните квадратни метри кои ќе се појават ќе ви овозможат да инсталирате машина за перење и мал мебел за бања, односно. собата ќе стане пофункционална.

dizajn_trehkomnatnoy_kvartyry10

Дополнителни метри може да се добијат со комбинирање на спална соба или дневна соба со чардак или балкон - ќе има можност да се потенцира површината на канцеларијата, домашната сала, библиотека, работилница. Се разбира, ќе треба да се загрее балкон или чардак.

Има многу опции за реконструкција на тристаен стан, главната работа е да се пристапи кон дизајнирање на промени, земајќи ги предвид интересите на сите луѓе кои живеат во куќата.

Можеби сте заинтересирани за: